Kosztorys Kosztorys co to jest Kosztorys jest to

  • Slides: 15
Download presentation
Kosztorys

Kosztorys

Kosztorys – co to jest? Kosztorys jest to dokument finansowy realizacji określonego zadania. Pozwala

Kosztorys – co to jest? Kosztorys jest to dokument finansowy realizacji określonego zadania. Pozwala on określić koszty zakupu sprzętu i wykonania wszystkich prac dotyczących przygotowania stanowiska komputerowego do pracy. Przy małych inwestycjach kosztorysy sporządza się, szacując koszty, przy dużych przygotowując dokładne wyliczenia po analizie i wykonaniu obmiaru przedmiotu i zakresu prac.

Proces kosztorysowania składa się z następujących procedur: ustalenie rodzaju kosztorysu i jego zakresu, ustalenie

Proces kosztorysowania składa się z następujących procedur: ustalenie rodzaju kosztorysu i jego zakresu, ustalenie danych do kosztorysowania, wykonanie obmiaru z ustaleniem podstaw wycen poszczególnych prac, dokonanie wyceny, sporządzenie kompletnego dokumentu w wymaganym zakresie i formie z odpowiednimi zestawieniami

Kosztorys szczegółowy to wycena szczegółowa poszczególnych robót, wymieniająca spis tych robót i koszty konieczne

Kosztorys szczegółowy to wycena szczegółowa poszczególnych robót, wymieniająca spis tych robót i koszty konieczne do ich wykonania, w rozbiciu na koszty robocizny, materiałów i sprzętu.

Kosztorys uproszczony to forma skrócona kosztorysu, podająca wielkość na-kładu finansowego na wykonanie jednostki obmiarowej,

Kosztorys uproszczony to forma skrócona kosztorysu, podająca wielkość na-kładu finansowego na wykonanie jednostki obmiarowej, bez wyszczególnienia kosztów materiałów, robocizny i sprzętu.

Cennik Najczęściej tworzonym dokumentem w przedsiębiorstwie zajmującym się handlem sprzętem komputerowym jest aktualna oferta

Cennik Najczęściej tworzonym dokumentem w przedsiębiorstwie zajmującym się handlem sprzętem komputerowym jest aktualna oferta handlowa, popularnie zwana cennikiem. Cennik jest jednak przeważnie traktowany jako wstępna oferta cenowa, która stanowi fundament do negocjacji i ustalenia specyfikacji ewentualnego zamówienia. Jest także traktowany jako jeden z elementów reklamy sklepu czy serwisu komputerowego i często przybiera atrakcyjną szatę graficzną.

Rodzaje cenników Cennik Detaliczny, Cennik Hurtowy, Cennik Kontraktowy, Cennik Promocyjny, Cennik Wyprzedażowy.

Rodzaje cenników Cennik Detaliczny, Cennik Hurtowy, Cennik Kontraktowy, Cennik Promocyjny, Cennik Wyprzedażowy.

 Kluczowymi parametrami cenników, które decydują o ich wiarygodności i skuteczności są: właściwy dobór

Kluczowymi parametrami cenników, które decydują o ich wiarygodności i skuteczności są: właściwy dobór metody ustalania cen, uwzględnienie konkurencyjności oferty, aktualność cennika, estetyka i czytelność cennika, wyróżnienie ofert specjalnych lub promocji.

Przykład cennika ofertowego generowanego w systemie obsługi sprzedaży

Przykład cennika ofertowego generowanego w systemie obsługi sprzedaży

Zdjęcie z programu Zuzia Program do tworzenia kosztorysów

Zdjęcie z programu Zuzia Program do tworzenia kosztorysów

Cena detaliczna – cena jednostkowa, za którą konsumentowi oferowany jest dany produkt lub usługa.

Cena detaliczna – cena jednostkowa, za którą konsumentowi oferowany jest dany produkt lub usługa. Jest zwykle wyższa od ceny hurtowej o marżę detaliczną, która pokrywa koszty (przechowywanie towaru, wolniejsza rotacja) i zapewnia zysk w placówce handlu detalicznego.

Ustalanie cen detalicznych odbywa się zazwyczaj w następujących etapach: 1. Ustalanie strategii cenowej dla

Ustalanie cen detalicznych odbywa się zazwyczaj w następujących etapach: 1. Ustalanie strategii cenowej dla produktu. 2. Ustalanie potencjalnego popytu dla produktu na istniejących rynkach. 3. Określenie kosztów jednostkowych produkcji lub zakupu produktu. 4. Analiza cen produktów konkurencyjnych. 5. Przyjęcie określonej metody ustalania cen. 6. Ostateczny wybór ceny dla produktu.

Pozostałe dokumenty finansowe Dowodem kupna-sprzedaży według prawa są: paragon, rachunek uproszczony, faktura VAT, umowa

Pozostałe dokumenty finansowe Dowodem kupna-sprzedaży według prawa są: paragon, rachunek uproszczony, faktura VAT, umowa kupna-sprzedaży. Każda wykonana usługa czy sprzedaż sprzętu komputerowego na rzecz inwestora, organizacji lub osoby fizycznej, musi być udokumentowana jednym z tych dokumentów.