ALGORYTMY CO TO JEST ALGORYTM Algorytm uporzdkowany opis

  • Slides: 18
Download presentation
ALGORYTMY

ALGORYTMY

CO TO JEST ALGORYTM? Algorytm - uporządkowany opis postępowania przy rozwiązywaniu problemu z uwzględnieniem

CO TO JEST ALGORYTM? Algorytm - uporządkowany opis postępowania przy rozwiązywaniu problemu z uwzględnieniem opisu danych i opisu kolejnych czynności, prowadzących do jego rozwiązania w skończonym czasie. Algorytmika - dział informatyki zajmujący się poszukiwaniem, konstruowaniem i badaniem własności algorytmów w kontekście ich przydatności do rozwiązywania problemów za pomocą komputerów.

ETAPY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW 1) Sformułowanie zadania. 2) Określenie danych wejściowych. 3) Określenie celu, czyli

ETAPY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW 1) Sformułowanie zadania. 2) Określenie danych wejściowych. 3) Określenie celu, czyli wyniku. 4) Poszukiwanie metody rozwiązania, czyli algorytmu. 5) Przedstawienie algorytmu w postaci: opisu słownego, listy kroków, schematu blokowego, jednego z języków programowania 6) Analiza poprawności rozwiązania. 7) Testowanie rozwiązania dla różnych danych - ocena efektywności przyjętej metody.

BUDOWA ALGORYTMU Co składa się na algorytm? • dane wejściowe, które należy wprowadzić na

BUDOWA ALGORYTMU Co składa się na algorytm? • dane wejściowe, które należy wprowadzić na początku; • cel, który ma zostać osiągnięty (czyli oczekiwany wynik). • plan działania, czyli przetworzenia danych (np. w postaci ciągu czynności, które muszą być wykonane w określonej kolejności) Instrukcja – opis czynności zawartej w algorytmie. Specyfikacja algorytmu – dokładny opis zadania (problemu), które ma być wykonane, czyli szukanie związku, jaki zachodzi między danymi a wynikami. W specyfikacji należy określić dane konieczne do wprowadzenia, by rozwiązać zadanie oraz wyniki, które mają być skutkiem działania algorytmu.

Sposoby przedstawiania algorytmów: Opis słowny Wypunktowana lista kroków Schemat blokowy Określony język programowania

Sposoby przedstawiania algorytmów: Opis słowny Wypunktowana lista kroków Schemat blokowy Określony język programowania

Opis słowny algorytmu Najprostszą formą zapisu algorytmu jest opis słowny. Możemy powiedzieć, że forma

Opis słowny algorytmu Najprostszą formą zapisu algorytmu jest opis słowny. Możemy powiedzieć, że forma ta jest pierwszym, niezbyt ścisłym opisem postępowania. Jeżeli jest to przepis, który precyzyjnie określa kolejne czynności i w jednoznaczny sposób pozwala dojść do celu, to właśnie posługujesz się opisem słownym algorytmu.

Opis słowny algorytmu - przykłady

Opis słowny algorytmu - przykłady

Opis słowny algorytmu - przykłady

Opis słowny algorytmu - przykłady

Opis słowny algorytmu - przykłady

Opis słowny algorytmu - przykłady

LISTA KROKÓW ALGORYTMU • Zapis algorytmu w postaci listy kroków polega na opisaniu poszczególnych

LISTA KROKÓW ALGORYTMU • Zapis algorytmu w postaci listy kroków polega na opisaniu poszczególnych działań w punktach. • Kolejność ich wykonywania wynika z porządku, w jakim są podane oraz z podanych poleceń (czasami musimy się cofnąć do wcześniejszego kroku). • Lista kroków jest prostym i dość szczegółowym opisem działań wchodzących w skład algorytmu. Jednak dla bardziej złożonych algorytmów taki opis może być mniej czytelny. 1. 2. 3. 4. Podejdź do telefonu Podnieś słuchawkę Sprawdź, czy jest sygnał. . . Zapewne domyślasz się – jest to początek algorytmu wykonania telefonu podany w postaci listy kroków Pamiętaj by w jednym punkcie (kroku) opisać t y l k o j e d n ą o p e r a c j ę.

Lista kroków algorytmu przykład

Lista kroków algorytmu przykład

Lista kroków algorytmu przykład

Lista kroków algorytmu przykład

SCHEMAT BLOKOWY Schemat blokowy – graficzny zapis algorytmu rozwiązania zadania, przedstawiający opis i kolejność

SCHEMAT BLOKOWY Schemat blokowy – graficzny zapis algorytmu rozwiązania zadania, przedstawiający opis i kolejność wykonywania czynności realizujących dany algorytm. Schemat blokowy składa się z bloków (skrzynek) przedstawionych w postaci symboli graficznych, których kształt określa rodzaj czynności, a umieszczone w nich napisy precyzują tę czynność. Skrzynki mają kształt figur geometrycznych. Kolejność wykonywania czynności jest ustalona za pomocą łączących je linii i strzałek. Ta forma zapisu algorytmu jest często wykorzystywana ze względu na dużą czytelność oraz łatwość przeniesienia na dowolny język programowania.

SCHEMAT BLOKOWY Bloki graniczne START i STOP mają kształt owalu - wskazują początek i

SCHEMAT BLOKOWY Bloki graniczne START i STOP mają kształt owalu - wskazują początek i koniec wykonywania schematu blokowego. START STOP Blok początkowy (start) rozpoczyna algorytm. Ma tylko jedno połączenie wychodzące. Blok końcowy (koniec) kończy działanie algorytmu. Z niej nie wychodzą żadne połączenia.

SCHEMAT BLOKOWY Blok WE/WY (wejścia/wyjścia) jest równoległobokiem, w którym umieszcza się dane lub wyniki.

SCHEMAT BLOKOWY Blok WE/WY (wejścia/wyjścia) jest równoległobokiem, w którym umieszcza się dane lub wyniki. Wprowadź (a, b) Wyprowadź x wprowadzanie danych wejściowych wyprowadzanie (podawanie) wyników

SCHEMAT BLOKOWY Blok operacyjny (instrukcji) ma kształt prostokąta, w którym umieszcza się instrukcje. Blok

SCHEMAT BLOKOWY Blok operacyjny (instrukcji) ma kształt prostokąta, w którym umieszcza się instrukcje. Blok operacyjny (wykonywanie operacji, czyli konkretnych działań). Można w nim wpisać więcej niż jedno wyrażenie. S: = a + b W skrzynce zamiast znaku = stosujemy oznaczenie : = Jest to instrukcja, zgodnie z którą zmiennej po lewej stronie nadajemy wartość identyczną z wartością wyrażenia po prawej stronie.

SCHEMAT BLOKOWY Blok warunkowy (decyzyjny) jest rombem, w którym umieszcza się warunek decydujący o

SCHEMAT BLOKOWY Blok warunkowy (decyzyjny) jest rombem, w którym umieszcza się warunek decydujący o dalszej kolejności wykonywania operacji. Ze skrzynki wychodzą dwa połączenia: jedno oznaczone „Tak”, jeśli warunek jest spełniony drugie oznaczone „Nie”, jeśli warunek nie jest spełniony S > 10 Nie Tak Blok decyzyjny (warunkowy)

Algorytm obliczania pola trójkąta

Algorytm obliczania pola trójkąta