Komunikace interakce duevn zdrav a psychohygiena Pojmov test

  • Slides: 14
Download presentation
Komunikace, interakce, duševní zdraví a psychohygiena Pojmový test

Komunikace, interakce, duševní zdraví a psychohygiena Pojmový test

1 1 Co mezi mnou a neznámou osobou probíhá? Jedeme autobusem a bezděčně nás

1 1 Co mezi mnou a neznámou osobou probíhá? Jedeme autobusem a bezděčně nás zaujme neznámá osoba. Pozorujeme ji v domnění, že o tom neví. Ona ale reaguje - svým pohledem odpovídá na pohledy naše. Je nám nepříjemné, že jsme se prozradili a děláme, jakože se zabýváme něčím jiným a že naše pohledy se setkaly jenom náhodou; čteme např. noviny a pouze občas, nenápadně bloudíme očima kolem. Po chvíli ale na dotyčnou osobu opět nenápadně pohlédneme a zjistíme, že i ona nás právě v té chvíli také pozoruje, a tak když se naše pohledy setkávají už podruhé, usměje se.

2 1(3) Co probíhá ve zvolených příkladech? Pokud si vzpomeneš, upřesni typ tohoto sdělování

2 1(3) Co probíhá ve zvolených příkladech? Pokud si vzpomeneš, upřesni typ tohoto sdělování informací. 1. Dva vědci snaží při vědecké diskusi předložit - každý ze své názorové pozice - co nejvíce informací, aby bylo možno rozhodnout, kde je pravda, jak postupovat 2. Například když nyní píšu tuto učebnici, podávám informace (zprávy) čtenářům, aniž bych je momentálně znal. Oni zase nemají možnost průběžně, interaktivně do vzniku mého sdělování zasahovat. 3. Při veřejné přednášce přednášející, zejména je-li v tomto směru citlivý, zaznamenává, jak publikum reaguje. Všímá si třeba, že lidé odcházejí, začínají se bavit, tu a tam někdo zívá. Zvolí tedy nečekaný obrat; zvýší hlas, uvede zajímavý příklad, vyzve k hlasování o názoru, který předloží.

3 2 Doplň! Když matka tiší plačící nemluvně, nebo dojatý účastník pohřbu projevuje hlubokou

3 2 Doplň! Když matka tiší plačící nemluvně, nebo dojatý účastník pohřbu projevuje hlubokou účast pozůstalým pohledem, slzami v očích, stiskem ruky - pak nepochybně určujícími v komunikaci jsou gesta, tzn. prostředky ………. . B. Když nám profesor v diskusi vysvětluje příčiny vzniku druhé světové války, pak zase jednoznačně určující v komunikaci je řeč, tzn. prostředky …………. A.

4 1 O kterou schopnost se tu jedná? Schopnost jedince cítit emoce druhých lidí

4 1 O kterou schopnost se tu jedná? Schopnost jedince cítit emoce druhých lidí není soucit, ani lítost: člověk může cítit soucit k druhé osobě, litovat ji, ale nemusí pociťovat, to, co ona. A ostatně se jistě i vám dostalo soucitu tam, kde jste jej vůbec nepotřebovali, a to, co jste potřebovali, to jste nedostali. Není to také ani telepatie - schopnost číst myšlenky druhých.

5 6 Označte při této komunikaci a zdůvodněte proč! Komunikanta – Komunikátora - Komuniké

5 6 Označte při této komunikaci a zdůvodněte proč! Komunikanta – Komunikátora - Komuniké - Komunikační kanál „ O´ Malley, můžete jít ke mně do kanceláře? “ Pozvání do doupěte majitele seattleské bezpečnostní agentury dalo tušit speciální úkol. „Klid, O´ Malley. Posaďte se. Dotaz: Co tancování? Co si myslíte o tancování? . . “ „Možná myslíte něco kolem společenského tance – plesy, nóbl prostředí a tak. “ Vždycky jsem si oblíbil skoro každého tanečníka, kterého jsem blíže poznal. Zpravidla jsou to prima lidé. “ Mám pro vás zajímavou práci. Jde o tančírnu, která se jmenuje Century a ta hledá pracovníka ostrahy. (Fulgum, R. , Drž mě pevně, miluj mě zlehka, Praha: Argo, 2011)

6 1 Doplň! _______je stav duševní pohody a normality, kdy všechny duševní pochody probíhají

6 1 Doplň! _______je stav duševní pohody a normality, kdy všechny duševní pochody probíhají adekvátním až optimálním způsobem, umožňují správně odrážet vnější realitu, přiměřeně a pohotově reagovat na všechny podněty (včetně sociálních) a řešit běžné i mimořádné a neočekávané úlohy, stále se zdokonalovat v pracovních i osobních činnostech (zejména v sociální komunikaci) a mít pocit pohody a uspokojení ze svých aktivit i prožívání. “

1 7 Doplň! „________rozumíme systém vědecky propracovaných pravidel a rad sloužících k udržení, prohloubení

1 7 Doplň! „________rozumíme systém vědecky propracovaných pravidel a rad sloužících k udržení, prohloubení nebo znovu získaní duševního zdraví, duševní rovnováhy. “

8 1 Nazvi! „ Jedná se o chronické neuspokojení potřeb nebo nedosahování vytčených cílů.

8 1 Nazvi! „ Jedná se o chronické neuspokojení potřeb nebo nedosahování vytčených cílů. “

9 1 Nazvi: „Psychický stav a chování člověka, které jsou vyvolané překážkou na cestě

9 1 Nazvi: „Psychický stav a chování člověka, které jsou vyvolané překážkou na cestě k určitému cíli a uspokojení potřeb. “

1 10 Nazvi: „Označuje stav psychické zátěže, který vzniká působením rušivého faktoru na člověka

1 10 Nazvi: „Označuje stav psychické zátěže, který vzniká působením rušivého faktoru na člověka během uspokojování potřeby nebo dosahování cíle. “

1 11 Rozliš druhy stresu! …………. – stres s pozitivními účinky (radost, nadšení), též

1 11 Rozliš druhy stresu! …………. – stres s pozitivními účinky (radost, nadšení), též jsou kladeny zvýšené požadavky na adaptační mechanismy, avšak vše je kompenzováno celkovým pozitivním efektem – nejde o negativní emocionální zážitek. ………. . – stres s negativními účinky, domníváme se, že nemáme dost sil a možností zvládnout to, co nás ohrožuje – emočně negativní tenze (emocionálně nám není dobře).

12 1 Odpověz jakým typem psychické poruchy je maniodeprese? a. neuróza b. porucha osobnosti

12 1 Odpověz jakým typem psychické poruchy je maniodeprese? a. neuróza b. porucha osobnosti c. psychóza d. slabomyslnost

Hodnocení Počet kreditů procent Počet bodů 0 kreditů 0 – 9% 0 - 2

Hodnocení Počet kreditů procent Počet bodů 0 kreditů 0 – 9% 0 - 2 1 kredit 10 – 19% 3 2 kredity 20 – 29% 4 - 5 3 kredity 30 – 39% 6 - 7 4 kredity 40 – 49% 8 - 9 5 kreditů 50 – 59% 10 - 11 6 kreditů 60 – 69% 12 7 kreditů 70 – 79% 13 -14 8 kreditů 80 – 89% 15 - 16 9 kreditů 90 – 99% 17 10 kreditů 100% 18