Emoce v sociln psychologii Pprava Kapitola Emoce Str

  • Slides: 42
Download presentation
Emoce v sociální psychologii

Emoce v sociální psychologii

Příprava Kapitola Emoce Str. 189 – 236 V průběhu semestru sledovat, jak se emoce

Příprava Kapitola Emoce Str. 189 – 236 V průběhu semestru sledovat, jak se emoce v jednotlivých tématech a teoriích objevují

Emoce v sociální psychologii Emoce – v sociální psychologii (SP) explicitně i implicitně. Emoce

Emoce v sociální psychologii Emoce – v sociální psychologii (SP) explicitně i implicitně. Emoce a jejich regulace jsou sociálním fenoménem a ne náhodou se jako téma objevují v učebnicích sociální psychologie… § Afiliace, atraktivita, láska § Agrese § Altruismus - empatie § Sociální motivace § Sociální kognice § Postoje – afektivní složka § Interpersonální vztahy § Skupinové chování ad.

Emoce v sociální psychologii Emoce – v sociální psychologii (SP) explicitně i implicitně §

Emoce v sociální psychologii Emoce – v sociální psychologii (SP) explicitně i implicitně § Altruismus – pomáháme opravdu nezištně nebo nám to dělá dobře? § Sociální kognice – strach z někoho, paměť ve strachu, zalíbení ve strachu, kognitivní heuristiky § Sociální motivace – proč co děláme? § Interpersonální vztahy – např. konflikty § Skupinové chování ad. – emoční nákaza § Teorie ve kterých emoce hrají roli – kognitivní disonance, efekt přihlížejícího (strach, znechucení apod. ), altruismus – empatie, sounáležitost, hrdinství)

Co jsou to emoce? § Otázku „Co je emoce? “ - již William James

Co jsou to emoce? § Otázku „Co je emoce? “ - již William James § Dosud není jedna definice § Shoda nad některými body, komponentami, které se k pojmu emoce vztahují. § Emoce jsou považovány za „fuzzy kategorii“ (Gross, Munoz, 1995), která si může jen s obtížemi nárokovat jediné správné a úplné vymezení, na základě kterého by bylo lze postulovat „co je a co už určitě není“ emoce. § Definice prototypická, která zdůrazňuje typické rysy emoce, typické komponenty, které mohou, ale nemusejí být přítomny v emočním procesu či stavu, přičemž jejich přítomnost zvyšuje pravděpodobnost, že daný proces či stav je emocí.

Co jsou to emoce? K vymezení pojmu emoce přispěly tři dominantní hnutí a) teorie

Co jsou to emoce? K vymezení pojmu emoce přispěly tři dominantní hnutí a) teorie diskrétních, základních, primárních emocí (Basic/Discrete Emotion Theory b) teorie zhodnocení a komponentové přístupy (The Appraisal Theory/Componential Approach) c) přístupy orientované na význam emocí (verbální, sociální, kulturní) ať už v rámci psychologické konstrukce (Meaning/Psychological Construction), či sociální/kulturní konstrukce (Meaning/Social Construction). Každý z těchto přístupů jinak odpovídá na otázky, zda je emoce jedinečným mentálním stavem či procesem, zda je emoce vyvolána specifickým mechanismem, zda má každá emoce tendenci k jedinečné fyziologické či behaviorální odpovědi atd.

Co jsou to emoce? Přístupy (Gross, Barret, 2011; Mauss et al. , 2005, Atkinson,

Co jsou to emoce? Přístupy (Gross, Barret, 2011; Mauss et al. , 2005, Atkinson, 2001) se shodují v takzvané reakční triádě, neboli ve skutečnosti, že emoce jsou § stavem či souborem provázaných a synchronizovaných procesů (emoční epizodou), které zahrnují § subjektivní prožitek jedince (POCIT), § expresivní chování (behaviorální komponenta - výraz tváře, postoj, tón hlasu) a tendence k jednání, § a fyziologickou reakci jedince.

Co Subjektivita Co jsoutotoemoce? Reakční triáda § K jádru vymezení emocí (do „typické“ části

Co Subjektivita Co jsoutotoemoce? Reakční triáda § K jádru vymezení emocí (do „typické“ části množiny) patří vždy subjektivita – § emoce se vynořují v situaci, která se jedinci jeví významná v souvislosti s jeho cíli, § ať už jsou tyto cíle vnitřní (být spokojený) či vnější (řídit firmu tak, jak si otec přál), vědomé či nevědomé, jedinečné (mít artefakt do sbírky) či všeobecně sdílené (mít přátele). § Cíle a situace (kontext) se mění a tak se emoce může i nemusí v průběhu času u jednoho jedince nutně objevovat.

Co Fyziologické a behaviorální změny Co jsoutotoemoce? Reakční triáda § Nico Frijda (1986) v

Co Fyziologické a behaviorální změny Co jsoutotoemoce? Reakční triáda § Nico Frijda (1986) v této souvislosti hovoří o emocích jako o detektorech subjektivní významnosti (relevance detectors). § Emoce kromě toho, že se nějak cítíme, způsobují, že se s námi něco děje, že něco děláme (Frijda, 1986) – valíme oči, tuhneme strachy, rudneme studem, prskáme smíchy atd. – emoce jsou spojeny s autonomními a neuroendokrinními změnami, které koordinují (nebo jsou koordinovány) tendenci/í k behaviorálnímu projevu (tendence k jednání).

Co dalšíReakční komponenty fuzzy množiny Co jsoutotoemoce? triáda Někteří autoři (viz např. Frijda, 1986,

Co dalšíReakční komponenty fuzzy množiny Co jsoutotoemoce? triáda Někteří autoři (viz např. Frijda, 1986, Scherer, 1984, 1993) specifikují či rozšiřují reakční triádu emočního procesu o § motivační faktory (tendenci k jednání), § kognitivní komponentu, respektive kognitivní procesy, které se podílejí na zhodnocení (appraisal) subjektivní významnosti situace či o § regulaci probíhajícího emočního procesu.

Co Co jsoutotoemoce? Definice § relativně krátké epizody koordinovaných změn v několika komponentách (neurofyziologické

Co Co jsoutotoemoce? Definice § relativně krátké epizody koordinovaných změn v několika komponentách (neurofyziologické aktivaci, behaviorálním projevu, subjektivním prožitku, případně v tendenci k jednání a kognici) jako odpovědi na události, které mají pro jedince význam (Scherer, 2000) § Emoce jsou celistvou odpovědí jedince na osobně relevantní a motivačně významné události (Frijda, 1987; Levenson, 1999).

Co Co jsoutotoemoce…definice emoce? Definice • Emoce je tedy přechodnou bio-psycho-sociální reakcí na události,

Co Co jsoutotoemoce…definice emoce? Definice • Emoce je tedy přechodnou bio-psycho-sociální reakcí na události, které mají vliv na naši celkovou pohodu a které potenciálně vyžadují okamžité jednání (Matsumoto, Hwang, 2011). • Emoce je vlastně metaforou pro rychlé, bezprostřední, organizované a ekologické zpracovávání informací, které nám pomáhá okamžitě se rozhodovat a jednat bez vědomého zvažování (Tooby a Cosmides, 2008). • Emoce jsou procesem zpracovávání informací, přičemž průběh emoce a výstupy tohoto procesu uchopujeme kognitivně, snažíme se jim porozumět, pojmenovat to, co se nám děje apod.

Afektivní procesy – afekty, emoce, nálady AFEKT Pojem afekt má v laické psychologii i

Afektivní procesy – afekty, emoce, nálady AFEKT Pojem afekt má v laické psychologii i ve starší literatuře často význam prudkého výboje emočního procesu (říkáme například, že někdo byl v afektu). • V odborné rovině bývá afekt považován často za jeden bod v rámci afektivního (emočního) prožívání jedince (Russell, 2003), jenž je přístupný vědomí jako sled pocitů a projevuje se v náladách a v emocích. • afekt je výchozí rámec, molekula, stavební kámen dalších afektivních jevů, jakými jsou emoce a nálady. • U afektu klade důraz na jeho neredukovatelnost a dále na to, že oproti emocím, které mají svojí předmětnost (z něčeho máme strach, něco nás rozesmálo, překvapilo) je afekt bez-předmětný. • Afekt lze považovat za synonymum k prožitku, pocitu.

Afektivní procesy – afekty, emoce, nálady • Podle Frijdy (1986) je afekt jedním z

Afektivní procesy – afekty, emoce, nálady • Podle Frijdy (1986) je afekt jedním z aspektů emocí, je prožívaným a aktuálním zhodnocením situace (libost nelibost, tendence k přistoupení, tendence k stažení se ze situace). • Afekt = jeden moment v kontinuu afektivního prožívání, = je přístupný vědomí = na rozdíl od emoce nemá předmětný charakter. Pro afekt je charakteristický hodnotící charakter. Z hlediska času je nejkratší z afektivních jevů. • Oproti laickému pohledu nemá afekt apriorní negativitu nebo vysokou intenzitu – ačkoliv se s tím v některých přístupech jistě setkáte.

Afektivní procesy – nálady • Gross (1998) metaforicky shrnuje, že zatímco nálada je přetrvávající

Afektivní procesy – nálady • Gross (1998) metaforicky shrnuje, že zatímco nálada je přetrvávající a udržované „emoční klima“, emoce jsou kolísavé změny v afektivním počasí. • I nálada má stejně jako emoce afektivní triádu (subjektivní prožitek, fyziologické změny a behaviorálně expresivní komponentu) a v mnohém se vzájemně překrývají. • Emoce mohou vyvolávat změnu nálady, stejně tak jako nálada může ovlivnit kvalitu emoce.

Afektivní procesy – nálady • Nálada (oproti emoci) je považovány za z hlediska času

Afektivní procesy – nálady • Nálada (oproti emoci) je považovány za z hlediska času delší afektivní fenomén a z hlediska intenzity za fenomén méně intenzivní. • Nejvýznamnější rozdíl mezi emocí a náladou je bezpředmětnost nálada oproti emocím nemá jasně definovatelnou příčinu a na příčinu naší špatné nebo dobré nálady většinou pouze usuzujeme. • Posledním rozlišením je informační hodnota (např. Morris, 1992). Zatímco emoce nás informuje o tom, co má pro nás význam především z vnějšího prostředí – např. co nás ohrožuje, baví, rozesmutňuje nebo překvapuje, nálady poskytují jedinci informace především z vnitřního prostředí, např. z hlediska energetických zdrojů a zásob, které máme momentálně k dispozici (Lazarus, 1991; Thayer, 1996), abychom mohli čelit požadavkům vnějšího prostředí.

Afektivní procesy – vášně • Ve starší literatuře nacházíme mezi afektivními procesy ještě vášně.

Afektivní procesy – vášně • Ve starší literatuře nacházíme mezi afektivními procesy ještě vášně. • Vášním podle našeho pojetí nepatří z hlediska časového trvání výlučné postavení v rámci afektivních procesů, protože chybí jakékoliv opodstatnění této kategorie. • Ale měli byste o tom vědět

Dimenze emocí • Dimenze emocí (Wundt) i - dimenze libosti a nelibosti a dimenze

Dimenze emocí • Dimenze emocí (Wundt) i - dimenze libosti a nelibosti a dimenze míry vzrušení, aktivace, intenzity (Nakonečný, 2000; Stuchlíková, 2002 ad. ). • Dimenze libosti a nelibosti bývá v literatuře rovněž nazývána valencí a míra vzrušení mívá rozličná přízviska, obvykle se objevuje jako míra aktivace (např. Russell, 2003) či intenzita.

Funkce emocí § hrají klíčovou roli ve vztahu k evoluci a přežití, v ontogenezi,

Funkce emocí § hrají klíčovou roli ve vztahu k evoluci a přežití, v ontogenezi, umožňují rychlé a ekologické zpracovávání informací s okamžitou reakcí – viz strach § základ pro lidské svědomí a morální chování skrze jejich roli v empatii, sympatii, péči, apod. § definují kvalitu lidského života § jsou součástí formování a udržování sociálních vztahů; umožňují vytvářet sociální vazby a dále tato sociální pouta udržovat, chránit a ošetřovat proti bezprostřední hrozbě namířené proti jedinci či vztahu. § intrapersonální přínos emocí a zdůrazňuje jejich vliv na zvládání výzev z prostředí, modulaci subjektivního prožívání, poskytování asociativních struktur v paměti atd.

Emoce OSOBNOST, TEMPERAMENT VĚK KONTEXT EMOCE BIO-ZPĚTNÁ VAZBA FYZIOLOGICKÁ REAKCE TENDENCE K JEDNÁNÍ CHOVÁNÍ

Emoce OSOBNOST, TEMPERAMENT VĚK KONTEXT EMOCE BIO-ZPĚTNÁ VAZBA FYZIOLOGICKÁ REAKCE TENDENCE K JEDNÁNÍ CHOVÁNÍ KOGNICE ROZHODOVÁNÍ

Tělo akcentuje emoce a chování v soc. situacích

Tělo akcentuje emoce a chování v soc. situacích

Teorie emocí Historicky James a Lange (1884 -1885) • Emoce vyvolává tělesné změny? Ne,

Teorie emocí Historicky James a Lange (1884 -1885) • Emoce vyvolává tělesné změny? Ne, nejprve tělesné změny pak teprve emoce…. • Přínos – pozornost zaměřili na fyziologii emocí

Teorie emocí Cannon - Bard (1927 - 1934) • Kritika Jamese – fyziologická aktivace

Teorie emocí Cannon - Bard (1927 - 1934) • Kritika Jamese – fyziologická aktivace – různé emoce • Fyziologie pomalá, pro vznik „rychlých“ emocí • Thalamus – klíčová role v emocích. Emoce je důsledek impulzů z thalamu do mozkové kůry • Fyziologické změny a uvědomění si emoce probíhají souběžně

Teorie emocí Historicky Schachter - Singer (1962) Dvoufaktorová t. e. • Arousal – nabuzení

Teorie emocí Historicky Schachter - Singer (1962) Dvoufaktorová t. e. • Arousal – nabuzení ve smyslu fyziologické aktivace či změny • Kognitivní zhodnocení • Emoce

Teorie emocí • Primární emoce (basic emotion) jsou takové emoce, pro které je charakteristický

Teorie emocí • Primární emoce (basic emotion) jsou takové emoce, pro které je charakteristický výraz v obličeji jedince a tento výraz je mezikulturně totožný (univerzální) a rozpoznatelný. – Práce na primárních emocích vychází z práce Charlese Darwina (1872/1964) „Výraz emocí u člověka a u zvířat“, ve které Darwin postuluje, že emoce a jejich projevy jsou adaptativní a vrozené procesy, které jsou společné nejen lidem, ale i primátům: nezávisle na rase a kultuře, každý lidský jedinec má schopnost projevovat primární emoce a to univerzálním a specifickým výrazem v obličeji – tyto výrazy v obličeji lze pozorovat již u novorozených dětí.

Teorie emocí – primární emoce

Teorie emocí – primární emoce

Teorie emocí – primární emoce § 60. letech 20. století Sylvan Tomkins, Ekmanem, Izard

Teorie emocí – primární emoce § 60. letech 20. století Sylvan Tomkins, Ekmanem, Izard - ti, vymezili „univerzality“ v přístupu k emocím. § Univerzalita emoce znamená, že konkrétní emoce je spojena s konkrétními neuro-fyziologickými programy a specificky, které jsou interindividuálně i interkulturně shodné, přičemž hostí a podporuje předpoklad, že existuje nikoliv jeden, ale mnoho momentů v psychických procesech, které lze považovat za univerzální. § Ekman a Izard - šest univerzálních výrazů v obličeji pro šest emocí, kterými jsou radost/štěstí, smutek, zlost/hněv, znechucení/pohrdání, strach a překvapení.

Teorie emocí

Teorie emocí

Teorie emocí – teorie zhodnocení § Od 8 O. let (Arnold, Frijda, Scherer, Lazarus….

Teorie emocí – teorie zhodnocení § Od 8 O. let (Arnold, Frijda, Scherer, Lazarus…. ) § Appraisal - zhodnocení. Teorie zhodnocení zdůrazňují kognitivní antecendenty (vstupní info) emoční zkušenosti. Hlavní roli má jedincovo zhodnocení okolností, které vzbuzuje jedinečnou emoční reakci, toto hodnocení (appraisal variable), charakterizuje vliv události (reálný/domnělý) na jedince a determinuje vzniklou emoci i behaviorální reakci. § =) komponentové přístupy – řeší strukturu emočního procesu (např. zhodnocení – kognice, fyziologické procesy, tendence k jednání a reakce)

Teorie emocí – konstruktivisté § Rovněž pracují s komponentovým přístupem (zvláště pak s momentem

Teorie emocí – konstruktivisté § Rovněž pracují s komponentovým přístupem (zvláště pak s momentem zhodnocení) a s procesuální strukturou emoce, ale soustřeďují se především na kulturní a sociální determinanty jednotlivých komponent § Emoce jsou elicitovány podnětem, § který má pro jedince význam § a význam je sociokulturním fenoménem § Emoce jsou kulturně a sociálně determinované nejen z hlediska významu, který emoce vyvolává, ale i z hlediska kontextu a událostí, které vynoření významu předchází – liší se i v kontextu, ve kterém jsou elicitovány (antecendent events) – podle konstruktivistů každá kultura vytváří kontext, který má potenciál vzbuzovat či facilitovat kulturně žádoucí emoce

Teorie emocí – konstruktivisté § NAPŘ: v USA je žádoucí emoce štěstí a pozitivní

Teorie emocí – konstruktivisté § NAPŘ: v USA je žádoucí emoce štěstí a pozitivní prožívání (například emoce hrdosti) – kultura USA vytváří kontext, ve kterém je emoce hrdosti a štěstí možná – např. prostřednictvím různých soutěží, ve kterých jedinec od útlého věku může předvést, co umí a vybrat tak z kulturního pozadí to, co je pro jeho kulturu významné. § Kultury se liší i v etiologii významu, který je jednotlivým emocím připisován: například v Japonsku je pocit libosti častěji spojován a vzbuzován interpersonální situací ve smyslu blízkosti (např. s pocity přátelství), zatímco pro Američany je libost spojována s interpersonálním odstupem, například s již zmíněnými pocity sebevědomé hrdosti. V Británii jsou pocity libosti spojené s nezávislostí a svobodou, zatímco pro Řeky je nezávislost pocitově spojená spíše s nelibostí atd. § Kulturně specifická jsou i slova, která označují emoce, přičemž je obtížné výrazy, které zachycují emoce, převést do jiného jazyka.

Regulace emocí

Regulace emocí

Co to je regulace emocí § Regulace emocí se vztahuje k procesům (afektivním, kognitivním

Co to je regulace emocí § Regulace emocí se vztahuje k procesům (afektivním, kognitivním a motivačním), s jejichž pomocí ovlivňujeme, § jaké emoce máme, § kdy je máme, § jak je prožíváme, § vůči komu a za jakých okolností a jakým způsobem je projevujeme.

Co to je regulace emocí § Stejný pojem se vztahuje k procesům a jednání,

Co to je regulace emocí § Stejný pojem se vztahuje k procesům a jednání, kterými ovlivňujeme, jaké emoce mají ostatní, co by měli nebo neměli v danou chvíli prožívat, a jak by ne/měli emoci projevovat. § Emoce druhých neovlivňujeme pouze explicitně (uklidni se!), ale rovněž implicitně (např. svým smutkem přitahujeme pozornost ostatních, kteří nás utěšují, iniciujeme změnu v jejich chování, sociální úsměv). § http: //www. youtube. com/watch? v=rhoh. Olf. Oo. K 0 § http: //www. youtube. com/watch? v=RP 4 abi. Hd. Qpc&lis t=TLFFl. Wf. Bb. QDoe. IT-ws. Yw. Lt. DNUkfo. YV_XBQ

Regulace emocí – rozum nebo srdce? § Téma regulace emocí je staronové: otázka „jak

Regulace emocí – rozum nebo srdce? § Téma regulace emocí je staronové: otázka „jak nakládat se svými emocemi“ tématem úvah již ve starověku § Emoce považovala starověká i novověká filosofie převážně za rušivé síly, které jsou v nesouladu, či přímo v konfliktu s rozumem. § Některé filozofické směry (stoici, karteziáni) argumentovaly proti nespoutanému vyjadřování emocí a obdivovaly ctnosti v jejich ovládání, kontrole a neprojevování. § Až romantismus oživení a idealizace nejen prožívání, ale i projevování emocí § Studium regulace emocí je poplatné konfliktu mezi dvěma rádoby antagonistickými silami: rozumem a emocemi, neboli „zachováním si chladné hlavy“ a necháním se „řídit vlastními pocity“. § Dilema „cesty rozumu“ či „cesty srdce“ je zakotveno v laické psychologii

Regulace emocí v psychologii § Freud si povšiml, že regulace emocí ve smyslu potlačování

Regulace emocí v psychologii § Freud si povšiml, že regulace emocí ve smyslu potlačování silných, prožitkově negativních emocí (jakými jsou zlost anebo pocity viny, nezpracované, ponižující a dehonestující emoce a traumata, pocity studu a trapnosti) může vést k obsesivním myšlenkám a varietě patologického chování, vyústit v depresi, úzkost, neurastenii či hysterii. § Freud s naléhavostí hovořil o „uskřiknutém afektu“ (eingeklemmter Affect) pacienta a postupně vymezil obranné psychické mechanismy ega (např. racionalizaci, sublimaci), kterými jedinec zpracovává (reguluje!) prožitkově negativní emoce.

Regulace emocí v psychologii § studium emocí v 60. letech v souvislosti se zájmem

Regulace emocí v psychologii § studium emocí v 60. letech v souvislosti se zájmem o stres a Lazarusovu koncepci stresu a copingu. § další oživení diskuse o afektivitě a regulaci emocí byla teorie attachementu Bowlbyho a Aisworthové (1969) a jistota a přesvědčivost, s jakou akcentovala význam emoční regulace v interakci pečovatel-dítě a význam tohoto interakčního modelu v dalším vývoji a vztazích jedince.

Regulace emocí – co to je § Je nutné zdůraznit, že regulace emocí se

Regulace emocí – co to je § Je nutné zdůraznit, že regulace emocí se netýká pouze modulace negativních emocí, ale týká se i emocí prožitkově pozitivních a jejich managementu v různých situacích a kontextech. § Regulace emocí zahrnuje jak tlumení tak udržování prožitkově pozitivní i prožitkově negativní emoce, v souladu se situačními (kontextovými) požadavky § Regulace emocí je ovlivňována aktuální životní zkušeností, životním kontextem a momentální situací jedince a je přítomna v emoci vždy a nutně, jakožto její nedělitelná součást (Gross, 1999; Capmos et al. , 2004). § Regulace může být zaměřená jak na spouštěcí mechanismy, tak na prožitek nebo externalizovanou podobou reakce (Eisenbergerová et al. , 2000).

Regulace emocí - funkce § Intraindividuální funkcí regulace emocí je ovlivňovat iniciaci, průběh, ukončení

Regulace emocí - funkce § Intraindividuální funkcí regulace emocí je ovlivňovat iniciaci, průběh, ukončení a projev emočních procesů - je systémem, který chrání jedince před ustrnutím v určitém afektivním stavu (Rothermund et al. , 2008). § Regulace emocí je ve službách hédonických potřeb jedince a má za cíl např. udržovat (ať už dlouhodobé nebo krátkodobé) libé a omezovat nelibé pocity (Larsen, 2000; Western, 1994) a zároveň fungovat ekologicky, bez nadbytečných energetických výdajů. § Prožitkově silné emoce a negativní emoce jsou pro organismus energeticky velmi náročné (Sapolsky, 2007) a tak důležitou intrapersonální funkcí regulace emocí je rychle obnovovat hédonickou rovnováhu a šetřit s výdaji energie jedince. § Sociální funkcí regulace emocí udržení a ochrana osvědčených a fungujících systémů a pořádků, regulace emocí zajišťuje určitý řád v sociálních interakcích a zvyšuje jistotu členů skupiny ohledně jejich průběhu –) DISPLAY RULES

Regulace emocí - strategie • Kognitivní • Behaviorální • Motivační (často se překrývají s

Regulace emocí - strategie • Kognitivní • Behaviorální • Motivační (často se překrývají s copingovými strategiemi) Kognitivní např. § rozptýlení se § přehodnocení situace, § zacílení pozornosti jinam § přemítání a probírání problému § katastrofizace a zesilování negativních pocitů § sebeobviňování, obviňování ostatních lidí nebo situačních proměnných, pozitivní přehodnocení – cílené hledání pozitiv v situaci a pojímání problému jakožto možnosti pro osobní růst ad.

Regulace emocí - strategie • Behaviorální: sport, relaxace a cvičení, kouření, alkohol, farmaka, jídlo,

Regulace emocí - strategie • Behaviorální: sport, relaxace a cvičení, kouření, alkohol, farmaka, jídlo, hádky, kino, nakupování atd. • Motivační – změna cílů, spojeno s kognitivním přehodnocením • Sociální – přátelé….

Regulace emocí a příbuzné pojmy • Coping se soustřeďuje především na zvládání negativních emocí

Regulace emocí a příbuzné pojmy • Coping se soustřeďuje především na zvládání negativních emocí – regulace emocí oproti tomu zahrnuje i regulaci emocí pozitivní valence. • Regulace nálady se liší od emoční regulace především svým bezobjektovým charakterem a komplexnější etiologií. » Psychické obrany (ega) se podobně jako copingové strategie týkají především obran před prožitkově negativními/obtěžujícími impulsy (agrese, sexuální pudy), ale především jsou oproti emoční regulaci převážně nevědomé. • Autoregulace zahrnuje oproti emoční regulaci zase širší spektrum psychických a behaviorálních komponent – např. kontrolu volního úsilí, kognitivních komponent (např. pozornosti), behaviorální reakce atd. a mohla by býti v určitých souvislostech (např. v psychologii osobnosti) k regulaci emocí nadřazeným pojmem.