Higiena zdrowia psychicznego czyli w zdrowym ciele zdrowy

  • Slides: 17
Download presentation
Higiena zdrowia psychicznego czyli w zdrowym ciele zdrowy duch

Higiena zdrowia psychicznego czyli w zdrowym ciele zdrowy duch

Definicja zdrowia wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby,

Definicja zdrowia wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia). Oznacza to, że w kwestiach zdrowia nie mamy jedynie koncentrować się na chorobach i próbach ich zwalczania, ale powinniśmy zwłaszcza koncentrować się na samym zdrowiu - na jego wzmacnianiu.

Definicje zdrowia psychicznego Definicje medyczne – określają zdrowie psychiczne jako niewystępowanie objawów psychopatologicznych, równowagę

Definicje zdrowia psychicznego Definicje medyczne – określają zdrowie psychiczne jako niewystępowanie objawów psychopatologicznych, równowagę w procesach fizjologicznych, brak defektów w strukturze i funkcjach psychicznych, Definicje psychologiczne – określają zdrowie psychiczne jako zdolność do twórczego rozwoju i samorealizacji, akceptację i poczucie własnej wartości i tożsamości, zdolność osiągania satysfakcji z życia, Definicje socjologiczne – określają zdrowie psychiczne jako zdolność przystosowania się jednostki do norm kulturowych i środowiska społecznego, umiejętności prawidłowej koegzystencji w grupie i właściwego funkcjonowania w rolach społecznych.

Czynniki warunkujące zdrowie Na początku lat 70 XX wieku M. Lalonde, minister zdrowa Kanady

Czynniki warunkujące zdrowie Na początku lat 70 XX wieku M. Lalonde, minister zdrowa Kanady zaproponował schemat „pól zdrowia”, w którym wyróżnił 4 podstawowe grupy czynników, wpływających na zdrowie :

Dziś nikogo nie dziwi sformułowanie „higiena”. Tak proste dla nas sprawy jak : mycie

Dziś nikogo nie dziwi sformułowanie „higiena”. Tak proste dla nas sprawy jak : mycie zębów mycie rąk sprzątanie pranie są częścią dnia powszedniego wszystkich ludzi. To jest higiena fizyczna , ale co z higieną psychiczną?

Oto najważniejsze czynniki higieny psychicznej q Aktywność fizyczna q Umiejętne odpoczywanie q Wyrażanie emocji

Oto najważniejsze czynniki higieny psychicznej q Aktywność fizyczna q Umiejętne odpoczywanie q Wyrażanie emocji q Pozytywne myślenie q Trening intelektualny q Relacje interpersonalne q Świadomość siebie

q Aktywność fizyczna Wystarczy 150 minut aktywności na tydzień, aby poczuć się lepiej. W

q Aktywność fizyczna Wystarczy 150 minut aktywności na tydzień, aby poczuć się lepiej. W ten sposób: § dotlenia się mózg, § wraz z wydzielanym potem ciało pozbywa się szkodliwych toksyn, § pod wpływem aktywności fizycznej w mózgu tworzą się nowe neurony, § wysiłek fizyczny zwiększa dopływ krwi do mózgu, który zaczyna produkować więcej neurohormonów – np. endorfin. Osoby, które regularnie uprawiają sport: § zgłaszają mniej problemów związanych z lękiem, znużeniem, depresją § zdecydowanie lepiej wypadają w testach sprawności intelektualnej.

q Umiejętne odpoczywanie Jeżeli preferujemy leżenie na kanapie przed telewizorem lub siedzenie przed ekranem

q Umiejętne odpoczywanie Jeżeli preferujemy leżenie na kanapie przed telewizorem lub siedzenie przed ekranem komputera i wciąż narzekamy na wieczne zmęczenie, można zastanowić się czy są to aktywności, które pomagają nam się zregenerować. Z kolei, gdy każdą wolną chwilę przeznaczamy na intensywny trening, na przykład na bieganie, nie dajemy swojemu organizmowi szansy na regenerację. ODPOCZYWAJ TAK CZĘSTO , JAK JEST TO TYLKO MOŻLIWE Nie zapominaj o regeneracyjnych właściwościach snu. Optymalna długość snu: § nastolatki - 8 do 10 godzin § dorośli - 7 do 9 godzin Wiedzą o tym mieszkańcy Japonii, którzy nawet krótki przejazd metrem przeznaczają na drzemki regeneracyjne – dlatego widok wielu śpiących osób jest charakterystyczny dla tokijskiego metra.

q Wyrażanie emocji Nasza obecna kultura nie jest łaskawa dla emocjonalności człowieka. W mediach

q Wyrażanie emocji Nasza obecna kultura nie jest łaskawa dla emocjonalności człowieka. W mediach promowany jest wzorzec przeżywania tylko emocji pozytywnych. Ludzie nie chcą przeżywać emocji negatywnych, gdyż to wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami. Emocje pozytywne: § radość, § szczęście, § zadowolenie, § czułość, § miłość, § serdeczność, § życzliwość. Emocje negatywne: § agresja, § bezradność, § cierpienie, § lęk, § niechęć, § przygnębienie, § rozczarowanie. Tymczasem każda emocja jest potrzebna w życiu człowieka, gdyż niesie ze sobą jakąś informację. Naucz się doświadczać jednych i drugich a osiągniesz pełnię człowieczeństwa

q Pozytywne myślenie Przez całe swoje życie tworzymy w umyśle schematy myślowe na temat

q Pozytywne myślenie Przez całe swoje życie tworzymy w umyśle schematy myślowe na temat wszystkiego. Na ogół te schematy służą nam całkiem nieźle, ale nasze mózgi są ślepe. Nie zależy im na faktach, a jedynie przetwarzają to, co myślimy o faktach. Tworzą w ten sposób „wewnętrzną rzeczywistość wirtualną”. Warto zadać sobie pytanie czy moje myśli, przekonania, opinie i postawy nie są pożywką, która stwarza wewnętrzną rzeczywistość znacznie odbiegającą od stanu faktycznego. Aby ułatwić rozeznanie, czy myśl jest pozytywna, można wspomóc się poniższymi Pięcioma Pytaniami Racjonalnego Myślenia: 1. 2. 3. 4. Czy ta myśl jest oparta na oczywistych faktach? Czy ta myśl chroni moje życie i zdrowie? Czy ta myśl pomaga mi osiągać moje bliższe i dalsze cele? Czy ta myśl pomaga mi unikać lub rozwiązywać najbardziej niepożądane konflikty z innymi? 5. Czy ta myśl pomaga mi czuć się tak, jak chcę się czuć bez nadużywania żadnych substancji?

PAMIĘTAJ: Zdrowe Myślenie dla jednej osoby nie musi być zdrowe dla innej, a co

PAMIĘTAJ: Zdrowe Myślenie dla jednej osoby nie musi być zdrowe dla innej, a co jest zdrowe teraz, nie musi być zdrowe w innym czasie.

q Trening intelektualny Ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie – jeśli nie poddajemy

q Trening intelektualny Ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie – jeśli nie poddajemy jej systematycznemu wysiłkowi, lecz używamy stale rozmaitych „podpórek”, szybko słabnie i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Systematyczny trening pozwoli utrzymać ją w znakomitej kondycji. Niezliczona ilość obserwacji, testów i badań potwierdza regułę; więcej nowych wyzwań, więcej treningu – sprawniejszy umysł, wyższa inteligencja. Znalezienie dziedzin, które nas interesują, rozwijanie zainteresowań, stawienie sobie celów pozwalają na większą wytrwałość w nauce, zapobiegają także popadaniu w szkodliwą rutynę i zapewniają poczucie radości i satysfakcji z pracy. Co robić? Rada jest oczywista. Aktywność i nowe wyzwania. Regularny trening od prostego (krzyżówki, gry logiczne, czytanie) po intensywny i wyspecjalizowany, rozwijający sprawności i umiejętności umysłowe. Ciągła, intensywna, zróżnicowana, twórcza, praca umysłowa jest najlepszym środkiem na bystry umysł.

q Relacje interpersonalne - czyli związki między ludźmi W relacje interpersonalne wchodzimy ze wszystkimi

q Relacje interpersonalne - czyli związki między ludźmi W relacje interpersonalne wchodzimy ze wszystkimi spotykanymi osobami. Mogą to być relacje pozytywne: § koleżeństwo, § przyjaźń , § miłość , § związki rodzinne. negatywne : § obojętność, § niechęć, § wrogość. Bliskie kontakty z przyjaciółmi i członkami rodziny pozwalają na bieżące rozładowanie negatywnych emocji. Możliwość przedyskutowania pewnych nurtujących nas kwestii z drugą osobą sprzyja rozwijaniu zdrowia psychicznego. Posiadanie rozbudowanej sieci społecznej gwarantuje nam wsparcie niezbędne w trudnych życiowych sytuacjach.

q Świadomość siebie Poznanie siebie jest podstawą higieny psychicznej. Poznaj siebie. Zauważ swoje silne

q Świadomość siebie Poznanie siebie jest podstawą higieny psychicznej. Poznaj siebie. Zauważ swoje silne i słabsze strony. Zastanów się co sprawia Ci radość, co powoduje złość czy smutek? Jakie masz potrzeby, oczekiwania, pragnienia ? Dbaj o siebie. Pomyśl co zrobić by przyjemne emocje pojawiały się częściej, a przykre rzadziej. Jak mógłbyś radzić sobie z lękiem, stresem czy złością? Może uda się wykorzystać je w pozytywnym celu? Szanuj siebie. Bądź wobec siebie szczery i uczciwy. Chwal za sukcesy, nawet te małe i doceniaj zalety. Nie umniejszaj zasług. Z respektem traktuj swoje emocje, myśli i potrzeby.

Zatroszcz się o własne otoczenie. Staraj się unikać destrukcyjnych, nadmiernie stresujących sytuacji. Otaczaj się

Zatroszcz się o własne otoczenie. Staraj się unikać destrukcyjnych, nadmiernie stresujących sytuacji. Otaczaj się przyjaźnie nastawionymi ludźmi, którzy będą wspierać się w rozwoju. Odpoczywaj. Znajdź czas dla siebie. Zajmij się swoim hobby, idź na spacer, spotkaj z przyjaciółmi albo poświęć wieczór lekturze dobrej książki. Chwila relaksu pozwoli Ci zregenerować siły i pozytywnie nastawić do życia. Rozwijaj się. Zadbaj o to, by coraz lepiej się poznawać, odkrywać siebie na nowo, wzmacniać mocne strony i pracować nad słabszymi. Szukaj ciekawych, wzbogacających doświadczeń, bądź otwarty na zmiany i odkrycia. Staraj się codziennie uczyć nowych rzeczy.

Prof. dr hab. Kazimierz Dąbrowski (ur. 1. 09. 1902 w Klarowie k. Lublina, zm.

Prof. dr hab. Kazimierz Dąbrowski (ur. 1. 09. 1902 w Klarowie k. Lublina, zm. 26. 11. 1980 w Klinice Kardiologii w Aninie pod Warszawą) – jeden z najwybitniejszych spośród polskich psychiatrów, psychologów i filozofów. Jest twórcą Teorii Dezintegracji Pozytywnej, którą stworzył w oparciu o wieloletnie doświadczenia zdobywane podczas pracy klinicznej i akademickiej. Inicjator ruchu higieny psychicznej. „Nie szukaj zdrowia psychicznego, szukaj rozwoju, a znajdziesz jedno i drugie”

Dziękuję za uwagę Urszula Solska

Dziękuję za uwagę Urszula Solska