Ukraina w czasach przemian Pooenie Ukraina pooona jest

  • Slides: 19
Download presentation
Ukraina w czasach przemian

Ukraina w czasach przemian

Położenie Ukraina położona jest w Europie Wschodniej, w dorzeczu Dniepru i Dniestru, między Karpatami

Położenie Ukraina położona jest w Europie Wschodniej, w dorzeczu Dniepru i Dniestru, między Karpatami Wschodnimi a morzami Czarnym i Azowskim, należy do największych państw europejskich. Jej powierzchnia wynosi ponad 603 tys. km 2, czyli jest prawie dwukrotnie większa niż obszar Polski. Stolica Ukrainy to Kijów.

Ukraina kiedyś Obszar obecnej Ukrainy przez wiele lat był częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Ukraina kiedyś Obszar obecnej Ukrainy przez wiele lat był częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W tym czasie jej gospodarka miała duże znaczenie dla republik związkowych. Nie była nowoczesna, ale dostarczała bardzo potrzebnych produktów. Bardzo żyzne gleby w czasach sowieckich uczyniła z tych terenów żywnościowe zaplecze imperium i byłe nazywane „spichlerzem ZSRR”. Znaczenie miała produkcja rolna (zbóż, buraków cukrowych). Z kolei przemysł zaopatrywał ZSRR w stal, węgiel oraz różnego rodzaju maszyny i sprzęt wojskowy.

Ukraina się wyludnia Zły stan ukraińskiej gospodarki, brak perspektyw na lepszą przyszłość oraz niepokój

Ukraina się wyludnia Zły stan ukraińskiej gospodarki, brak perspektyw na lepszą przyszłość oraz niepokój przekładają się na negatywne nastroje społeczne. Wiele osób, w obawie o swoje życie i zdrowie, opuszcza kraj i próbuje znaleźć nowy dom za granicą, m. in. w Polsce. Ukraina staje przed kolejnym, bardzo poważnym wyzwaniem. Liczba ludności zmniejsza się, a jednocześnie bardzo szybko rośnie odsetek osób w wieku emerytalnym.

Jednoczenie Ukrainy Konflikt w kraju i spór z Rosją mają też inne skutki społeczne.

Jednoczenie Ukrainy Konflikt w kraju i spór z Rosją mają też inne skutki społeczne. Mieszkańcy Ukrainy w większym stopniu niż w poprzednich latach jednoczą się w celu obrony interesów swojego państwa. W obliczu poważnego zagrożenia odżyły silne uczucia patriotyczne. Niestety w niektórych przypadkach ruchy narodowe odradzają się pod hasłem wrogim wobec innych nacji, w tym Polaków.

TRUDNOŚCI PO 1991 R. , Z KTÓRYCH MUSIAŁA SIĘ ZMIERZYĆ UKRAINA

TRUDNOŚCI PO 1991 R. , Z KTÓRYCH MUSIAŁA SIĘ ZMIERZYĆ UKRAINA

Zależność gospodarcza od Rosji Duża część towarów wytwarzanych na Ukrainie była sprzedawana do Rosji.

Zależność gospodarcza od Rosji Duża część towarów wytwarzanych na Ukrainie była sprzedawana do Rosji. Stamtąd Ukraina sprowadzała surowce energetyczne – ropę naftową i gaz ziemny. Federacja Rosyjska mogła szantażować byłą republikę odcięciem dostaw bardzo ważnym surowców lub podniesieniem ich cen.

Brak zgody w sprawie przyszłego ustroju państwa Nie było wiadomo, jakie uprawnienia i obowiązki

Brak zgody w sprawie przyszłego ustroju państwa Nie było wiadomo, jakie uprawnienia i obowiązki powinien mieć premier, prezydent i parlament. Spierano się nawet o to, czy w ogóle wybierać prezydenta (wcześniej nie było takiego urzędu).

Słabe struktury państwowe i korupcja By zrządzać państwem, koniecznie są różnego rodzaju urzędy i

Słabe struktury państwowe i korupcja By zrządzać państwem, koniecznie są różnego rodzaju urzędy i instytucje, których brakowało na Ukrainie. Te, które istniały, działały bardzo źle. Wiele interesów załatwianych było w nielegalny sposób, w wyniku przekupstwa.

Brak własnej waluty i kapitału Wcześniej Ukraina używała rubla – wspólnej waluty dla całego

Brak własnej waluty i kapitału Wcześniej Ukraina używała rubla – wspólnej waluty dla całego ZSRR. Obecnie obowiązująca hrywna jest słaba i podatna na wahania rynku. Z kolei kapitał to pieniądze, za które można np. kupować nowe maszyny, budować drogi czy remontować szkoły i szpitale.

Własność państwowa i zacofana technologia Fabryki i gospodarstwa rolne stanowiły własność państwa. Produkty z

Własność państwowa i zacofana technologia Fabryki i gospodarstwa rolne stanowiły własność państwa. Produkty z nich pochodzące w większości były słabej jakości i nie miały dużej wartości. Wiele przedsiębiorstw przyniosły straty.

Podziały i niepokoje społeczne Część mieszkańców opowiadała się za szybszą integracją z krajami Europy

Podziały i niepokoje społeczne Część mieszkańców opowiadała się za szybszą integracją z krajami Europy Zachodniej, ale wiele osób wolało dalszą współpracę z Rosją. Ludzie byli niezadowoleni z pogarszających się warunków życia, rosnących cen i nieudolności władz.

Przemiany gospodarcze na Ukrainie zachodziły o wiele wolniej niż w Polsce. Poważnym hamulcem rozwoju

Przemiany gospodarcze na Ukrainie zachodziły o wiele wolniej niż w Polsce. Poważnym hamulcem rozwoju były i są konflikty polityczne i korupcja. Znaczenie prywatnych przedsiębiorstw systematycznie wzrasta, ale nadal wiele zakładów pozostaje w rękach rządzących lub ludzi z nimi związanych.

Rozpad ZSRR Rozwiązanie ZSRR w 1991 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii

Rozpad ZSRR Rozwiązanie ZSRR w 1991 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Ukrainy. Kraj stanął przed szansą budowy swojej niezależności. Jednak warunki, w których mieszkańcy podejmowali to wielkie wyzwanie, nie było do końca sprzyjające. Młode państwo musiało się zmagać z wieloma przeciwnościami. Do dzisiaj wiele problemów pozostaje nierozwiązanych. flaga ZSRR

Ukraińska rewolucja Mijały lata, a sytuacja na Ukrainie się nie poprawiała. Ukraińcy zaprotestowali przeciwko

Ukraińska rewolucja Mijały lata, a sytuacja na Ukrainie się nie poprawiała. Ukraińcy zaprotestowali przeciwko Janukowyczowi ze względu na niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wraz z rozwojem sytuacji postawy manifestantów radykalizowały się, zyskiwały na popularności postulaty usunięcia prezydenta oraz gruntownej zmiany sytuacji w państwie. Sam ruch przekształcił się w ogólnonarodową rewolucję.

Krym położony jest nad Morzem Czarnym. Od czasu gdy pod koniec XVIII wieku w

Krym położony jest nad Morzem Czarnym. Od czasu gdy pod koniec XVIII wieku w wyniku wygranej wojny Turcją trafił w ręce Rosji, stał się jednym z najmodniejszych, najbardziej prestiżowych regionów tego państwa. Ukraina przejęła półwysep w 1954 roku. Otrzymała go od Związku Radzieckiego w prezencie na trzysetną rocznicę zawarcia ugody pejerasławskiej, na mocy której została niegdyś poddana władzy Rosji. Tymczasem stało się to w 1991 roku. ZSRR został podzielony według granic poszczególnych republik, w wyniku czego półwysep przyłączono właśnie do Ukrainy.

Spór o Krym między Ukrainą a Rosją We wschodniej Ukrainie oraz na Krymie żyje

Spór o Krym między Ukrainą a Rosją We wschodniej Ukrainie oraz na Krymie żyje sporo ludności rosyjskojęzycznej. Po odsunięciu od władzy prorosyjskiego prezydenta, Wiktora Janukowycza ludność ta poczuła się zagrożona i obawiała się represji ze strony proeuropejskich polityków. Skutkiem tego był konflikt zbrojny zainicjowany na Krymie przez byłych żołnierzy armii rosyjskiej, których celem było odłączenie Krymu od Ukrainy i utworzenie niepodległej Republiki Krymskiej. Władze Rosji zorganizowały głosowanie na tym obszarze którego wynik (nie uznany na arenie międzynarodowej) dał pretekst do uznania Krym za część terytorium Rosji. Z taką sytuacją nie mogła pogodzić się Ukraina, która rozpoczęła niemalże otwarty konflikt zbrojny z Federacją Rosyjską

Śladami Krymu Obecnie większość państw na świecie nadal uznaje Krym za część Ukrainy bezprawnie

Śladami Krymu Obecnie większość państw na świecie nadal uznaje Krym za część Ukrainy bezprawnie zajętą przez Rosję. Śladami Krymu próbują podążyć inne regiony wschodniej Ukrainy. Na jej obszarze rozgorzał konflikt zbrojny. § Ukraina § Rosja § Krym

Dziękuję za uwagę Wykonała: Julia Andrzejewska Klasa VI a

Dziękuję za uwagę Wykonała: Julia Andrzejewska Klasa VI a