Uwano w wychowaniu maych dzieci Opracowaa Justyna Kulma

  • Slides: 9
Download presentation
Uważność w wychowaniu małych dzieci Opracowała: Justyna Kulma – Mazurek Na podstawie książki E.

Uważność w wychowaniu małych dzieci Opracowała: Justyna Kulma – Mazurek Na podstawie książki E. Snel "Uważność i spokój Żabki"

Otwarte i przyjazne nastawienie, w którym podchodzimy do próby zrozumienia tego, co się dzieje

Otwarte i przyjazne nastawienie, w którym podchodzimy do próby zrozumienia tego, co się dzieje w danej chwili, bez odądzania, czy negowania. Czym jest uważność? Gdy zauważysz najmniejszy uśmiech twojego dziecka, gdy jesteś obecny w trakcie małych i dużych konfliktów, a twoje myśli nie uciekają nigdzie indziej, to jesteś uważny (obecny). Uważność to bycie obecnym w tym, co jest teraz. W każdym momencie.

Po co nam uważność w wychowani u dzieci? Czasami jako rodzic słyszysz: "Tato, zupełnie

Po co nam uważność w wychowani u dzieci? Czasami jako rodzic słyszysz: "Tato, zupełnie mnie słuchasz. ", albo: "Mamo, przecież mówiłem ci to już dziesięć razy. " Czasami zauważasz, że reagujesz zbyt gwałtownie na uwagi dziecka. Potem irytujesz się na siebie o to, ale już po czasie. Czasami jako rodzic reagujesz z większą złością i niechęcią.

Kiedy jesteśmy życzliwi Kiedy w naturalny sposób możemy być uważni wobec dzieci? Kiedy jesteśmy

Kiedy jesteśmy życzliwi Kiedy w naturalny sposób możemy być uważni wobec dzieci? Kiedy jesteśmy wyrozumiali Kiedy jesteśmy otwarci Kiedy akceptujemy Kiedy przytulamy Kiedy głaszczemy po głowie

Akceptacja, obecność i zrozumieni e Dają nam otwarte spojrzenie, wolne od uprzedzeń, dzięki któremu

Akceptacja, obecność i zrozumieni e Dają nam otwarte spojrzenie, wolne od uprzedzeń, dzięki któremu widzimy siebie i swoje dzieci takimi jakimi naprawdę jesteśmy, a nie takimi, jakimi ty chciałbyś czy inni chcieliby was widzieć. Akceptacja, obecność i zrozumienie, są podstawą dla dziecka, na której mogą budować wiarę w siebie. Czują, że mają bezpieczną przystań do której zawsze mogą wrócić, niezależnie od tego, co się będzie działo.

Akceptacja – uznajesz, że rzeczy są, jakie są: denerwujące, przyjemne, neutralne. Akceptacja, obecność i

Akceptacja – uznajesz, że rzeczy są, jakie są: denerwujące, przyjemne, neutralne. Akceptacja, obecność i zrozumieni e Obecność - po prostu jesteś; przy ataku furii, w drodze do szkoły, w momentach smutku, w chwilach szczęścia. Zrozumienie – dla ciebie rodzicu i dziecka, że czasami nawzajem działacie sobie na nerwy; w sytuacji gdy kończy ci się cierpliwość.

Po co dzieciom ćwiczenie uważności? Dzięki świadomości oddechu dzieci mogą odnieść korzyści w nerwowych

Po co dzieciom ćwiczenie uważności? Dzięki świadomości oddechu dzieci mogą odnieść korzyści w nerwowych momentach, np. przed testem, egzaminem, trudną rozmową z koleżanką / kolegą. Skupianie się na oddechu pomaga przy dużych i małych kłopotach. Poprawia koncentrację uwagi, uczy dziecko nie reagowować impulsywnie, uczy mieć wpływ na swój wewnętrzny świat.

Jak uważność może pomóc w przeżywani u trudnych emocji? • Dzieci potrafią się czasami

Jak uważność może pomóc w przeżywani u trudnych emocji? • Dzieci potrafią się czasami zaplątać w intensywnych uczuciach. Czasem sobie z nimi nie radzą. • Rodzic, może nauczyć swoje dziecko być uważnym i poczuć ciężar tych uczuć. • Jak to zrobić? - podążaj za uczuciami dziecka z pełną, wolną od osądów uwagą - z pełnym zrozumieniem dopuść do siebie, że zmutek, strach, złość, czy radość mogą występować - gdy uczucie zaczyna dominować, pomóc może wspólna zabawa, przytulenie, czy posiedzenie na kolanach rodzica - posłuchanie o uczuciach dziecka, czy po prostu bycie obok.

Na zakończeni e • Dla wszystkich chętnych rodziców polecam zpoznać się z książką Uważność

Na zakończeni e • Dla wszystkich chętnych rodziców polecam zpoznać się z książką Uważność i spokój żabki • Polecam też zapoznać się z ćwiczeniami zawartymi w książce a dla zachęty udostępniam link do jednego z nich. Najlepiej wysłuchać tego przed snem: https: //youtu. be/MLRy. ENUus. Go Powodzenia w pomaganiu dzieciom w radzeniu sobie z przeżywanymi emocjami!