Pierwsza Pomoc na lekcjach wychowania fizycznego Co naley

  • Slides: 16
Download presentation
Pierwsza Pomoc na lekcjach wychowania fizycznego

Pierwsza Pomoc na lekcjach wychowania fizycznego

Co należy do obowiązków ucznia w razie wypadku? • • Uczniowie i uczennice w

Co należy do obowiązków ucznia w razie wypadku? • • Uczniowie i uczennice w okolicznościach: złego samopoczucia, wypadku lub doznania urazu ciała w czasie lekcji wychowania fizycznego mają obowiązek: zgłosić nauczycielowi wychowania fizycznego stan zdrowia, ból, uraz lub uszkodzenie ciała, nie oddalać się samowolnie z miejsca gdzie odbywają się zajęcia, do momentu udzielenia pierwszej pomocy oraz instrukcji dalszego postępowania udzielonej przez odpowiedzialnego nauczyciela wychowania fizycznego, przekazać właściwemu nauczycielowi wf numer(y) telefonu do rodzica lub opiekuna.

Przykładowe przyczyny wypadków na lekcjach WF-u: v brak rozgrzewki, v pochopne nieprzemyślane ćwiczenia v

Przykładowe przyczyny wypadków na lekcjach WF-u: v brak rozgrzewki, v pochopne nieprzemyślane ćwiczenia v brak znajomości zasad samodyscypliny i samo-ochrony, v złe przygotowanie obiektów do ćwiczeń, v rozmieszczenie ćwiczących w złych odległościach od siebie.

Skutki wypadków na lekcjach WF-u: v v v Złamania kończyn Skaleczenia Uszkodzenia szczęki Stłuczenia

Skutki wypadków na lekcjach WF-u: v v v Złamania kończyn Skaleczenia Uszkodzenia szczęki Stłuczenia Utrata przytomności Urazy głowy oraz kręgosłupa

PIERWSZA POMOC

PIERWSZA POMOC

Zranienia i krwawienia Zranienie lub rana to każde przerwanie ciągłości skóry. Jeśli z rany

Zranienia i krwawienia Zranienie lub rana to każde przerwanie ciągłości skóry. Jeśli z rany wydobywa się krew, należy szybko zatamować krwawienie, nie można jednak zapominać o własnym bezpieczeństwie (rękawiczki). Postępowanie: 1) 2) 3) 4) Upewnij się, czy miejsce jest bezpieczne. Oceń stan poszkodowanego i jeśli trzeba, wezwij pomoc medyczną. Połóż lub posadź poszkodowanego. Przed rozpoczęciem opatrunku umyj ręce wodą z mydłem i – o ile to możliwe – włóż rękawiczki. 5) Przemyj ranę dużą ilością czystej wody. 6) Przyłóż do rany sterylny opatrunek z gazy (lub innego sterylnego materiału) i dociśnij mocno dłonią. Jeśli to możliwe, przyłóż następną warstwę gazy i mocno zabandażuj.

Złamania Złamanie to całkowite przerwanie ciągłości kości. Złamanie otwarte to złamanie z przerwaniem skóry

Złamania Złamanie to całkowite przerwanie ciągłości kości. Złamanie otwarte to złamanie z przerwaniem skóry (nie zawsze są widoczne wystające odłamy kostne) Objawy: • • ból w miejscu urazu obrzęk patologiczna ruchomość Zasinienie Postępowanie: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Upewnij się, czy miejsce jest bezpieczne. Oceń stan poszkodowanego; jeśli trzeba, wezwij pomoc medyczną. Nie prostuj i nie poruszaj części ciała podejrzanych o złamanie w wyniku urazu. Zaopatrz widoczne rany. Na miejsce urazu przyłóż zimny okład (np. zawinięty w materiał worek z wodą i lodem). Unieś zranioną część ciała, jeśli nie powoduje to silnego bólu. Możesz unieruchomić kończynę, stosując się do następujących zasad: w przypadku złamania kości należy unieruchomić dwa sąsiednie stawy (np. w przypadku złamania przedramienia należy unieruchomić staw łokciowy i nadgarstek). Do unieruchomienia można wykorzystać dowolne przedmioty o odpowiedniej długości, dostosowane do kształtu kończyny (nie odwrotnie) i nieraniące skóry.

Unieruchamianie przedramienia Unieruchamianie kończyny dolnej Unieruchamianie ramienia

Unieruchamianie przedramienia Unieruchamianie kończyny dolnej Unieruchamianie ramienia

Skręcenia i zwichnięcia powstają wskutek przekroczenia zakresu ruchu stawu – uszkodzeniu najczęściej ulegają struktury

Skręcenia i zwichnięcia powstają wskutek przekroczenia zakresu ruchu stawu – uszkodzeniu najczęściej ulegają struktury współtworzące staw (więzadła, torebka stawowa). Objawy: • • ból (w spoczynku lub przy ruchach w stawie), obrzęk stawu, zasinienie okolicy stawu, czasem zwiększony zakres ruchu w stawie. Skręcone powierzchnie stawowe wracają do fizjologicznej pozycji. zwichnięcie to przemieszczenie się powierzchni stawowych względem siebie wraz z uszkodzeniem struktur współtworzących staw (więzadła, torebka stawowa). Zwichnięty staw najczęściej ma zniekształcone obrysy oraz całkowicie zniesioną ruchomość. Postępowanie: 1) Unieruchom uszkodzony staw w pozycji zastanej (nie nastawiaj) zgodnie z następującą zasadą: w przypadku uszkodzenia stawu unieruchamia się dwie sąsiednie kości. 2) Poszkodowany stara się nie wykonywać żadnych ruchów i nie obciążać stawu. 3) Zastosuj chłodny kompres na uszkodzony staw w celu złagodzenia bólu. 4) Jak najszybciej przetransportuj poszkodowanego do szpitala – to ważne, ponieważ zwichnięcia i skręcenia często przebiegają z uciskiem lub przerwaniem nerwów lub naczyń krwionośnych.

Urazy głowy Postępowanie: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) Przekręć poszkodowanego na

Urazy głowy Postępowanie: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) Przekręć poszkodowanego na wznak, jeśli leży na brzuchu. Oceń jego stan. Udrożnij drogi oddechowe, ale nie odginaj głowy: klęknij za nieprzytomną osobą, ustabilizuj jej głowę (pomiędzy swoimi kolanami), następnie wysuń żuchwę do przodu. W razie potrzeby zacznij sztuczne oddychanie. Wezwij pomoc – numery telefonów to: 999 i 112. Zabezpiecz kręgosłup szyjny. W tym celu podłuż dorosłemu pod głowę element odzieży bądź płasko złożony koc, a dziecku wsuń je pod plecy. Tamuj krwawienia. Oceń stan świadomości poszkodowanego. Poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.

Utrata przytomności Utratą przytomności nazywamy sytuację, w której dochodzi do zupełnego braku świadomości i

Utrata przytomności Utratą przytomności nazywamy sytuację, w której dochodzi do zupełnego braku świadomości i zdolności reagowania na wszelkie bodźce otoczenia. Postępowanie: 1) 2) 3) 4) 5) 6) Sprawdź, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne Sprawdź przytomność Udrożnij drogi oddechowe Sprawdź obecność oddechu Ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej Wezwij karetkę

PODSUMOWANIE Rodzaje błędów popełnianych przez człowieka są następujące: niedbalstwo (wiem, ale nie zrobiłem), czy

PODSUMOWANIE Rodzaje błędów popełnianych przez człowieka są następujące: niedbalstwo (wiem, ale nie zrobiłem), czy lekkomyślność(nie zdawałem sobie sprawy). Nasuwa się pewna refleksja, na pierwszy rzut oka nieco paradoksalna: zarówno przy wysokim, jak i niskim poziomie zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych w szkole, na lekcjach wychowania fizycznego- nie wolno nam stracić z oczu człowieka i jego niebezpiecznych postaw w środowisku pracy i nauki. Wniosek, jaki stąd wypływa, jest prosty: Znacznie lepiej i taniej jest przewidywać zdarzenia wypadkowe i zapobiegać ich powstaniu niż naprawiać skutki.