Scenariusz zaj z autoprezentacji AUTOPREZENTACJA DEFINICJE ZASADY PORADY

  • Slides: 10
Download presentation
Scenariusz zajęć z autoprezentacji. AUTOPREZENTACJA DEFINICJE, ZASADY, PORADY.

Scenariusz zajęć z autoprezentacji. AUTOPREZENTACJA DEFINICJE, ZASADY, PORADY.

AUTOPREZENTACJA ►to przedstawianie siebie lub swoich przemyśleń innym osobom, np. gdy szukamy pracy, zdajemy

AUTOPREZENTACJA ►to przedstawianie siebie lub swoich przemyśleń innym osobom, np. gdy szukamy pracy, zdajemy egzamin.

PREZENTUJEMY SIĘ , WYKORZYSTUJĄC: ► język, którym posługujemy się na co dzień, ► gesty,

PREZENTUJEMY SIĘ , WYKORZYSTUJĄC: ► język, którym posługujemy się na co dzień, ► gesty, ► mimikę twarzy, ► modulację głosu, ► intonację, ► uśmiech itp.

ZASADY AUTOPREZENTACJI: Mów o swoich mocnych stronach. ► Przedstaw cel swojej prezentacji, np. dlaczego

ZASADY AUTOPREZENTACJI: Mów o swoich mocnych stronach. ► Przedstaw cel swojej prezentacji, np. dlaczego akurat w tym zakładzie szukasz pracy. ► Mów spokojnie i nie spiesz się. ► Mów wyraźnie, ale nie za głośno. ► ► Używaj poprawnego języka. ► Patrz rozmówcy w oczy. ► Uśmiechaj się. ► Możesz gestykulować, ale nie za mocno. ► Nie krzyżuj rąk i nóg. ► Nie zaciskaj dłoni.

ZASADY AUTOPREZENTACJI - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: Zupełnie inaczej ocenimy mężczyznę, który na wiadomość o tym,

ZASADY AUTOPREZENTACJI - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: Zupełnie inaczej ocenimy mężczyznę, który na wiadomość o tym, jak rozmowę o pracę przyjdzie ubrany w garnitur, niż tego postrzegamy samych samego ubranego w podarte siebie. dżinsy. ► Podobnie będzie z kobietą ► Ubranie stanowi ubraną w garsonkę wizytówkę każdego w porównaniu ze strojem znacznie swobodniejszym. z nas i w dużym ► Ponadto ubiór wywiera stopniu wpływa na to, wpływ nie tylko jak jesteśmy odbierani na obserwatora, ale także na właściciela - "dobrze przez otoczenie. wyglądam - dobrze się czuję". ► Ubranie przekazuje ►

ZASADY AUTOPREZENTACJI - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: ► Ubranie: - czysta biała koszula, garnitur, schludna spódniczka

ZASADY AUTOPREZENTACJI - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: ► Ubranie: - czysta biała koszula, garnitur, schludna spódniczka lub garsonka, zadbane, czyste buty. ► Higiena: - zadbane dłonie, czyste paznokcie, czyste, ładnie uczesane włosy, delikatny makijaż.

ZASADY AUTOPREZENTACJI – ROZMOWA: ► Staraj się zachować ► Powiedz: „ Nie spokój. potrafię

ZASADY AUTOPREZENTACJI – ROZMOWA: ► Staraj się zachować ► Powiedz: „ Nie spokój. potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale ► Na pytania szybko się uczę i odpowiadaj rzeczowo. chętnie dowiem się ► Nie udawaj, że znasz nowych rzeczy”. odpowiedź, jeśli jej ► Mów o swoim nie znasz. Lepiej prawdziwym przyznać się do doświadczeniu. niewiedzy niż kłamać.

ZASADY AUTOPREZENTACJI – ROZMOWA: ►Miło jest, gdy przed rozmową z przyszłym pracodawcą, przeczytasz kilka

ZASADY AUTOPREZENTACJI – ROZMOWA: ►Miło jest, gdy przed rozmową z przyszłym pracodawcą, przeczytasz kilka informacji nt. zakładu, w którym masz pracować. ► Pracodawca na pewno zapyta Cię, dlaczego chcesz pracować akurat w tym zakładzie, w tej firmie.

ZASADY AUTOPREZENTACJI – Unikaj! ► nie podtrzymywania kontaktu wzrokowego, ► obojętnego wyrazu twarzy, ►

ZASADY AUTOPREZENTACJI – Unikaj! ► nie podtrzymywania kontaktu wzrokowego, ► obojętnego wyrazu twarzy, ► zamkniętej pozycji ciała - skrzyżowanie rąk, nóg, ściskanie przedmiotu, ► wiercenia się na krześle, ► ziewania, ► pocierania oczu, uszu, ► drapania się w kark, ► poprawiania kołnierzyka, ► dotykania podbródka, policzków, ► trzymania torebek, teczek - ( sprawia wrażenie bariery między rozmówcami; ).

LITERATURA: ► ► ► Biernacka M. , Korba J. , Smutek Z. : Podstawy

LITERATURA: ► ► ► Biernacka M. , Korba J. , Smutek Z. : Podstawy przedsiębiorczości. Podręcznik do liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Wyd. II. Operon, Gdynia 2009. J. Detz, Sztuka przemawiania. Nie co mówić, ale jak mówić, GWP, Gdańsk, 2001. Kania I. , Jak towarzyszyć uczniom w rozwoju społeczno – zawodowym. Gry szkoleniowe i scenariusze zajęć do pracy z młodzieżą. Difin, 2010, Pijrowska R. , Seweryńska A. M. , Sztuka prezentacji. Poradnik dla nauczycieli. WSi. P, 2002. http: //pl. wikipedia. org. Opracowała: A. Szalewska