Origami ORIGAMI to technika skadania papieru pochodzca z

  • Slides: 19
Download presentation
Origami ORIGAMI to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. Origami była i jest

Origami ORIGAMI to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. Origami była i jest sztuką. Przy składaniu papieru należy zachować spokój, dokładność i cierpliwość.

W tradycyjnym Origami większość modeli wykonuje się z kwadratowej kartki papieru. Dopuszczalne jest używanie

W tradycyjnym Origami większość modeli wykonuje się z kwadratowej kartki papieru. Dopuszczalne jest używanie innych kształtów (np. trójkątów lub prostokątów) oraz łączenie modeli z kilku elementów. W czasie składania nie używa się nożyczek i kleju. Wykonany model nie wymaga dodatkowych zabiegów, jak np. : malowanie, doklejanie oczu itp.

Zgięcia należy wykonywać bardzo dokładnie, wzdłuż oznaczonych linii. Dodatkowo należy przejechać bokiem paznokcia w

Zgięcia należy wykonywać bardzo dokładnie, wzdłuż oznaczonych linii. Dodatkowo należy przejechać bokiem paznokcia w miejscu zagięcia. Dzięki ostrym kształtom wzrasta dokładność, w efekcie figurki wyglądają dużo lepiej.

Bardzo ważne jest zachowanie proporcji i idealnej zgodności w symetrycznych zgięciach. W przypadku nie

Bardzo ważne jest zachowanie proporcji i idealnej zgodności w symetrycznych zgięciach. W przypadku nie przestrzegania tej zasady modele mogą wyglądać karykaturalnie lub po prostu nieładnie. Diagramy pokazują drogę, którą trzeba pokonać, by osiągnąć cel, nie można pomijać żadnych zgięć, ani zmieniać kolejności opisanych czynności

PAPIER DO WYKONYWANIA FIGUREK ORGIAMI Większość figurek origami wykonuje się z kwadratowej kartki papieru.

PAPIER DO WYKONYWANIA FIGUREK ORGIAMI Większość figurek origami wykonuje się z kwadratowej kartki papieru. Duży wpływ na wygląd pracy ma rodzaj i kolor materiału, z jakiego zostanie wykonana. Papier do Origami powinien być łatwy w zginaniu, odpowiednio sztywny i wytrzymały.

-Kolorowy papier ksero Z kartek A 4 można wykonać figurki Origami, jednak przy bardziej

-Kolorowy papier ksero Z kartek A 4 można wykonać figurki Origami, jednak przy bardziej zaawansowanych pracach papier okazuje się zbyt gruby, sztywny, często nie wytrzymuje i rozdziera się na zgięciach. Atutami, które przemawiają za wyborem papieru ksero jest bogaty wybór kolorystyczny i niska cena zakupu. Kupując papier ksero wybieramy najcieńsze arkusze, w intensywnych kolorach.

-Kolorowy papier do pakowania innym, bardziej kolorowym materiałem jest papier do pakowania prezentów. Dostępny

-Kolorowy papier do pakowania innym, bardziej kolorowym materiałem jest papier do pakowania prezentów. Dostępny tylko w dużych arkuszach, które trzeba samodzielnie pociąć. Papier ten jest z wierzchu kolorowy, a biały od spodu - idealnie do zabawy. Bogaty wybór kolorów, wzorów oraz zróżnicowana gramatura papieru czyni go najlepszym środkiem zastępującym specjalistyczny papier do Origami. Największą wadą tego papieru jest delikatność i duża podatność na uszkodzenia.

Do składania nadaje się również zwykły papier maszynowy, kredowy, kartka z zeszytu, notesu itp.

Do składania nadaje się również zwykły papier maszynowy, kredowy, kartka z zeszytu, notesu itp. Raczej nie nadaje się twardy papier z bloków rysunkowych i technicznych, tektura oraz bardzo delikatny jak np. : bibuła lub serwetka.

Bazy, zwane także formami to konstrukcje, które są bardzo często wykorzystywane do składania figurek.

Bazy, zwane także formami to konstrukcje, które są bardzo często wykorzystywane do składania figurek. Ich znajomość jest potrzebna do wykonywania średnio zaawansowanych figurek.

baza „kwadrat" Krawędź do góry -**-

baza „kwadrat" Krawędź do góry -**-

baza "trójkąt" Krawędź do góry -**-

baza "trójkąt" Krawędź do góry -**-

baza „szafa"

baza „szafa"

baza „latawiec"

baza „latawiec"

baza „koperta"

baza „koperta"

Rybka zagiąć do wnętrza i rybkę odwrócić

Rybka zagiąć do wnętrza i rybkę odwrócić

piesek

piesek

Łódka

Łódka

Kaczka

Kaczka

Kura

Kura