4 na Centrum pro virtuln a modern metody

  • Slides: 23
Download presentation
4 Čína Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii

4 Čína Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

Historické souvislosti Kolébkou čínské civilizace je oblast při středním a dolním toku řek Chuang-che

Historické souvislosti Kolébkou čínské civilizace je oblast při středním a dolním toku řek Chuang-che (Žlutá řeka) a Jang-c᾿-ťiang (Dlouhá řeka). Dějiny Číny tvoří období pojmenovaná podle vládnoucích dynastií (Šang, Čou, Chan aj. ). Legendy umísťují jejich počátky až do 3. tis. př. n. l. Zvláštností Číny je nepřístupnost z okolního světa, vývoj probíhal dlouho v úplné izolaci. Roku 221 př. n. l. byla Čína sjednocena – stát Čchin. Proti útokům nepřátel byla v roce 214 př. n. l. zahájena stavba Velké čínské zdi – dlouhá 6700 km. V letech 1271 - 95 podnikl svou cestu do Číny Marco Polo a od 16. stol. sem pronikají první evropští kolonisté (portugalské Macao, opiové války s Anglií…). V roce 1912 byla vyhlášena Čínská republika, ve které vládnou od roku 1949 komunisté.

Starověká Čína Rozloha dnešní Číny

Starověká Čína Rozloha dnešní Číny

Architektura a sochařství Velká čínská zeď

Architektura a sochařství Velká čínská zeď

Terakotová armáda císaře Čchin Š-chuang-ti (zemřel r. 210 př. n. l. ); 8000 soch

Terakotová armáda císaře Čchin Š-chuang-ti (zemřel r. 210 př. n. l. ); 8000 soch válečníku, 600 koní z terakoty, 125 vozů ze dřeva

Žádná figura se nepodobá druhé

Žádná figura se nepodobá druhé

 Císařský kočár s koňmi

Císařský kočár s koňmi

Indické buddhistické stúpy dostaly v Číně zvláštní podobu. Těmto stupňovitým stavbám říkáme pagody. Zobrazování

Indické buddhistické stúpy dostaly v Číně zvláštní podobu. Těmto stupňovitým stavbám říkáme pagody. Zobrazování Buddhy bylo v Číně jiné než v Indii.

Jazyk a písmo Nejstarší doklady čínského písma pocházejí z 2. tis. př. n. l.

Jazyk a písmo Nejstarší doklady čínského písma pocházejí z 2. tis. př. n. l. a jde o nápisy na želvích krunýřích. Za vlády dynastie Chan se ustálil složitý systém obrázkového písma, kde každý znak odpovídá jinému slovu (slabice). Slova, která se stejně vyslovují, se tedy píší jinak. Gramotný člověk musí ovládat minimálně 4000 znaků, existuje jich však mnohem více – 40 000. Píše se buď shora dolů, nebo zprava doleva, od roku 1956 také „evropsky" zleva doprava. Číňané jednotlivé znaky vlastně malují. Pomocí štětce nanášejí na papír černou tuž. Od tohoto způsobu psaní je jenom kousek ke kaligrafii a tušové malbě. Není divu, že se mnozí čínští spisovatelé zároveň věnovali výtvarnému umění.

Nejstarší čínské texty byly psány na býčí lebky a želví krunýře, tedy „věštecké kosti".

Nejstarší čínské texty byly psány na býčí lebky a želví krunýře, tedy „věštecké kosti". Tyto kosti byly používány pro předpovídání budoucnosti, což se provádělo tak, že se kost vystavila vysoké teplotě a ze vzniklých prasklin v její struktuře se odvozovaly odpovědi na nejrůznější otázky. Většina otázek se týkala lovu, válečných tažení, počasí či výběru data šťastných dnů a svátků.

Systém písma Různé čínské znaky s podobnou výslovností a zcela odlišnými významy Znak pro

Systém písma Různé čínské znaky s podobnou výslovností a zcela odlišnými významy Znak pro slovo Čína

 Kaligrafie Bambusová kniha Kaligrafie je umění krasopisu. Zahrnuje jak funkční nápisy a ručně

Kaligrafie Bambusová kniha Kaligrafie je umění krasopisu. Zahrnuje jak funkční nápisy a ručně psané dopisy, tak i výtvarné umění, kde vytvoření ručně psaného znaku může mít přednost před čitelností textu.

 Bamb us Učitel a žák

Bamb us Učitel a žák

Písemné památky Kniha písní (11. až 6. stol. př. n. l. ) neboli Š’-ťing

Písemné památky Kniha písní (11. až 6. stol. př. n. l. ) neboli Š’-ťing je nejstarší sbírkou čínské poezie a obsahuje více než 300 básní. Původně šlo o hymny, ódy a dvorské i lidové písně, ale jejich nápěvy se nedochovaly. Námětem skladeb bývá čínská mytologie a historie, cyklus zemědělských prací i obyčejný život (láska, svatba, vojna atd. ).

Kryso • Kryso, eh ty kryso, nežer mi mé proso! Léta jsem ti sloužil,

Kryso • Kryso, eh ty kryso, nežer mi mé proso! Léta jsem ti sloužil, jako žebrák jsem žil. Pryč od tebe půjdu a ráj hledat budu. Třeba tam v tom ráji pro mne bydlo mají! Kryso, tak se mírni, nežer mi mé zrní! Léta jsem ti sloužil, nevděku se dožil. Pryč od tebe půjdu a ráj hledat budu. Snad tam, v rajské zemi, dojdu ocenění! Krysí nenasyto, nežer mi mé žito! Léta jsem ti sloužil, příkoří jen zažil. Pryč od tebe půjdu a ráj hledat budu. Cožpak v rajském kraji lidé naříkají? Vysvětlete pojem apostrofa. Jak vyznívá tato báseň? Jedná se o báseň alegorickou?

Konfucius (552 - 479 př. n. l. ) Konfucius (latinská podoba jména Kchung fu-c´

Konfucius (552 - 479 př. n. l. ) Konfucius (latinská podoba jména Kchung fu-c´ – Mistr z rodu Kchung) byl velmi vzdělaný muž a působil jako učitel. Shromáždil kolem sebe žáky, aby z nich vychoval Dokonalé Muže, kteří by svým příkladným jednáním postupně změnili celou společnost. Konfucius (552 - 479 př. n. l. ) totiž žil v těžké době zmítané válkami. Za vlády dynastie Čou byla Čína rozdrobena mezi řadu knížectví a moc císaře byla velmi slabá. Konfucius se chtěl stát významným úředníkem a vše napravit, ale císař mu to neumožnil. Slavný učenec byl považován spíše za ozdobu dvora a za svého života oficiálního uznání nedosáhl. Jeho žáci sepsali Konfuciovo učení do knihy Hovory (Lun-jü neboli Vybraná čtení).

Konfucius : Hovory Když se Jen Chuej zeptal na definici Dokonalého Lidství, Mistr odpověděl:

Konfucius : Hovory Když se Jen Chuej zeptal na definici Dokonalého Lidství, Mistr odpověděl: „Podmanění sebe sama a návrat k dodržování předpisů vytváří Dokonalé Lidství. Jestliže během jednoho dne dosáhnete sebekontroly, okolí vás uzná jako Dokonalého Člověka. Dosažení Dokonalého Lidství musí přijít z vás samých, člověk ho nemůže získat od jiných. " „Jaké jsou složky sebeovládání a co představuje návrat k předpisům? " „Nehledejte a nekonejte nic, co není v souladu s předpisy; nedívejte se na nic takového, ani tomu nenaslouchejte. “ (…) „Ideálem Ušlechtilého člověka je spravedlnost. Ideálem Malého člověka – prospěchářství. “ (…) „Žádat mnoho od sebe a málo od druhých, tím se lze vyhnout nespokojenosti. “ (…) „Povinností jinocha je chovat se dobře doma k rodičům a mimo dům k starším lidem, být opatrný v slibech a přesný v jejich dodržování, být laskavý ke každému, a zejména hledat spojení s Dobrem. (…)Až toto vše vykoná, nechť se vzdělává. “

 Konfucius viděl ideál ve společnosti založené na dodržování společenských norem, zákonů a úctě

Konfucius viděl ideál ve společnosti založené na dodržování společenských norem, zákonů a úctě k tradicím. Cílem konfucianismu bylo sladění potřeb individua a státu. Významným požadavkem byla poslušnost vůči starším a nadřízeným.

Konfucius, Lao-cu a Buddha jako dítě

Konfucius, Lao-cu a Buddha jako dítě

Konfucianismus Konfuciovi žáci neměli snadný život, protože stejně jako jejich učitel požadovali po císaři,

Konfucianismus Konfuciovi žáci neměli snadný život, protože stejně jako jejich učitel požadovali po císaři, aby byl Dokonalým Člověkem, který pečuje o blaho svých poddaných. Dokonce se objevily i názory, že špatný vládce může být svržen. Tak se stalo, že tzv. První císař nechal v roce 213 př. n. l. několik set konfuciánců zaživa pohřbít a spálil všechny jejich knihy. Až s nástupem nové dynastie Chan dosáhli Konfuciovi pokračovatelé toho, oč usiloval jejich Mistr. Roku 136 př. n. l. se stal konfucianismus státním náboženstvím. V hlavním městě Číny vznikla univerzita, kde budoucí úředníci studovali Klasické knihy a Konfuciovy spisy. Postupně se ujal systém státních zkoušek, který umožňoval úředníkům služební postup.

Li Po (710 - 762 n. l. ) Básník Li Po proslul hlavně bezstarostnými

Li Po (710 - 762 n. l. ) Básník Li Po proslul hlavně bezstarostnými pijáckými verši. Jeden čas se stal dokonce dvorním básníkem císaře, ale kvůli intrikám musel z paláce odejít. Od té doby se potuloval krajinou od jedné krčmy ke druhé, kde mu díky císařskému dekretu museli vždy nalít zdarma. . .

Li Po: Tři kumpáni Co je to ale, chlapci rozmilí? Jasmínu loubí. Sedím u

Li Po: Tři kumpáni Co je to ale, chlapci rozmilí? Jasmínu loubí. Sedím u vína, Já piju – vy jste z toho opilí! zve dobré druhy dobrá hodina – Měsíc se motá, žvatlá ke stínu, a já jsem sám. Vtom náhle nad ten si zas tančí s vůní jasmínu, strání jen já tu sedím klidně při víně, kulatý měsíc se mi uklání, já jemu. Se mnou v modrý nebes jim připíjím a dobré hodině. Tož loutnu sem, a píseň se klín mnou noťte, můj kývá stín. pak na kutě mě, chlapci, Společnost poklonami nešetří – doprovoďte, tak byl jsem sám, a teď jsme tři. vždyť do jedné se vejdou Chce měsíc pít. Jak mám ti postele podat číš? ! kumpáni světlé noci veselé. Stín zdvíhá pohár. Copak A zejtra navečer, až první nevidíš, hvězdy vzplanou, že dneska za vás za oba u vína v loubí, chlapci, na pít musí moje hříšná nádoba? shledanou! Kdo tvoří vypravěčovu společnost? Báseň je mj. oslavou vinného opojení (nikoli však opilství; básník se do role pijáka spíše stylizoval, ve snaze nepůsobit jako člověk bez chyb). Znáte nějaký literární text o odvrácené stránce pijáctví, popř. jiné lidské náruživosti?

4 Čína Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii

4 Čína Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Seznam použitých pramenů: Mandelová, Helena a kol. : Pravěk, starověk, Dějepisné atlasy pro ZŠ, Kartografie Praha, a. s. , 1995 Rulf, Jan: Dějepis pravěk a starověk, SPN, Praha 2001 Sárközi, Radek: Elektronická učebnice literatury, Abeceda, o. s. , Most Sochrová, Marie: Literatura v kostce pro střední školy, FRAGMENT, Havlíčkův Brod 1995 Soukal, Josef: Čítanka pro 1. ročník SOŠ, SNP, Praha 2000 Soukal, Josef: Přehled dějin literatury 1, SPN, Praha 2006 http: //www. podkolenka. net/ http: //www. novinky. cz/ http: //www. jaroslavantos. com/2005/china/ http: //www. lingvistika. mysteria. cz/china_vyvoj. htm http: //karinvcine. rajce. idnes. cz/ http: //www. pulpanj. me. cz/