WITA WIELKANOCNE WIELKANOC CO TO WIELKANOC to najstarsze

  • Slides: 13
Download presentation
ŚWIĘTA WIELKANOCNE

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

WIELKANOC – CO TO? WIELKANOC to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, podczas którego jest

WIELKANOC – CO TO? WIELKANOC to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, podczas którego jest obchodzona męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc poprzedza okres 40 -stu dni, zwany Wielkim Postem, podczas którego przygotowujemy się do przeżycia świąt wielkanocnych. Tydzień przed Wielkanocą nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Wielka Niedziela określane są nazwą Triduum Paschalne.

KIEDY SĄ ŚWIĘTA? Data świąt jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po

KIEDY SĄ ŚWIĘTA? Data świąt jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (zazwyczaj wypada ona między 22 marca, a 25 kwietnia).

WIELKI CZWARTEK Wielki Czwartek to dzień upamiętniający ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z jego uczniami,

WIELKI CZWARTEK Wielki Czwartek to dzień upamiętniający ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z jego uczniami, na której Jezus ustanowił dwa, ważne sakramenty: kapłaństwa i eucharystii.

WIELKI PIĄTEK To dzień największej żałoby i zadumy. W tym dniu z szacunku do

WIELKI PIĄTEK To dzień największej żałoby i zadumy. W tym dniu z szacunku do męczeńskiej śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa za grzechy całego świata w Kościołach nie odprawia się mszy świętej. Zamiast mszy, wierzący przychodzą na nabożeństwo drogi krzyżowej. Tradycyjnie Wielki Piątek to dzień hołdu dla krzyża i grobu pańskiego. Żołnierze i harcerze pełnią straż przystrojonych grobach Chrystusa.

WIELKA SOBOTA Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. W kościele trwa adoracja

WIELKA SOBOTA Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. W kościele trwa adoracja Grobu Pańskiego. Zazwyczaj przed południem udajemy się do Kościoła, aby poświęcić pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. Święconka znajdująca się w wielkanocnym koszyczku powinna zostać zjedzona następnego dnia podczas uroczystego śniadania z rodziną.

WIELKA NIEDZIELA Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Wielki Post. Według tradycji wielkanocny stół należy nakryć

WIELKA NIEDZIELA Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Wielki Post. Według tradycji wielkanocny stół należy nakryć biały obrusem i udekorować bukszpanem. Wszystkie pobłogosławione pokarmy należy wyłożyć na półmiski tak, aby odróżniały się od nie poświęconego jedzenia.

TRADYCJE WIELKANOCNE

TRADYCJE WIELKANOCNE

NIEDZIELA PALMOWA Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Obchodzimy Niedzielę Palmową

NIEDZIELA PALMOWA Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Obchodzimy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się, aż po dziś dzień.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się, aż po dziś dzień. Ma on korzenie pogańskie, ale został uświęcony przez Kościół. Dzisiaj święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta.

PISANKI Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Wywodzi się

PISANKI Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia. Pośredniczyło między światem ludzkim, a duchów i bogów. Obecnie wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami.

LANY PONIEDZIAŁEK Dzisiaj znany jako śmigus-dyngus, a dawniej były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigusem

LANY PONIEDZIAŁEK Dzisiaj znany jako śmigus-dyngus, a dawniej były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigusem zwano symboliczne smaganie witkami wierzbowymi po nogach i oblewanie zimną wodą, co miało związek z wiosennych oczyszczeniem. Dyngus z kolei polegał na wykupieniu się od oblewania wodą. Gdy panna nie chciała być ani smagana gałązkami, ani oblewana, mogła wykupić się przez podarek tradycyjnej pisanki lub innego przysmaku ze świątecznego stołu.

LITERATURA WIKIPEDIA GRAFIKA GOOGLE DZIDZIUSIOWO GARNECZKI. PL BLOG

LITERATURA WIKIPEDIA GRAFIKA GOOGLE DZIDZIUSIOWO GARNECZKI. PL BLOG