POSLOVNO UVJETOVANI OTKAZ Studeni 2016 Hrvoje Kupreak odvjetnik

  • Slides: 22
Download presentation
POSLOVNO UVJETOVANI OTKAZ Studeni 2016 Hrvoje Kuprešak, odvjetnik

POSLOVNO UVJETOVANI OTKAZ Studeni 2016 Hrvoje Kuprešak, odvjetnik

POSLOVNO UVJETOVANI OTKAZ Poslovno uvjetovani otkaz prema Zakonu o radu (NN 93/14) predstavlja redoviti

POSLOVNO UVJETOVANI OTKAZ Poslovno uvjetovani otkaz prema Zakonu o radu (NN 93/14) predstavlja redoviti otkaz koji poslodavac jednostrano izjavljuje radniku u slučaju kada za takvu odluku postoje opravdani razlozi.

ZAKONSKE ODREDBE Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi Prema čl.

ZAKONSKE ODREDBE Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi Prema čl. 112. st. 1. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/2012, 94/2013, 152/2014 – dalje u tekstu: ZOOSŠ) kao matičnom zakonu kojim se uređuju pitanja iz djelatnosti osnovnog i srednjeg odgoja i obrazovanja u školama, propisano je: § „(1) Radniku školske ustanove ugovor o radu prestaje sukladno općim propisima o radu. “

OPĆI PROPISI O RADU Opći propisi o radu regulirani su Zakonom o radu (NN

OPĆI PROPISI O RADU Opći propisi o radu regulirani su Zakonom o radu (NN 93/14) u kojem se kao jedan od načina prestanka radnog odnosa predviđa i prestanak radnog odnosa zbog gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga. Prema čl. 115. st. 1. tč. 1. Zakona o radu propisano je: (st. 1. ) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju: (tč. 1. ) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz)“

ZAKON O RADU Poslodavac je prilikom odlučivanja kojeg radnika će proglasiti tehnološkim viškom, dužan

ZAKON O RADU Poslodavac je prilikom odlučivanja kojeg radnika će proglasiti tehnološkim viškom, dužan voditi računa o zakonskim kriterijima, odnosno o trajanju radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika, a koja obveza je propisana čl. 115. st. 2. Zakona o radu koji propisuje: (st. 2. ) Pri odlučivanju o poslovno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika.

ZAKONSKI KRITERIJI trajanje radnog odnosa § za zaposlenike u osnovnim školama primjenjuje se čl.

ZAKONSKI KRITERIJI trajanje radnog odnosa § za zaposlenike u osnovnim školama primjenjuje se čl. 32. st. 3. Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama (NN 63/14) – dalje u tekstu: GKU koji propisuje da se kao staž kod istog poslodavca računa neprekidni staž u javnim službama bez obzira na promjenu poslodavca. § uzdržavanje djece, roditelja, drugih srodnika i maćehe ili očuha, uzdržavanje bračnog druga, uzdržavanje izvanbračnog druga ili roditelja izvanbračnog djeteta. starost obveze uzdržavanja koje terete radnika

ZABRANA OTKAZA Prema čl. 34. st. 1. i 2. Zakona o radu popisano je:

ZABRANA OTKAZA Prema čl. 34. st. 1. i 2. Zakona o radu popisano je: „(st. 1. ) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac NE SMIJE otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava. ” “(st. 2. ) Otkaz iz stavka 1. ovoga članka je ništetan, ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela. “

ZABRANA OTKAZA Prema čl. 38. Zakona o radu propisano je: „Radniku koji je pretrpio

ZABRANA OTKAZA Prema čl. 38. Zakona o radu propisano je: „Radniku koji je pretrpio ozljedu na radu ili je obolio od profesionalne bolesti, za vrijeme privremene nesposobnosti za rad tijekom liječenja ili oporavka od ozljede na radu ili profesionalne bolesti, poslodavac NE MOŽE otkazati ugovor o radu. “

POSTUPAK OTKAZIVANJA UGOVORA O RADU ZBOG POSLOVNO UVJETOVANIH RAZLOGA Prema čl. 114. Zakona o

POSTUPAK OTKAZIVANJA UGOVORA O RADU ZBOG POSLOVNO UVJETOVANIH RAZLOGA Prema čl. 114. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi propisano je: „(st. 1. ) O zasnivanju i prestanku radnog odnosa odlučuje ravnatelj uz prethodnu suglasnost školskog odbora, a samostalno u slučaju kada je zbog obavljanja poslova koji ne trpe odgodu potrebno zaposliti osobu na vrijeme do 15 dana. ” “(st. 2. ) Ako se školski odbor ne očituje u roku od 10 dana od dana dostave zahtjeva za suglasnošću iz stavka 1. ovog članka, smatra se da je suglasnost dana. “

SUGLASNOST NA ODLUKU O OTKAZU Isto tako, prema čl. 151. st. 1. ZOR-a, propisano

SUGLASNOST NA ODLUKU O OTKAZU Isto tako, prema čl. 151. st. 1. ZOR-a, propisano je da poslodavac može samo uz prethodnu suglasnost radničkog vijeća, (odnosno sindikalnog povjerenika - čl. 153. st. 3. ZOR-a) donijeti odluku o: 1. otkazu članu radničkog vijeća, 2. otkazu kandidatu za člana radničkog vijeća koji nije izabran, u razdoblju od tri mjeseca nakon utvrđenih konačnih rezultata izbora, 3. otkazu radniku kod kojeg je zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti došlo do smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnosti ili do smanjenja radne sposobnosti uz djelomični gubitak radne sposobnosti, odnosno otkazu radniku osobi s invaliditetom, 4. otkazu radniku starijem od šezdeset godina, 5. otkazu predstavniku radnika u organu poslodavca

Prema čl. 30. st. 1. GKU propisano je: „(st. 1. ) Bez prethodne suglasnosti

Prema čl. 30. st. 1. GKU propisano je: „(st. 1. ) Bez prethodne suglasnosti sindikalnog povjerenika, odnosno sindikalnog povjerenika s pravima i obvezama radničkog vijeća, poslodavac ne može otkazati ugovor o radu niti dati otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora: 1. 2. 3. 4. zaposleniku nakon 25 godina radnog staža kod istog poslodavca i 56 godina života, trudnici, odnosno ženi koja doji dijete do njegove treće godine života, roditelju, posvojitelju odnosno skrbniku djeteta do njegove sedme godina, osobi iz članka 39. Zakona o mirovinskom osiguranju (smanjenje radne sposobnosti, preostala radna sposobnost, djelomičan gubitak radne sposobnosti te potpuni gubitak radne sposobnosti. 5. samohranom roditelju maloljetnog djeteta, 6. roditelju s troje ili više djece do 15 godina, odnosno djece na redovnom školovanju, 7. roditelju djeteta s teškoćama u razvoju. “

ZAŠTITA SINDIKALNOG POVJERENIKA Prema čl. 188. ZOR-a propisano je: (st. 1. ) Sindikalnom povjereniku

ZAŠTITA SINDIKALNOG POVJERENIKA Prema čl. 188. ZOR-a propisano je: (st. 1. ) Sindikalnom povjereniku za vrijeme obavljanja te dužnosti i šest mjeseci nakon prestanka te dužnosti, a bez suglasnosti sindikata nije moguće: • otkazati ugovor o radu ili • na drugi način staviti ga u nepovoljniji položaj u odnosu na njegove dotadašnje uvjete rada i u odnosu na ostale radnike. (st. 2. ) Ako se sindikat u roku od osam dana ne izjasni o davanju ili uskrati suglasnosti, smatra se da je suglasan s odlukom poslodavca. (st. 3. ) Ako sindikat uskrati suglasnost na otkaz, uskrata mora biti pisano obrazložena, a poslodavac može u roku od petnaest dana od dana dostave očitovanja sindikata zatražiti da suglasnost nadomjesti arbitražna odluka.

ZAŠTITA SINDIKALNOG POVJERENIKA Prema čl. 51. st. 1. i 3. GKU propisano je: „(st.

ZAŠTITA SINDIKALNOG POVJERENIKA Prema čl. 51. st. 1. i 3. GKU propisano je: „(st. 1. ) Sindikalnom povjereniku za vrijeme obnašanja sindikalne dužnosti te najkraće šest (6) mjeseci po isteku dužnosti, a, u slučaju da po isteku šest (6) mjeseci traje školska godina u kojoj je istekla dužnost, najduže do kraja te školske godine, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu, premjestiti na nepovoljnije mjesto rada, premjestiti ga u sklopu matične ili područne škole, niti na bilo koji drugi način staviti u nepovoljniji položaj bez suglasnosti Sindikata. “ “(st. 3. ) Suglasnost za otkaz i suglasnost iz stavka 1. ovog članka daje predsjednik sindikata čiji je član povjerenik ili osoba koju predsjednik ovlasti. ”

 • Radičko vijeće, odnosno sindikalni povjerenik s pravima i obvezama radničnog vijeća te

• Radičko vijeće, odnosno sindikalni povjerenik s pravima i obvezama radničnog vijeća te sindikat dužni su u roku od 8 (osam) dana dostaviti poslodavcu svoje očitovanje o namjeravanom otkazivanju. (čl. 138. ZOR-a i čl. 32. GKU) • Ukoliko se radničko vijeće, sindikalni povjerenik ili sindikat u roku od 8 (osam) dana ne izjasne o davanju ili uskrati suglasnosti, smatra se da su suglasni s odlukom poslodavca. (čl. 151. i čl. 188. ZOR-a) • Ukoliko radničko vijeće, sindikalni povjerenik ili sindikat uskrate suglasnost, uskrata mora biti pisano obrazložena, a poslodavac može u roku od 15 (petnaest) dana od dana dostave izjave o uskrati suglasnosti tražiti da tu suglasnost nadomjesti arbitražna odluka. (čl. 151. st. 4. i čl. 181. st. 3. ZOR-a) • Arbitražu provodi arbitar s liste koju utvrđuje i vodi Gospodarsko socijalno vijeće. (čl. 151. st. 5. i 6. ZOR-a)

OBLIK, OBRAZLOŽENJE I DOSTAVA ODLUKE O OTKAZU UGOVORA Prema čl. 120. Zakona o radu

OBLIK, OBRAZLOŽENJE I DOSTAVA ODLUKE O OTKAZU UGOVORA Prema čl. 120. Zakona o radu propisano je: § „(st. 1. ) Otkaz mora biti u pisanom obliku. § (st. 2. ) Poslodavac mora u pisanom obliku obrazložiti otkaz. § (st. 3. ) Otkaz se mora dostaviti osobi kojoj se otkazuje. ” Obrazloženje je najbitniji dio odluke o otkazu. U obrazloženju je potrebno navesti razloge o svim činjenicama u svezi svakog pojedinog kriterija o kojima je poslodavac vodio računa prilikom donošenja odluke o poslovno uvjetovanom otkazu. Otkaz ugovora o radu stupa na snagu s danom dostave radniku odluke o otkazu, a radni odnos prestaje istekom otkaznog roka.

PRAVA RADNIKA U SLUČAJU DONOŠENJA ODLUKE O POSLOVNO UVJETOVANOM OTKAZU PRAVO NA OTKAZNI ROK

PRAVA RADNIKA U SLUČAJU DONOŠENJA ODLUKE O POSLOVNO UVJETOVANOM OTKAZU PRAVO NA OTKAZNI ROK Otkazni rok počinje teći s danom dostave. (čl. 121. st. 1. ZOR-a) Otkazani rok ne teče za vrijeme: • korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju prema posebnom propisu, privremene nesposobnosti za rad tijekom liječenja ili oporavka od ozljede na radu ili profesionalne bolesti • vršenja dužnosti i prava državljana u obrani, • za vrijeme privremene nesposobnosti za rad Najmanje trajanje otkaznog roka u slučaju redovitog otkaza propisano je čl. 122. Zakona o radu.

PRAVA RADNIKA U SLUČAJU DONOŠENJA ODLUKE O POSLOVNO UVJETOVANOM OTKAZU PRAVO NA OTPREMNINU Prema

PRAVA RADNIKA U SLUČAJU DONOŠENJA ODLUKE O POSLOVNO UVJETOVANOM OTKAZU PRAVO NA OTPREMNINU Prema čl. 126. ZOR-a propisano je: • „(st. 1. ) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem. • (st. 2. ) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca. • (st. 3. ) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu. “

 • Prema GKU, svakom zaposleniku, kojem se otkazuje ugovor o radu, a razlog

• Prema GKU, svakom zaposleniku, kojem se otkazuje ugovor o radu, a razlog otkaza nije skrivljeno ponašanje, pripada otpremnina u skladu sa Zakonom o radu s tim da se zaposlenicima s 30 i više godina kod istog poslodavca ima isplatiti povlaštena otpremnina u visini od najmanje 65% prosjećne mjesečne brutto plaće, isplaćene zaposleniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada. (čl. 35. GKU) • Otpremnina se isplaćuje najkasnije 30 dana po prestanku radnog odnosa.

 • Zaposleniku s najmanje 56 godina života i 25 godina radnog staža kod

• Zaposleniku s najmanje 56 godina života i 25 godina radnog staža kod istog poslodavca, koji je utvrđen kao organizacijski višak i ostvaruje prednost pri zapošljavanju, poslodavac je dužan posredovati pri novom zapošljavanju u školi u vremenskom trajanju od 12 mjeseci. Za to vrijeme zaposleniku se ne može redovito otkazati ugovor o radu bez osobnog pristanka, osim u slučaju skrivljenog ponašanja. (čl. 31. st. 1. GKU) • Zaposlenik u radnom odnosu na neodređeno puno radno vrijeme, s navršenih 60 godina života i 30 godina mirovinskog staža, za čijim radom zbog poslovnih ili organizacijskih razloga prestaje potreba u Školi u dijelu radnog vremena, u uvjetima prestanka potrebe za istim u razdoblju od tri (3) godine u cjelini radnog vremena i nemogućnosti raspoređivanja u druge Škole u tom razdoblju, ostvaruje sva prava zaposlenika kojem je otkazan ugovor o radu na puno radno vrijeme iz poslovno uvjetovanih razloga. (čl. 33. st. 1. GKU)

 • Zaposleniku koji je u radnom odnosu na temelju ugovora o radu na

• Zaposleniku koji je u radnom odnosu na temelju ugovora o radu na neodređeno puno radno vrijeme, iskazanom kao tehnološki višak, poslodavac kod koga zbog gospodarskih, tehnoloških i organizacijskih razloga prestaje potreba za zaposlenikom, osigurat će mogućnost prekvalifikacije ili dokvalifikacije za srodno zanimanje prema iskazanim potrebama sustava osnovnoškolskog obrazovanja i obvezama iz programa zbrinjavanja viška zaposlenika, pod uvjetom da zaposlenik na isto pristaje. ( čl. st. 3. GKU). • Zaposlenik kojem se otkazuje ugovor o radu kao tehnološkom višku, ima pravo biti uvršten na evidencijsku listu koju vodi povjerenstvo za viškove i manjkove pri nadležnom uredu državne uprave, odnoso pri Gradskom uredu Grada Zagreba.

DUŽNOST ŠKOLE KAO POSLODAVCA Prema čl. 107. st. 5. ZOOOSŠ-a između ostalog propisano je:

DUŽNOST ŠKOLE KAO POSLODAVCA Prema čl. 107. st. 5. ZOOOSŠ-a između ostalog propisano je: „(st. 5. ) Potreba i prestanak potrebe za radnikom prijavljuje se uredu državne uprave, odnosno Gradskom uredu i Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Prema čl. 25. st. 2. GKU propisano je: „(st. 2. ) Škola je odmah po donošenju odluke o utvrđivanju organizacijskog viška obvezna prijaviti prestanak potrebe za zaposlenikom (djelomično ili u cijelosti) koji ima ugovor o radu na neodređeno vrijeme, a utvrđen je organizacijskim viškom, radi uvrštavanja tog zaposlenika na listu (evidenciju) zaposlenika. Listu (evidenciju) zajedno vodi ured državne uprave i Povjerenstvo. “

Hvala na slušanju!

Hvala na slušanju!