1 Formati slika Pod kompresijom se podrazumijeva postupak

  • Slides: 22
Download presentation

1. Formati slika

1. Formati slika

Pod kompresijom se podrazumijeva postupak “sabijanja” podataka kako bi slika zauzela manje prostora u

Pod kompresijom se podrazumijeva postupak “sabijanja” podataka kako bi slika zauzela manje prostora u memoriji. Postoji: : kompresija bez gubitaka podataka i : kompresija sa gubitkom podataka.

Najpoznatiji formati slika

Najpoznatiji formati slika

µ BMP (BITMAP) – kod ovog formata nema kompresije podataka tako da zauzimaju dosta

µ BMP (BITMAP) – kod ovog formata nema kompresije podataka tako da zauzimaju dosta prostora u memoriji. Tu se snima svaki piksel slike pojedinačno sa odgovarajućim brojem bajtova u memoriji. Primjer primjene: za pozadinu na desktop-u.

µ GIF – prisutna kompresija bez gubitaka podataka koja skladišti niz istih piksela kao

µ GIF – prisutna kompresija bez gubitaka podataka koja skladišti niz istih piksela kao jedan simbol pomnožen sa brojem njegovih ponavljanja. Ovaj format je ograničen na paletu od 256 boja, a to znači da slika zauzima manje prostora u memoriji. Primjer primjene: pravljenje raznih animacija.

µ JPG ili JPEG – kod ovog formata postoji kompresija sa gubitkom podataka. Zasniva

µ JPG ili JPEG – kod ovog formata postoji kompresija sa gubitkom podataka. Zasniva se na osobini oka da bolje zapaža površine i oblike nego nijanse boja. Slika u ovom formatu zauzima malo memorijskog prostora. Primjer primjene: postavljanje slike na internet.

µ MPEG– kod ovog formata postoji kompresija uz dobar kvalitet slike. Zasniva se na

µ MPEG– kod ovog formata postoji kompresija uz dobar kvalitet slike. Zasniva se na ideji JPEG s tim što uvodi kompresiju između slika koje se sukcesivno ponavljaju. Primjer primjene: za pokretni video.

µ PNG – kod ovog formata postoji kompresija bez gubitka podataka, a to znači

µ PNG – kod ovog formata postoji kompresija bez gubitka podataka, a to znači da zauzima i više memorijskog prostora. Primjer primjene: obične slike za dalju obradu (često za animirane efekte).

µ TIFF – prisutna kompresija bez gubitaka podataka. Zauzima više prostora od JPG formata

µ TIFF – prisutna kompresija bez gubitaka podataka. Zauzima više prostora od JPG formata ali je i kvalitet slike bolji. Primjer primjene: za čuvanje skeniranih fotografija.

2. Formati zvučnih zapisa

2. Formati zvučnih zapisa

Zvučni snimak je za računar samo niz brojeva. Postupkom kompresije se taj niz brojeva

Zvučni snimak je za računar samo niz brojeva. Postupkom kompresije se taj niz brojeva zapisuje u zvučnu datoteku. Način kompresije određuje kvalitet zapisa, pa otuda možemo razlikovati tri vrste audio formata: 1. 2. 3. nekompresovani formati bez gubitaka kompresovani formati sa gubicima.

Compression (kompresovanje) Kompresovanje je metoda uklanjanja nepotrebnih podataka kako bi se fajl smanjio bez

Compression (kompresovanje) Kompresovanje je metoda uklanjanja nepotrebnih podataka kako bi se fajl smanjio bez gubitka bilo kojeg podatka ili, u slučaju fajla fotografije, bez gubitka kvaliteta slike. Postoje mnoge tehnike i tehnologije za kompresovanje grafike, a kako će one funkcionisati zavisi od toga šta vam je važnije: veličina fajla ili kvalitet slike.

Nekompresovani Nekompresovana datoteka zvučnog zapisa sarži originalan zapis brojeva sa snimka i mogu biti

Nekompresovani Nekompresovana datoteka zvučnog zapisa sarži originalan zapis brojeva sa snimka i mogu biti veoma velike, što zavisi od kvaliteta snimka i individualnih karakteristika zapisa. Najpoznatiji predstavnici ovog formata su: • • • MIDI (Musical Instrument Digital Interface) - namijenjen za razmjenu informacija među elektronskim muzičkim jedinicama. (ekstenzija: . mid ili. midi) WAVE (Waveform) - matični format razvijen za korišćenje u Windows okruženju (ekstenzija: . wav) AIFF (Audio Interchange File Format) - Mekintosh format za digitalni zapis zvuka (ekstenzija: . aiff)

Kompresovani bez gubitaka Ovi formati su najbolji izbor ukoliko želimo da zadržimo izvorni kvalitet

Kompresovani bez gubitaka Ovi formati su najbolji izbor ukoliko želimo da zadržimo izvorni kvalitet snimka, ali je zbog veličine datoteke (koja je oko polovine veličine originalne datoteke) koriste samo profesionalci. Najpoznatiji formati kompresovanja bez gubitaka su: • WMA (Windows media Audio) - format razvijen od strane Microsoft-a; sastoji se od 4 različita kodeka (ekstenzija: . wma) • FLAC (Free Lossless Audio Codec) - format sličan MP 3 formatu ali bez gubitaka u kvalitetu. • • WV - Wave Pack format (ekstenzija: . wv) APE - Monkey's Audio format (ekstenzija: . ape)

 • • Kompresovani sa gubicima Ovi formati mogu biti do jedne desetine veličine

• • Kompresovani sa gubicima Ovi formati mogu biti do jedne desetine veličine originalne datoteke, jer su u njima izostavljeni zvuci koje ljudsko uho jedva ili uopšte ne može da čuje (zvuci sa frekvencijom od 20 Hz do 20000 Hz). Zato se ovi formati koriste za prenos muzike Internetom i za snimanje velikih zbirki digitalne muzike). Najpoznatiji formati kompresovanja sa gubicima su: MP 3 - ove datoteke su zvučni dio MPEG formata (Moving Pictures Experts Group) i predstavljaju najpopularniji format za snimanje muzičkih datoteka (ekstenzija: . mp 3, . mpga) Ogg Vorbis - open source komprimovani format sa gubicima, po nekima boljeg kvaliteta od MP 3 formata iste veličine (ekstenzija: . ogg) AAC (Advance Audio Coding) - u odnosu na MP 3 format postiže bolju kompresiju i ima veći Bit rate (ekstenzija: . aac)

Formati video zapisa

Formati video zapisa

Formati za čuvanje video zapisa Današnje video zapise možemo da čuvamo u raznim formatima,

Formati za čuvanje video zapisa Današnje video zapise možemo da čuvamo u raznim formatima, u zavisnosti od naših potreba. Korisnici interneta uglavnom snimaju video zapise za You. Tube, a pre toga snimak izmontiraju u Adobe Premier-u ili Sony Vegas-u. Ovi programi nude brojne opcije za renderovanje vašeg videa, dok You. Tube podržava raznorazne formate, kao što su: MOV (. mov), 3 GP (. 3 gp, . 3 g 2, . 3 gpp), MPEG-4 (. mp 4), FLV (. flv), AVI (. avi), MPEG (. mpg), WMV (. wmv), Web. M (. webm).

MPEG-4 je kompresovani format koji osim videa, sadrži i audio i prevod, ako je

MPEG-4 je kompresovani format koji osim videa, sadrži i audio i prevod, ako je u pitanju neki film ili serija na stranom jeziku. Ovaj format sa ekstenzijom. mp 4, možete otvarati na bilo kom plejeru na vašem računaru. Na Windows Media Player-u ili Quick. Time-u ovaj format bi trebalo automatski da se otvara i da radi. Međutim, ako vaš omiljeni video plejer neće da otvori MP 4 video, verovatno da treba da instalirate MPEG-4 codec. To je mali deo softvera koji vam pomaže da vas kompjuter prepozna MP 4 format. Na Windows računarima preporučuje se KMPlayer, koji se instalira brzo i lako.

AVI (Audio Video Interleaved) je format koji se može pokrenuti skoro na svim računarima.

AVI (Audio Video Interleaved) je format koji se može pokrenuti skoro na svim računarima. Ono što je jako loše kod ovog formata je to što zauzima puno prostora. AVI je razvila Microsoft kompanija, tako da svi računari sa ovim operativnim sistemom podržavaju. avi format. MPEG(Moving Pictures Expert Group) se najćešće koristi u filmskoj industriji, na CD-u ili DVD-ju. Prvenstveno je bio namijenjen za diskove. Kasnije dolazi do unapređenja MPEG-2 koji je mogao da se koristi na televiziji i u satelitskom emitovanju. U današnje vrijeme ovo je format koji najćešće možemo da sretnemo na internetu.

Windows Media format se takođe, često koristi na internetu. Kako ga je razvio Microsoft

Windows Media format se takođe, često koristi na internetu. Kako ga je razvio Microsoft uglavnom ga možemo vidjeti na njihovim uređajima. Ima ekstenziju. wmv. Quick. Time format ima ekstenziju. mov. Njega je razvila Apple kompanija, a da bi se koristio na računarima sa Windows operativnim sistemom mora da se instalira program Quick. Time. Onda možete otvoriti video zapise koji su čuvani u ovom formatu.

Naravno da sve ove fajlove možete prebacivati u druge uz neki konverter. Any Video

Naravno da sve ove fajlove možete prebacivati u druge uz neki konverter. Any Video Converter je jedan od takvih programa, koji možete skinuti sa interneta. U slučaju da imate Adobe Premier ili Sony Vegas, tu takođe možete konvertovati video. Dovoljno je samo da učitate već postojeći video i da ga ponovo renderujete u željenom formatu.