Nykyviron lauseoppi Lauselhendi liigid Lauselhendi liigid Lauselu hendid

  • Slides: 15
Download presentation
Nykyviron lauseoppi: Lauselühendi liigid

Nykyviron lauseoppi: Lauselühendi liigid

Lauselühendi liigid • Lauselu hendid jagunevad vormi alusel üheksaks liigiks: • des-lu hend: Orbiidil

Lauselühendi liigid • Lauselu hendid jagunevad vormi alusel üheksaks liigiks: • des-lu hend: Orbiidil to o tades kulgeb aeg kiiresti. • nud-lühend: Töö lõpetanud, vaatasid kosmonaudid Maad. • tud-lu hend: Maa vaadatud, asuti õhtust sööma. • mata-lu hend: Hoolimata heast söögist, igatsesid kosmonaudid koju. • maks-lu hend: Saamaks luba tagasi tulla, tuli lõpetada missioon. • v-lühend: See põhjendus oli kõigile veenev ka ilma lisaseletusteta. • tav-lu hend: Erakordselt keerukalt täidetav missioon oli neil esmakordne. • vat-lu hend: Komandör lootis siiski neid sellega hästi hakkama saavat. • absoluutne nimetav. Missioon täidetud, pöördusid kõik õnnelikult Maale.

des-lühend • Ko ige sagedasem lauselu hend on des-lu hend, mida kasutatakse o eldisega

des-lühend • Ko ige sagedasem lauselu hend on des-lu hend, mida kasutatakse o eldisega va ljendatud tegevusega samaaegse tegevuse ta histamiseks. Ta esineb määrusena: Mõttesse vajudes hakkas ta raamatut lehitsema. Üle väljaku mines hakkas kirikukell helisema. Tuuli kihutas rattaga, püüdes jalakäijatele mitte otsa sõita.

Harjutus: Kirjuta laused ringi kasutades deslühendit. Noored matkasid reipasti ja laulsid lõbusaid laule. Neiu

Harjutus: Kirjuta laused ringi kasutades deslühendit. Noored matkasid reipasti ja laulsid lõbusaid laule. Neiu kallistas oma kassi ja tegi teise käega selfi. Kiisu küünistas ja karjus ning soovis ahistamisest pääseda. Koer haigutas igavusest ja kadus oma kuuti. Vampiirid limpsasid keelt ja asusid õhtusöögi kallale.

nud- ja tud-lühend • nud- ja tud-lu hendiga va ljendatakse tegevust, mis on toimunud

nud- ja tud-lühend • nud- ja tud-lu hendiga va ljendatakse tegevust, mis on toimunud enne o eldisega va ljendatud tegevust: Ko hu ta is so o nud, la ks Eva Maria o ue rulluiskudega so itma. Eksamid edukalt sooritatud, la ksid o pilased suve nautima. • Tegijat nud-/tud-lu hendis ei va ljendata, see on alati o eldise tegijaga sama.

Harjutus: Kirjuta laused ringi kasutades nud-/tud-lühendit. Mehed röövisid edukalt panka ja läksid koju magama.

Harjutus: Kirjuta laused ringi kasutades nud-/tud-lühendit. Mehed röövisid edukalt panka ja läksid koju magama. Röövlid magasid hommikuni ja hakkasid siis raha jagama. Kui nad jagasid raha ära, läksid nad poodidesse ostlema. Kõik ostsid endale lõpuks uued püssid, kui nad olid pikalt mööda poode hulkunud. Mehed sõid restoranis kõhu täis ja läksid panka uusi püsse proovima.

mata - ja maks-lühend • mata-lu hendiga antakse edasi o eldisega va ljendatud tegevust

mata - ja maks-lühend • mata-lu hendiga antakse edasi o eldisega va ljendatud tegevust ilma, et toimuks mata-lu hendiga va ljendatud tegevust: Printsess lahkus kordagi tagasi vaatamata. • maks-lu hend va ljendab otstarvet: Sooritamaks rasket eksamit, õppis Peeter nagu hull • Oma ta henduselt on maks-lu hend sama kui da-tegevusnimelise etko rvallausega: Et sooritada rasket eksamit, õppis Peeter nagu hull.

Harjutus: kirjuta tekst ringi kasutades võimalikult palju mata- ja maks-lühendit. Ilma et oleks laskunud

Harjutus: kirjuta tekst ringi kasutades võimalikult palju mata- ja maks-lühendit. Ilma et oleks laskunud u ksikasjadesse jutustas ta kirja sisu ringi. Ta ei hooli oma elust, läks noor Napoleon rünnakule. Et lõpetada oma väitekirja, varjus doktorant kuudeks keldrisse. Ta ku ll ei looda eriti pa a semisele, andis end saatuse hoolde. Janne tõusis kiiresti, selleks et tervitada võidukat kindralit.

v- ja tav-lühend • Täiendilised v- ja tav-lühendid märgivad harilikult põhitegevusega samaaegset tegevust: Kaugelt

v- ja tav-lühend • Täiendilised v- ja tav-lühendid märgivad harilikult põhitegevusega samaaegset tegevust: Kaugelt kostev linnakära kohises veel veidi aega Peetri kõrvus. Eestis toodetavate kaupade kvaliteet on hea.

Harjutus: Ühenda lausepaarid, kasutades v-/tav -lauselühendit. Näide: Lennuk tiirutab saare kohal. Lennuk viskas alla

Harjutus: Ühenda lausepaarid, kasutades v-/tav -lauselühendit. Näide: Lennuk tiirutab saare kohal. Lennuk viskas alla lendlehti. – Saare kohal tiirutav lennuk viskas alla lendlehti. Noormees erutub kergesti. Tüdrukud narrivad noormeest – ………………. . . . . . ……………………… Lugu kaevus varitsenud näkist kohutas lapsi. See lugu põhines kontrollitud faktidel. – …………………. . . ……………………………. . . . . …………………………. … Kevadised vihmad uhuvad minema lume. Lumi katab maad. ………. . . . ……………………………. . . . . ……………. . Õhtuti loetakse lapsele muinasjuttu. Muinasjutt ajab talle hirmu peale. ………………. . . . . . . . . Jumal vaatab ja naerab nende üle. Inimesed askeldavad oma rumaluses. ………………. . . . . . . . .

Verbita lauselühend • Teguso nata lauselu hend ehk absoluutne nimetav va ljendab teoviisi: Astronaut

Verbita lauselühend • Teguso nata lauselu hend ehk absoluutne nimetav va ljendab teoviisi: Astronaut tuli tuppa, endal kiiver peas. • Selles lauselu hendis puudub teguso na.

Harjutus: Kirjuta tekst ringi kasutades verbita lauselühendit Beethoven kuulas muusikat ja tal olid silmad

Harjutus: Kirjuta tekst ringi kasutades verbita lauselühendit Beethoven kuulas muusikat ja tal olid silmad kinni. Rembrandt vaatas maale ja tal olid tropid kõrvas. Kirjanik luges raamatut ja tal olid prillid ees. Kas perse on mullas või käsi on kullas. Rändur saabus koju ja tal oli hing paelaga kaelas.

Lauselühendite funktsioonid I Lauselühendid esinevad lauseliikme funktsioonis: ALUSLÜHEND: SIHITISLÜHEND: ÖELDISTÄIDELÜHEND: TÄIENDLÜHEND: Avalikult nina nokkida

Lauselühendite funktsioonid I Lauselühendid esinevad lauseliikme funktsioonis: ALUSLÜHEND: SIHITISLÜHEND: ÖELDISTÄIDELÜHEND: TÄIENDLÜHEND: Avalikult nina nokkida ei ole ilus. Zorro tahtis pärlid sigade ette loopida. Isa nägi lapsi pahandust tegevat. Sõja eesmärk oli alistada diktaator. Ma olen teist päeva magamata. Laulu ümisev mees keeras selja. Kirjutatav kiri on väga salajane. Äsja uinunud kaunitar ei tahtnud ärgata. Koka keedetud liha ei kõlvanud süüa.

Lauselühendite funktsioonid II MÄÄRUSLÜHEND: (a) Oma päevad veetis ta raamatuid lugedes. (b) Lugenud raamatud

Lauselühendite funktsioonid II MÄÄRUSLÜHEND: (a) Oma päevad veetis ta raamatuid lugedes. (b) Lugenud raamatud läbi, hakkas tal igav. (c) Ta pidi lahkuma helistamaks koju. (d) Mees pani sõnagi lausumata mantli selga. (e) Margus läks jalutama. (f) Margus käis jalutamas. (g) Margus tuli jalutamast. Samaaegselt toimuva tegevuse edasiandmiseks kasutatakse deslühendit (a), eelnenud tegevuse edasiandmiseks nud- ja tud-lühendit (b). Põhjust väljendatakse maks-lühendiga (c), mitte toimuva tegevuse edasiandmiseks kasutatakse mata-lühendit (d), pidevat tegevust märgivad teised ma-tegevusnime vormid (e, f, g):

Harjutus. Tõmba lauselühendile joon alla ja määra, millise lauseliikmega on tegu. Täna korraldatav pidu

Harjutus. Tõmba lauselühendile joon alla ja määra, millise lauseliikmega on tegu. Täna korraldatav pidu ületab kõik ootused (……. . ). Töölised lahkusid meel must ja suundusid koju (……. . ). Laev kaldus kreeni meeste pingutustest hoolimata (……. . ). Meie tublid skaudid kuumast suvepäikesest põlenud aitavad alati vanainimesi (……. . ). Kirja lõpuni lugenud hakkasid tal pisarad voolama (……. . ). Hamburgerit süües sai ta suu kõik soustiga kokku (……. . ). Caesar suri reedetuna oma sõprade poolt (……. . ). Arktiline külm luusse ja lihasse lõikav võttis ekspeditsiooni liikmete hulgast oma lõivu (……. . ). Söömaaeg lõpetatud lasti unel hea maitsta (……. . ). Kuningatütar lahkus nuttes oma kodust (……. . ). Abielulahutust saamaks oli ta valmis kõigeks (……. . ). Mees tundis end õnne tipul juhatades suurt orkestrit (……. . ).