Faktori koji utiu na formiranje deviznih kurseva Andrijana

  • Slides: 12
Download presentation
Faktori koji utiču na formiranje deviznih kurseva Andrijana Gmitrović IVe 2

Faktori koji utiču na formiranje deviznih kurseva Andrijana Gmitrović IVe 2

 Da bi kompanije mogle realnije da planiraju svoje poslovanje na međunarodnom tržištima, neophodno

Da bi kompanije mogle realnije da planiraju svoje poslovanje na međunarodnom tržištima, neophodno je da znaju koji faktori mogu uticati na formiranje deviznih kurseva. Neočekivane promene u devizni kursevima prouzrokuju neplanirane gubitke, ali i dobitke. mogu da

 Faktori koji utiču na formiranje deviznih kurseva opšti nivo cena ( inflacija) stanje

Faktori koji utiču na formiranje deviznih kurseva opšti nivo cena ( inflacija) stanje platnog bilansa realne kamatne stope u zemlji inostranstvu mere ekonomske politike i buduća očekivanja u vezi sa deviznim kursom

 1. Prema teoriji pariteta kupovnih snaga, na devizne kurseve utiče opšti nivo cena

1. Prema teoriji pariteta kupovnih snaga, na devizne kurseve utiče opšti nivo cena (inflacija) u dve zemlje. teorija pariteta kupovnih snaga ima apsolutnu i relativnu varijantu. Opšti nivo cena je merilo kupovne snage novca. Apsolutna teorija pariteta kupovnih snaga - devizni kurs je odnos opšteg nivoa cena u zemlji i inostranstvu (praksa je pokazala da ova teorija ne važi. Zašto? Relativna teorija pariteta kupovnih snaga - devizni kurs nije odnos opšteg nivoa cena u zemlji inostranstvu, ali se promene deviznog kursa kreću u istom smeru kao i promene odnosa opšteg nivoa cena u zemlji inostranstvu.

 DEVIZNI KURS = DOMAĆI OPŠTI NIVO CENA / INOSTRANI OPŠTI NIVO CENA Opšti

DEVIZNI KURS = DOMAĆI OPŠTI NIVO CENA / INOSTRANI OPŠTI NIVO CENA Opšti nivo cena predstavlja izdatke za jednu reprezentativnu grupu proizvoda i usluga. problem je u tome što u različitim zemljama pojedini proizvodi i usluge ne učestvuju podjednako u potrošnji (na primer u razvijenim zemljama se više troši meso, u nerazvijenim krompir i hleb) Osim toga, opšti nivo cena uzima u obzir sve proizvode i usluge koji učestvuju u stvaranju BDP-a, dok bi devizni kurs trebalo da odrazi odnose cena samo robe i usluga koje se mogu razmenjivati za inostranstvom.

 2. Tvorci platnobilansne teorije pokušavaju da objasne formiranje deviznog kursa na osnovu stanja

2. Tvorci platnobilansne teorije pokušavaju da objasne formiranje deviznog kursa na osnovu stanja u platnom bilansu. Prema toj teoriji priliv i odliv deviza u bilansu predstavlja ponudu odnosno tražnju za devizama, a njihovim sučeljavanjem formiraće se devizni kurs. PONUDA DEVIZA – PRILIV DEVIZA U PLATNOM BILANSU TRAŽNJA ZA DEVIZIMA – ODLIV DEVIZA U PLATNOM BILANSU Platnobilansnom teorijom može da se objasni formiranje kurseva samo ukoliko bi se primenjivali devizni kursevi, bez ikakvog mešanja monetarnih vlasti, što je nerealno.

 3. Promene u realnim kamatnim stopama na dužničke hartije od vrednosti (pre svega

3. Promene u realnim kamatnim stopama na dužničke hartije od vrednosti (pre svega obveznice) utiču na kretanje deviznog kursa. Realna kamatna stopa - nominalna kamatna stopa MINUS stopa inflacije. Nominalna kamatna stopa – cena zajma u koju je uključen i efekat inflacije.

Ako realna kamatna stopa u Velikoj Britaniji raste, a stagnira u SAD-u, logično je

Ako realna kamatna stopa u Velikoj Britaniji raste, a stagnira u SAD-u, logično je očekivati da investitori iz Velike Britanije neće kupovati hartije od vrednosti iz SAD-a koje su izražene u dolarima. To će se odraziti na smanjenje tražnje za dolarima. S druge strane, pojedini investitori iz SAD-a želeće da investiraju u hartije od vrednosti u Velikoj Britaniji. To će se odraziti na rast tražnje za britanskom funtom i rast ponude dolara jer će investitori želeti da zamene dolare u britanske funte kako bi ulagali u hartije od vrednosti sa većim prinosom. SVE TO ĆE UTICATI NA RAST CENE BRITANSKE FUNTE U ODNOSU NA DOLAR.

4. Ekonomska politika države takođe utiče na formiranje deviznog kursa. . Primenom protekcionističkih mera

4. Ekonomska politika države takođe utiče na formiranje deviznog kursa. . Primenom protekcionističkih mera spoljne politike država utiče negativno na uvoz što će uticati na smanjenje tražnje za devizama USLED ČEGA JAČA DOMAĆA VALUTA Država može da utiče na kretanje deviznog kursa 1. prodajom i kupovinom deviza 2. Emitovanjem ili kupovinom obveznica

5. OČEKIVANJA INVESTITORA Politički nemiri su signal za investitore da su moguće posledice po

5. OČEKIVANJA INVESTITORA Politički nemiri su signal za investitore da su moguće posledice po ekonomske tokove. U tom slučaju strani investitori će prodavati hartije od vrednosti izražene u valuti zemlje sa političkim problemima, tako da će opasti vrednost domaće valute.

Otkrivanje novih prirodnih resursa utiče na pozitivno očekivanje investitora po osnovu razvoja domaće ekonomije.

Otkrivanje novih prirodnih resursa utiče na pozitivno očekivanje investitora po osnovu razvoja domaće ekonomije. Pozitivna očekivanja u oblasti ekonomskog razvoja i za zvaće rast vrednosti domaće valute. Na primer, otkrivanje velikih nalazišta nafte u severnom moru pozitivno se odradila na vrednost Britanske funte.

ZA RADOZNALE. . . Politička previranja u Ukrajini u koje je indirektno bila uključena

ZA RADOZNALE. . . Politička previranja u Ukrajini u koje je indirektno bila uključena i Rusija uticale su na pad ruske rublje. Najava da će SAD i Evropska unija uvesti ekonomske sankcije Rusiji i da će to usporiti privrednu aktivnost u Rusiji dovela je do toga da strani investitori prodaju hartije od vrednosti koje su izražene u rubljama. TO JE POVEĆALO PONUDU RUBLJE NA DEVIZNOM TRŽIŠTU I PAD VREDNOSTI RUBLJE.