Kardinlne nosti Rozdelenie nost zkladn delenie a udsk

  • Slides: 15
Download presentation
Kardinálne čnosti

Kardinálne čnosti

Rozdelenie čností základné delenie: a) ľudské čnosti (→ kardinálne) – získava KAŽDÝ človek svojim

Rozdelenie čností základné delenie: a) ľudské čnosti (→ kardinálne) – získava KAŽDÝ človek svojim úsilím b) Božské čnosti (vliate, teologálne) – vlieva Duch Svätý do duše KRESŤANA

Ľudské – kardinálne čnosti Okolo štyroch čností sa zoskupujú aj ostatné, preto ich nazvali

Ľudské – kardinálne čnosti Okolo štyroch čností sa zoskupujú aj ostatné, preto ich nazvali základnými čnosťami- kardinálnymi (z lat. cardo – veraje; lebo okolo nich sa „točia“, alebo na nich „visia“ aj ostatné čnosti). Sú to rozvážnosť (prudentia), spravodlivosť (iustitia), mravná sila (fortitudo) a miernosť (temperantia). „A keď niekto miluje spravodlivosť, ona spôsobuje čnosti, lebo učí miernosti a opatrnosti, spravodlivosti a mravnej sile“ (Múd 8, 7).

Rozvážnosť ( múdrosť) je schopnosť konať rozumne, schopnosť rozoznať, čo je dobré, a zvoliť

Rozvážnosť ( múdrosť) je schopnosť konať rozumne, schopnosť rozoznať, čo je dobré, a zvoliť aj správne prostriedky. Nedá sa stotožniť s inteligenciou a ani vzdelaním, (nie každý inteligentný, či vzdelaný je aj rozvážny) lebo rozvážnosť sa zameriava na etické konanie. Rozvážnosť: riadi úsudok svedomia. zabraňuje zneužitiu rozumu na zlé uschopňuje urobiť si úsudok o následkoch svojho konania.

Podnety na dialóg Čo je to inteligencia? Ako sa meria? Je to to isté,

Podnety na dialóg Čo je to inteligencia? Ako sa meria? Je to to isté, ako informovanosť alebo encyklopedické poznanie? Ako by ste vystihli základný rozdiel medzi múdrosťou (rozvážnosťou) a inteligenciou? Je možné byť v dnešnom svete médií neinformovaný a pritom múdry? Čo sa myslí pod výrazom „zdravý sedliacky rozum“? paradox, že aj jednoduchý človek bez veľkého vzdelania dokáže byť rozvážny a charakterovo krásny, a geniálne inteligentný človek schopný až diabolskej zloby. Ako na vás pôsobí nerozhodný človek? A ako prefíkaný? Ako hodnotíte rozhodnutia na základe pocitov – „tak som to cítil/a. . . “? Treba vždy zvažovať aj následky, alebo treba ísť niekedy jednoducho „za hlasom srdca“?

Spravodlivosť je čnosť, ktorá dáva každému to, čo mu patrí. Je to trvalá vôľa

Spravodlivosť je čnosť, ktorá dáva každému to, čo mu patrí. Je to trvalá vôľa dať každému jeho právo. Robí človeka schopným, aby: rešpektoval práva druhého vnášal do ľudských vzťahov súlad bol poctivý pravdivý dodržiaval dané sľuby bol priamy vo svojom myslení a správny vo svojom správaní voči blížnemu.

Spravodlivosť sociálna spravodlivosť Sociálne spravodlivé je to, čo si vyžaduje spoločné dobro bez ohľadu

Spravodlivosť sociálna spravodlivosť Sociálne spravodlivé je to, čo si vyžaduje spoločné dobro bez ohľadu na to, či je to už zakotvené v zákone, alebo nie. Spravodlivosť správne usmerňuje solidaritu, aby sa pomoc dostala naozaj k tým, ktorí sú znevýhodnení alebo bezmocní – nenarodení, telesne alebo duševne postihnutí, starí, chorí, zomierajúci, utečenci, cudzinci. . . So spravodlivosťou úzko súvisí otázka ľudských práv

Spravodlivosť porušenie spravodlivosti si vyžaduje nielen jej obnovenie, ale aj náhradu škody – podľa

Spravodlivosť porušenie spravodlivosti si vyžaduje nielen jej obnovenie, ale aj náhradu škody – podľa druhu a možností;

Podnety na dialóg Je spravodlivý „jánošíkovský postoj“? Prečo je potom taký príťažlivý a lákavý?

Podnety na dialóg Je spravodlivý „jánošíkovský postoj“? Prečo je potom taký príťažlivý a lákavý? Je spravodlivé brať bohatému len preto, že je bohatý, a dávať chudobnému len preto, že je chudobný? Sú to dostatočné kritériá? Ako by ste sa dnes pozerali na zhabanie prosperujúcej firmy v „národnom záujme“? ( znárodnenie po r. 1948 bola štátna veľkokrádež, jej dôsledkom bolo, že obrovský majetok bol „všetkých a nikoho“, že „sa nekradlo, ale bralo zo svojho“ a reštitúcie po rokoch sú často veľmi problematické. ).

Podnety na dialóg Je materiálna nerovnosť nespravodlivá, ak niekto zbohatol poctivou prácou? Prečo tí,

Podnety na dialóg Je materiálna nerovnosť nespravodlivá, ak niekto zbohatol poctivou prácou? Prečo tí, čo sa tvrdo dopracovali na úspešné posty, vedia podporovať chudobných a robia to adresne, a tí, čo len poberajú dávky bez námahy, sa stále cítia ukrivdení? Aké ľudské práva poznáte? Sú ľudské práva nemenné alebo sa s dobou menia (napr. právo na potrat, právo na eutanáziu)? Ako rozlíšiť ľudské práva a pseudopráva? (Napr. „právo dieťaťa narodiť sa ako chcené“ alebo „právo nenarodiť sa“ – sebecké túžby prezentované ako práva).

Mravná sila (statočnosť) je čnosť, ktorá zabezpečuje nepoddajnosť v ťažkostiach a vytrvalosť v úsilí

Mravná sila (statočnosť) je čnosť, ktorá zabezpečuje nepoddajnosť v ťažkostiach a vytrvalosť v úsilí o dobro. Statočnosť robí človeka: schopným premáhať strach, a to aj strach zo smrti. (neznamená to, že človek sa nesmie báť, ale že sa nemá nechať strachom premôcť) stáť si za svojím presvedčením i v skúškach, prenasledovaniach či v situácii krajného nebezpečenstva. znášať bolesť Čnosti príbuzné so statočnosťou: vernosť, trpezlivosť, vytrvalosť.

Mravná sila kresťana v dnešnej dobe kresťan je dnes často vystavený požiadavke odvahy ísť

Mravná sila kresťana v dnešnej dobe kresťan je dnes často vystavený požiadavke odvahy ísť aj proti prúdu – nebáť sa byť výnimkou uprostred mravného relativizmu, otvorene sa priznať a zastať sa Krista a Cirkvi vedieť obhájiť život podľa Desatora, niekedy aj zniesť i posmech alebo pohŕdanie, nepochopenie občianska odvaha: verejne sa zasadiť za ľudské práva poukázať na porušovanie zákonov, zastať sa emarginovaných (tých čo sú na okraji spoločnosti a záujmu) pred mocnými a priniesť pre to aj veľké obete

Podnety na dialóg Je aj strach Božím darom? Mal Kristus niekedy strach? Ako sa

Podnety na dialóg Je aj strach Božím darom? Mal Kristus niekedy strach? Ako sa pozeráte na postoj „absolútneho nezávisláka“, ktorý si vždy robí po svojom a stojí za svojím? Viete sa vžiť do situácie prvých kresťanov, pre ktorých dať sa pokrstiť znamenalo automaticky riskovať svoj život? Čo vám hovorí občianska odvaha? Máte dojem, že my občania SR sa vyznačujeme občianskou odvahou? Zachovali ste sa už niekedy zbabelo? Aké následky to malo?

Miernosť je mravná čnosť, ktorá správne usmerňuje žiadostivosť človeka a dáva rovnováhu pri používaní

Miernosť je mravná čnosť, ktorá správne usmerňuje žiadostivosť človeka a dáva rovnováhu pri používaní stvorených dobier. Zabezpečuje nadvládu vôle nad pudmi Veľmi dôležitá najmä v konzumnej spoločnosti Pri sebaovládaní sa spočiatku človeku zdá, že ide proti sebe samému a proti svojim prianiam; v skutočnosti ide o stanovenie hraníc bezuzdnému plneniu prianí. Lebo ináč nás zotročí vlastná „sloboda“ (alhokol, drogy, sexualita). Konkrétne oblasti, ktorých sa miernosť dotýka, sú jedlo a pitie, pohlavný pud, spoločenské uznanie, túžba po poznaní, boj za spravodlivosť, postoj k životnému prostrediu.

Podnety na dialóg Čím je charakteristická konzumná spoločnosť? Čo sa myslí pod pojmom spotrebný

Podnety na dialóg Čím je charakteristická konzumná spoločnosť? Čo sa myslí pod pojmom spotrebný tovar? Ekologické hnutia majú slogan „Zem nie je na jedno použitie“. Prečo? Nemáme v konzumnej spoločnosti tendenciu pristupovať aj k ľuďom ako „na jedno použitie“? Aký rozdiel je medzi budovaním kariéry a kariérizmom? Ako vám znie výraz umŕtvovanie? Má zmysel u mladých napr. zdržanlivosť aj v citových prejavoch? Ako vnímate reklamu, ktorá spája sexualitu takmer so všetkým – od čokolády cez motorový olej až po mobilný telefón?