Wielkanoc w Niemczech Ostern in Deutschland Ponad 56

  • Slides: 23
Download presentation
Wielkanoc w Niemczech (Ostern in Deutschland)

Wielkanoc w Niemczech (Ostern in Deutschland)

Ponad 56% ludności w Niemczech to chrześcijanie (głównie katolicy i protestanci), więc i dla

Ponad 56% ludności w Niemczech to chrześcijanie (głównie katolicy i protestanci), więc i dla nich Wielkanoc (Ostern) jest bardzo ważnym świętem religijnym. Wiele mamy wspólnych tradycji (np. malowanie jajek), ale są i ciekawe różnice.

Wielkanoc poprzedza okres Wielkiego Postu (die Fastenzeit), który zaczyna się środą popielcową (der Aschermittwoch).

Wielkanoc poprzedza okres Wielkiego Postu (die Fastenzeit), który zaczyna się środą popielcową (der Aschermittwoch). Posypywanie głowy popiołem i wstrzemięźliwość w jedzeniu są praktykowane przez nielicznych wiernych.

W Niedzielę Palmową (der Palmsonntag), którą obchodzi się na tydzień przed Wielkanocą, w wielu

W Niedzielę Palmową (der Palmsonntag), którą obchodzi się na tydzień przed Wielkanocą, w wielu parafiach organizuje się procesje palmowe. Palmy się święci, a potem zabiera do domu, by zdobiły go, aż skończą się święta.

Na północy Niemiec istnieje jeszcze taki zwyczaj, że dzieci zanoszą poświęcone palmowe bukiety dziadkom

Na północy Niemiec istnieje jeszcze taki zwyczaj, że dzieci zanoszą poświęcone palmowe bukiety dziadkom i dostają za to pieniądze lub drobne upominki.

Ozdobą, której nie może zabraknąć w żadnym niemieckim domu jest bukiet wielkanocny (der Osterstrauß).

Ozdobą, której nie może zabraknąć w żadnym niemieckim domu jest bukiet wielkanocny (der Osterstrauß). Zrobiony jest z wiosennych kwiatów, gałązek brzozy, leszczyny lub forsycji i udekorowany wydmuszkami i kokardami.

Niektórzy Niemcy zdobią w podobny sposób całe drzewa (der Osterbaum) na ulicy lub w

Niektórzy Niemcy zdobią w podobny sposób całe drzewa (der Osterbaum) na ulicy lub w ogródku.

W pewnych rejonach Niemiec w miastach przyozdabia się fontanny (der Osterbrunnen). Najbardziej znana jest

W pewnych rejonach Niemiec w miastach przyozdabia się fontanny (der Osterbrunnen). Najbardziej znana jest fontanna wielkanocna ozdobiona ponad 10. 000 jaj w Bieberbach w Bawarii.

W Wielkim Tygodniu (die Karwoche) jednym z ciekawszych dni jest Wielki Czwartek zwany zielonym

W Wielkim Tygodniu (die Karwoche) jednym z ciekawszych dni jest Wielki Czwartek zwany zielonym (der Gründonnerstag). Niemcy malują wtedy jajka na zielono. Zielony powinien być tego dnia także jakiś element posiłku: szpinak, sałata, szczypiorek lub zupa z ziół.

Wielki Piątek (der Karfreitag) zwany jest także cichym, bo dla wierzących Niemców jest dniem

Wielki Piątek (der Karfreitag) zwany jest także cichym, bo dla wierzących Niemców jest dniem modlitwy i nabożeństw, w którym milkną dzwony. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Po nabożeństwach wiele parafii organizuje agapę (das Agapemahl), czyli symboliczny wspólny posiłek składający się

Po nabożeństwach wiele parafii organizuje agapę (das Agapemahl), czyli symboliczny wspólny posiłek składający się z chleba, wody i wina, spożywany najczęściej w salach katechetycznych kościoła. Post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie zachowywany.

W Wielką Sobotę (der Karsamstag) w godzinach wieczornych przed wieloma kościołami rozpalane są ogromne

W Wielką Sobotę (der Karsamstag) w godzinach wieczornych przed wieloma kościołami rozpalane są ogromne ogniska. Księża święcą ogień (das Osterfeuer), a wierni odpalają od niego swoje świece paschalne, zabierane następnie do domów. Świece te towarzyszą przy posiłkach i mają zapewnić szczęście i radość w rodzinnym gronie na długi czas.

Istnieje też bardziej świecki zwyczaj związany z ogniem – ogromne ogniska, przy których w

Istnieje też bardziej świecki zwyczaj związany z ogniem – ogromne ogniska, przy których w sobotni wieczór gromadzą się całe rodziny, dzielnice albo wsie. W niektórych spala się kukłę lub bal drzewa symbolizujące Judasza. Ogniska bywają powodem do rywalizacji – każdy chce, by płomienie z jego ogniska sięgały najwyżej.

Sobotnie święcenie pokarmów (die Speisenweihe), które jest tradycją większości Polaków, zdarza się w południowych

Sobotnie święcenie pokarmów (die Speisenweihe), które jest tradycją większości Polaków, zdarza się w południowych regionach Niemiec, ale dla wielu jest zwyczajem zupełnie nieznanym.

Niedzielę Wielkanocną (der Ostersonntag) rozpoczyna się tradycyjnie mszą rezurekcyjną, która odprawiana jest wcześnie rano.

Niedzielę Wielkanocną (der Ostersonntag) rozpoczyna się tradycyjnie mszą rezurekcyjną, która odprawiana jest wcześnie rano. Następnie spożywa się świąteczne śniadanie w rodzinnym gronie. Na stole znajdują się jajka, wędliny, pasztet, kiełbasa.

Tego dnia można też spróbować pieczeni baraniej, a na deser – babki drożdżowej (w

Tego dnia można też spróbować pieczeni baraniej, a na deser – babki drożdżowej (w formie baranka) lub sernika.

Na koniec śniadania najbardziej czekają dzieci. Po jedzeniu rozpoczynają bowiem polowanie na jajka (das

Na koniec śniadania najbardziej czekają dzieci. Po jedzeniu rozpoczynają bowiem polowanie na jajka (das Ostereiersuchen) w ogrodzie lub w mieszkaniu. Wierzą, że jajka (die Ostereier) i słodycze pochował tam dla nich zajączek wielkanocny (der Osterhase).

Wielkanocny Poniedziałek (der Ostermontag) jest dniem odwiedzin lub wypadów za miasto. Niemcy nie znają

Wielkanocny Poniedziałek (der Ostermontag) jest dniem odwiedzin lub wypadów za miasto. Niemcy nie znają wcale polskiego śmigusadyngusa. W niektórych miastach organizowane są za to procesje konne (der Osterritt).

Najsłynniejsza procesja odbywa się w mieście Traunstein. Jest to procesja św. Jerzego, niemieckiego patrona

Najsłynniejsza procesja odbywa się w mieście Traunstein. Jest to procesja św. Jerzego, niemieckiego patrona jeźdźców i rolników. Prowadzi ją Herold, a za nim podążają przebrani w historyczne stroje liczni jeźdźcy. Procesji towarzyszy również taniec mieczy, czyli impreza, gdzie uzbrojeni mężczyźni odgrywają scenę symbolicznego zwycięstwa wiosny nad zimą.

To nie koniec ciekawostek. Jedną z fajnych tradycji na północy Niemiec jest Eiertrüllen. To

To nie koniec ciekawostek. Jedną z fajnych tradycji na północy Niemiec jest Eiertrüllen. To zabawa polegająca na toczeniu jajek z pagórków np. usypanych z piasku. Zwycięzcą jest osoba, której uda się nie rozbić jajka.

Musisz jeszcze wiedzieć, że w Bawarii istnieje miasto Ostereistedt (po polsku: pisankowe miasto), które

Musisz jeszcze wiedzieć, że w Bawarii istnieje miasto Ostereistedt (po polsku: pisankowe miasto), które mianowało się siedzibą wielkanocnego zajączka zwanego Hanni Hase. Kto chce, może go tam odwiedzić.

Tysiące dzieci piszą co roku do Hanni Hase, by spełnił ich życzenia przed świętami.

Tysiące dzieci piszą co roku do Hanni Hase, by spełnił ich życzenia przed świętami. Też możesz przesłać mu list, kartkę lub swoje zdjęcie z pozdrowieniami po niemiecku. To jego adres:

Na koniec prezentacji przyjmij najczęściej składane sobie w Niemczech życzenia wielkanocne:

Na koniec prezentacji przyjmij najczęściej składane sobie w Niemczech życzenia wielkanocne: