ZASADY MAGAZYNOWANIA O P R A C O

  • Slides: 14
Download presentation
ZASADY MAGAZYNOWANIA O P R A C O W A Ł: P. GAJEK

ZASADY MAGAZYNOWANIA O P R A C O W A Ł: P. GAJEK

PRACE MAGAZYNOWE. Prace magazynowe obejmują czynności związane z rozładunkiem i załadunkiem towarów, obsługą urządzeń

PRACE MAGAZYNOWE. Prace magazynowe obejmują czynności związane z rozładunkiem i załadunkiem towarów, obsługą urządzeń transportu wewnątrzmagazynowego, np. wózków paletowych i widłowych, dźwignic (elektrowciągów linowych i łańcuchowych, suwnic) oraz ręcznym przenoszeniem i podnoszeniem ładunków. W pracach tych wykorzystywane są również drabiny i podesty.

GŁÓWNE ZAGROŻENIA przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego podczas ręcznego podnoszenia i przenoszenia materiałów upadki z wysokości

GŁÓWNE ZAGROŻENIA przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego podczas ręcznego podnoszenia i przenoszenia materiałów upadki z wysokości (np. z drabiny lub podestu), potknięcia, poślizgniecia i upadki na powierzchni przygniecenia, zmiażdżenia przez poruszające się maszyny i urządzenia, uderzenia przez spadające i przenoszone przedmioty zagrożenia związane z przechowywaniem substancji toksycznych i wybuchowych (zatrucia, pożar i wybuch)

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH Budynki magazynów powinny być murowane i ognioodporne. Ważne jest, aby podłogi

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH Budynki magazynów powinny być murowane i ognioodporne. Ważne jest, aby podłogi były odporne na działanie przechowywanych w magazynie substancji oraz na uszkodzenia mechaniczne, gdyż wszelkie nierówności utrudniają ruch wózków i poruszanie się pracowników. Jeśli to możliwe podłogi powinny tworzyć jeden poziom, bez progów, schodów i pochylni. Szerokość drzwi musi być dostosowana do rodzaju używanych środków transportu i organizacji ruchu.

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. W każdym pomieszczeniu muszą znajdować się czytelne tablice, określające dopuszczalne

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. W każdym pomieszczeniu muszą znajdować się czytelne tablice, określające dopuszczalne obciążenie stropu na 1 m 2. Ściany i sufit muszą być odporne na działanie przechowywanych substancji oraz, tak jak i podłoga, łatwe do odkurzania lub zmywania.

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. Okna powinny być zabezpieczone przed włamaniem. Stosunek powierzchni oszklonej okien

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. Okna powinny być zabezpieczone przed włamaniem. Stosunek powierzchni oszklonej okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1/12. Oprócz oświetlenia dziennego powinno być zapewnione odpowiednie oświetlenie sztuczne. W miejscach przechowywania drobnych części i tam gdzie trzeba odczytywać etykiety należy zainstalować dodatkowe lampy.

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. Magazyny powinny być wyposażone w odpowiednią wentylację: naturalną lub grawitacyjną

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. Magazyny powinny być wyposażone w odpowiednią wentylację: naturalną lub grawitacyjną - w miejscach, w których nie przechowuje się materiałów niebezpiecznych (np. magazyny części zamiennych, narzędzi, wyrobów metalowych) oraz spełniającą określone przepisy p-poż. w magazynach materiałów niebezpiecznych.

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. Wysokość temperatury w pomieszczeniach magazynu zależy od rodzaju składowanych materiałów.

WYMOGI POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH cd. Wysokość temperatury w pomieszczeniach magazynu zależy od rodzaju składowanych materiałów. Rodzaj ogrzewania musi odpowiadać przepisom o ochronie przeciwpożarowej. Wskazane jest, aby magazyn był wyposażony w instalację wodną i kanalizacyjną. W magazynach chemikalii niebezpiecznych instalacje takie są wymagane przepisami. Instalacja elektryczna musi być dostosowana do przechowywanych materiałów. Specjalne wymagania stanowią przepisy w stosunku do instalacji w magazynach materiałów wybuchowych i łatwo zapalnych.

PODSTAWOWE ZASADY MAGAZYNOWANIA Pracownicy magazynu powinni przejść przeszkolenie , zwłaszcza w odniesieniu do przechowywania

PODSTAWOWE ZASADY MAGAZYNOWANIA Pracownicy magazynu powinni przejść przeszkolenie , zwłaszcza w odniesieniu do przechowywania materiałów szkodliwych i niebezpiecznych oraz przenoszenia i przewożenia ładunków. Obowiązkiem zakładu jest dostarczenie pracownikom odzieży roboczej i odpowiedniej odzieży ochronnej i ochron osobistych. Przed przystąpieniem do pracy wykonywanej po raz pierwszy, pracowników należy pouczyć o bezpiecznym sposobie wykonywania zadań. Magazyn powinien być wyposażony w urządzenia do składowania materiałów (różnego rodzaju regały, pojemniki, palety itp. ) oraz w odpowiedni sprzęt transportu wewnętrznego, np. wózki podnośnikowe itp.

ODSTAWOWE ZASADY MAGAZYNOWANIA cd. Materiały należy tak składować, aby nie stwarzały zagrożenia dla pracowników

ODSTAWOWE ZASADY MAGAZYNOWANIA cd. Materiały należy tak składować, aby nie stwarzały zagrożenia dla pracowników oraz nie były narażone na uszkodzenie, zamoczenie itp. Ciężkie przedmioty i materiały sypkie trzeba tak układać, aby nie groziło ich zawalenie lub obsuwanie. Materiałów nie wolno układać na drogach transportu wewnętrznego, drogach ewakuacyjnych i przejściach dla pieszych. Zabronione jest przystosowanych łatwo zapalnych, składowanie w magazynach do tego nie materiałów wybuchowych, trujących, żrących itp.

SKŁADOWANIE PRZEDMIOTÓW wyroby walcowane ze stali należy przechowywać w specjalnych klamrach, a wyroby walcowane

SKŁADOWANIE PRZEDMIOTÓW wyroby walcowane ze stali należy przechowywać w specjalnych klamrach, a wyroby walcowane w krótkich odcinkach - na półkach w głębokich regałach drobne przedmioty przechowuje się w pojemnikach dostosowanych do wymiarów regałów lub w regałach z szufladami, zaopatrzonymi w przegródki. blachę cienką najwygodniej jest przechowywać na odpowiednich rozmiarów regałach z półkami; w celu ułatwienia manipulacji blachą półki powinny się wysuwać, grubą blachę można układać skośnie na stojakach

SKŁADOWANIE PRZEDMIOTÓW cd. drut w kręgach można przechowywać na podkładach, ułożony poziomo w niewysokie

SKŁADOWANIE PRZEDMIOTÓW cd. drut w kręgach można przechowywać na podkładach, ułożony poziomo w niewysokie stosy beczki można przechowywać na drewnianych podkładach (w dwóch, najwyżej trzech warstwach) starannie podklinowując skrajne beczki, aby się nie stoczyły; lepsze wykorzystanie powierzchni magazynu oraz bezpieczeństwo pracy zapewnia specjalny stojak do beczek opony duże i ciężkie najwygodniej jest przechowywać na drewnianych lub metalowych stelażach, małe opony można przechowywać w stosach, pamiętając jednak, aby nie kłaść ogumienia bezpośrednio na podłodze

SKŁADOWANIE PRZEDMIOTÓW cd. worki układa się na stosy, bezpośrednio na podłodze; w razie zaistnienia

SKŁADOWANIE PRZEDMIOTÓW cd. worki układa się na stosy, bezpośrednio na podłodze; w razie zaistnienia obawy, że zawarty w dolnej warstwie worków materiał może ulec zawilgoceniu, pod stos trzeba podłożyć deski, folię itp. materiały sypkie należy przechowywać w specjalnych skrzyniach, zaopatrzonych u góry w klapę służącą do nasypywania materiału, a u dołu w drzwiczki, przez które pobiera się materiały szkodliwe i niebezpieczne należy przechowywać w szczelnych naczyniach.

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ