Maszyny tortur CO TO S TORTURY I MASZYNY

  • Slides: 14
Download presentation
Maszyny tortur

Maszyny tortur

CO TO SĄ TORTURY I MASZYNY TORTUR? ? Tortura – celowe zadawanie komuś cierpień

CO TO SĄ TORTURY I MASZYNY TORTUR? ? Tortura – celowe zadawanie komuś cierpień fizycznych, psychicznych bądź moralnych, przede wszystkim poprzez zadawanie silnego bólu. Narzędzia tortur – różnego rodzaju urządzenia, które służyły do zadawania bólu podczas tortur. Najczęściej stosowane były przez katów, którzy byli specjalnie przeszkoleni w kierunku efektywnego ich wykorzystania.

Łoże madejowe Stanowiło podstawowe wyposażenie każdej izby tortur. Ciało można było rozciągnąć do 30

Łoże madejowe Stanowiło podstawowe wyposażenie każdej izby tortur. Ciało można było rozciągnąć do 30 cm. Z jednej strony ławy mocowano wyciągnięte do tyłu i skrępowane ręce ofiary, a z drugiego końca przywiązywano jej nogi do lin połączonych z kołowrotem. Obracając nim, kat rozciągał osobę aż do rozerwania stawów, więzadeł i tkanek. Aby zwiększyć cierpienia ofiary, pod jej plecy podkładano małe walce z wystającymi gwoździami, tzw. naszpikowane zające, które wyszarpywały z pleców płaty ciała.

Rozłupywacz kolan To narzędzie zazwyczaj wykonane z drewna i wyposażone w metalowe zęby (od

Rozłupywacz kolan To narzędzie zazwyczaj wykonane z drewna i wyposażone w metalowe zęby (od 3 do 20). Rozłupywacz był wystarczająco duży, aby za jego pomocą zgniatać nie tylko kolana, ale również łokcie i ramiona. Czasami podgrzewano metalowe kolce, by zwiększyć ból. W innym wariancie narzędzie to miało kilkadziesiąt mniejszych kolców, które powoli wbijały się w ciało torturowanej osoby, gdy kat dokręcał śruby łączące obie części urządzenia. Użycie tej maszyny skutkowało trwałym kalectwem torturowanej osoby.

Tortura wodna To tortura polegająca na wlewaniu wody do gardła podejrzanego. Torturowany dusi się.

Tortura wodna To tortura polegająca na wlewaniu wody do gardła podejrzanego. Torturowany dusi się. W usta ofiary wsadzano płótno, by nie mogła wypluwać wlewanej wody. Tortura ta, jest również jedną z najczęstszych tortur współczesnych, znaną powszechnie pod angielską nazwą waterboarding – jest prosta w wykonaniu, dotkliwa i nie zostawia żadnych śladów zewnętrznych.

Gruszka (doustna, dopochwowa, doodbytnicza), znana też jako gruszka udręki, gruszka papieża lub gruszka dusicielka.

Gruszka (doustna, dopochwowa, doodbytnicza), znana też jako gruszka udręki, gruszka papieża lub gruszka dusicielka. Gruszką doustną torturowano przede wszystkim przesłuchiwanych heretyków i bluźnierców. Gruszką o większych rozmiarach – tzw. dopochwową – wymuszano zeznania na kobietach, którym zarzucano seksualne kontakty z szatanem, natomiast gruszką doodbytniczą torturowano podejrzanych o sodomię i homoseksualizm. Narzędzie wkładano gwałtownie do ust, pochwy lub odbytu ofiary i z pomocą śruby, w którą gruszka była zaopatrzona, zwiększano jej rozmiar aż do wyrządzenia oskarżonemu nieodwracalnych ran. Kara ta była szczególnie okrutna zwłaszcza wtedy, gdy gruszki posiadały specjalne kolce.

Kołyska Judasza Głównym elementem tego narzędzia był szpic w kształcie ostrosłupa, zazwyczaj okuty blachą,

Kołyska Judasza Głównym elementem tego narzędzia był szpic w kształcie ostrosłupa, zazwyczaj okuty blachą, wsparty na drewnianych nogach. Torturowaną osobę rozbierano i za pomocą lin podciągano do góry ze związanymi rękami. Następnie kat wielokrotnie opuszczał ją na ostry wierzchołek, by zagłębił się on w odbyt (u mężczyzny) lub pochwę (u kobiety). W ciele ofiary dochodziło do rozerwania narządów wewnętrznych. Gdy wskutek bólu torturowana osoba traciła przytomność, cucono ją, by kontynuować przesłuchanie.

Widełki heretyków To podwójne metalowe widełki, skierowane w przeciwne strony, z zamocowanym skórzanym paskiem.

Widełki heretyków To podwójne metalowe widełki, skierowane w przeciwne strony, z zamocowanym skórzanym paskiem. Przesłuchiwanemu wiązano ręce za plecami i podwieszano go pod sufitem, tak aby nie mógł się położyć. Na jego szyi zapinano pasek z widełkami, by jedna para ostrzy wbijała się w podbródek, a druga w tors. Po pewnym czasie ofiara z powodu zmęczenia musiała opuścić głowę i wówczas ostrza widełek przebijały jej ciało, powodując wielki ból. Tortura mogła trwać nawet kilka dni i wtedy dodatkowym cierpieniem torturowanej osoby był brak snu. Tortura ta była bardzo bolesna.

Byk z brązu Okrutne narzędzie, stosowane w starożytnej Grecji. Był to odpowiednio spreparowany byk,

Byk z brązu Okrutne narzędzie, stosowane w starożytnej Grecji. Był to odpowiednio spreparowany byk, posiadający w górnej części specjalny, zamykany otwór. Przez niego we wnętrzu byka umieszczano obezwładnionego skazańca, a potem podkładano pod martwym zwierzęciem ogień. W trakcie egzekucji, dźwięk wydawany przez cierpiących skazańców, wydobywał się przez głowę byka. Był on tak zniekształcony, że przypominał ryk zwierzęcia. Co ciekawe, konstruktor byka z brązu zakładał na początku, że będzie on służył jako. . . instrument muzyczny.

Piła tortur Stosowana była zwykle u osób, które popełniły najcięższe przewinienia. Skazańca wieszano do

Piła tortur Stosowana była zwykle u osób, które popełniły najcięższe przewinienia. Skazańca wieszano do góry nogami. Potem, za pomocą piły, stopniowo go przekrajano, od pachwiny w kierunku głowy. W związku z tym, że torturowany zawieszony był do góry nogami, cała krew spływała w kierunku mózgu, powodując zmniejszenie upływu posoki z naruszonych tkanek. W ten sposób cierpienie skazańca wydłużano nawet do kilku godzin.

Czaszkozgniatacz Mechanizm działania tego urządzenia przypomina imadło. Przyrząd ten składał się z nakładanego na

Czaszkozgniatacz Mechanizm działania tego urządzenia przypomina imadło. Przyrząd ten składał się z nakładanego na czubek głowy metalowego kapturka oraz podstawy, która umieszczana była pod brodą skazańca. Elementy połączone były metalowymi spoiwami. Kluczowym elementem była śruba ze specjalnym uchwytem, którą kat dokręcał powoli. Czaszkozgniatacz stopniowo prowadził do połamania szczęki, uszkodzenia oczodołów i zmiażdżenia czaszki oraz mózgu.

Żelazna dziewica Była to metalowa szafa, niemal idealnie pasująca do rozmiarów więźnia. Z przodu

Żelazna dziewica Była to metalowa szafa, niemal idealnie pasująca do rozmiarów więźnia. Z przodu posiadała drzwi, które kat w każdej chwili mógł otworzyć lub zamknąć. Zazwyczaj otwarcie drzwiczek przez oprawcę, oznaczało kolejną chwilę męki, m. in. za pomocą tkwiących w nich kolców. Ponadto dręczyciel przez otwór nacinał ciało ofiary bądź wbijał jej ostro zakończone przedmioty. Ze względu na to, że szafa była doskonale dopasowana do rozmiarów człowieka, cierpiętnik nie mógł się poruszyć w trakcie otrzymywania kolejnych ciosów.

* http: //www. sadistic. pl/tortury-narzedzia-tortur-vt 202708. htm http: //niewiarygodne. pl/gid, 13519724, img, 13520034, kat,

* http: //www. sadistic. pl/tortury-narzedzia-tortur-vt 202708. htm http: //niewiarygodne. pl/gid, 13519724, img, 13520034, kat, 1017185, page, 8, title, 10 -mrozacych-krew-w-zylach-tortur, galeriazdjecie. html http: //niewiarygodne. pl/gid, 13519724, img, 13520041, kat, 1017185, page, 7, title, 10 -mrozacych-krew-w-zylach-tortur, galeriazdjecie. html http: //niewiarygodne. pl/gid, 13519724, img, 13520036, kat, 1017185, page, 10, title, 10 -mrozacych-krew-w-zylach-tortur, galeriazdjecie. html https: //www. google. pl/imghp? hl=pl&tab=wi&ei=m. Yv. KUsfv. Fcqit. Aa. Q_4 DIC Q&ved=0 CAQQqi 4 o. Ag http: //niewiarygodne. pl/gid, 13519724, img, 13520060, kat, 1017185, page, 3, title, 10 -mrozacych-krew-w-zylach-tortur, galeriazdjecie. html http: //mojhistorycznyblog. pl/2013/08/01/sa-nieodlaczna-czescianaszej-cywilizacji-tortury. html http: //pl. wikipedia. org/wiki/Tortura. html

WYKONAŁA: ALEKSANDRA WILKOSZ Gimnazjum nr 31 im. Szarych Szeregów w Łodzi ul. Grota –

WYKONAŁA: ALEKSANDRA WILKOSZ Gimnazjum nr 31 im. Szarych Szeregów w Łodzi ul. Grota – Roweckiego 1 (kl. IIc) Opiekun: Gabriela Tomczyk