Dynamick opis Dynamick opis meniaci je sa opis

  • Slides: 14
Download presentation
Dynamický opis

Dynamický opis

Dynamický opis �meniaci �je sa opis, vyvíjajúci sa opis. to opis dejov, procesov či

Dynamický opis �meniaci �je sa opis, vyvíjajúci sa opis. to opis dejov, procesov či činností, ktoré sa opakujú. �typickým dynamickým opisom je opis pracovnej činnosti.

Dynamický opis Základné znaky dynamického opisu: • predmetom opisu je dej, proces alebo činnosť,

Dynamický opis Základné znaky dynamického opisu: • predmetom opisu je dej, proces alebo činnosť, ktorá sa opakuje. • v opise deja, procesu či činnosti vysvetľujeme čiastkové úkony v istej postupnosti. • poradie opisovaných častí je záväzné.

Dynamický opis V dynamickom opise sa najviac uplatňujú: • slovesá v 1. osobe množného

Dynamický opis V dynamickom opise sa najviac uplatňujú: • slovesá v 1. osobe množného čísla prítomného času, • slovesá v 2. osobe množného čísla rozkazovacieho spôsobu.

Nepečený čokoládový cheesecake Suroviny: 1 balíček Be. Be keksy 100 g maslo 500 g

Nepečený čokoládový cheesecake Suroviny: 1 balíček Be. Be keksy 100 g maslo 500 g nízkotučný tvaroh jemný 1 ks smotana na šľahanie 300 g čokoláda na varenie Poleva: 140 ml smotana na šľahanie 100 g čokoláda na varenie

Nepečený čokoládový cheesecake POSTUP 1. Sušienky rozdrvíme a pridáme rozpustené maslo. 2. Zmes roztlačíme

Nepečený čokoládový cheesecake POSTUP 1. Sušienky rozdrvíme a pridáme rozpustené maslo. 2. Zmes roztlačíme na tortovú formu vystlanú alobalom. 3. Nad parou rozpustíme čokoládu. 4. Zatiaľ si v miske rozmiešame tvaroh, do ktorého nalejeme šľahačkovú smotanu. 5. Keď sa nám čokoláda rozpustí, necháme ju chvíľu vychladiť a pridáme k tvarohovej zmesi.

Nepečený čokoládový cheesecake POSTUP 6. Rozmiešanú hmotu vylejeme na pripravený sušienkový korpus a uhladíme.

Nepečený čokoládový cheesecake POSTUP 6. Rozmiešanú hmotu vylejeme na pripravený sušienkový korpus a uhladíme. 7. Polevu si pripravíme tak, že nad parou v šľahačkovej smotane rozpustíme čokoládu. 8. Necháme chvíľu vychladnúť a nalejeme na plnku. 9. Koláč necháme na chladnom mieste celú noc. 10. Pred podávaním môžeme cheesecake ozdobiť šľahačkou.

1. 4. 2. 5. 7. 8. 10. 11. Dynamický opis, opis pracovnej činnosti, môžeme

1. 4. 2. 5. 7. 8. 10. 11. Dynamický opis, opis pracovnej činnosti, môžeme väčšinou vyjadriť aj fotopostupom. Pokús 3. 6. 9. sa prerozprávať recept na Nepečený čokoládový cheesecake podľa obrázkov.

Nepečený čokoládový cheesecake Na základe postupu sa pokús zhrnúť pomôcky, ktoré budeme pri tomto

Nepečený čokoládový cheesecake Na základe postupu sa pokús zhrnúť pomôcky, ktoré budeme pri tomto recepte používať.

Urči, čo k čomu patrí. Vytvor správne dvojice. Vareška Odvážim suroviny. Miska Rozdrvím sušienky.

Urči, čo k čomu patrí. Vytvor správne dvojice. Vareška Odvážim suroviny. Miska Rozdrvím sušienky. Šľahací mixér Natlačím korpus. Hrniec Roztopím maslo. Tortová forma Sekací mixér Kuchynská váha Vyšľahám šľahačku. Spojím suroviny. Zamiešam suroviny.

Vypíš z postupu podstatné mená ženského rodu a urč ich gramatické kategórie (všeobecné –

Vypíš z postupu podstatné mená ženského rodu a urč ich gramatické kategórie (všeobecné – vlastné, konkrétne – abstraktné, rod, číslo, pád, vzor).

Zopakujme si! STATICKÝ OPIS DYNAMICKÝ OPIS stály, nemenný opis meniaci sa, vyvíjajúci sa opis

Zopakujme si! STATICKÝ OPIS DYNAMICKÝ OPIS stály, nemenný opis meniaci sa, vyvíjajúci sa opis znakov, ktoré sú trvalé opis dejov, ktoré sa opakujú nemá dej vypočítavajú sa znaky vysvetľujú sa čiastkové úkony poradie znakov nie je záväzné poradie je záväzné podstatné mená, prídavné mená slovesá v 1 os. pl. prítomného času slovesá v prítomnom čase slovesá v 2. osobe pl. , rozkazovací spôsob

Rozhodni, či je daný opis statický alebo dynamický. V mise rozmixujeme vajcia. Pridáme majorán,

Rozhodni, či je daný opis statický alebo dynamický. V mise rozmixujeme vajcia. Pridáme majorán, strúhanku, vývar, prepasírovaný cesnak a pokrájané mäso. Podľa chuti osolíme a zahustíme strúhankou. Formu vymastíme a vysypeme hrubou múkou. Je to kamenný palác, ktorý leží na hradnom vrchu. Obklopujú ho mohutné múry a vonkajšie opevnenie. Má dve brány. Pred palácom sa rozprestiera široké nádvorie. Palác má tri poschodia a štyri obranné veže. dynamický opis statický opis Vchádza sa doň ťažkou dubovou bránou. Uprostred paláca je vnútorné nádvorie. Najprv vyznačíme miesto, kde chceme mať gombík. Ihlou zachytíme niť o látku, navlečieme do dierky gombíka a pretiahneme do druhej dierky. Potom striedavo zapichujeme ihlu do látky a do dierok gombíka. Dbáme na správne držanie ihly. Kolmo napichujeme aj vypichujeme. Hru hrajú dvaja hráči. Každý má štyri figúrky rovnakej farby. Cieľom hry je poťahovať figúrky tak, aby sa zablokovali súperove figúrky. Kôň domáci má telo pokryté krátkou srsťou rôznej farby. Na vrchnej strane krku mu vyrastá hriva. Má štíhle nohy zakončené jedným prstom s kopytom. Sadru nasypeme do plastovej misky. Za stáleho miešania ju s vodou rozrobíme na redšiu kašu. Rovnomerne ju nalejeme do pripravenej formy. dynamický opis statický opis dynamický opis

Zhoda a rozdiely medzi rozprávaním a opisom pracovného postupu.

Zhoda a rozdiely medzi rozprávaním a opisom pracovného postupu.