Wielkanoc Ciekawostki Nazwa Wielkanoc nawizuje do momentu Zmartwychwstania

  • Slides: 10
Download presentation
Wielkanoc

Wielkanoc

Ciekawostki Nazwa "Wielkanoc" nawiązuje do momentu Zmartwychwstania. Baranek wielkanocny z czerwoną wstęgą symbolizuje zmartwychwstałego

Ciekawostki Nazwa "Wielkanoc" nawiązuje do momentu Zmartwychwstania. Baranek wielkanocny z czerwoną wstęgą symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Mazurek wielkanocny wypiekany w wielu domach w tym okresie wywodzi się z Turcji. Początkowo jedynie kobiety mogły malować pisanki. Najsłynniejsze pisanki na świecie to Jaja Fabergé. Poświęcone w Niedzielę Palmową palmy wedle tradycji powinno się trzymać w domu aż do następnych Świąt.

Sałatka jarzynowa Składniki: • 3 średnie ziemniaki – ok. 350 g • 4 jajka

Sałatka jarzynowa Składniki: • 3 średnie ziemniaki – ok. 350 g • 4 jajka rozmiar M • kawałek selera – ok. 80 g • 1 mała cebula – ok. 70 g (lub kawałek pora jeśli sałatka ma dłużej być zdatna do spożycia) • pół puszki groszku konserwowego (lub mniej wedle uznania) • 4 średnie ogórki konserwowe lub kiszone – ok. 300 g • 4 średnie marchewki – ok. 400 g • 1 średnia pietruszka – ok. 60 g • 8 bardzo czubatych łyżek majonezu (lub mniej/więcej wedle uznania) • 2 czubate łyżeczki musztardy sarepskiej • sól i pieprz do smaku

Przepis na sałatkę jarzynową: 1. Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę umyć. Nie obierać ich, włożyć

Przepis na sałatkę jarzynową: 1. Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę umyć. Nie obierać ich, włożyć do dużego garnka, zalać wodą i gotować pod przykryciem do miękkości, przez ok. 30 -40 minut. Po tym czasie zlać wodę, a garnek z warzywami odstawić na bok do ostudzenia. Gdy ugotowane warzywa będę już całkowicie zimne to należy je obrać, a następnie pokroić w kosteczkę. Pokrojone warzywa przełożyć do dużej miski. 2. Jajka ugotować na twardo z odrobiną soli (zobacz wpis: Jak ugotować idealne jajko na twardo? ). Po ugotowaniu zalać zimną wodą, obrać ze skorupek i pokroić w kostkę, dorzucić do pozostałych składników. 3. Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę (opcjonalnie przelać wrzątkiem na sitku, by cebula była nieco mniej ostra; ale ta czynność nie jest konieczna, jeśli wolicie ostrzejsze smaki). Ostudzić i osuszyć, wrzucić do miski z pozostałymi składnikami. 4. Ogórki pokroić w drobną kostkę, przerzucić do miski. Następnie odsączyć groszek z zalewy i dodać do wcześniej pokrojonych warzyw. 5. Dodać majonez, musztardę, doprawić do smaku solą i pieprzem. 6. Wymieszać dokładnie wszystkie składniki, odstawić do lodówki, by sałatka się ‘przegryzła’. Smacznego!

Tradycje Siuda Baba Zwyczaj o tej osobliwie brzmiącej nazwie to nic innego jak chodzenie

Tradycje Siuda Baba Zwyczaj o tej osobliwie brzmiącej nazwie to nic innego jak chodzenie po wsi i zbieranie datków (popularne w podkrakowskich wsiach). Zazwyczaj to mężczyzna przebiera się za Siudą Babę (kapłankę ognia), smaruje sobie twarz węglem i wychodzi na spotkanie młodych panien. Jej wizyta to dobra wróżba na cały przyszły rok, a usmolenie twarzy pannie zwiastuje jej szybkie zamążpójście. Śmiergust Jest to zwyczaj polewania wodą, jednak z odpowiednią oprawą. Kawalerowie specjalnie na tę okazję przygotowują sobie maski, a kapelusze stroją kolorową bibułą. Ubrani w pstrokate stroje szukają panien i oblewają je wodą lub wręcz wrzucają do wanny. Ma to przynieść szczęście i powodzenie. Tradycja popularna była głównie na Śląsku, zresztą do dziś znana jest w Wilamowicach.

Pucheroki Zwyczaj znany w Małopolsce, dziś zachowany jedynie w szczątkowej formie. Na czym polega?

Pucheroki Zwyczaj znany w Małopolsce, dziś zachowany jedynie w szczątkowej formie. Na czym polega? Otóż chłopcy w wieku szkolnym ubrani w kożuchy, wysokie czapki z bibuły, z osmolonymi twarzami wygłaszają rymowane wierszyki, wzorowane na dawnych ludowych pieśniach. Dawniej żacy wygłaszali oracje w krakowskich kościołach, jednak stamtąd zostali przepędzeni z uwagi na niewybredne żarty. Za swoje wierszyki otrzymują drobne datki. “ Kurek dyngusowy Ten dawny zwyczaj wielkanocny popularny był na wsiach. Polegał na objeżdżaniu domów z pięknie przystrojonym kogutem. Z czasem zamiast żywego ptaka na wózku wożono koguta wykonanego z gliny. Kawalerowie śpiewali przy tym piosenki, zbierali datki, zalecali się do panien i oczywiście oblewali je wodą. Zabawa odbywała się w Poniedziałek Wielkanocny. ”

Na Wielkanoc od króliczka, niech Ci wpadną do koszyczka niezła kasa i kiełbasa, radość

Na Wielkanoc od króliczka, niech Ci wpadną do koszyczka niezła kasa i kiełbasa, radość życia, coś do picia i na miłość chęci tyle, by mieć wszystko inne w tyle.

Na stole leżało jajko, zwane świąteczną pisanką. Wzory na nim malowane, także mogą być

Na stole leżało jajko, zwane świąteczną pisanką. Wzory na nim malowane, także mogą być drapane. Kolorowe czy drapane - jajko jest najlepsze z chrzanem.

Wesołych świąt wielkanocnych

Wesołych świąt wielkanocnych