Troch inny egzamin zdaj go piewajco Opracowanie Ilona

  • Slides: 28
Download presentation
Trochę inny egzamin zdaj go śpiewająco! Opracowanie: Ilona Lewandowska

Trochę inny egzamin zdaj go śpiewająco! Opracowanie: Ilona Lewandowska

Egzamin ósmoklasisty – fakty i mity Dość popularny jest pogląd, że przed egzaminem należy

Egzamin ósmoklasisty – fakty i mity Dość popularny jest pogląd, że przed egzaminem należy rozwiązywać dużo testów podobnych do tych egzaminacyjnych. To podobno gwarantuje dobry wynik na egzaminie.

Egzamin ósmoklasisty – fakty i mity Pogląd przytoczony na poprzednim slajdzie to, niestety, MIT.

Egzamin ósmoklasisty – fakty i mity Pogląd przytoczony na poprzednim slajdzie to, niestety, MIT. Najnowsze badania pokazują, że im więcej testowania, tym gorsze wyniki na egzaminie.

Egzamin ósmoklasisty – fakty i mity Dobry skutek może odnieść mierzenie się z różnorodnymi

Egzamin ósmoklasisty – fakty i mity Dobry skutek może odnieść mierzenie się z różnorodnymi zadaniami. Sprawdzanie w różny sposób tego, czego się uczyłeś, a nie pozostawanie w jednorodnym schemacie testu egzaminacyjnego. Dlatego dzisiaj postawię przed Tobą szereg zadań. Będziemy sprawdzać podobne umiejętności jak na egzaminie, ale w różnorodny sposób.

Jak będziemy pracować? 1. 2. 3. Będziemy pracować z prezentacją i kartą ćwiczeń. W

Jak będziemy pracować? 1. 2. 3. Będziemy pracować z prezentacją i kartą ćwiczeń. W prezentacji znajdziesz różne zadania, a czasami również moje komentarze i różne informacje. Na karcie ćwiczeń znajdują się teksty do zadań i miejsca, w których możesz zapisywać swoje odpowiedzi. 4. Naszą prezentację nazwałam „trochę inny egzamin”. Zapytasz pewnie dlaczego? No, cóż – powiem wprost. Tekstów na których będziemy pracować, raczej nie będzie na egzaminie. Ale zaufaj mi – to, co będziemy robić na pewno Ci się przyda. START

Zaczynamy… Przeczytaj historię (tekst 1. ), którą opowiada pewien młody człowiek o dość dziwnym

Zaczynamy… Przeczytaj historię (tekst 1. ), którą opowiada pewien młody człowiek o dość dziwnym imieniu Łona. Poznałam ją kilkanaście lat temu i przyznaję – zaintrygowała mnie.

Zadanie 1. Jaka forma wypowiedzi dominuje w opowieści Łony? Wybierz poprawną odpowiedź. A. monolog,

Zadanie 1. Jaka forma wypowiedzi dominuje w opowieści Łony? Wybierz poprawną odpowiedź. A. monolog, B. dialog dwóch rozmówców, C. dialog trzech rozmówców, D. żadna z powyższych

Zadanie 2. Kim jest tajemniczy ON, który zadzwonił do Łony? A. Święty Piotr B.

Zadanie 2. Kim jest tajemniczy ON, który zadzwonił do Łony? A. Święty Piotr B. Mesjasz C. Bóg D. Żaden z nich

Zadanie 3. Wybierz z tekstu i zacytuj 2 fragmenty, które pozwalają rozpoznać rozmówcę Łony?

Zadanie 3. Wybierz z tekstu i zacytuj 2 fragmenty, które pozwalają rozpoznać rozmówcę Łony?

Zadanie 4. Rozmówca Łony chciał wiedzieć, „co słychać? ”. Których słów nie użył Łona,

Zadanie 4. Rozmówca Łony chciał wiedzieć, „co słychać? ”. Których słów nie użył Łona, opisując sytuację na Ziemi: A. „wszędzie jak nie wojna, to przynajmniej stan wojenny” B. „Biblia dawno przestała być bestsellerem” C. „ludziom w głowach się przewraca” D. „rzadko trafia się tu człowiek”

Zadanie 5. Po wysłuchaniu relacji o tym, co się dzieje na Ziemi, rozmówca Łony

Zadanie 5. Po wysłuchaniu relacji o tym, co się dzieje na Ziemi, rozmówca Łony zaproponował „może jeszcze raz Mesjasza ześlę”. Ta propozycja świadczy o tym, że: A. nie uwierzył Łonie; B. pragnął ukarać ludzi; C. zamierzał pomóc ludziom; D. chciał podziękować Łonie ;

Zadanie 6. Opisując sytuację na Ziemi, Łona mówi, ze „Biblia dawno już przestała być

Zadanie 6. Opisując sytuację na Ziemi, Łona mówi, ze „Biblia dawno już przestała być bestsellerem”. Znaczenie słowa „bestseller” najlepiej sprawdzić w: A. Słowniku ortograficznym; B. Słowniku wyrazów obcych; C. Słowniku wyrazów bliskoznacznych; D. Słowniku poprawnej polszczyzny;

Zadanie 7. Dokończ zdanie. Wybierz odpowiedź A, B lub C i jej uzasadnienie 1.

Zadanie 7. Dokończ zdanie. Wybierz odpowiedź A, B lub C i jej uzasadnienie 1. , 2. lub 3. Wyraz „bestseller” jest

Zadanie 8. Słowa „Biblia dawno już przestała być bestsellerem” odczytane przez pryzmat całego tekstu

Zadanie 8. Słowa „Biblia dawno już przestała być bestsellerem” odczytane przez pryzmat całego tekstu 1. odwołują się do A. Popularności Biblii wśród współczesnych czytelników; B. Ilości sprzedawanych obecnie egzemplarzy Biblii; C. Znajomości treści zawartych w Biblii; D. Wierności wartościom wynikającym z Biblii ;

Zadanie 9. Wskaż bohatera lektury obowiązkowej, o którym można powiedzieć, że „Biblia nie była

Zadanie 9. Wskaż bohatera lektury obowiązkowej, o którym można powiedzieć, że „Biblia nie była dla niego bestsellerem”. Podaj tytuł lektury obowiązkowej i uzasadnij swój wybór, podając 2 argumenty. Listę lektur obowiązkowych znajdziesz na końcu karty ćwiczeń.

Zadanie 10. Łona stwierdza w rozmowie, że „jest już za późno, by nawracać”. Które

Zadanie 10. Łona stwierdza w rozmowie, że „jest już za późno, by nawracać”. Które z podanych niżej cytatów stoją w opozycji do słów Łony. Odpowiadając, podaj oznaczenia literowe. „Bóg miał nareszcie uwierzyć w “Nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia, Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno. ” (ks. Jan Twardowski) człowieka - dobrego i silnego, ale dobry i silny to ciągle jeszcze dwóch ludzi. ” Wisława Szymborska A. B. „Nas nauczono, nie ma litości (. . . ) Nas nauczono, nie ma sumienia. . . ” Krzysztof Kamil Baczyński C. „Ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie!” Czesław Niemen D.

Zadanie 11. A. W tekście występuje nagromadzenie kolokwializmów. Wypisz ich przykłady (co najmniej 4).

Zadanie 11. A. W tekście występuje nagromadzenie kolokwializmów. Wypisz ich przykłady (co najmniej 4). B. Napisz, jaką funkcję pełnią kolokwializmy w tekście 1.

Zadanie 12. • Czy, Twoim zdaniem, w prowadzonej rozmowie język wypowiedzi został dobrze dobrany

Zadanie 12. • Czy, Twoim zdaniem, w prowadzonej rozmowie język wypowiedzi został dobrze dobrany do sytuacji komunikacyjnej? Uzasadnij swoje zdanie za pomocą 2 argumentów.

Zadanie 13. Jakie jest przesłanie utworu – budujące czy przygnębiające. Wyraź swoje stanowisko w

Zadanie 13. Jakie jest przesłanie utworu – budujące czy przygnębiające. Wyraź swoje stanowisko w tej sprawie i uzasadnij je za pomocą co najmniej dwóch argumentów. Swoje argumenty poprzyj cytatami z tekstu.

TEKST 2. • Przed Tobą kolejny tekst. Przeczytaj go uważnie, a potem wróć do

TEKST 2. • Przed Tobą kolejny tekst. Przeczytaj go uważnie, a potem wróć do prezentacji i zmierz się z zadaniami.

Zadanie 14. W tekście kilka razy pojawia się przymiotnik “dziwny”. Jakimi wyrazami można byłoby

Zadanie 14. W tekście kilka razy pojawia się przymiotnik “dziwny”. Jakimi wyrazami można byłoby go zastąpić, nie zmieniając sensu wypowiedzi? Podaj 4 takie wyrazy.

Zadanie 15. W tekście 2. znajdują się wyrazy o negatywnym zabarwieniu znaczeniowym. Do podanego

Zadanie 15. W tekście 2. znajdują się wyrazy o negatywnym zabarwieniu znaczeniowym. Do podanego niżej dopisz 2 antonimy (nie używaj przeczenia “nie”). gardzić

Zadanie 16. A. Wyjaśnij, co oznacza użyte w tekście 2. wyrażenie: „zabijać złym słowem”

Zadanie 16. A. Wyjaśnij, co oznacza użyte w tekście 2. wyrażenie: „zabijać złym słowem” B. Czy określenie „kultura słowa” jest antonimem, czy synonimem wyrażenia „zabijać złym słowem”. Podaj swoje stanowisko i dwa adekwatne do niego argumenty.

Zadanie 17. Porównaj tekst 1. i tekst 2. Zastanów się nad wymową zacytowanych niżej

Zadanie 17. Porównaj tekst 1. i tekst 2. Zastanów się nad wymową zacytowanych niżej fragmentów i spróbuj znaleźć ich znaczeniowe odpowiedniki w I lub II tekście. Wpisz je w puste miejsca tabeli.

Zadanie 18. Porównaj tekst 1. i tekst 2. Zastanów się i odpowiedz, w czym

Zadanie 18. Porównaj tekst 1. i tekst 2. Zastanów się i odpowiedz, w czym są podobne, a czym różnią się oba teksty. Podaj po 2 argumenty świadczące o podobieństwach i różnicach.

Zadanie 19. Wskaż co najmniej 2 utwory literackie, w których można zauważyć, że „Dziwny

Zadanie 19. Wskaż co najmniej 2 utwory literackie, w których można zauważyć, że „Dziwny jest ten świat” – to znaczy, są „ludzie dobrej woli” i „człowiekiem gardzi człowiek”; Uzasadnij swój wybór, odwołując się do znajomości lektur obowiązkowych.

To już wszystko na dziś… Przygotowałam dla Ciebie kilka zestawów zadań. Dzisiejszy jest ostatnim

To już wszystko na dziś… Przygotowałam dla Ciebie kilka zestawów zadań. Dzisiejszy jest ostatnim przed egzaminem ósmoklasisty. Wszystkie zestawy pomagały powtórzyć, uporządkować i zebrać wiedzę oraz przećwiczyć umiejętności potrzebne, by pozytywnie napisać egzamin. To była próba generalna…

pamiętaj… Masz moc – egzamin na 100% jest w Twoim zasięgu. Wiara we własne

pamiętaj… Masz moc – egzamin na 100% jest w Twoim zasięgu. Wiara we własne siły to połowa sukcesu. Drugą połowę dała Ci praca przez 8 lat szkoły podstawowej. A ode mnie – - na szczęście