TECHNIKA LETVITEL HZTARTSTAN Zrvizsga felkszts 2018 05 23

  • Slides: 10
Download presentation
TECHNIKA – ÉLETVITEL – HÁZTARTÁSTAN Záróvizsga felkészítés 2018. 05. 23. Tanító szak, nappali- és

TECHNIKA – ÉLETVITEL – HÁZTARTÁSTAN Záróvizsga felkészítés 2018. 05. 23. Tanító szak, nappali- és levelező tagozat Dr. Géczi-Laskai Judit Dr. Siposné Tavaszi Virág Dr. Császár Lilla

Kollokviumi tételek/záróvizsga témakörök Forrás: TO. : http: //old. tok. elte. hu/to/files/zaro/tetelek/tanito. pdf (Letöltés ideje:

Kollokviumi tételek/záróvizsga témakörök Forrás: TO. : http: //old. tok. elte. hu/to/files/zaro/tetelek/tanito. pdf (Letöltés ideje: 2018. 05. 22. ) 8 tétel – 5 témakör GYAKORLATI PÉLDÁK!!!!!

Záróvizsga témakörök 1. Technikai kultúra és technikai nevelés 2. Technikai ismeretszerzés, ismeretátadás. 3. Fejlesztendő

Záróvizsga témakörök 1. Technikai kultúra és technikai nevelés 2. Technikai ismeretszerzés, ismeretátadás. 3. Fejlesztendő készségek és képességek a technikai megismerés folyamatában. 4. Természetes környezet, épített környezet 5. A tanítás-tanulás hatékonyságát meghatározó tényezők.

1. Technikai kultúra és technikai nevelés A technikai nevelés változása a történelem során. Az

1. Technikai kultúra és technikai nevelés A technikai nevelés változása a történelem során. Az Életvitel és gyakorlati ismeretek műveltségi terület célja, feladatai, szerepe a gyermeki személyiség fejlesztésében. A technikai szemlélet formálása, az életviteli szokások alakítása, az önismeret fejlesztése, a szociális- és társadalmi kompetenciák megalapozása.

2. Technikai ismeretszerzés, ismeretátadás A technikai ismeretszerzés folyamata. A saját élményből adódó problémák megoldásának

2. Technikai ismeretszerzés, ismeretátadás A technikai ismeretszerzés folyamata. A saját élményből adódó problémák megoldásának technikai lehetőségei. A környezettudatos magatartás alakítása az anyagmegmunkáló feladatok során. Az anyag- forma- funkció-szerkezet és eljárási módok összefüggésének felfedezése. Mérés és anyagvizsgálat.

3. Fejlesztendő készségek és képességek a technikai megismerés folyamatában A technika és életvitel tanításának

3. Fejlesztendő készségek és képességek a technikai megismerés folyamatában A technika és életvitel tanításának fejlesztési feladatai. A fejlesztendő készségek és képességek rendszere. A képességfejlesztés folyamatának bemutatása, különös tekintettel a gondolkodási képességek, valamint a konstruáló képesség fejlesztésére.

4. Természetes környezet, épített környezet Természetes környezet és épített környezet viszonya. A környezethez fűződő

4. Természetes környezet, épített környezet Természetes környezet és épített környezet viszonya. A környezethez fűződő harmonikus viszony alakítása az épített környezet modellezése során. A rajzi kommunikáció és térszemlélet fejlesztésének lehetőségei. A technika-történeti érdekességek/természeti találmányok megfigyelése és értelmezése, az ezekhez kapcsolódó ismeretterjesztő szövegek segítségével.

5. A tanítás-tanulás hatékonyságát meghatározó tényezők Munkavégzési és tanulási szokások alakítása, a fejlesztést meghatározó

5. A tanítás-tanulás hatékonyságát meghatározó tényezők Munkavégzési és tanulási szokások alakítása, a fejlesztést meghatározó lehetőségek. A technika órák tervezése, szervezése és megvalósítása, az alkalmazott módszereket és munkaformákat meghatározó tényezők. Az együttműködés fejlesztése a technika órán, differenciálás és személyes bánásmód az órákon.

Szakirodalmi forrás Benke Zoltánné (2002): Modell és modellezés a technika tanításában. In. : Szendi

Szakirodalmi forrás Benke Zoltánné (2002): Modell és modellezés a technika tanításában. In. : Szendi Gábor (szerk. ): Kiegészítő irodalom a technika és tantárgypedagógia tantárgyhoz, Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola, Esztergom Géczi- Laskai Judit (2015): Kézművesség, In. : http: //tamop 2014. tok. elte. hu/dok/szakmai_anyagok/tp_modszerta ni_anyagok/Geczi_Laskai_Judit_2015_Kezmuvesseg. pdf (2017. 9. 13. ) Kiss Sándor (2004): Technika, Kölcsey F. Református Tanítóképző Főiskola, Debrecen Kovács Imréné (2003): Technika tantárgypedagógia szöveggyűjtemény, ELTE TÓFK, Budapest Szóda Ferenc (1995): Technika tantárgypedagógia, NTK. , Budapest Újhelyiné Pethő Éva PPT. Segédanyaga (Vizuális nevelési Tanszék honlapja)

Sikeres felkészülést kívánunk!

Sikeres felkészülést kívánunk!