Grecja Pastwo Turystyki i staroytnoci Pooenie geograficzne pooona

  • Slides: 25
Download presentation
Grecja Państwo Turystyki i starożytności

Grecja Państwo Turystyki i starożytności

Położenie geograficzne - położona jest w południowo - wschodniej Europie, graniczy z Macedonią, Bułgarią

Położenie geograficzne - położona jest w południowo - wschodniej Europie, graniczy z Macedonią, Bułgarią i Turcją. Granice morski stanowi morze Śródziemne i jego odnogi (Morze Jońskie i Egejskie). Grecja obejmuje część Półwyspu Bałkańskiego oraz liczne wyspy m. in. Kreta, Eubeja, Cyklady, Sporady, Północne i Południowe, Wyspy Jońskie).

Ludność Struktura etniczna: Grecy stanowią około 96%, pozostałe grupy to Macedończycy, Albańczycy, Turcy i

Ludność Struktura etniczna: Grecy stanowią około 96%, pozostałe grupy to Macedończycy, Albańczycy, Turcy i Bułgarzy. Dominująca religią jest prawosławie 97, 6%, muzułmanie 1, 5%, katolicy 0, 4%, protestanci 0, 1%

Waluta i język Językiem urzędowy jest grecki. Obecnie walutą obowiązująca w Grecji jest euro.

Waluta i język Językiem urzędowy jest grecki. Obecnie walutą obowiązująca w Grecji jest euro.

Warunki Grecja znajduje się w strefie klimatów podzwrotnikowych śródziemnomorskich. W zależności od regionu ma

Warunki Grecja znajduje się w strefie klimatów podzwrotnikowych śródziemnomorskich. W zależności od regionu ma on bardziej lub mniej wyraźny charakter. W północnej części średnia temperatura stycznia dochodzi do 5° C, na wybrzeżach i wyspach około 12° C. W lipcu średnie temperatury wynoszą od 25 do 27° C. Średnie sumy opadów w północno - wschodniej części i na wyspach 500 700 mm, a w górach dochodzą nawet od 2500 mm. Wpływy oceanu atlantyckiego są najbardziej widoczne na wyspach leżących w basenie Morza Jońskiego. Grecja jest państwem bardzo zróżnicowanym nie tylko pod względem warunków naturalnych ale również kulturowo, obyczajowo.

Starożytna Grecja zarys dziejów We wczesnym okresie datowanym na lata 1500 - 1000 p.

Starożytna Grecja zarys dziejów We wczesnym okresie datowanym na lata 1500 - 1000 p. n. e. istniało wiele bogatych królestw, rozproszonych na licznych wyspach greckich, ale także na kontynencie. Za najważniejsze ośrodki uważa się: Kretę i Mykeny wraz z antycznymi cywilizacjami, jakie udało im się wytworzyć. Niestety w wyniku najazdów barbarzyńców, czyli ludów stojących na niższym szczeblu rozwoju cywilizacyjnego, kultury te zostały niemal całkowicie zniszczone.

Bogowie Starożytnej Grecji Atena – wyskoczyła z głowy Zeusa, bogini-dziewica w zbroi. Atena, bogini

Bogowie Starożytnej Grecji Atena – wyskoczyła z głowy Zeusa, bogini-dziewica w zbroi. Atena, bogini mądrości, rozwagi i wojny, o przydomku Pallas, opiekowała się wszelkimi rzemiosłami, życiem społecznym i pracami kobiecymi, zwłaszcza tkactwem. Apollo - Bóg piękna i słońca, swymi niewidzialnymi strzałami, czyli promieniami słonecznymi leczył choroby, a także - zabijał nagle ludzi. Apollina wyobrażali sobie Grecy jako pięknego, młodego mężczyznę, czcili go jako boga muzyki i poezji, opiekuna sztuki i nauki oraz przewodnika muz. Artemis - Dziewica, bogini łowów, mściwa, niedostępna dla ludzi, zsyłała nagłą śmierć na kobiety w połogu. Ulubionym zwierzęciem bogini była łania, atrybutem półksiężyc.

 Afrodyta - bogini miłości, córka Zeusa i Dione, według innej wersji zrodziła się

Afrodyta - bogini miłości, córka Zeusa i Dione, według innej wersji zrodziła się fal morskich. Małżonkiem bogini był kulawy Hefajstos, którego zdradzała z Aresem. Atrybutem bogini były gołębie, róża i mirt. Ares - Bóg krwawych wojen. Bogu temu poświęcone były wilk i pies, z ptaków jastrząb. Zeus - Naczelny bóg nieba i ziemi, bóg światłości, zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Jego małżeństwo z Herą było nieudane. Małżonkowie kłócili się często, Hera okazała się typową zazdrośnicą, a mąż zdradzał ją w przelotnych, częstych miłostkach z kobietami ziemskimi. Atrybuty Zeusa stanowiły: berło, piorun, orzeł, tarcza z frędzlami.

Roślinność Grecji jest dość uboga. Na północy występują lasy, które tworzy dąb korkowy, drzewo

Roślinność Grecji jest dość uboga. Na północy występują lasy, które tworzy dąb korkowy, drzewo laurowe i mirt. Na nizinach oraz na Półwyspie Peloponez przeważają twardolistne zarośla typu makii. Wybrzeża i doliny rzeczne porastają wiecznie zielone cyprysy, drzewa cytrusowe, oleandry, drzewa oliwne oraz winorośl.

Rolnictwo Podstawę gospodarki Grecji stanowi rolnictwo. W strukturze zatrudnienia dominują jednak usługi, które skupiają

Rolnictwo Podstawę gospodarki Grecji stanowi rolnictwo. W strukturze zatrudnienia dominują jednak usługi, które skupiają ok. 48% zawodowo czynnych, następnie lokuje się przemysł - 28% i rolnictwo - 24%

Sadownictwo i hodowla Około 30% powierzchni kraju zajętej jest pod tereny uprawne, a około

Sadownictwo i hodowla Około 30% powierzchni kraju zajętej jest pod tereny uprawne, a około 40% pod pastwiska. Do najważniejszych upraw Grecji należą: pszenica, buraki cukrowe, ziemniaki, tytoń, bawełna, winorośl, oliwki, a na wilgotniejszych terenach również ryż. Duże znaczenie mają także uprawy cytryn, pomarańczy i mandarynek. Hoduje się owce i kozy.

Przemysł Głównymi gałęziami przemysłu Grecji są przemysł stoczniowy i rolno-spożywczy. Ponadto rozwija się także

Przemysł Głównymi gałęziami przemysłu Grecji są przemysł stoczniowy i rolno-spożywczy. Ponadto rozwija się także przemysł chemiczny, tekstylny i metalowy. Do najważniejszych bogactw mineralnych kraju należą boksyty, ponadto wydobywa się również rudy żelaza, cynku i ołowiu, chromu, niklu i manganu. Z wody morskiej odparowuje się sól kamienną.

Energia Podstawę energetyki stanowią elektrownie cieplne, które wytwarzają 94% energii kraju. Opalane są węglem

Energia Podstawę energetyki stanowią elektrownie cieplne, które wytwarzają 94% energii kraju. Opalane są węglem brunatnym, który jest jedynym złożem energetycznym występującym w Grecji. Ponadto 6% energii pochodzi z elektrowni wodnych.

Eksport Handel zagraniczny Grecji opiera się głównie na imporcie: paliw, maszyn, chemikaliów, żelaza i

Eksport Handel zagraniczny Grecji opiera się głównie na imporcie: paliw, maszyn, chemikaliów, żelaza i stali, pojazdów i tworzyw sztucznych, oraz na eksporcie: żywności, tytoniu, żelaza i stali, rodzynek, aluminium, bawełny i oliwy z oliwek (Grecja jest 3 światowym producentem oliwy). Głównymi partnerami handlowymi kraju są państwa Unii Europejskiej.

Turystyka Grecja należy do jednych z najciekawszych turystycznie krajów na świecie. Sprawiają to liczne

Turystyka Grecja należy do jednych z najciekawszych turystycznie krajów na świecie. Sprawiają to liczne zabytki z okresu Grecji Starożytnej i wiążąca się z nimi bogata historia, liczne plaże oraz sąsiadujące z nimi góry. Stąd też turystyka w Grecji dynamicznie się rozwija i jest jedną z dominujących gałęzi gospodarki kraju.

Ciekawe Miejsca W Grecji Akropol ateński Meteory

Ciekawe Miejsca W Grecji Akropol ateński Meteory

Partenon Hefajstejon

Partenon Hefajstejon

 Kuchnia grecka – dział sztuki kulinarnej wywodzącej się i charakterystycznej dla Grecji i

Kuchnia grecka – dział sztuki kulinarnej wywodzącej się i charakterystycznej dla Grecji i Greków. Zazwyczaj postrzegana jest jako zdrowa i prosta. Charakteryzuje się m. in. popularnym w kuchniach śródziemnomorskich i bałkańskich, częstym stosowaniem czosnku, oliwy z oliwek, liści winorośli, dużej ilości warzyw

Tradycja gotowania Kuchnia grecka ma bardzo długą tradycję. Historycznie kuchnia grecka była prekursorem kuchni

Tradycja gotowania Kuchnia grecka ma bardzo długą tradycję. Historycznie kuchnia grecka była prekursorem kuchni zachodniej i wywarła kulinarny wpływ, poprzez starożytny Rzym, na Europę, a później Nowy Świat. Pierwszą w historii książkę kucharską napisał w 330 roku p. n. e. Archestratos, a tradycja kulinarna Grecji liczy sobie koło 4000 lat

Podstawowe składniki Do podstawowych składników kuchni greckiej należą zboża, wśród nich pierwsze miejsce zajmuje

Podstawowe składniki Do podstawowych składników kuchni greckiej należą zboża, wśród nich pierwsze miejsce zajmuje pszenica wykorzystywana do chleba pita i pełnoziarnistego chleba wiejskiego. Ważnym zbożem jest również ryż stosowany w pilawach, jako dodatek do mięs oraz w charakterystycznych dla Grecji dolmades (ryż zwijany w liście winogron).

Zwyczaje 1. PAPIER TOALETOWY Bez obawy, nie chodzi o to, że w Grecji go

Zwyczaje 1. PAPIER TOALETOWY Bez obawy, nie chodzi o to, że w Grecji go nie używają… Problem w tym, że w Grecji nie wrzuca się go do klozetu, a do specjalnych koszy. Turyści raczej za tym nie przepadają, ale trzeba to po prostu zaakceptować. Przyczyną dość dziwacznego zwyczaju, jest fakt, że rury kanalizacyjne w Grecji są dość cienkie i często się zatykają. Nie zdziwcie się, jeśli już po wyjściu z samolotu, wchodząc do toalety zobaczycie tabliczki: "Nie wrzucaj papieru do klozetu!". 2. GRECKIE IMIONA Jeśli ktoś przywita się z Wami: "Cześć, mam na imię Atena / Afrodyta / Odyseusz / Achilles", wcale nie robi sobie z Was żartów. Mitologiczne imiona w Grecji są nadal w użyciu!

 3. GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW Planujecie zakupy? Lepiej dowiedzieć się wcześniej w jakich godzinach

3. GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW Planujecie zakupy? Lepiej dowiedzieć się wcześniej w jakich godzinach czynne są sklepy w waszym rejonie. Nie ma jednej reguły - zmienia się to w zależności od miasta czy regionu. Jedynym pewnikiem jest, że od poniedziałku do soboty sklepy są czynne od rana do 14. 00. Później jest przerwa na sjestę i tylko w trzy dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) czynne są od 18 do 21, ale w które dni dokładnie - tutaj trzeba rozpocząć wywiad już na własną rękę. Uwaga - w niedziele czynne są jedynie stacje benzynowe!

Ciekawe Stwierdzając, że Grecy świetnie mówią po angielsku, raczej bym skłamał. Mimo to, Grecja

Ciekawe Stwierdzając, że Grecy świetnie mówią po angielsku, raczej bym skłamał. Mimo to, Grecja jest jednym z lepszych krajów, gdzie można przełamać barierę w mówieniu po angielsku. Grecy bowiem uwielbiają mówić w tym języku, co wcale nie znaczy, że mówią dobrze. Nie mają przy tym jednak żadnych oporów, używając często dziwnych zwrotów, przez co czasem doprawdy trudno jest ich zrozumieć. Najważniejsze jednak - dobrze się przy mówieniu bawić!

Ciekawostki v 2 JEDZENIE ZE WSPÓLNEGO TALERZA Najważniejsza funkcjonująca zasada: znaczną część potraw (w

Ciekawostki v 2 JEDZENIE ZE WSPÓLNEGO TALERZA Najważniejsza funkcjonująca zasada: znaczną część potraw (w szczególności sałatki) je się ze wspólnego talerza. Można uznać, że nakładanie sobie na swój własny talerz, na przykład greckiej sałatki czy tzatziki, jest w rozumieniu Greków faux pas. Nie zdziwcie się również, jeśli ktoś nagle zacznie Wam wyjadać z talerza.

WYKONALI Maciej Kurpiel Michał Kucza Michał Wołoszyn Kamil Tarnowski Kacper Petynia Grzegorz Gołąb Opiekun

WYKONALI Maciej Kurpiel Michał Kucza Michał Wołoszyn Kamil Tarnowski Kacper Petynia Grzegorz Gołąb Opiekun Grupy: P. Małgorzata Sander