KOMUNIKAČNÍ DIAGRAM Komunikační diagram je interakční diagram, který klade důraz na datové spojení mezi různými účastníky. Místo kreslení čáry životnosti u každého účastníka ve svislém směru, jak je tomu u sekvenčních diagramů, dovolují komunikační diagramy libovolné rozmístění účastníků a kreslení zpráv jako spojnic mezi nimi. Pořadí zasílaných zpráv je poté patrné z číslování jednotlivých spojnic.
ČÍSLOVÁNÍ ZPRÁV Obecně používané číslování zpráv (1, 2, 3, . . ) je přehlednější, ale není podle normy UML 2. 0. Zde se používá pro číslování zpráv vnořené desetinné číslování (1, 1. 2, …). Důvodem pro používání tohoto číslování je odstranění nejasnosti s voláním sama sebe. Nevýhodou tohoto číslování je možnost vzniku dlouhých sekvencí čísel. Proto se původní jednoduché číslování zpráv stále ještě používá. V rámci číslování se používají také písmena, která signalizují příslušnost k vláknům kontroly. Např. Zprávy 1 A 1 a 1 B 1 jsou různá vlákna vložená paralelně zprávou 1. Zprávy A 1 a B 2 jsou v různých vláknech kontroly. Zdroj: http: //orca. xf. cz/ooms/011. htm
SYMBOLY DIAGRAMU KOMUNIKACE – UZLY Rámec poskytuje prostor, do kterého je umístěn diagram komunikace
Životní dráha objektu Používá se pro znázornění účastníků komunikace. Symboly diagramu komunikace - spojení Zpráva musí být vždy číslována a toto číslování může také obsahovat písmena, označující příslušnost k vláknům kontroly. Šipka určuje směr komunikace.