Szkoa promujca zdrowie Szkoa promujca zdrowie l to

  • Slides: 67
Download presentation
Szkoła promująca zdrowie

Szkoła promująca zdrowie

Szkoła promująca zdrowie l to szkoła, która w szczególny sposób propaguje zdrowy styl życia

Szkoła promująca zdrowie l to szkoła, która w szczególny sposób propaguje zdrowy styl życia wśród uczniów, wyposaża ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania odpowiednich wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtuje poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, prowadzi wszechstronną edukację, włącza do działań prozdrowotnych was jak i waszych rodziców.

Zgodnie z założeniami nadrzędnym celem szkoły promującej zdrowie jest zdrowy styl życia całej społeczności

Zgodnie z założeniami nadrzędnym celem szkoły promującej zdrowie jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 2. Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 2. Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie promocji zdrowia.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 3. Prowadzi edukacje zdrowotną uczniów i pracowników dąży do zwiększenia

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 3. Prowadzi edukacje zdrowotną uczniów i pracowników dąży do zwiększenia jej skuteczności.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający: - zdrowiu i rozwojowi uczniów

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający: - zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników, - osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości, - uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków szkolnej społeczności, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie 5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.

Wprowadzenie

Wprowadzenie

Czy ktoś z nas zastanawia się na co dzień jakie czynniki mają wpływ na

Czy ktoś z nas zastanawia się na co dzień jakie czynniki mają wpływ na nasze zdrowie? Czy zdarza się wam powiedzieć …

Źle się odżywiacie

Źle się odżywiacie

Prowadzicie siedzący tryb życia bez aktywnego wypoczynku i rekreacyjnego sportu

Prowadzicie siedzący tryb życia bez aktywnego wypoczynku i rekreacyjnego sportu

Uzależniacie się od komputera, internetu telewizji, używek …

Uzależniacie się od komputera, internetu telewizji, używek …

A na nasze zdrowie w dużym stopniu wpływa. . . Zła opieka medyczna Czynniki

A na nasze zdrowie w dużym stopniu wpływa. . . Zła opieka medyczna Czynniki genetyczne

Skażenie środowiska Stres

Skażenie środowiska Stres

Czy to prawda, że najmniej przyznajemy się do tego, że to stylem życia wpływamy

Czy to prawda, że najmniej przyznajemy się do tego, że to stylem życia wpływamy na swoje zdrowie?

Tymczasem … Czynniki warunkujące zdrowie

Tymczasem … Czynniki warunkujące zdrowie

Największy wpływ na zdrowie człowieka ma prowadzony przez niego styl życia rozumiany jako zespół

Największy wpływ na zdrowie człowieka ma prowadzony przez niego styl życia rozumiany jako zespół codziennych zachowań dotyczących: - Odżywiania Aktywności fizycznej Higieny Bezpieczeństwa Spożywania substancji uzależniających Relacji miedzy ludzkich Radzenia sobie ze stresem Poddawaniu się profilaktycznym badaniom lekarskim

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie człowieka składa się z kilku, wzajemnie ze sobą

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie człowieka składa się z kilku, wzajemnie ze sobą powiązanych wymiarów: • Zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wszystkich jego układów i narządów • Zdrowie psychiczne, a w jego obrębie zdrowie: - umysłowe czyli zdolność do jasnego, logicznego myślenia - emocjonalne czyli zdolność do rozpoznawania uczuć i wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem depresją, lękiem • Zdrowie społeczne – zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi • Zdrowie duchowe – związane z wiarą, religią, wyznawanym systemem wartości

Psychologiczny wymiar człowieka Zdrowie fizyczne Zdrowie psychiczne Zdrowie społeczne Zdrowie duchowe

Psychologiczny wymiar człowieka Zdrowie fizyczne Zdrowie psychiczne Zdrowie społeczne Zdrowie duchowe

Odżywianie

Odżywianie

Odżywianie l Racjonalne żywienie to dostarczenie odpowiednim czasie odpowiedniej ilości jakości składników pokarmowych niezbędnych

Odżywianie l Racjonalne żywienie to dostarczenie odpowiednim czasie odpowiedniej ilości jakości składników pokarmowych niezbędnych do harmonijnego rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego w i

Odżywianie Składniki odżywcze – to składniki pokarmowe niezbędne do odżywiania organizmu człowieka są to:

Odżywianie Składniki odżywcze – to składniki pokarmowe niezbędne do odżywiania organizmu człowieka są to: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne.

Prawidłowe żywienie jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na organizm człowieka. Gwarantuje utrzymanie dobrego samopoczucia

Prawidłowe żywienie jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na organizm człowieka. Gwarantuje utrzymanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia.

ZASADY RACJONALNEGO ŻYWIENIA 1. Pij dużo wody 2. Zmniejsz ilości spożywanych tłuszczy 3. Zmniejsz

ZASADY RACJONALNEGO ŻYWIENIA 1. Pij dużo wody 2. Zmniejsz ilości spożywanych tłuszczy 3. Zmniejsz ilość spożywanych mięs 4. Jedz dużo warzyw i owoców 5. Jedz ryby 2 razy w tygodniu 6. Pamiętaj jedz dużo produktów pełnozbożowych 7. Unikaj soli 8. Jedz zdrowe tłuszcze i oleje 9. Oszczędnie z alkoholem, słodyczami oraz posiłkami fast food 10. Pamiętaj rozkoszuj się smakiem

Propozycja piramidy żywienia i zdrowia Biały ryż, białe pieczywo, słodycze Czerwone mięso, masło Bardzo

Propozycja piramidy żywienia i zdrowia Biały ryż, białe pieczywo, słodycze Czerwone mięso, masło Bardzo rzadko Produkty mleczne l Ryby, drób, jaja Orzechy, nasiona roślin strączkowych Warzywa (bez ograniczeń) Produkty zbożowe z pełnego ziarna (w większości posiłków) Owoce 2 -3 razy dziennie Tłuszcze roślinne – oliwa z oliwek, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy i inne Codzienna aktywność fizyczna, przeciwdziałanie nadwadze i otyłości

Co rozumiemy pod pojęciem wysoko przetworzona żywność? To żywność do której dodano konserwanty, barwniki,

Co rozumiemy pod pojęciem wysoko przetworzona żywność? To żywność do której dodano konserwanty, barwniki, regulatory kwasowości, substancje spulchniające, żelujące, słodzące, zagęstniki, przeciwutleniacze itp. Ich zadaniem jest przedłużenie trwałości lub poprawienie wyglądu i smaku jedzenia.

MĄDRE ZAKUPY

MĄDRE ZAKUPY

Posiłki typu fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowanego i serwowanego na poczekaniu. Zwykle

Posiłki typu fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowanego i serwowanego na poczekaniu. Zwykle posiłki te posiadają wysoką wartość kaloryczną - przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i składników mineralnych.

Ujemne skutki zażywania sterydów Sterydami nazywa się potocznie męskie hormony płciowe - naturalne i

Ujemne skutki zażywania sterydów Sterydami nazywa się potocznie męskie hormony płciowe - naturalne i syntetyczne. Naturalne to sterydy androgenne, syntetyczne to sterydy anaboliczne. Sterydy androgenne m. in. powodują znaczny przyrost mięśni. Sterydy anaboliczne z kolei, sztucznie zsyntetyzowane powodują tylko wzrost masy ciała. W praktyce jednak szkodliwie wpływają na organizm i to w trudny do przewidzenia sposób.

Młodzi mężczyźni, którzy chcą w szybki i łatwy sposób osiągnąć efekty sięgają często po

Młodzi mężczyźni, którzy chcą w szybki i łatwy sposób osiągnąć efekty sięgają często po sterydy. Wielu z nich nie uświadamia sobie, jak niebezpieczne są to środki.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Główne korzyści wynikające z uprawiania sportu i regularnej aktywności fizycznej to: · Zmniejszenie ryzyka

Główne korzyści wynikające z uprawiania sportu i regularnej aktywności fizycznej to: · Zmniejszenie ryzyka otyłości · Zmniejszenie ryzyka chorób serca · Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu · Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka · Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego · Wzmocnienie mięśni i kości · Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie

Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb

Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb życia wpływa w sposób niekorzystny nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na naszą kondycję. Dbając o aktywność fizyczną sprawiamy, że jakość naszego życia jest lepsza.

Ruch ma szczególnie korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Ponadto ruch

Ruch ma szczególnie korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Ponadto ruch usprawnia systemy kontrolujące przebieg procesów metabolicznych. Dzięki regularnym treningom zwiększa się pojemność życiowa płuc, maksymalny stopień wentylacji oraz ilość krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu.

Uprawiając regularnie sport, możemy dłużej pozostać sprawni. Dzięki fizycznej aktywności spada zawartość cholesterolu we

Uprawiając regularnie sport, możemy dłużej pozostać sprawni. Dzięki fizycznej aktywności spada zawartość cholesterolu we krwi, co w dużym stopniu eliminuje ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz zawału. Odgrywa ważną rolę w walce z uzależnieniami.

Z wiekiem sprawność naszego organizmu wprawdzie maleje, lecz niekiedy wysportowany emeryt ma lepszą kondycję,

Z wiekiem sprawność naszego organizmu wprawdzie maleje, lecz niekiedy wysportowany emeryt ma lepszą kondycję, niż unikający ruchu czterdziestolatek. Każdy moment na zmianę trybu życia jest dobry.

Palenie papierosów l l Paląc papierosy jesteś narażony na zawał serca i udar mózgu.

Palenie papierosów l l Paląc papierosy jesteś narażony na zawał serca i udar mózgu. Palenie tytoniu powoduje podwyższenie ciśnienia i przyspiesza akcje serca. Ryzyko zawału i udaru mózgu jest największe rano po wypaleniu pierwszego papierosa.

l l Podczas palenia tytoniu u palacza występuje skurcz naczyń wieńcowych. Dlatego palenie może

l l Podczas palenia tytoniu u palacza występuje skurcz naczyń wieńcowych. Dlatego palenie może spowodować zawał serca. Jeżeli chorujesz na nadciśnienie tętnicze palenie tytoniu utrudnia leczenie tego schorzenia. Efekty leczenia nadciśnienia tętniczego będą widoczne dopiero po rzuceniu papierosów.

l l Paląc tytoń narażasz nie tylko siebie, ale także swoich bliskich (tzw bierne

l l Paląc tytoń narażasz nie tylko siebie, ale także swoich bliskich (tzw bierne palenie). Bierne palenie najbardziej szkodzi dzieciom, a szczególnie źle wpływa na ich układ krążenia. Dowiedziono naukowo tego ze nawet osoba nie paląca papierosów może zachorować na wszelkiego rodzaju nowotwory tak jak palacz

l l Palacze są częściej narażeni na amputacje nóg z powodu miażdżycy tętnic tych

l l Palacze są częściej narażeni na amputacje nóg z powodu miażdżycy tętnic tych kończyn. Papierosy są częstą przyczyna impotencji u mężczyzn, a także niepłodności kobiet. Palenie tytoniu jest w Polsce przyczyną zgonu mężczyzn w wieku 35 -69 lat ! Polska jest światowym liderem, jeżeli chodzi o zgony z tej przyczyny.

Koniec

Koniec