Relacja Historyczna klasy IG Cytadela Powstanie Wielkopolskie Poznaniacy

  • Slides: 20
Download presentation
Relacja Historyczna klasy IG Cytadela Powstanie Wielkopolskie Poznaniacy w wojnie polsko-bolszewickiej

Relacja Historyczna klasy IG Cytadela Powstanie Wielkopolskie Poznaniacy w wojnie polsko-bolszewickiej

Cytadela Funkcje wzgórza na przestrzeni wieków: winnice książęce, XIX wiek – Fort Winiary, cmentarz

Cytadela Funkcje wzgórza na przestrzeni wieków: winnice książęce, XIX wiek – Fort Winiary, cmentarz wojskowy, od 1970 park, Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań, w 2008 wpisany do Obszarów Natura 2000.

Fort Winiary Budowę rozpoczęto w 1828 r. z inicjatywy gen. Karla von Grolmana. Swego

Fort Winiary Budowę rozpoczęto w 1828 r. z inicjatywy gen. Karla von Grolmana. Swego czasu był to największy fort artyleryjski w Europie, szybko stracił on jednak znaczenie. W 20 -leciu międzywojennym stacjonowały tam wojska łączności i znajdowała się też stacja nasłuchowa.

Plan Fortu

Plan Fortu

Fort Winiary pod koniec XIX wieku (ze zbiorów WBC) Wjazd i kaponiera główna

Fort Winiary pod koniec XIX wieku (ze zbiorów WBC) Wjazd i kaponiera główna

W 1945 fort stał się ostatnim punktem oporu żołnierzy niemieckich przeciw Armii Czerwonej. XIX-wieczne

W 1945 fort stał się ostatnim punktem oporu żołnierzy niemieckich przeciw Armii Czerwonej. XIX-wieczne mury nie mogły oprzeć się sowieckim działom i czołgom. Twierdza upadła. W grobowcach urządzono stanowiska strzelnicze, w wielu widać ślady po kulach.

Budowla była zniszczona. . . … ale to, że do dzisiaj zachowało się tak

Budowla była zniszczona. . . … ale to, że do dzisiaj zachowało się tak niewiele jej elementów zawdzięczamy powojennym rozbiórkom.

Cmentarz Równocześnie do fortu powstał cmentarz wojskowy. Obecnie na terenie Cytadeli znajduje się wiele

Cmentarz Równocześnie do fortu powstał cmentarz wojskowy. Obecnie na terenie Cytadeli znajduje się wiele nekropolii, m. in. : Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej Cmentarz Garnizonowy Cmentarz Bohaterów Polskich Cmentarz parafii św. Wojciecha Cmentarz Prawosławny Cmentarz Bohaterów Radzieckich

Na terenie Cytadeli 21 VII 1946 odbyła się ostatnia w Europie publiczna egzekucja. Skazany

Na terenie Cytadeli 21 VII 1946 odbyła się ostatnia w Europie publiczna egzekucja. Skazany na śmierć przez powieszenie Arthur Greiser, był odpowiedzialny za śmierć i przesiedlenia setek ludzi. Radio Poznańskie emitowało specjalną relację „na żywo”, nagrano też krótki, aczkolwiek niemy film. Widowisko na polach Cytadeli oglądały tysiące poznaniaków.

Park-Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko. Radzieckiej. Park założono w 1970 r. Przy głównym wejściu

Park-Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko. Radzieckiej. Park założono w 1970 r. Przy głównym wejściu znajdował się Pomnik Bohaterów, czyli iglica z sowiecką gwiazdą na szczycie. Gwiazda musiała jednak nie spodobać poznańskim strażakom, ponieważ ukradli ją 1990 r.

Muzea Muzeum Uzbrojenia Muzeum Armii Poznań

Muzea Muzeum Uzbrojenia Muzeum Armii Poznań

Powstanie wielkopolskie 26 XII 1918 - przyjazd i przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego 27 XII

Powstanie wielkopolskie 26 XII 1918 - przyjazd i przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego 27 XII 1918 – rozpoczęcie walk na terenie Poznania 6 I 1919 – zdobycie Ławicy 16 II 1919 – rozejm w Trewirze i zakończenie walk POWSTANIE WIELKOPOLSKIE BYŁO JEDYNYM ZWYCIĘSKIM ZRYWEM NIEPODLEGŁOŚCIOWYM!!!

Mogiły powstańców Znajdują się na cmentarzu garnizonowym Grób Romana Wilkanowicza – barda powstania Wiele

Mogiły powstańców Znajdują się na cmentarzu garnizonowym Grób Romana Wilkanowicza – barda powstania Wiele mogił jest anonimowych. . .

… tylko przy nielicznych płoną znicze i stoją kwiaty.

… tylko przy nielicznych płoną znicze i stoją kwiaty.

Poznaniacy w wojnie polskobolszewickiej Żołnierze z Poznania brali udział w najtrudniejszych potyczkach, a nieprzyjaciel

Poznaniacy w wojnie polskobolszewickiej Żołnierze z Poznania brali udział w najtrudniejszych potyczkach, a nieprzyjaciel ochrzcił ich mianem rogatych diabłów. Zatrzymali armie rosyjską przed Warszawą, co dało możliwość zapoczątkowania „Cudu nad Wisłą”.

Dowódca 2. Armii, Kazimierz Raciszewski, powstaniec wielkopolski, był jednym z niewielu generałów, których szanował

Dowódca 2. Armii, Kazimierz Raciszewski, powstaniec wielkopolski, był jednym z niewielu generałów, których szanował marszałek Józef Piłsudski. Wielkopolanie brali udział w bitwie o Lwów, zdobyli Mińsk Mazowiecki oraz zdobyli sztandar kawalerii rosyjskiej. Dotarli aż do Mińska Litewskiego.

Co szósty pułk pochodził z Wielkopolski. Żołnierze byli doskonale umundurowani, uzbrojeni i zaprawieni w

Co szósty pułk pochodził z Wielkopolski. Żołnierze byli doskonale umundurowani, uzbrojeni i zaprawieni w boju. Mieli nawet własnych obserwatorów balonowych!

Źródła: http: //www. gloswielkopolski. pl http: //podroze. onet. pl http: //cyryl. poznan. pl oraz

Źródła: http: //www. gloswielkopolski. pl http: //podroze. onet. pl http: //cyryl. poznan. pl oraz zdjęcia wykonane przez Zofie Garstkę z 1 G. Prezentacje wykonała Joanna Bucholc z 1 G.