Szkoa Podstawowa nr 16 Wrocaw Lekcje Twrczoci TRP

  • Slides: 23
Download presentation
Szkoła Podstawowa nr 16 Wrocław Lekcje Twórczości – TRP w praktyce

Szkoła Podstawowa nr 16 Wrocław Lekcje Twórczości – TRP w praktyce

KLASA 1 d rok szkolny 2015/2016 Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Sanigórska Nauczyciel wspierający: Małgorzata Łabentowicz

KLASA 1 d rok szkolny 2015/2016 Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Sanigórska Nauczyciel wspierający: Małgorzata Łabentowicz

Zanim przejdziemy do rzeczy, szczypta teorii. . . O Kto to jest człowiek kreatywny?

Zanim przejdziemy do rzeczy, szczypta teorii. . . O Kto to jest człowiek kreatywny? O Człowiek kreatywny to osoba zdolna tworzyć i wyrażać nowatorskie pomysły, które pozwalają rozwiązać problemy lub zaspokajają istniejące lub potencjalne potrzeby. Nowatorskie jest to, co nowe i wartościowe w skali indywidualnej lub globalnej; to, co sprawia, że świat jest lepszy lub piękniejszy. O Kreatywność jest zatem cechą człowieka, która przejawia się w innowacyjnych zachowaniach i jak każdą cechę można rozwijać.

Innowacja O Innowacja – Przez innowację rozumie się „wprowadzenie czegoś nowego; rzecz nowo wprowadzona;

Innowacja O Innowacja – Przez innowację rozumie się „wprowadzenie czegoś nowego; rzecz nowo wprowadzona; nowość; reforma (Kopaliński, 1994). W literaturze przedmiotu można spotkać wiele definicji innowacji, przeważa jednak pogląd, że innowacje to także celowe zmiany wprowadzone przez człowieka, które przyczyniają się do postępu.

Innowacja O Rodzaje wdrażanej innowacji: Programowa – nowatorski program nauczania, zgodny z podstawą programową

Innowacja O Rodzaje wdrażanej innowacji: Programowa – nowatorski program nauczania, zgodny z podstawą programową dla edukacji wczesnoszkolnej, zakłada wzbogacenie (rozszerzenie, pogłębienie) treści kształcenia w kl. I-III o nowe treści realizowane w ramach twórczego rozwiązywania zadań i problemów, ze szczególnym uwzględnieniem ich realizacji w edukacjach: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, społecznej i technicznej.

Innowacja Metodyczna – wprowadzenie do edukacji wczesnoszkolnej nowej strategii kształcenia rozwijającej myślenie twórcze i

Innowacja Metodyczna – wprowadzenie do edukacji wczesnoszkolnej nowej strategii kształcenia rozwijającej myślenie twórcze i sposób uczenia (się) uczniów, wykorzystującej metodykę TRP (twórczego rozwiązywania problemów).

Innowacja za zgodą organu prowadzącego w roku szk. 2015/2016 do planu nauczania w jednej

Innowacja za zgodą organu prowadzącego w roku szk. 2015/2016 do planu nauczania w jednej kl. I zostaje dodana jedna godzina tygodniowo na realizację nowego rodzaju edukacji – edukacji twórczej. W ciągu 3 -letniego pilotażu lekcję prowadzi dwóch nauczycieli – nauczyciel prowadzący (Np. ) i nauczyciel wspierający (Nw). Organizacyjna –

Program nauczania TWÓRCZE ROZWIĄZYWANIE POROBLEMÓW (TRP) w praktyce – Edukacja twórcza

Program nauczania TWÓRCZE ROZWIĄZYWANIE POROBLEMÓW (TRP) w praktyce – Edukacja twórcza

Cele i założenia programu O Program nauczania TRP jest nowym impulsem pedagogicznym, może stać

Cele i założenia programu O Program nauczania TRP jest nowym impulsem pedagogicznym, może stać się przyczynkiem edukacyjnego sukcesu współczesnej szkoły. W celach i założeniach programu widoczny jest akcent położony na naukę myślenia stymulowaną w procesie twórczego rozwiazywania zadań i problemów.

Cele i założenia programu O Główny nacisk w programie został położony na poznanie przez

Cele i założenia programu O Główny nacisk w programie został położony na poznanie przez dzieci sposobów myślenia i możliwości własnego umysłu. Jednym z ważnych zadań takiego procesu kształcenia i wychowania jest nauczenie dzieci odwagi w myśleniu i działaniu, świadome zdobywanie wiedzy, dokonywania wyborów.

Cele i założenia programu O Nauczanie najmłodszych uczniów twórczego rozwiązywania problemów w praktyce a

Cele i założenia programu O Nauczanie najmłodszych uczniów twórczego rozwiązywania problemów w praktyce a przede wszystkim rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci oraz kształcenie umiejętności formułowania trafnych, ciekawych pytań, to gimnastyka umysłu – usprawniająca płynność, giętkość i oryginalność myślenia – ukierunkowana na rozwijanie mądrości.

Cele i założenia programu O To także nauka umiejętności: słuchania innych, pracy zespołowej, podejmowania

Cele i założenia programu O To także nauka umiejętności: słuchania innych, pracy zespołowej, podejmowania decyzji, obrony swego zdania, rozwijanie postawy odpowiedzialności, pracowitości, budowania poczucia własnej wartości.

Cele szczegółowe kształtowanie umiejętności O dostrzegania i formułowania problemów, O O zadawania pytań, świadomego

Cele szczegółowe kształtowanie umiejętności O dostrzegania i formułowania problemów, O O zadawania pytań, świadomego podejmowania twórczego działania, podejmowania i realizacji prac badawczych, doświadczeń i eksperymentów w celu konstruowania wiedzy, wyciągania wniosków i uczenia się, realizacji projektów krótko - i długoterminowych, wytrwałego dążenia do celu, pracy w zespole i doceniania uczenia się od siebie nawzajem, samooceny i oceny koleżeńskiej, formułowania informacji zwrotnej.

W kasie pierwszej położono nacisk na rozwijanie płynności, giętkości, oryginalności myślenia, wrażliwości na problemy

W kasie pierwszej położono nacisk na rozwijanie płynności, giętkości, oryginalności myślenia, wrażliwości na problemy i elaborację.

O Płynność myślenia to zdolność do wytwarzania w krótkim czasie wielu słów, sentencji, idei

O Płynność myślenia to zdolność do wytwarzania w krótkim czasie wielu słów, sentencji, idei czy pomysłów. Polega na umiejętności szybkiego i swobodnego posługiwania się słowami, obrazami, wyobrażeniami dźwiękowymi - w zależności od problemu.

O Giętkość myślenia to zdolność do wytwarzania jakościowo różnych wytworów i zmiany kierunku poszukiwań,

O Giętkość myślenia to zdolność do wytwarzania jakościowo różnych wytworów i zmiany kierunku poszukiwań, umiejętność dostosowywania metod rozwiązywania problemów do zmieniających się okoliczności. Giętkość jest przeciwieństwem sztywności myślenia.

O Oryginalność myślenia to zdolność wychodzenia poza stereotypowe rozwiązania, umożliwiająca dostrzeganie nowych, niezwykłych aspektów

O Oryginalność myślenia to zdolność wychodzenia poza stereotypowe rozwiązania, umożliwiająca dostrzeganie nowych, niezwykłych aspektów sytuacji. Ułatwia wytwarzanie nieprzeciętnych pomysłów.

O Wrażliwość na problemy to zdolność wykrywania luk, wad i niedostatków, korzyści lub kłopotów

O Wrażliwość na problemy to zdolność wykrywania luk, wad i niedostatków, korzyści lub kłopotów występujących w różnych dziedzinach i sytuacjach, formułowania pytań w stosunku do obserwowanych sytuacji, wyszukiwanie podobieństw i różnic w rzeczach.

O Elaboracja to umiejętność rozwijania, rozszerzania i upiększania, czyli dopracowywania myśli pierwotnej.

O Elaboracja to umiejętność rozwijania, rozszerzania i upiększania, czyli dopracowywania myśli pierwotnej.

HEURYSTYKI TWÓRCZE W PROGRAMIE TRP w klasie pierwszej O „Co by było, gdyby. .

HEURYSTYKI TWÓRCZE W PROGRAMIE TRP w klasie pierwszej O „Co by było, gdyby. . . ? ” „Burza mózgów”, „Piramida priorytetów”, „Burza mózgów - Stop and go” , „Skojarzenia gwiezdne” , „Burza pytań w LT – TRP”, „Łańcuch skojarzeń”, „Zalety, wady i to, co interesujące” (E. de Bono).

HEURYSTYKI TWÓRCZE W PROGRAMIE TRP w klasie pierwszej O „Alfabet”, „Technika 635”, „Mapa myśli”,

HEURYSTYKI TWÓRCZE W PROGRAMIE TRP w klasie pierwszej O „Alfabet”, „Technika 635”, „Mapa myśli”, „Obrazki dynamiczne”, „Inny punkt widzenia”, „Metaplan” , „Rozważ Wszystkie Czynniki” (RWC), „Alternatywy, możliwości, wybory” (AMW), „SCAMPER”.

Sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania O Realizując program – krok po kroku –

Sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania O Realizując program – krok po kroku – należy pamiętać, że podmiotem wszechstronnego oddziaływania nauczyciela w procesie dydaktycznym jest dziecko. Podstawą do uczenia się i rozwoju jest naturalna aktywność małego ucznia, jego chęć do działania i uczenia się. Zadaniem nauczyciela, już od pierwszego dnia nauki w szkole, jest dodawanie uczniom odwagi – budowanie w nich wiary we własne siły i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Nie daje on gotowych rozwiązań, ale podąża w myśleniu za uczniami, słucha i liczy się z ich zdaniem oraz przyjętymi rozwiązaniami. Stara się jak najczęściej rezygnować z oceny własnej na rzecz wyrażania opinii przez uczniów. W ten sposób uczy oceny koleżeńskiej i/lub samooceny i oddaje pole do aktywności dzieciom. Nadaktywność nauczyciela, wynikająca ze specyfiki nauczania w edukacji wczesnoszkolnej, ustępuje miejsca aktywności uczniów.

Dziękuję za uwagę Małgorzata Sanigórska Małgorzata Łabentowicz

Dziękuję za uwagę Małgorzata Sanigórska Małgorzata Łabentowicz