Autor Mateusz Gruszka POOENIE Wie pooona na pnocnowschodnim

  • Slides: 13
Download presentation
Autor: Mateusz Gruszka

Autor: Mateusz Gruszka

POŁOŻENIE Wieś położona na północnowschodnim skraju Gminy Grabowiec, nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów

POŁOŻENIE Wieś położona na północnowschodnim skraju Gminy Grabowiec, nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów Grabowieckich.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1394. W 1463 roku wójtem Ornatowic był

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1394. W 1463 roku wójtem Ornatowic był szlachcic Maciej. W 1552 roku na prośbę braci Jana, Piotra, Pawła i Jakuba Cieciszewskich król Zygmunt August nadał im z prawem dziedzicznym Ornatowice, które jednak później z powrotem były wsią królewską. W 1578 roku wieś należała do starostwa grabowieckiego. W 1786 roku właścicielem wsi był Ignacy Liniewski, a następnie Piotr Liniewski. W 1829 roku Ornatowice dzierżawił Wojciech Jankowski. Następnie wieś należała do Stanisława Lichockiego, od którego w roku 1891 kupił ją Faustyn Rudnicki. Ten ostatni zmarł w 1926 roku, a jego majątek odziedziczyły dzieci: Jadwiga, Tadeusz i Janina Rudniccy. Wówczas we wsi istniał dwór murowany z cegły, piętrowy, otynkowany. Po 1926 roku główną spadkobierczynią majątku została Lucyna Rudnicka, która była także opiekunką nieletniego rodzeństwa. W latach 30 -tych nastąpiła przymusowa parcelacja części gruntów ornych i wówczas majątek zmniejszył się do 565 ha. Ostatnimi jego właścicielami byli Jadwiga z Rudnickich i Kazimierz Wróblewscy. Dobra po II wojnie światowej rozparcelowano, a dwór przeznaczono na cele administracyjno - mieszkalne i szkolne. W latach 60 -tych część parterową budynku rozebrano, natomiast część piętrowa przez dłuższy czas była częściowo zamieszkała

Kazimierz Wróblewski- ostatni współwłaściciel dworu

Kazimierz Wróblewski- ostatni współwłaściciel dworu

NAJWAŻNIEJSZE OBIEKTY q Kościół filialny pw. św. Piotra i Pawła. Wybudowany w latach 1986

NAJWAŻNIEJSZE OBIEKTY q Kościół filialny pw. św. Piotra i Pawła. Wybudowany w latach 1986 -88, a poświęcony w 1991 r. przez biskupa Bolesława Pylaka. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z roku 1999. Odpust obchodzony jest 29 czerwca.

q. Dwór, który jest obecnie w stanie ruiny, został wybudowany na początku XX w.

q. Dwór, który jest obecnie w stanie ruiny, został wybudowany na początku XX w. W 1926 r. , czyli w okresie swojej największej świetności dwór był murowany z cegły, piętrowy, otynkowany. Przy dworze było 6 domów drewnianych dla służby i 12 drewnianych budynków gospodarczych oraz sad i park o powierzchni 6, 9 mórg.

q. Krzyż, przy którym modlił się i spotkał z mieszkańcami Ornatowic w 1948 r.

q. Krzyż, przy którym modlił się i spotkał z mieszkańcami Ornatowic w 1948 r. ówczesny biskup lubelski, a potem prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz kamień z pamiątkową tablicą.

Obecny wygląd krzyża Pamiątkowa tablica

Obecny wygląd krzyża Pamiątkowa tablica

OSP ORNATOWICE OSP w Ornatowicach została założona w 1926 r. , przez Józefa Greniuka.

OSP ORNATOWICE OSP w Ornatowicach została założona w 1926 r. , przez Józefa Greniuka. W 2007 r. zakupiony został nowy samochód strażacki Mercedes. Został on poświęcony przez ks. prof. Franciszka Greniuka.

Ks. prof. Franciszek Greniuk święci samochód

Ks. prof. Franciszek Greniuk święci samochód

§ § ks. prof. Franciszek Greniuk ur. 30 sierpnia 1927 w Ornatowicach polski duchowny

§ § ks. prof. Franciszek Greniuk ur. 30 sierpnia 1927 w Ornatowicach polski duchowny katolicki, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 1992 -2002 pełnił funkcję wikariusza generalnego i kanclerza Kurii Diecezjalnej – odznaczony godnością protonariusza apostolskiego – w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Waldemar Greniuk- obecny Wójt Gminy Grabowiec.

Ks. prof. Franciszek Greniuk Waldemar Greniuk

Ks. prof. Franciszek Greniuk Waldemar Greniuk

KONIEC Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Autor: Mateusz Gruszka

KONIEC Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Autor: Mateusz Gruszka