KIEDY GRA STAJE SI WANIEJSZA KOMPUTER TELEFON KOMRKOWY

  • Slides: 34
Download presentation
KIEDY GRA STAJE SIĘ WAŻNIEJSZA KOMPUTER, TELEFON KOMÓRKOWY I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA.

KIEDY GRA STAJE SIĘ WAŻNIEJSZA KOMPUTER, TELEFON KOMÓRKOWY I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA. OPRACOWAŁA: MGR SYLWIA SZCZEPANIAK, PEDAGOG W ZS NR 3 W

Obserwowane problemy: § Duży wpływ nowoczesnych technologii takich, jak komputer i telefon komórkowy na

Obserwowane problemy: § Duży wpływ nowoczesnych technologii takich, jak komputer i telefon komórkowy na zwiększenie zaburzeń uwagi i koncentracji u dzieci. § Zwiększone pobudzenie psychoruchowe u dzieci podczas korzystania z komputera i telefonu. § Wpływ nowoczesnych technologii na zwiększenie drażliwości i frustracji. § Zmniejszanie się atrakcyjności drugiego człowieka, słowa pisanego i mówionego na rzecz bodźców wzrokowych i słuchowych oferowanych przez nowoczesne technologie. § Nadmierne korzystanie z telefonu i komputera w domu i w szkole.

Pytania do Rodziców: Ile minut/godzin dziennie w domu dzieci poświęcają na korzystanie z komputera

Pytania do Rodziców: Ile minut/godzin dziennie w domu dzieci poświęcają na korzystanie z komputera lub telefonu? Jaki wpływ mają na funkcjonowanie dzieci? Czy zauważyli państwo u swoich dzieci zmiany w zachowaniu podczas korzystania z telefonu lub komputera? (nadmierne pobudzenie, silne emocje itp. ). Czy zdarza się, że Wasze dziecko reaguje złością lub histerią gdy prosicie o to, aby odłożyło komputer lub telefon, czy zakończyło grę?

 Nowe technologie mają bardzo duży wpływ na nasze życie. Dzięki nim mamy szybszy

Nowe technologie mają bardzo duży wpływ na nasze życie. Dzięki nim mamy szybszy dostęp do wiedzy i potrzebnych lub ciekawych informacji. Możemy również mieć stały kontakt z rodziną, przyjaciółmi czy choćby dziećmi które są w szkole.

NOWE TECHNOLOGIE: WADY ZALETY o Mogę kontaktować się o Nie mam czasu, aby wyjść

NOWE TECHNOLOGIE: WADY ZALETY o Mogę kontaktować się o Nie mam czasu, aby wyjść na świeże powietrze. z kolegami z dalekich miejsc. o Mogę dowiedzieć się dużo o świecie. o Jestem sam. o Pomaga w nauce. o Długo siedzę w bezruchu. o Mogę grać w różne gry. o Bolą mnie oczy, głowa, dłoń, plecy. o Zdobywam nowe umiejętności. o Nie mam czasu na zabawy z kolegami. o Zabiera mi dużo czasu.

 Niestety, jak widać nowoczesne technologie mogą spowodować również wiele zagrożeń, na które w

Niestety, jak widać nowoczesne technologie mogą spowodować również wiele zagrożeń, na które w szczególności narażone są nasze dzieci. W szczególności dlatego, że ich układ nerwowy jest jeszcze niedojrzały. Obecnie nauczyciele, lekarze i psycholodzy alarmują na zwiększający się poziom agresji i drażliwości, rosnące zaburzenia koncentracji oraz zanikanie bliskich relacji społecznych oraz zanik komunikacji werbalnej wśród dzieci. Dziecko, którego układ nerwowy przyzwyczajony jest do szybko zmieniających się obrazów i stale utrzymywanego napięcia, nie jest w stanie spokojnie siedzieć w ławce i słuchać nauczyciela. Ma zbyt mało bodźców.

PRZERWY KIEDYŚ: http: //opowiescizpodworka. blogspot. com/2015/05/zabawy-naszych-babc-i-dziadkow. html http: //blogiceo. nq. pl/jedynkamlawa/2014/04/27/aktywne-przerwy-na-swiezym-powietrzu/

PRZERWY KIEDYŚ: http: //opowiescizpodworka. blogspot. com/2015/05/zabawy-naszych-babc-i-dziadkow. html http: //blogiceo. nq. pl/jedynkamlawa/2014/04/27/aktywne-przerwy-na-swiezym-powietrzu/

PRZERWY DZIŚ:

PRZERWY DZIŚ:

Komputery, tablety oraz telefony mają ogromny wpływ na umysł małego dziecka. Powszechnie wiadomo, że

Komputery, tablety oraz telefony mają ogromny wpływ na umysł małego dziecka. Powszechnie wiadomo, że małe dziecko jest jak „gąbka” i chłonie wszystko co dzieje się dookoła. Bardzo często widuje się, jak rodzice w poczekalni czy w sklepie dają małemu dziecku telefon jako zabawkę. Nie jest to jednak zwykła zabawka. W miarę upływu czasu dziecko zaczyna spędzać coraz więcej czasu przy urządzeniach. Kiedy podczas prób zabrania ulubionej zabawki dziecko wpada w płacz lub histerię – możemy mówić o początkach uzależnienia.

Naukowcy, psychiatrzy, a nawet informatycy alarmują: Bądźmy ostrożni!

Naukowcy, psychiatrzy, a nawet informatycy alarmują: Bądźmy ostrożni!

NAUKOWE POWODY, DLA KTÓRYCH NALEŻY OGRANICZYĆ UŻYWANIE URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH PRZEZ DZIECI: Negatywny wpływ na

NAUKOWE POWODY, DLA KTÓRYCH NALEŻY OGRANICZYĆ UŻYWANIE URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH PRZEZ DZIECI: Negatywny wpływ na rozwój mózgu dziecka Wczesny rozwój mózgu determinowany jest przez bodźce pochodzące z otoczenia lub ich brak. Narażanie mózgu na zwiększony dostęp do technologii elektronicznych okazał się mieć wpływ na zaburzenia uwagi, opóźnienie funkcji poznawczych, zaburzenia uczenia się, wzrost impulsywności i spadek zdolności samozachowawczych, np. napady złości. Nieharmonijny rozwój Nadmierne korzystanie z technologii przez dzieci poniżej 12 roku wpływa szkodliwie zarówno na rozwój ruchowy jak i umysłowy. Używanie urządzeń elektronicznych ogranicza ruch dziecka, co może prowadzić do opóźnienia w rozwoju ruchowym. Jedno na troje dzieci, które idą do szkoły są negatywnie nastawione do nauki. Rozwój ruchowy ma duży związek z umiejętnością koncentrowania się. Zaburzenia snu- 75% dzieci w wieku 8 i 10 lat ma trudności z zasypianiem bo ich myśli wędrują do gier, filmów, kreskówek itd.

Cyfrowe otępienie – nowe zjawisko. Zmiany w mózgu Media pokazujące szybko zmieniające się obrazy

Cyfrowe otępienie – nowe zjawisko. Zmiany w mózgu Media pokazujące szybko zmieniające się obrazy mogą przyczyniać się do spadku możliwości koncentracji, umiejętności skupiania się i rozwoju pamięci. Spowodowane jest to odcinaniem się połączeń neuronowych czołowej mózgu. w korze Dzieci, nie potrafią się skupić mają problemy z uczeniem się spowodowane przez zaburzenia pamięci i uwagi.

Promieniowanie W maju 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła telefony komórkowe i inne urządzenia

Promieniowanie W maju 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła telefony komórkowe i inne urządzenia korzystające z łączności bezprzewodowej do kategorii „ 2 B”, czyli kategorii opisującej czynniki mogące powodować raka, ze względu na emisję promieniowania. Jeden z kanadyjskich naukowców wydał oświadczenie z informacją ostrzegawczą: „dzieci są bardziej wrażliwe na różne czynniki niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy i mózg wciąż się rozwijają”.

 KOMPUTER

KOMPUTER

UZALEŻNIENIA ü Uzależnienie od komputera może zaczynać się już od najmłodszych lat, kiedy dzieci

UZALEŻNIENIA ü Uzależnienie od komputera może zaczynać się już od najmłodszych lat, kiedy dzieci spędzają przed komputerem dużo czasu, a rodzice nie zwracają na to uwagi. Są wręcz zadowoleni, że nie zawracają im głowy, albo że pociecha tak dobrze radzi sobie z nowymi technologiami.

ZAGROŻENIA Jako rodzic i opiekun, pozwalając na długie przebywanie przy komputerze i telefonie muszę

ZAGROŻENIA Jako rodzic i opiekun, pozwalając na długie przebywanie przy komputerze i telefonie muszę być świadomym, że narażam swoje dziecko na niebezpieczeństwa, które można podzielić na: Ø Fizyczne, Ø Emocjonalne, Ø Społeczne.

ZAGROŻENIA Fizyczne Wielogodzinne siedzenie bez ruchu przy komputerze powoduje: ü wady kręgosłupa, zła postawa

ZAGROŻENIA Fizyczne Wielogodzinne siedzenie bez ruchu przy komputerze powoduje: ü wady kręgosłupa, zła postawa ciała, usztywnienie mięśni skutek przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze oraz złym ustawieniem monitora, ü schorzenia ręki: pogorszenie sprawności chwytnych dłoni, ü pogorszenie wzroku, zespół tzw. suchego oka, ü zaburzenia układu nerwowego, ü bóle i zawroty głowy.

ZAGROŻENIA Ø Społeczne: ü izolacja, ü osamotnienie ü unikanie bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami ü

ZAGROŻENIA Ø Społeczne: ü izolacja, ü osamotnienie ü unikanie bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami ü Dzieci nie odróżniają fikcji od prawdziwego życia. Czasem każdemu z nas zdarza się bać podczas oglądania horroru, płakać śledząc losy bohaterów melodramatu lub z napięciem obserwować losy bohaterów kryminalnego serialu, pomimo, że to nie dzieje się naprawdę, że to tylko fikcja.

ZAGROŻENIA Ø Emocjonalne – dzieci przeżywają świat wirtualny i nierealny tak samo ü przeciążenie

ZAGROŻENIA Ø Emocjonalne – dzieci przeżywają świat wirtualny i nierealny tak samo ü przeciążenie nadmiarem informacji, ü uzależnienie, stany lękowe i depresyjne, ü trudności z koncentracją, ü rozdrażnienie.

§ Rodzicu bądź czujny! § Gdy czas spędzany przy komputerze lub telefonie dominuje nad

§ Rodzicu bądź czujny! § Gdy czas spędzany przy komputerze lub telefonie dominuje nad innymi aktywnościami, np. spotkaniami ze znajomymi, nauką, pracą, innymi zainteresowaniami, a nawet jedzeniem czy spaniem. § Kiedy brak możliwości skorzystania z komputera lub zagrania w grę powoduje: rozdrażnienie, złe samopoczucie, agresję, chandrę, apatię a w skrajnych przypadkach nawet depresję.

Jeżeli już obserwują Państwo u swojego dziecka powyższe objawy to podstawą jest stopniowe ograniczanie

Jeżeli już obserwują Państwo u swojego dziecka powyższe objawy to podstawą jest stopniowe ograniczanie kontaktu z komputerem.

RODZICU DZIAŁAJ: § Szczera rozmowa i zainteresowanie się dzieckiem. Jeśli pokażemy mu w jaki

RODZICU DZIAŁAJ: § Szczera rozmowa i zainteresowanie się dzieckiem. Jeśli pokażemy mu w jaki sposób spędzać czas po za wirtualnym światem, gdzie można wyjść i co robić, wzbudzimy jego zainteresowanie. § Spędzanie czasu z dzieckiem: wspólne gry, spacery, czytanie bajek. Wbrew pozorom taka forma spędzania czasu jest dla dziecka bardzo atrakcyjna. § Korzystanie z komputera za przyzwoleniem - Jeżeli dziecko wykona wszystko to o co prosiliśmy (odrobi lekcje, pobawi się z rówieśnikami, pogra w piłkę, itp. ) wtedy dostaje hasło do internetu. W ten sposób to my kontrolujemy jak często i ile czasu dziecko spędza przy komputerze. § podczas posiłków wszystkie elektroniczne media są wyłączone. § Drugie konto użytkownika dla dziecka. § Zmiana hasła do Wi-Fi.

RODZICU DZIAŁAJ: Korzystanie z przyzwoleniem: komputera tylko za Na początek ustalcie więc z dzieckiem

RODZICU DZIAŁAJ: Korzystanie z przyzwoleniem: komputera tylko za Na początek ustalcie więc z dzieckiem zasady korzystania z telewizji i komputera. Powinny być jasne i konkretne, najlepiej spisać je na kartce i powiesić w widocznym miejscu np. § dziecko włącza telewizor lub komputer tylko za zgodą dorosłego, § dziecko wcześniej uzgadnia z rodzicami, co chce obejrzeć (korzystając z programu tv) lub w jaką grę chce zagrać, § podczas posiłków wszystkie elektroniczne media są wyłączone, ! W naturze dziecka leży sprawdzanie, czy da się przesunąć ustalone przez was granice. To jeden z aspektów jego rozwoju. Waszą rolą jest pokazać, że w tej kwestii granice są nienaruszalne - i powinno się wyłączyć komputer czy TV. Dziecko może obejrzeć ulubiony program lub zagrać w grę, gdy odrobi lekcje i spełni domowe obowiązki.

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z KOMPUTERA: v Dobre stanowisko pracy (biurko, dostosowany fotel). Jednocześnie dbajmy o

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z KOMPUTERA: v Dobre stanowisko pracy (biurko, dostosowany fotel). Jednocześnie dbajmy o : v spotkania z rówieśnikami na świeżym powietrzu, v częste przerwy na swobodny ruch. v czas na pasje, gry planszowe, pisanie i rysowanie, v kontrolne badania wzroku, v kontrola czasu, 5 min. przerwa po każdych 15 min pracy. v zapraszajmy do domu inne dzieci.

 TELEFON

TELEFON

FONOFOBIA – UZALEŻNIENIE OD TELEFONU Objawy uzależnienia od telefonu charakteryzują się tym, że: ü

FONOFOBIA – UZALEŻNIENIE OD TELEFONU Objawy uzależnienia od telefonu charakteryzują się tym, że: ü właściciel przywiązuje ogromną wagę do jego posiadania, nie odkłada go na bok. ügdy dochodzi do rozładowania baterii, odczuwa ogromne zaniepokojenie – w skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do ataków paniki (reakcja odstawienia).

GDY ZAUWAŻYMY PROBLEM üNiepokojące zachowania dziecka, zbyt duża częstotliwość korzystania z telefonu, powinny być

GDY ZAUWAŻYMY PROBLEM üNiepokojące zachowania dziecka, zbyt duża częstotliwość korzystania z telefonu, powinny być dla nas impulsem do przeprowadzenia z nim spokojnej rozmowy pokazującej możliwe konsekwencje. üJeśli natomiast uznamy, że dziecko zbyt często korzysta z telefonu i podczas każdej próby odebrania go napotykamy na opór, a nasza latorośl staje się niegrzeczna, wręcz agresywna, zacznijmy stopniowo podobnie jak w przypadku komputera ograniczać do niego dostęp.

GDY ZAUWAŻYMY PROBLEM Musimy też pamiętać, abyśmy sami dawali dziecku dobry przykład i korzystali

GDY ZAUWAŻYMY PROBLEM Musimy też pamiętać, abyśmy sami dawali dziecku dobry przykład i korzystali z telefonu wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy, a nie w każdej wolnej chwili.

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z TELEFONU v Dla dzieci poniżej 14 r. ż. telefon bez gier

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z TELEFONU v Dla dzieci poniżej 14 r. ż. telefon bez gier i możliwości podłączenia do internetu. v Monitorowanie przeglądanych treści. v Ograniczanie budżetu na smsy i połączenia. v Spotkania z rówieśnikami na świeżym powietrzu. v Czas na pasje, gry planszowe, pisanie i rysowanie.

PODSUMOWANIE: Drogi Rodzicu! Winą za uzależnienia nie można obarczać technologii, ponieważ ma ona pozytywne

PODSUMOWANIE: Drogi Rodzicu! Winą za uzależnienia nie można obarczać technologii, ponieważ ma ona pozytywne aspekty. Nowe technologie wnoszą do naszego życia dużo dobrego, jednak korzystanie z nich wymaga umiaru. Dzieci ze względu na brak dojrzałości emocjonalnej są bardzo podatne na uzależnienia od nierealnej rzeczywistości. Dlatego to my, dorośli musimy je chronić. Można a nawet trzeba ograniczyć używanie nowych technologii, wyznaczając limit czasu, który wolno na nie poświęcić, i kontrolując go poprzez włączenie budzika. Należy również zadbać o mądre zagospodarowanie wolnego czasu dziecka: rozmowy, spacery, gdy planszowe, spotkania z przyjaciółmi.

PODSUMOWANIE: Drogi Rodzicu! Przyj się uważnie zachowaniu Twojego dziecka podczas korzystania z telefonu i

PODSUMOWANIE: Drogi Rodzicu! Przyj się uważnie zachowaniu Twojego dziecka podczas korzystania z telefonu i komputera Przyj się jak dziecko spędza swój czas wolny, czy potrafi go sobie zorganizować, gdy nie ma dostępu do TV, komputera i telefonu Podpytaj nauczyciela o to, co Twoja pociecha robi z telefonem podczas przerw. Mądrze kochać to znaczy czasem postawić mądre ograniczenia, przeczekać histerię lub na coś nie pozwolić. Dzięki mądrej konsekwencji z czasem ujrzymy spokojniejsze, bardziej skoncentrowane, obecne tu i teraz w realnym świecie dzieci.

PYTANIA DLA RODZICÓW: Jak często Wasze dzieci korzystają z komputera lub telefonu? Co wtedy

PYTANIA DLA RODZICÓW: Jak często Wasze dzieci korzystają z komputera lub telefonu? Co wtedy najczęściej robią (poszukiwanie informacji, gra, itp. ) ? Ile czasu dzieci spędzają przed ekranem? W jaki sposób ustalacie Państwo w domu zasady korzystania z telefonu lub komputera? Czy macie świadomość, w jaki sposób moje dziecko korzysta z telefonu w szkole? Na co w szczególny sposób uczuliła Państwa ta prezentacja? W jaki sposób pomoże Wam ona zmienić swoje podejście do spędzania czasu przez Wsze dziecko?

 Dziękuję za uwagę Opracowała: mgr Sylwia Szczepaniak, pedagog w ZS nr 3 w

Dziękuję za uwagę Opracowała: mgr Sylwia Szczepaniak, pedagog w ZS nr 3 w Dęblinie.

MATERIAŁY: Dzieci aktywne online. www. gemius. pl , 2007 Dzieci on-line w oczach rodziców.

MATERIAŁY: Dzieci aktywne online. www. gemius. pl , 2007 Dzieci on-line w oczach rodziców. www. gemius. p, 2008 Timoszyk-Tomczak C. : Czas spędzany przed komputerem i telewizorem w świadomości dzieci oraz rodziców. [W: ] M. Sokołowski (red. ): (Kon)teksty kultury medialnej. Analizy i interpretacje. T. 2. Olsztyn 2007 http: //www. magdalenaszpunar. com/_publikacje/2009/szpunar. pdf http: //szkola. wp. pl/kat, 132754, title, Komputer-pomaga-dzieciom-w-rozwoju-ale-moze-tezszkodzic, wid, 15261837, wiadomosc. html? ticaid=118654 http: //londynek. net/czytelnia/article? jdnews_id=4290967 http: //proinformatyk. pl/uzaleznienie-od-komputera/ http: //www. bakusiowo. pl/jak-komorka-telewizor-i-komputer-wplywaja-na-dziecko/ http: //zakupydladziecka. pl/uczen/rozwoj-i-edukacja/25 -dziecko-a-media-zasady-bezpiecznego-korzystania-z-komputera-itelewizora http: //info. wyborcza. pl/temat/wyborcza/gry+komputerowe+zmiany+w+m%C 3%B 3 zgu