UCHO PRACA OTOLARYNGOLOGA I AUDIOLOGA Ucho narzd suchu

  • Slides: 20
Download presentation
UCHO PRACA OTOLARYNGOLOGA I AUDIOLOGA

UCHO PRACA OTOLARYNGOLOGA I AUDIOLOGA

Ucho – narząd słuchu występujący jedynie u kręgowców. Najbardziej złożone i rozwinięte uszy występują

Ucho – narząd słuchu występujący jedynie u kręgowców. Najbardziej złożone i rozwinięte uszy występują u ssaków. Ucho odbiera fale dźwiękowe, przekształca je w drgania mechaniczne, a drgania w impulsy nerwowe. Odpowiada także za zmysł równowagi (błędnik).

Ucho składa się z trzech części: v ucha zewnętrznego, v ucha środkowego oraz v

Ucho składa się z trzech części: v ucha zewnętrznego, v ucha środkowego oraz v ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne występuje jedynie u ssaków. Ucho zewnętrzne i środkowe odpowiadają głównie za słuch, ucho wewnętrzne zawiera także elementy odpowiedzialne za równowagę.

UCHO ZEWNĘTRZNE

UCHO ZEWNĘTRZNE

Ucho środkowe składa się z : Ø Błony bębenkowej Ø 3 kosteczek - ich

Ucho środkowe składa się z : Ø Błony bębenkowej Ø 3 kosteczek - ich zadaniem jest wzmocnienie drgań błony bębenkowej i doprowadzenie ich do ucha wewnętrznego. Kosteczki słuchowe są najmniejszymi kośćmi organizmu ludzkiego. Ø Trąbki słuchowej - kanału łączącego ucho środkowe z gardłem Błędnik Trąbka słuchowa (Trąbka Eustachiusza)

Ucho wewnętrzne – wewnętrzna część ucha. Jest jednym z elementów (receptorem) zmysłu równowagi i

Ucho wewnętrzne – wewnętrzna część ucha. Jest jednym z elementów (receptorem) zmysłu równowagi i zmysłu słuchu. Kanały półkoliste Ślimak Błędnik Trąbka Eustachiusza

DŹWIĘKI SŁYSZANE PRZEZ CZŁOWIEKA

DŹWIĘKI SŁYSZANE PRZEZ CZŁOWIEKA

Szept 20 d. B Śpiew ptaków 40 d. B Rozmowa 60 d. B Ciężarówka

Szept 20 d. B Śpiew ptaków 40 d. B Rozmowa 60 d. B Ciężarówka 80 d. B Dzwonek szkolny 90 d. B Koncert rockowy 120 d. B Odrzutowiec 130 d. B Wybuch petardy 160 d. B

120 d. B – próg bólu 65 d. B – próg szkodliwości 85 d.

120 d. B – próg bólu 65 d. B – próg szkodliwości 85 d. B – próg uszkodzenia słuchu 130 db – próg szybkiego uszkodzenia słuchu

Najczęstsze choroby uszu: § Ostre zapalenie ucha środkowego, zewnętrznego i wewnętrznego § Otoskleroza -

Najczęstsze choroby uszu: § Ostre zapalenie ucha środkowego, zewnętrznego i wewnętrznego § Otoskleroza - choroba błędnika kostnego powodującą upośledzenie słuchu § Choroba Meniere'a – nagromadzenia płynu w błędniku § Nowotwory § Urazy termiczne – odmrożenie, oparzenie § Urazy akustyczne – wybuch petardy, eksplozja, strzał z broni palnej § Urazy mechaniczne – usuwanie ciała obcego z ucha § Zapalenia nerwu § Zakażenia ucha § Zapalenie błędnika § Głuchota

Jak dbać o słuch: Od około 30. roku życia zmysł słuchu zaczyna się starzeć.

Jak dbać o słuch: Od około 30. roku życia zmysł słuchu zaczyna się starzeć. W miarę upływu lat nasza zdolność słyszenia może więc ulegać pogorszeniu na skutek powolnego zaniku komórek słuchowych w ślimaku usznym. Zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami na temat prawidłowego dbania o słuch. § Unikaj hałasu - unikaj częstego używania słuchawek, nie słuchaj głośno muzyki § Zapewnij ciepło swoim uszom - noś czapkę lub nauszniki, zwłaszcza gdy wieje zimny wiatr § Lecz infekcje - gdy boli ucho idź do lekarza § Dbaj o higienę - nie czyść patyczkami § Wprowadź ciszę do swojego domu. § Pamiętaj o badaniach kontrolnych.

OTOLARYNGOLOG TO LEKARZ ZAJMUJĄCY SIĘ LECZENIEM CHORÓB UCHA, NOSA, KRTANI, GARDŁA.

OTOLARYNGOLOG TO LEKARZ ZAJMUJĄCY SIĘ LECZENIEM CHORÓB UCHA, NOSA, KRTANI, GARDŁA.

AUDIOLOG TO LEKARZ ZAJMUJĄCY SIĘ DIAGNOZOWANIEM ORAZ LECZENIEM ZABURZEŃ SŁUCHU – GŁÓWNIE NIEDOSŁUCHU

AUDIOLOG TO LEKARZ ZAJMUJĄCY SIĘ DIAGNOZOWANIEM ORAZ LECZENIEM ZABURZEŃ SŁUCHU – GŁÓWNIE NIEDOSŁUCHU

HENRYK SKARŻYŃSKI Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach Henryk Skarżyński podczas operacji wszczepienia implantu ślimakowego

HENRYK SKARŻYŃSKI Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach Henryk Skarżyński podczas operacji wszczepienia implantu ślimakowego (PDCI) w Kajetanach (2010)

Henryk Skarżyński (ur. 3 stycznia 1954 w Rosochatem Kościelnem) – polski lekarz otolaryngolog, audiolog

Henryk Skarżyński (ur. 3 stycznia 1954 w Rosochatem Kościelnem) – polski lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Od roku 2011 Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego przywracając słuch osobie głuchej i uruchomił stały program stosowania implantów słuchowych. Jako pierwszy w świecie wykonał 12 lipca 2002 stworzoną przez siebie metodą PDCI operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie w roku 2004 u pierwszego w świecie dziecka, dając szansę na zdecydowaną poprawę jakości życia u tych chorych. Jest autorem i współautorem ponad 1000 prac naukowych oraz około 2500 wystąpień naukowych, promotorem ponad 21 prac doktorskich i opiekunem 6 rozpraw habilitacyjnych oraz członkiem towarzystw naukowych o zasięgu światowym w obszarze medycyny dotyczącym otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i rehabilitacji.

Cieszę się, że moi pacjenci zobaczą mnie w teatrze bez straszącego białego fartucha. Wspólnie

Cieszę się, że moi pacjenci zobaczą mnie w teatrze bez straszącego białego fartucha. Wspólnie będziemy oglądać spektakl, śmiać się i wzruszać. Osoby niesłyszące mają szansę uwierzyć, że są tacy jak inni. To dla nich ważne od strony psychologicznej. To forma terapii. Dla osób słyszących, które często zapominają o tym, że ktoś może żyć w świecie ciszy, takie spotkanie w teatrze też będzie – mam nadzieję – ważnym doświadczeniem. Uwrażliwi ich na problem. Dziennikarka: Jak osoby niesłyszące radzą sobie w teatrze, w kinie? Henryk Skarżyński: Unikają tych miejsc. Chodzą na filmy z napisami. Czasem tylko dlatego, żeby udowodnić rówieśnikom, że nie są gorsi. Natomiast teatr dla nich nie istnieje. To bariera nie do przejścia. Mają ogromne opory.

Profesor pamięta wszystkich swoich pacjentów. Małgorzata ma 43 lata. Jest lekarzem stomatologiem, doktorem nauk

Profesor pamięta wszystkich swoich pacjentów. Małgorzata ma 43 lata. Jest lekarzem stomatologiem, doktorem nauk medycznych i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Była uczennicą szkoły muzycznej w klasie fortepianu, kiedy w wieku 13 lat całkowicie straciła słuch. Po operacjach obydwu uszu, stała się użytkowniczką dwóch implantów ślimakowych. Wróciła do świata dźwięków i gry na fortepianie. Olaf, 18 -letni perkusista z Łodzi. Tuż po urodzeniu zdiagnozowano u niego głuchotę i gdy miał mniej niż dwa lata, wszczepiłem mu implant. Gra na perkusji. Kate, straciła słuch jako nastolatka i przeżyła załamanie. Po tym, jak wszczepiłem jej implant ślimakowy, odkryła w sobie pasję samotnych podróży i miłość do dalekiej Północy. Była jedyną uczestniczką z Polski podczas wyprawy Polar 2015 - razem z grupą 20 osób z całego świata przedzierała się 300 kilometrów przez arktyczną tundrę z saniami i psim zaprzęgiem. Agata, doktor chemii, z zamiłowania tłumaczkę literatury naukowej. Zna dobrze trzy języki obce. Długo nie mogła się zdecydować na wszczepienie implantu. Dziś mówi o sobie: "jestem uzależniona od dźwięków" i cieszy się, że może szybciej uczyć się języków. Dwudziestoparoletnia Ania decyzję o wszczepieniu implantu słuchowego podjęła, już będąc skrzypaczką. Teraz ze swoim folkowym zespołem koncertuje na całym świecie. 20 -letnia Weronika, która ma głos podobny do głosu Anny German. Od urodzenia cierpi na niedosłuch związany z głęboką wadą słuchu. W wieku 2, 5 roku została moją pacjentką, korzysta z implantu, koncertuje i studiuje na Uniwersytecie Muzycznym.

Ślimak Trąbka Eustachiusza

Ślimak Trąbka Eustachiusza

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ OPRACOWAŁA EWA MROCZEK

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ OPRACOWAŁA EWA MROCZEK