UDSK PRVA Autor Veronika Hanesov udsk prva s

  • Slides: 16
Download presentation
ĽUDSKÉ PRÁVA Autor: Veronika Hanesová

ĽUDSKÉ PRÁVA Autor: Veronika Hanesová

 • Ľudské práva sú dané práva, ktoré prislúchajú každému človeku od narodenia. •

• Ľudské práva sú dané práva, ktoré prislúchajú každému človeku od narodenia. • V minulosti boli tieto práva priznávané iba vládcom a šľachte, zatiaľ čo obyčajným ľuďom len v malej miere, prípadne boli celkom upierané. Medzi základné ľudské práva patrí napríklad právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť, slobodu prejavu, svedomia, spolčovania, právo zhromažďovania a iné. .

 • Existencia, opodstatnenosť a obsah ľudských práv sú neustálym predmetom diskusie filozofických a

• Existencia, opodstatnenosť a obsah ľudských práv sú neustálym predmetom diskusie filozofických a politických vied. • Z právneho hľadiska sú ľudské práva zakotvené v medzinárodných zákonoch a dohodách, ako aj vo vnútroštátnych zákonoch mnohých krajín. • Pre mnohých ľudí však teória ľudských práv ide nad rámec zákona a tvorí morálnu základňu pre reguláciu súčasného geopolitického poriadku. Pre nich znamenajú aj demokratické ideály.

Generácia ľudských práv

Generácia ľudských práv

Prvá generácia ľudských práv • zahŕňa občianske a politické práva. • Sú to práva,

Prvá generácia ľudských práv • zahŕňa občianske a politické práva. • Sú to práva, ktoré sa týkajú slobody jednotlivca a jeho účasti na politickom živote. • Dodržiavanie občianskych práv štát zabezpečí najmä tým, že nebude jednotlivca v týchto právach obmedzovať (v Jellinkovej klasifikácii status negativus). • Na realizáciu politických práv je však nevyhnutná iniciatíva občanov (v Jellinkovej klasifikácii status activus). • Práva prvej generácie boli po prvýkrát všeobecne deklarované vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv z roku 1948. • Sú obsiahnuté v článkoch 3 až 21 Všeobecnej deklarácie ľudských práv a v Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach z roku 1966.

Do prvej generácie ľudských práv patria najmä tieto práva: • • občianske práva: –

Do prvej generácie ľudských práv patria najmä tieto práva: • • občianske práva: – právo na život, – právo na nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, – právo na osobnú slobodu a zákaz nútených prác a služieb, – právo na ochranu ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, – právo na súkromie, – právo na vlastníctvo, – právo na nedotknuteľnosť obydlia, – právo na listové tajomstvo, tajomstvo dopravovaných správ a iných písomností a na ochranu osobných údajov, – sloboda pohybu a pobytu, – sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery, – právo na spravodlivý proces, a)politické práva: – sloboda prejavu, – právo na informácie, – petičné právo, – zhromažďovacie právo, – združovacie právo, – volebné právo, – právo na odpor.

Druhá generácia ľudských práv • tvoria hospodárske, sociálne a kultúrne práva. • Tieto práva

Druhá generácia ľudských práv • tvoria hospodárske, sociálne a kultúrne práva. • Tieto práva sa týkajú rovnakých podmienok a rovnakého zaobchádzania a súvisia s realizáciou ekonomických a sociálnych úloh štátu. • Štáty ich začali uznávať po prvej svetovej vojne. Na rozdiel od prvej generácie ľudských práv, na zabezpečenie dodržiavania práv druhej generácie je nevyhnutná činnosť štátu (podľa Jellinkovej klasifikácie status positivus). • Rovnako prvá generácia ľudských práv, aj práva druhej generácie sú upravené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv z roku 1948 (články 22 až 27), ako aj v osobitom Medzinárodnom pakte o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach z roku 1966.

Medzi ľudské práva druhej generácie možno zaradiť najmä tieto práva: • hospodárske práva: právo

Medzi ľudské práva druhej generácie možno zaradiť najmä tieto práva: • hospodárske práva: právo na slobodnú voľbu povolania, právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť, právo na prácu, právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky, právo slobodne sa združovať a inými na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov, – právo na štrajk, – právo žien, mladistvých a osôb zdravotne postihnutých na zvýšenú ochranu zdravia, pri práci a osobitné pracovné podmienky, – – – • sociálne práva: – právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa, – právo na ochranu zdravia, – právo na osobitnú ochranu manželstva, rodičovstva a rodiny, • kultúrne práva: – právo na vzdelanie, – právo na slobodu vedeckého bádania a umenia; právo na zákonnú ochranu tvorivej duševnej činnosti.

Tretia generácia ľudských práv • predstavuje práva, ktoré prekračujú rámec prvej a druhej generácie,

Tretia generácia ľudských práv • predstavuje práva, ktoré prekračujú rámec prvej a druhej generácie, a zahŕňa pomerne široký okruh práv, ktoré možno charakterizovať ako práva solidarity. • Zabezpečenie dodržiavania týchto práv si vyžaduje určitú formu účasti a spolupráce viacerých jednotlivcov a štátov. • Realizácia týchto práv presahuje štátne hranice a mnohokrát aj hranice regiónov či kontinentov. • Suverenita štátov, kontroverzná povaha týchto práv a rozdielne ekonomické podmienky v rôznych štátoch sú však prekážkou zakotvenia týchto práv v medzinárodných zmluvách. Preto sú práva tretej generácie obsiahnuté iba v nezáväzných dokumentoch, ako je Deklarácia Konferencie Organizácie spojených národov o životnom prostredí človeka (štokholmská deklarácia) z roku 1972 a Deklarácia z Ria de Janeira o životnom prostredí a rozvoji z roku 1992.

Do tejto tretej generácie práv možno zaradiť: • • právo na mier, právo na

Do tejto tretej generácie práv možno zaradiť: • • právo na mier, právo na priaznivé životné prostredie, právo na hospodársky a sociálny rozvoj, práva národnostných a etnických menšín, právo na prístup ku kultúrnemu dedičstvu, právo na prírodné zdroje, právo na komunikáciu, právo na medzigeneračnú slušnosť

Medzinárodné inštitúcie pôsobiace v oblasti ľudských práv

Medzinárodné inštitúcie pôsobiace v oblasti ľudských práv

Rada Európy - je najstaršia európska politická organizácia, založená 5. mája 1949 pre medzivládnu

Rada Európy - je najstaršia európska politická organizácia, založená 5. mája 1949 pre medzivládnu a medziparlamentnú spoluprácu - 41 členských št. - je spoločenstvom krajín, vyznávajúcich rovnaké hodnoty, ktoré sú zakotvené v štatúte organizácie: pluralitná demokracia, ľudské práva, právny štát - pôsobí vo všetkých oblastiach, s výnimkou obrany a hospodárskej integrácie - sídlo organizácie: Štrasburg (Francúzsko) - jeden z hl. cieľov: ochraňovať ľudské práva a posilňovať pluralitnú demokraciu - zákl. dokumentom tejto organizácie je Dohoda o ochrane ľudských práv a základných slobôd - za dobu sv. existencie sa stala najprepracovanejšou a najúčinnejšou zmluvou o ľudských právach na svete - na rozdiel od všeobecných ostatných dohôd a deklarácií o ľudských právach, disponuje Rada Európy ochranným mechanizmom, kt. umožňuje prešetrenie priestupkov proti ľudským právam a zjednanie nápravy alebo odškodnenie - za uvedeným účelom boli vytvorené nasledovné orgány: Európska komisia, Európsky súd a Výbor ministrov sídliaci vo franc. meste Strasbourg - ochranný mechanizmus môže byť použitý proti ktorémukoľvek signatárskemu št. - umožňuje jednotlivým členským št. vzniesť žalobu proti inému št. , či jednotlivcovi proti členskému št.

Organizácia spojených národov -ustanovujúca konferencia sa konala v San Franciscu za účasti 51 protifašistických

Organizácia spojených národov -ustanovujúca konferencia sa konala v San Franciscu za účasti 51 protifašistických krajín, kt. tu prijali Chartu OSN - organizácia oficiálne vznikla 24. októbra 1945, keď Chartu ratifikoval dostatočný počet signatárskych št. - jedným z jej hl. cieľov je aj podpora ľudských práv a slobôd pre všetkých - 189 členských št. - najvýznam. dokumentom, kt. definuje ľudské práva je Všeobecná deklarácia ľudských práv prijatá Valným zhromaždením OSN 10. 12. 1948 - tento deň je na celom svete na počesť tejto udalosti pripomínaný ako „Deň ľudských práv" - ďalšími významnými dokumentmi v tejto obl. sú Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach a Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach (16. 12. 1966) - okrem týchto prijala OSN celý rad dokumentov o právach detí, žien, mládeže, proti rasovej a inej diskriminácii

Konferencia o európskej bezpečnosti a spolupráci v Európe - podpísaním Helsinského Záverečného aktu (1.

Konferencia o európskej bezpečnosti a spolupráci v Európe - podpísaním Helsinského Záverečného aktu (1. august 1975) vznikla Konferencia o bezpečnosti a spolupráci v Európe - na summite v Budapešti 1994 sa formálne prijal nový názov OBSE, ktorý je platný od 1. 1. 1995. - 54 členských št. - členské štáty sa zaviazali rešpektovať ľudské práva a základné slobody, demokraciu, princípy právneho štátu a zabezpečiť sociálnu spravodlivosť a ochranu životného prostredia. - členmi tejto inštitúcie sú európske št. , USA a Kanada - medzi problémy prerokúvanými touto organizáciou má nezastupiteľné miesto aj problematika ľudských a občianskych práv - najvýznamnejšími podujatiami v rámci KBSE, na kt. sa prerokúvali humanitárne problémy, boli následné schôdzky KBSE v Madride (1983), Viedni (1989), ale najmä v Paríži a Kodani (1990) a Moskve (1991) - v dokumentoch z týchto konferencií sa št. zaviazali dodržiavať ľudské a občianske práva definované dokumentmi OSN ako i princípy demokratického usporiadania št. - okrem podpory všeobecne platných dokumentov sa konferencia zaoberala problematikou možnosti odmietnuť vojenskú službu z dôvodu svedomia, podmienkami vyhlásenia výnimočného stavu, vzťahmi a právami národnostných a etnických menšín, definovaním právneho št. … - ochranou ľudských práv sa zoberá rad medzinárodných organizácií a inštitúcií a sú vo väčšej al. menšej miere obsahom ústav a zákonov demokratických št. sveta

Základné dokumenty vzťahujúce sa k ľudským právam - Všeobecná deklarácia ľudských práv (1948, OSN)

Základné dokumenty vzťahujúce sa k ľudským právam - Všeobecná deklarácia ľudských práv (1948, OSN) - Dohoda o politických právach žien (1952, OSN) - Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a zákl. slobôd (1950, Rada Európy) - deklarácia práv dieťaťa (1959, OSN) - Dohovor UNESCO o odstránení diskriminácie vo vzdelávaní (1960) - Medzinárodný dohovor o odstránení vš. foriem rasovej diskriminácie (1966, OSN) - Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach (1966, OSN) - Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach (1966, OSN) - Deklarácia OSN o odstránení diskriminácie žien (1967) - Záverečný akt helsinskej Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe (1975)

 • Zdroje: • • ludskeprava. euroiuris. sk www. unis. unvienna. org/unis/sk www. vop.

• Zdroje: • • ludskeprava. euroiuris. sk www. unis. unvienna. org/unis/sk www. vop. gov. sk/zakladne-prava-a-slobody https: //sk. wikipedia. org/wiki/Ľudské_práva