NEMZETI TEHETSG PROGRAM NTPCSSZPM17 0010 Lakhat Szekszrdrt Kzhaszn

  • Slides: 17
Download presentation
NEMZETI TEHETSÉG PROGRAM (NTP-CSSZP-M-17 -0010) Lakható Szekszárdért Közhasznú Egyesület Szekszárd, 2017. Szeptember 20.

NEMZETI TEHETSÉG PROGRAM (NTP-CSSZP-M-17 -0010) Lakható Szekszárdért Közhasznú Egyesület Szekszárd, 2017. Szeptember 20.

CÉLOK ∎ A Nemzeti Tehetség Program alapvető célja a Magyarországon és a külhoni magyarlakta

CÉLOK ∎ A Nemzeti Tehetség Program alapvető célja a Magyarországon és a külhoni magyarlakta területeken a tehetségsegítés fejlesztése ∎ A Nemzeti Tehetség Program elfogadásával az Országgyűlés 2008 -2028 között, 20 évre kiemelt lehetőséget ad a tehetséges fiatalok hosszú távú, folyamatos és biztonságos segítésére ∎ A Nemzeti Tehetség Program céljai között szerepel a tehetséggondozás területén tevékenykedő különböző szervezetek tevékenységének összehangolása, koordinációja, átláthatóvá tétele és továbbfejlesztése. A hazai tehetséggondozási rendszer külföldön való népszerűsítése, a külföldi jó gyakorlatok hazai megismertetésének támogatása (exp/imp)

„MI” vagy „KI” A TEHETSÉG? Társadalmi-gazdasági fejlődés legfontosabb forrása: tehetségek ↓ Kik is ők?

„MI” vagy „KI” A TEHETSÉG? Társadalmi-gazdasági fejlődés legfontosabb forrása: tehetségek ↓ Kik is ők? - Azok, akiknek olyan vízióik vannak, olyan teljesítményeket tudnak elérni, amelyekre nagy szükség van mindenütt a világon. Erre ki képes? - Bizonyos dolgok elérésére „csak” a tehetségek képesek. Nem véletlen → a tehetség hallatlan mértékben felértékelődött az utóbbi évtizedekben.

TEHETSÉGFEJLESZTÉS „Tehetség” ↔ „Nyersanyag” - Mi a teendő a tehetségekkel? → akárcsak a nyersanyag

TEHETSÉGFEJLESZTÉS „Tehetség” ↔ „Nyersanyag” - Mi a teendő a tehetségekkel? → akárcsak a nyersanyag - Elég csak felkutatni? → nem - Mi a különbség a kettő között? → mechanikus/pedagógiai módszer - Milyen módszert lehet alkalmazni? → pedagógiai programok Az utóbbi időben egyre fontosabbá vált a tehetségprogramok kutatása Fontos megismerni, hogy: ◊ Milyen technikákkal érhető el a legmagasabb színvonal a tehetséggondozásban? ◊ Milyen elméleti alapjai vannak ezeknek a technikáknak? ◊ Milyen környezet logikája formálta őket, s ezekben miképpen tud a tehetséggondozás hatékonyan működni? ◊ Vajon ezek a technikák miként adaptálhatók a mi saját környezetünkhöz; vajon mi miképpen tudnánk a lehető leghasznosabban alkalmazni őket?

TERVEK ÉS ESÉLYEK - Hisszük, hogy egyesületünk Magyarország Kormányán, az EPSZI-n és a szakmai

TERVEK ÉS ESÉLYEK - Hisszük, hogy egyesületünk Magyarország Kormányán, az EPSZI-n és a szakmai megvalósítókon keresztül olyan eszközrendszert és forrást kapott a kezébe, mellyel a célok megvalósulhatnak - A szakmai programot a hazai és nemzetközi jó gyakorlatok alapján állítottuk össze - A tehetséggondozás ugyanis ma már egyszerre „helyi” és „világegész” dimenziókban értelmezhetők csak - Mindannyian egy közös oktatási és gazdasági piacon is vagyunk, nemcsak a sajátunkén: versenyzünk egymással a tehetségekért és általuk hasznát vesszük a többiek eredményeinek is, mint ahogy ők is a mieinknek

A PROGRAM CÉLJA, CÉLCSOPORTJA Cél: projekt keretében szemléletformáló, támogató programsorozat megvalósulása Célcsoport: kiemelten a

A PROGRAM CÉLJA, CÉLCSOPORTJA Cél: projekt keretében szemléletformáló, támogató programsorozat megvalósulása Célcsoport: kiemelten a hátrányos helyzetű, halmozottan hátrányos helyzetű, roma tanulók fejlesztését célozza meg a projekt ● egyrészt: a felkészítő/fejlesztő pedagógusok továbbképzése, ● másrészt: a családok bevonása, ● harmadrészt: közvetlenül a gyerekek célzott fejlesztése által.

PÁLYÁZATI PROGRAM CÉLJA - A program az eredményes tehetséggondozás azon elvét követi, amely a

PÁLYÁZATI PROGRAM CÉLJA - A program az eredményes tehetséggondozás azon elvét követi, amely a komplex személyiségfejlesztést helyezi a középpontba. - A tevékenységek olyan kompetenciák, készségek, képességek fejlesztését szolgálják, amelyek alapját képezik: ● a tehetség kibontakozásának, ● fejlesztik a szociális kompetenciákat, ● erősítik a motivációt, a kitartást a gyermekekben.

PARTNEREINK A programok megvalósításában partnereink: Tolna Megyei Tehetségsegítő Tanács, tehetségpontok, iskolák, szakemberek. Tolna Megyei

PARTNEREINK A programok megvalósításában partnereink: Tolna Megyei Tehetségsegítő Tanács, tehetségpontok, iskolák, szakemberek. Tolna Megyei Tehetségsegítő Tanács: - olyan szervezet, amely munkájában koordináló, irányt mutató, esetenként szervező feladatokat lát el. - elsődleges feladata: a térség nevelési és oktatási intézményeiben és azon kívül megvalósuló különböző szintű, tartalmú tehetséggondozó tevékenység megismerése, támogatása, tájékoztatás nyújtása az ott folyó programokról. - a szervezet kiterjedt kapcsolatrendszerrel és ismeretekkel rendelkezik a megye intézményeiben folyó tehetséggondozó munkáról. - javaslataikra kerültek kiválasztásra a bevont intézmények, szakemberek.

PROGRAMBA BEVONNI KÍVÁNT CÉLCSOPORT/CÉLKÖZÖNSÉG A projekt célcsoportjai: - általános iskola felső évfolyamú tanulói, valamint

PROGRAMBA BEVONNI KÍVÁNT CÉLCSOPORT/CÉLKÖZÖNSÉG A projekt célcsoportjai: - általános iskola felső évfolyamú tanulói, valamint a középiskolák 9 -10. évfolyamú tanulók és szüleik - ezen diákokkal foglalkozó pedagógusok, tanárok Műhelyfoglalkozások a pedagógusok körében: a köznevelési intézményeken keresztül hirdetjük meg a műhelyfoglalkozásokat, lefedve a megye egészét. Kiválasztás: - A tehetségsegítő tanáccsal együttműködve kerül kiválasztásra az érintett iskola, akik részt vehetnek a csoportfoglalkozásokon. - A tanulókat az intézmények javaslatai alapján választjuk be a programba. - A gyermekek szüleit az intézményeken keresztül érjük el, tájékoztatót juttatunk el hozzájuk a tervezett programmal kapcsolatosan.

A PROGRAM RÖVID TÁVÚ EREDMÉNYEI, VÁRT HATÁSA 1) a programok által a gyerekek önbizalma,

A PROGRAM RÖVID TÁVÚ EREDMÉNYEI, VÁRT HATÁSA 1) a programok által a gyerekek önbizalma, önkifejezése, önismerete megerősödhet 2) képessé válhatnak önmagunk motiválására 3) családi származásukból, kedvezőtlen szociális helyzetükből adódó hátrányaik leküzdésére (amely esetlegesen gátja volt korábban tehetségük kibontakoztatásának) 4) olyan szociális viselkedésformákat sajátíthatnak el, amelyek szükségesek az egészséges önérvényesítéshez, konfliktuskezeléshez 5) hozzásegítheti őket a családi és közösségi alkalmazkodáshoz, a későbbi életút sikeréhez.

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: A) MŰHELYMUNKA Tehetséggondozást segítő gyakorlati módszerek A tehetség kibontakoztatását szolgáló

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: A) MŰHELYMUNKA Tehetséggondozást segítő gyakorlati módszerek A tehetség kibontakoztatását szolgáló műhelyfoglalkozások célja: - a résztvevő pedagógusok: gyakorlati módszerek és ismeretek átadása tehetséggondozásról, a tehetség összetevőiről, a tehetségmodellekről , valamint a tehetségfejlődést meghatározó adottságok és képességek fejlődéséről. - További cél: különböző technikák elsajátítása tehetségfejlesztésről - pedagógusok a tanulókról/gyermekekről történő információgyűjtés módjairól, a kapott információk feldolgozásáról, azok rendszerezéséről. - a problémás és alulteljesítő tehetséges gyermekek/tanulók ismertető jeleinek megismerése

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: A) MŰHELYMUNKA Foglalkozások témái: 1) A tehetség kibontakozása és fejlődése.

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: A) MŰHELYMUNKA Foglalkozások témái: 1) A tehetség kibontakozása és fejlődése. A tehetség összetevői, tehetség-modellek. A tehetség jelei iskolás korban. Tehetségfajták, képességcsoportok, személyiségjellemzők. 2) A tehetség fejlődését befolyásoló tényezők. A tehetség-ígéretek problematikája. A szülők szerepe a tehetségfejlesztésben. Intellektuális és emocionális nehézségek. A támogató szülői attitűd. Játéktanulás. Otthon elkészíthető, fejlesztő játékok. 3) Pedagógus és szülő együttműködése. Segítő szakemberek és segítő szervezetek a tehetség-ígéretek kibontakoztatásában.

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: B) TEHETSÉGMŰHELY FOGLALKOZÁSOK - A projekt szerves részét képező foglalkozásokat

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: B) TEHETSÉGMŰHELY FOGLALKOZÁSOK - A projekt szerves részét képező foglalkozásokat felső évfolyamos és középiskola első és második évfolyamos tanulók számára hirdetjük meg. - A program keretében lehetőséget kívánunk biztosítani ismereteik bővítésére, tehetségük kibontakoztatására 2 játékos, kreatív csoportfoglalkozásokon: - nyelvi és mozgás területe - A diákok betekintést nyerhetnek a tánc rejtelmeibe. Terv → alapok elsajátítása (az élet későbbi szakaszában hasznosíthatnak) - A tanulók megismerkedhetnek: a kialakult szövegszerkesztési fogásokkal és a kreatív írás technikáival.

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: B) TEHETSÉGMŰHELY FOGLALKOZÁSOK - A HH tanulók esetében jellemző: iskolai

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: B) TEHETSÉGMŰHELY FOGLALKOZÁSOK - A HH tanulók esetében jellemző: iskolai teljesítményük alacsony szintű, nehezebben tanulnak, a tantárgyak tekintetében kevésbé sikeresek, szociális hátrányaik is jelentősek. Mindkét terület (mozgás, nyelvi) lehetőséget ad: - az önkifejezésre, segíti a szociális kompetenciák fejlesztését, erősíti az identitást, a kulturális otthonosságot. - Továbbá: alkalmas lehet, hogy sikerese(bbe)k legyenek, hogy tehetségüket (jobban) kibontakoztathassák. - A tehetségsegítés az életkori sajátosságoknak megfelelően, játékos formában valósul meg.

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: C) KISCSOPORTOS ÖNISMERETI SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Tehetség (azonnal? ) kerül hosszú és

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: C) KISCSOPORTOS ÖNISMERETI SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Tehetség (azonnal? ) kerül hosszú és göröngyös út belső tartalom felszínre Célok: - a fiatalok frusztrációjának, kudarcainak feloldása - helyes önismeretének elősegítése - szociális és önreflexiós készségeik fejlesztése - erősségeik, meglévő hiányosságaik felismertetése, melyek alapján formálhatják jövőképüket - szociális viselkedésformák, valamint technikák (pl. együttműködés és az egészséges önérvényesítés) elsajátítása

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: C) KISCSOPORTOS ÖNISMERETI SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Témák: 1) Én és a Világ

A PÁLYÁZAT KÖTELEZŐ ELEMEI: C) KISCSOPORTOS ÖNISMERETI SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Témák: 1) Én és a Világ 2) Én-kép/más-kép 3) A tiszta kommunikáció 4) Érdekérvényesítés, önszabályozás 5) Emberi kapcsolataim útvesztőjében 6) Szabályok és vágyak 7) Felelősség és felelőtlenség 8) Mire tanítanak a problémahelyzetek? 9) A döntés

KÖSZÖNÖM A FIGYELMET!

KÖSZÖNÖM A FIGYELMET!