ZDROWIE NIE TYLKO W PIGUCE Oliwia Kochaska kl

  • Slides: 17
Download presentation
ZDROWIE NIE TYLKO W PIGUŁCE Oliwia Kochańska kl. IV a 1

ZDROWIE NIE TYLKO W PIGUŁCE Oliwia Kochańska kl. IV a 1

CO TO JEST ZDROWIE JEST JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH FUNDAMENTÓW NASZEGO ISTNIENIA NA ZIEMI. JAK

CO TO JEST ZDROWIE JEST JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH FUNDAMENTÓW NASZEGO ISTNIENIA NA ZIEMI. JAK MÓWI POETA "SZLACHETNE ZDROWIE - NIKT SIĘ NI DOWIE JAKO SMAKUJESZ, AŻ SIĘ ZEPSUJESZ". NASZE ZDROWIE ZALEŻY W DUŻYM STOPNIU OD NASZEGO POSTĘPOWANIA – OD NASZEGO TRYBU ŻYCIA, ODŻYWIANIA, UMIEJĘTNOŚCI RADZENIA SOBIE ZE STRESEM, UPRAWIANIA RUCHU FIZYCZNEGO ITP. , CZY WRESZCIE - OD NASZEGO SPOSOBU MYŚLENIA I PODEJŚCIA DO ŻYCIA. WEDŁUG ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA, ZDROWIE TO NIE TYLKO CAŁKOWITY BRAK CHOROBY, CZY KALECTWA, ALE TAKŻE STAN PEŁNEGO, FIZYCZNEGO, UMYSŁOWEGO I SPOŁECZNEGO DOBROSTANU (DOBREGO SAMOPOCZUCIA). OZNACZA TO, ŻE W KWESTIACH ZDROWIA NIE MAMY JEDYNIE KONCENTROWAĆ SIĘ NA CHOROBACH I PRÓBACH ICH ZWALCZANIA, ALE POWINNIŚMY ZWŁASZCZA KONCENTROWAĆ SIĘ NA SAMYM ZDROWIU NA JEGO WZMACNIANIU, CZYLI PROWADZENIU ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 1. PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE. 2. AKTYWNOŚĆ RUCHOWA. 3. WYPOCZYNEK CZYNNY I

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 1. PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE. 2. AKTYWNOŚĆ RUCHOWA. 3. WYPOCZYNEK CZYNNY I BIERNY. 4. RADOŚĆ, ZADOWOLENIE I POZYTYWNE MYŚLENIE. 5. BRAK NAŁOGÓW. 6. HIGIENA OSOBISTA. 7. ODPOWIEDNI UBIÓR.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 1. PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE DOSTARCZANIE LUDZKIEMU ORGANIZMOWI ODPOWIEDNICH POKARMÓW ZAPEWNIAJĄCYCH UTRZYMANIE

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 1. PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE DOSTARCZANIE LUDZKIEMU ORGANIZMOWI ODPOWIEDNICH POKARMÓW ZAPEWNIAJĄCYCH UTRZYMANIE JEGO PODSTAWOWYCH PROCESÓW ŻYCIOWYCH. POKARMY TE MOGĄ BYĆ POBIERANE W STANIE NATURALNYM LUB W POSTACI RÓŻNORODNYCH POTRAW CZY NAPOJÓW. RACJONALNE ŻYWIENIE CZŁOWIEKA JEST DOSTOSOWANE DO JEGO WIEKU, PŁCI, ZAPOTRZEBOWANIA ENERGETYCZNEGO, RODZAJU WYKONYWANEJ PRACY, STANU ZDROWOTNEGO, KLIMATU W KTÓRYM ŻYJE ORAZ INNYCH CZYNNIKÓW. ZE WZGLĘDU NA ROLĘ W ORGANIZMIE WYRÓŻNIA SIĘ 3 PODSTAWOWE GRUPY SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH POKARMU: SKŁADNIKI BUDULCOWE: GŁÓWNIE BIAŁKA I SOLE MINERALNE SKŁADNIKI ENERGETYCZNE: GŁÓWNIE WĘGLOWODANY I TŁUSZCZE SKŁADNIKI REGULUJĄCE: WITAMINY, NIEKTÓRE SOLE MINERALNE, BŁONNIK

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 2. AKTYWNOŚĆ RUCHOWA NIEZBĘDNA ILOŚĆ RUCHU – ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH –

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 2. AKTYWNOŚĆ RUCHOWA NIEZBĘDNA ILOŚĆ RUCHU – ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH – POTRZEBNA DO ROZWOJU I ZACHOWANIA ZDROWIA KAŻDEGO CZŁOWIEKA. BRAK RUCHU POWODUJE ZABURZENIA PROCESÓW METABOLICZNYCH I MA RÓWNIEŻ UJEMNY WPŁYW NA PSYCHIKĘ ORAZ ZDOLNOŚĆ ODREAGOWANIA STRESÓW. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST WAŻNYM CZYNNIKIEM UTRZYMANIA ZDROWIA, MŁODOŚCI I ZAPOBIEGANIA WSZYSTKIM CHOROBOM CYWILIZACYJNYM, WYNIKAJĄCYM Z ZABURZEŃ PRZEMIANY MATERII (CUKRZYCY, MIAŻDŻYCY, CHOROBOM SERCA I UKŁADU KRĄŻENIA).

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 3. WYPOCZYNEK CZYNNY I BIERNY. ODPOCZYNEK - JEDNYM KOJARZY SIĘ

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 3. WYPOCZYNEK CZYNNY I BIERNY. ODPOCZYNEK - JEDNYM KOJARZY SIĘ Z WYLEGIWANIEM NA KANAPIE, INNYM Z UPRAWIANIEM SPORTU. NIEZALEŻNIE OD TEGO, KTO CO WOLI I CZĘŚCIEJ STOSUJE, OBIE FORMY ODPOCZYNKU KONIECZNE SĄ DLA NASZEGO ZDROWIA PSYCHOFIZYCZNEGO.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA WYPOCZYNEK CZYNNY PEŁNA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA. PRZEJAWIA SIĘ ONA W PRAKTYCZNIE

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA WYPOCZYNEK CZYNNY PEŁNA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA. PRZEJAWIA SIĘ ONA W PRAKTYCZNIE KAŻDYM RUCHU, JAKI WYKONUJEMY, RÓWNIEŻ W CODZIENNYCH CZYNNOŚCIACH, TAKICH JAK GOTOWANIE CZY CHODZENIE. ALE ABY AKTYWNOŚĆ RUCHOWA SPRAWIAŁA PRZYJEMNOŚĆ, NAJLEPIEJ DOBIERAĆ JĄ W ZALEŻNOŚCI OD STOPNIA I ROZLEGŁOŚCI ZMĘCZENIA ORAZ INDYWIDUALNYCH UPODOBAŃ. MOGĄ TO BYĆ NP. SPACERY, TURYSTYKA, PRACA NA DZIAŁCE CZY SPORT. .

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA WYPOCZYNEK BIERNY OGRANICZENIE DO MINIMUM WSZELKIEJ AKTYWNOŚCI ZARÓWNO MIĘŚNIOWEJ, JAK

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA WYPOCZYNEK BIERNY OGRANICZENIE DO MINIMUM WSZELKIEJ AKTYWNOŚCI ZARÓWNO MIĘŚNIOWEJ, JAK I UMYSŁOWEJ. NAJBARDZIEJ EFEKTYWNĄ FORMĘ TAKIEGO ODPOCZYNKU STANOWI SEN. PODCZAS SNU ODPOCZYWAJĄ : CENTRALNY UKŁAD NERWOWY, SERCE, UKŁAD POKARMOWY I UKŁAD ODDECHOWY. INNE FORMY BIERNEGO ODPOCZYNKU TO NP. CZYTANIE LUB OGLĄDANIE TELEWIZJI.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 4. RADOŚĆ, ZADOWOLENIE I POZYTYWNE MYŚLENIE. RADOŚĆ JEST EMOCJONALNĄ POZYTYWNĄ

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 4. RADOŚĆ, ZADOWOLENIE I POZYTYWNE MYŚLENIE. RADOŚĆ JEST EMOCJONALNĄ POZYTYWNĄ REAKCJĄ NA PEWNE WYDARZENIE, MOŻE BYĆ TEŻ STANEM WEWNĘTRZNYM, DŁUGOTRWAŁYM, POWODUJE, ŻE WIĘKSZOŚĆ RZECZY WIDZIMY W LEPSZYCH BARWACH. ZADOWOLENIE TO STAN DUCHOWY, W KTÓRYM DOCENIAMY TO CO MAMY, NIE ZAZDROŚCIMY INNYM. POZYTYWNE NASTAWIENIE TO POSTAWA WOBEC ŻYCIA, KTÓRA POZWALA RADZIĆ SOBIE Z CODZIENNOŚCIĄ Z UŚMIECHEM NA TWARZY. OSOBA O TAKIM NASTAWIENIU WIDZI NIE PROBLEMY A WYZWANIA, KTÓRE ROZWIĄZUJE Z CHĘCIĄ I ZAANGAŻOWANIEM. NIE PODKOLORYZOWUJE JEDNAK RZECZYWISTOŚCI JAK OPTYMISTA, WIDZI SEDNO I POZIOM TRUDNOŚCI SYTUACJI Z KTÓRĄ MUSI SIĘ ZMIERZYĆ I MIMO TEGO NIE TRACI DUCHA.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 5. BRAK NAŁOGÓW NAŁÓG- MOCNO UTRWALONA SKŁONNOŚĆ DO WYKONYWANIA MNIEJ

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 5. BRAK NAŁOGÓW NAŁÓG- MOCNO UTRWALONA SKŁONNOŚĆ DO WYKONYWANIA MNIEJ LUB BARDZIEJ PRZYJEMNYCH CZYNNOŚCI, KTÓRE SĄ CZĘSTO SZKODLIWE DLA ZDROWIA, A TAKŻE POTĘPIANE PRZEZ OTOCZENIE, NP. : ALKOHOLIZM, NIKOTYNIZM, NARKOMANIA.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 6. HIGIENA OSOBISTA W CZYM PRZEJAWIA SIĘ HIGIENA OSOBISTA? TO

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 6. HIGIENA OSOBISTA W CZYM PRZEJAWIA SIĘ HIGIENA OSOBISTA? TO OCZYWIŚCIE CODZIENNE MYCIE SIĘ, A TAKŻE MYCIE RAK PRZED JEDZENIEM I ZAWSZE PO WYJŚCIU Z TOALETY. HIGIENA OSOBISTA TO TAKŻE MYCIE ZĘBÓW I UTRZYMYWANIE W CZYSTOŚCI INNYCH PARTII CIAŁA, A TAKŻE CZĘSTE ZMIENIANIE UBRAŃ ORAZ PRANIE ICH. WSZYSTKO TO SKŁADA SIĘ NA HIGIENĘ OSOBISTĄ I JEST BARDZO WAŻNE, ZARÓWNO DLA NAS SAMYCH, JAK I DLA NASZEGO OTOCZENIA. WAŻNĄ RZECZĄ, JAKĄ ZACHOWUJEMY DZIĘKI TEMU, ŻE HIGIENA OSOBISTA JEST U NAS PRZESTRZEGANA – TO ZDROWIE. BOWIEM DBANIE O TO, ABY NA WSZELKIE MOŻLIWE SPOSOBY ELIMINOWAĆ Z NASZEGO OTOCZENIA ZARAZKI JEST BARDZO WAŻNY. DZIĘKI TEMU JESTEŚMY ZDROWSI I CZUJEMY SIĘ LEPIEJ.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA HIGIENA OSOBISTA MYCIE RĄK KIEDY? PO POWROCIE DO DOMU, PRZED

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA HIGIENA OSOBISTA MYCIE RĄK KIEDY? PO POWROCIE DO DOMU, PRZED KAŻDYM POSIŁKIEM, PO WYJŚCIU Z TOALETY (PUBLICZNEJ I TEJ W DOMU), PO KONTAKCIE ZE ZWIERZĘTAMI, PO KASZLU, KICHANIU I CZYSZCZENIU NOSA, NA WAKACJACH, W PRACY, U ZNAJOMYCH, W RESTAURACJI. . . CZYM? ZAWSZE UŻYWAJ CIEPŁEJ, BIEŻĄCEJ WODY ORAZ MYDŁA, NAJLEPIEJ Z DOZOWNIKIEM. JAK? MYJ RĘCE BARDZO DOKŁADNIE, NIE ZAPOMINAJĄC O NADGARSTKACH, OPUSZKACH PALCÓW, WIERZCHNICH CZĘŚCIACH DŁONI I O KCIUKU (TAK TAK, ZAOBSERWUJ JAK CZĘSTO POMIJAMY TEN PALEC PODCZAS SZYBKIEGO MYCIA RĄK!) POCIERAJ RĘCE O SIEBIE PRZYNAJMNIEJ 15 SEKUND STARANNIE OPŁUCZ RĘCE CIEPŁĄ, ALE NIE GORĄCĄ WODĄ

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA MYJĄC RĘCE ZAPOBIEGASZ: WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY TYPU A, TASIEMCOWI, BĄBLOWCOWI,

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA MYJĄC RĘCE ZAPOBIEGASZ: WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY TYPU A, TASIEMCOWI, BĄBLOWCOWI, OWSIKOM, SALMONELLI, LAMBLII.

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 7. ODPPOWIEDNI UBIÓR UBIERAJ SIĘ ODPOWIEDNIO DO POGODY, TAK BY

ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 7. ODPPOWIEDNI UBIÓR UBIERAJ SIĘ ODPOWIEDNIO DO POGODY, TAK BY ORGANIZM NIE PRZEGRZEWAŁ SIĘ I NIE POCIŁ PODCZAS WYSOKICH TEMPERATUR NA ZEWNĄTRZ I WEWNĄTRZ POMIESZCZEŃ. NIE POZWALAJ RÓWNIEŻ NA TO, BY ORGANIZM ZOSTAŁ WYZIĘBIONY PODCZAS NISKICH TEMPERATUR. SZCZEGÓLNIE ZWRACAJ UWAGĘ NA OKRYCIE GŁOWY, OKRYCIE TUŁOWIA ( OKOLICE NEREK), A TAKŻE NA CIEPŁE I NIEPRZEMAKALNE OBUWIE.

ZDROWIE NIE TYLKO W PIGUŁCE PAMIĘTAJ, ŻYJ ZDROWO, A PIGUŁKI BĘDĄ NIEPOTRZEBNE TO SIĘ

ZDROWIE NIE TYLKO W PIGUŁCE PAMIĘTAJ, ŻYJ ZDROWO, A PIGUŁKI BĘDĄ NIEPOTRZEBNE TO SIĘ OPŁACA !!!!!

ZDROWIE, NIE TYLKO W PIGUŁCE 2. http: //seremet. org/who_zdrowie. html 3. http: //alkalicznystylzycia. com/blog-page.

ZDROWIE, NIE TYLKO W PIGUŁCE 2. http: //seremet. org/who_zdrowie. html 3. http: //alkalicznystylzycia. com/blog-page. html, http: //www. slideserve. com/minna/prezentacjamultimedialna-zdrowy-styl-ycia 4. https: //pl. m. wikipedia. org/wiki/%C 5%BBywienie_cz%C 5%82 owieka 5. http: //portalwiedzy. onet. pl/93979, , aktywnosc_ruchowa, haslo. html 6. https: //www. bing. com/images/search? q=aktywno%c 5%9 b%c 4%87+ruchowa&FORM=HDRSC 2 7. 8. 9. http: //www. zdronet. pl/25, odpoczynek---czynny-czy-bierny, 266, zdrowie. html 10. https: //zadane. pl/zadanie/7181886 11. http: //portalwiedzy. onet. pl/73952, , nalog, haslo. html 12. http: //higienaosobista. com. pl/higiena-osobista-w-codziennym-zyciu/ 13. 14 http: //w-spodnicy. ofeminin. pl/Tekst/Zdrowie/529387, 1, Mycie-rak--abc-mycia-rak--jak-mycrece. html 15. www. szkolarogowo. edu. pl/dok/o_grypie. doc Zdjęcia pobrano z https: //www. bing. com/images/search? q