Polskie tradycje i zwyczaje Wielkanocne Karol Mojak Kl

  • Slides: 7
Download presentation
Polskie tradycje i zwyczaje Wielkanocne Karol Mojak Kl. VII

Polskie tradycje i zwyczaje Wielkanocne Karol Mojak Kl. VII

Tworzenie pisanek – na święta Wielkanocne każda rodzina przyozdabia jajka ugotowane wcześniej na twardo,

Tworzenie pisanek – na święta Wielkanocne każda rodzina przyozdabia jajka ugotowane wcześniej na twardo, lub wydmuszki z jajek. Tak przyozdobione jajka nazywamy pisankami. Pisanki te są święcone w koszyczku, leżą na stołach jako ozdoby lub są darowane jako prezent dla kogoś bliskiego. Jajko jest symbolem nowego życia, a także zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Tydzień- zaczyna się od Niedzieli Palmowej. Kiedyś nazywany był , , Wierzbową” i

Wielki Tydzień- zaczyna się od Niedzieli Palmowej. Kiedyś nazywany był , , Wierzbową” i stanowi bardzo ważny dzień dla nas – chrześcijan. Poświęconą palmą uderzało się każdego z domowników, również wieszano na drzwiach żeby chroniła dom przed burzą i ogniem. Dawniej w Wielką Środę mieszkańcy wsi wykonywali słomianą kukłę, która symbolizowała , , Judasza”. Kukłę tą wrzucali do wody i topili.

Triduum Paschalne- w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. Podczas nabożeństwa z ołtarza usuwa

Triduum Paschalne- w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. Podczas nabożeństwa z ołtarza usuwa się wszystkie przedmioty, a dzwony milkną. W Wielki Piątek jest , , Adoracja Krzyża”, oraz droga krzyżowa ulicami miasta lub wsi. Pod koniec drogi krzyżowej składa się ciało Jezusa do grobu. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę święci się koszyczek z paschą.

Koszyczek Wielkanocny- powinien zawierać: jajka, pisanki, chleb, wędlinę, sól i pieprz, chrzan, baranka i

Koszyczek Wielkanocny- powinien zawierać: jajka, pisanki, chleb, wędlinę, sól i pieprz, chrzan, baranka i ciasto. Przyozdabiamy koszyczek białą haftowaną serwetką, kolorowym kwiatkiem, kolorową wstążką. Na serwetce może być przymocowany sztuczny kurczak. Koszyk jest symbolem Wielkiej Nocy.

Wielka Niedziela- w tą niedzielę Jezus Chrystus zmartwychwstał. Rano przed godziną 6. 00 zaczynają

Wielka Niedziela- w tą niedzielę Jezus Chrystus zmartwychwstał. Rano przed godziną 6. 00 zaczynają bić dzwony i alarmować wszystkich, że Jezus Chrystus zmartwychwstał. Spotykamy się z rodziną i na śniadanie jemy żurek przygotowany z rzeczy, które były w koszyczku. Później zajadamy ciasta Wielkanocne takie jak: mazurek, sernik i nie tylko. Jest to ważny czas dla całych rodzin.

Poniedziałek Wielkanocny – jest to ostatni dzień Świętą Wielkanocnych. W ten dzień oblewamy się

Poniedziałek Wielkanocny – jest to ostatni dzień Świętą Wielkanocnych. W ten dzień oblewamy się nawzajem wodą, nazywa się ten zwyczaj , , Śmigus dyngus”. Dawniej oblewanie wodą miało charakter matrymonialny. Chłopak oblewał wodą dziewczynę która się jemu podobała, lub miała największe powodzenie.