UNIVERZITET U NIU FAKULTET ZATITE NA RADU U

  • Slides: 16
Download presentation
UNIVERZITET U NIŠU FAKULTET ZAŠTITE NA RADU U NIŠU BUKA I VIBRACIJE - PREZENTACIJA

UNIVERZITET U NIŠU FAKULTET ZAŠTITE NA RADU U NIŠU BUKA I VIBRACIJE - PREZENTACIJA PREDAVANJA ISPITIVANJE BUKE U RADNOJ SREDINI Dr Momir Praščević, red. prof. Dr Darko Mihajlov, doc.

ISPITIVANJE BUKE U RADNOJ SREDINI SADRŽAJ Poreklo buke u radnoj sredini; Veličine za ocenu

ISPITIVANJE BUKE U RADNOJ SREDINI SADRŽAJ Poreklo buke u radnoj sredini; Veličine za ocenu izloženosti radnika buci; Dokumenta za ispitivanje buke u radnoj sredini; Metodologija merenja i izračunavanja potrebnih veličina za ocenu izloženosti radnika buci; Deklarisane vrednosti nivoa buke u radnoj sredini. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Poreklo buke u radnoj sredini Buka u radnim i pomoćnim prostorijama, u kojima je

Poreklo buke u radnoj sredini Buka u radnim i pomoćnim prostorijama, u kojima je instalirana oprema za rad (ručni alati, oruđa i uređaji za rad na mehanizovani pogon), kao i buka transportnih sredstava, nastaje kao posledica proizvodnih i drugih radnih operacija na radnim mestima tehnološkim angažovanjem opreme. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Veličine za ocenu izloženosti radnika buci Utvrđivanje izloženosti radnika buci podrazumeva određivanje: dnevnog nivoa

Veličine za ocenu izloženosti radnika buci Utvrđivanje izloženosti radnika buci podrazumeva određivanje: dnevnog nivoa izloženosti radnika buci na radnom mestu i u radnoj okolini i nedeljnog nivoa izloženosti radnika buci na radnom mestu i u radnoj okolini, na osnovu: izmerenih nivoa buke (A-frekvencijski ponderisanog nivoa buke ili ekvivalentnog nivoa buke) i vremena izloženosti radnika buci. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Dokumenta za ispitivanje buke u radnoj sredini Osnovna dokumenta za ispitivanje buke u radnoj

Dokumenta za ispitivanje buke u radnoj sredini Osnovna dokumenta za ispitivanje buke u radnoj sredini: Standard SRPS ЕN ISO 9612: 2016: Akustika Određivanje izloženosti buci u radnoj okolini Inženjerska metoda; Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri izlaganju buci („Sl. glasnik RS“ br. 96/2011, 78/2015). Na osnovu određenih nivoa izloženosti buci na način koji predviđa Standard, vrši se ocenjivanje buke poređenjem sa graničnim i akcionim vrednostima nivoa buke u radnoj okolini koji su definisani Pravilnikom. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja potrebnih veličina za ocenu izloženosti radnika buci se sprovodi u

Metodologija merenja i izračunavanja potrebnih veličina za ocenu izloženosti radnika buci se sprovodi u 5 koraka: 1. Analiza poslova radnika; 2. Izbor merne strategije; 3. Merenje; 4. Evidentiranje mogućih izvora grešaka i merne nesigurnosti; 5. Izračunavanje i prezentacija rezultata i merne nesigurnosti. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja 1. KORAK - Analiza poslova radnika Pre početka merenja je

Metodologija merenja i izračunavanja 1. KORAK - Analiza poslova radnika Pre početka merenja je potrebno: Definisati aktivnosti preduzeća i poslove radnika koji su predmet razmatranja; Definisati homogene grupe radnika koje izvršavaju iste poslove; Odrediti nominalni dan (ili nominalne dane) koji uključuje radne periode i pauze; Identifikovati zadatke u okviru poslova radnika; Identifikovati značajne bučne događaje; Izabrati mernu strategiju; Izraditi plan merenja. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja 2. KORAK – Izbor merne strategije U zavisnosti od karakteristika

Metodologija merenja i izračunavanja 2. KORAK – Izbor merne strategije U zavisnosti od karakteristika poslova koje radnik obavlja, moguće su 3 merne strategije: 1. Merenje zasnovano na radnim zadacima - izvršeni rad u toku dana se deli na reprezentativne zadatke i za svaki zadatak se vrši merenje; primenjuje se za fiksna radna mesta (jednostavan ili pojedinačan zadatak i složeni i višestruki zadaci) i mobilna radna mesta (mali broj zadataka sa predvidivim aktivnostima); 2. Merenje zasnovano na poslu - u toku izvršavanja određenog posla se meri određeni broj slučajnih uzoraka nivoa buke; primenjuje se za fiksna i mobilna radna mesta sa više zadataka nedefinisanog trajanja ili gde zadaci nisu definisani; 3. Merenje u toku celog radnog dana - primenjuje se za mobilna radna mesta sa velikim brojem složenih zadataka ili kada aktivnosti nisu predvidive. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja 3. KORAK – Merenje Pozicija mikrofona pri merenju Mikrofon se

Metodologija merenja i izračunavanja 3. KORAK – Merenje Pozicija mikrofona pri merenju Mikrofon se pri merenju buke postavlja na mesto rada radnika u visini ušiju radnika, na odstojanju od 0. 1 m do 0. 4 m od vrha ramena. Mikrofon mora da bude usmeren prema izvoru buke. Između mikrofona i izvora buke ne sme da postoje prepreke. Na radnom mestu i u prostorijama u kojima mesto glave radnika nije tačno određeno, merenje se vrši na mestu koje je karakteristično za opterećenje radnika, i to na visini od 1. 55 ± 0. 075 m ako radnik radi stojeći, ili na visini od 0. 8 ± 0. 05 m ako radi sedeći. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja 3. 1 Merenje zasnovano na radnim zadacima Nominalni dan se

Metodologija merenja i izračunavanja 3. 1 Merenje zasnovano na radnim zadacima Nominalni dan se deli na radne zadatke za koje je ponovljivo merenje Lp, A, eq, T. Trajanje m-tog radnog zadatka, Tm, određuje se na osnovu izjava radnika i poslovođe, posmatranja datog radnog zadatka i informacija o radu tipičnih izvora buke. Određuje se aritimetička srednja vrednost za J procena trajanja m-tog radnog zadatka : Za ukupno M radnih zadataka, efektivno trajanje radnog dana Te iznosi: BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja Za svaki radni zadatak se najmanje tri puta meri vrednost

Metodologija merenja i izračunavanja Za svaki radni zadatak se najmanje tri puta meri vrednost Lp, A, eq, T, mi koja treba da bude reprezentativna za izloženost radnika buci. Merenje za duže zadatke treba da traje najmanje 5 min. Za zadatke kraće od 5 min. , trajanje merenja treba da bude jednako trajanju zadatka. Vreme merenja može biti kraće za buku koja je ujednačena, ponovljiva, ili ima mali doprinos ukupnoj izloženosti buci. Ako je buka isprekidana (ciklična), merenjem treba obuhvatiti najmanje tri ciklusa. Ako je trajanje ciklusa kraće od 5 min. , merenje treba da traje najmanje 5 min. i da obuhvati ceo broj ciklusa. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja Ako se rezultati merenja razliku za više od 3 d.

Metodologija merenja i izračunavanja Ako se rezultati merenja razliku za više od 3 d. B, potrebno je izvršiti tri ili više dodatnih merenja, ili zadatke podelite na podzadatke, ili ponoviti merenja sa dužim trajanjem. Na osnovu izvršenih I merenja za m-ti zadatak, Lp, A, eq, T, mi se izračunava kao: Dnevni nivo izloženosti buci za posao koji se sastoji od M radnih zadataka se izračunava kao: BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja 3. 2 Merenje zasnovano na poslovima Princip merenja je da

Metodologija merenja i izračunavanja 3. 2 Merenje zasnovano na poslovima Princip merenja je da se slučajni uzorci izloženosti buci uzimaju merenjem Lp, A, eq, T u toku izvršavanja poslova. Za identifikovane poslove se pravi plan merenja za svaku homogenu grupu radnika koji obuhvata: određivanje kumulativnog trajanja merenja za sve radnike iz radne grupe (tabela); izbor najmanje pet uzoraka merenja odgovarajućeg trajanja tako da se zadovolji uslov za kumulativno trajanje merenja; planiranje uzorkovanja koje bi obuhvatilo sve radnike radne grupe i trajanje radnog dana. BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja Tabela - Minimalno kumulativno trajanje merenja Broj radnika u homogenoj

Metodologija merenja i izračunavanja Tabela - Minimalno kumulativno trajanje merenja Broj radnika u homogenoj grupi, n. G Minimalno kumulativno trajanje merenja n. G 5 5 h 5 < n. G 15 5 h + (n. G - 5) 0. 5 h 15 < n. G 40 10 h + (n. G - 15) 0. 25 h n. G > 40 17 h ili podela grupe Vrednost Lp, A, eq, Te se na osnovu N mernih uzoraka za određeni posao izračunava kao: Dnevni nivo izloženosti buci se izračunava kao: BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Metodologija merenja i izračunavanja 3. 3 Merenje u toku celog radnog dana Merenja u

Metodologija merenja i izračunavanja 3. 3 Merenje u toku celog radnog dana Merenja u toku celog radnog dana treba da obuhvate sve doprinose buke koji su povezani sa poslom radnika, kao i tihe periode. Potrebno je izvršiti tri celodnevna merenja Lp, A, eq, T. Ako se tri merenja ne razlikuju za više od 3 d. B, Lp, A, eq, Te se izračunava kao energetska srednja vrednost. Ako je razlika veća od 3 d. B, potrebno je izvršiti još dva dodatna merenja i nakon toka izračunati energetski srednju vrednost Lp, A, eq, Te svih merenja. Dnevni nivo izloženosti se izračunava kao i kod merenja zasnovanih na poslu: BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.

Deklarisane vrednosti nivoa buke u radnoj sredini PRAVILNIK - Deklarisane vrednosti nivoa buke: Granična

Deklarisane vrednosti nivoa buke u radnoj sredini PRAVILNIK - Deklarisane vrednosti nivoa buke: Granična vrednost izloženosti radnika buci: LEX, 8 h = 85 d. B; d. B Akciona vrednost izloženosti radnika buci: LEX, 8 h = 80 d. B ü Prilikom utvrđivanja efektivne izloženosti radnika buci u odnosu na graničnu vrednost izloženosti buci, buci uzima se u obzir smanjenje izloženosti buci usled korišćenja sredstava i opreme za zaštitu sluha. ü Prilikom utvrđivanja efektivne izloženosti zaposlenog buci u odnosu na akcionu vrednost izloženosti buci, buci ne uzima se u obzir smanjenje izloženosti buci usled korišćenja sredstava i opreme za zaštitu sluha. ü Na radnim mestima na kojima se obavljaju poslovi pri kojima dnevna izloženost buci značajno varira od jednog do drugog radnog dana, nedeljna izloženost radnika buci ne sme da prekorači vrednost od 85 d. B BUKA I VIBRACIJE Dr Momir Praščević, red. prof. / Dr Darko Mihajlov, doc.