Regionln vuka Eduard Hofmann upr Tereza ekov Jaro

  • Slides: 46
Download presentation
Regionální výuka Eduard Hofmann upr. Tereza Češková Jaro 2017

Regionální výuka Eduard Hofmann upr. Tereza Češková Jaro 2017

ZS 1 MP_DIVZ DIDAKTIKA INTEGROVANÉHO VĚDNÍHO ZÁKLADU ZEMĚPISNÉ UČIVO – STUDIJNÍ MATERIÁLY Eduard Hofmann

ZS 1 MP_DIVZ DIDAKTIKA INTEGROVANÉHO VĚDNÍHO ZÁKLADU ZEMĚPISNÉ UČIVO – STUDIJNÍ MATERIÁLY Eduard Hofmann Po přečtení kapitoly budou studenti umět: üvyhodnotit školské dokumenty a na jejich základě připravit zeměpisné kurikulum pro vzdělávací oblast Člověk a jeho svět; üsprávně posoudit význam zeměpisného učiva pro vzdělávací oblast Člověk a jeho svět; üzpracovávat zeměpisnou charakteristiku místa bydliště a vyhledávat k ní vhodné zdroje; üzařadit nabyté vědomosti do výuky na základě regionálního principu; üvyužívat mezipředmětových vazeb s ostatními přírodovědnými, společenskovědními předměty a výchovami; üpoužívat vhodné metody a formy výuky.

Člověk a jeho svět a zeměpisné učivo üŽáci se učí pozorovat a pojmenovávat věci,

Člověk a jeho svět a zeměpisné učivo üŽáci se učí pozorovat a pojmenovávat věci, jevy a děje, jejich vzájemné vztahy a souvislosti; utváří se tak jejich prvotní ucelený obraz světa. üPoznávají sebe i své nejbližší okolí a postupně se seznamují s místně i časově vzdálenějšími osobami i jevy a se složitějšími ději. üUčí se vnímat lidi a vztahy mezi nimi, všímat si podstatných věcných stránek i krásy lidských výtvorů a přírodních jevů, soustředěně je pozorovat a přemýšlet o nich. üNa základě poznání sebe a svých potřeb a porozumění světu kolem sebe se žáci učí vnímat základní vztahy ve společnosti, porozumět soudobému způsobu života, jeho přednostem i problémům, chápat současnost jako výsledek minulosti a východisko do budoucnosti. üPři osvojování poznatků a dovedností ve vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět se žáci učí vyjadřovat své myšlenky, poznatky a dojmy, reagovat na myšlenky, názory a podněty jiných !!!

Co je to geografie? Dnešní geografie překračuje svou původní řeckou definici „psaní o Zemi“;

Co je to geografie? Dnešní geografie překračuje svou původní řeckou definici „psaní o Zemi“; je to věda, která nám pomáhá lépe chápat a chránit naši rodnou modrou planetu. Jinými slovy: geografie klade stále větší důraz na pochopení, jak lidé mění svět k lepšímu i k horšímu. Geografové by se měli podílet na vysvětlení, předvídání a řízení globálních důsledků místních a regionálních poměrů a problémů. (Almanach geografie. ) https: //prezi. com/5 dmyba 3 wldgt/untitled-prezi/

Co je to zeměpis? Zeměpis je integrující předmět o vzájemných vtazích mezi lidskou společností

Co je to zeměpis? Zeměpis je integrující předmět o vzájemných vtazích mezi lidskou společností a přírodními složkami a procesy. Snaží se rozpoznat odlišnosti a podobnosti mezi kulturou, politickým systémem, ekonomikou, krajinou a prostředím na lokální, regionální a globální úrovni.

Region - vedle pojmu krajina ústřední geografický pojem - podřazené pojmy rajón, oblast, areál,

Region - vedle pojmu krajina ústřední geografický pojem - podřazené pojmy rajón, oblast, areál, územní obvod, ale i stát, kraj, okres, obec - region je spojitá, unikátní a charakteristická část území (krajiny), odlišující se od okolních regionů určitými zvláštnostmi, vlastnostmi, vývojem, funkcemi, strukturou atp. - typologie regionů – viz studijní text

VLASTIVĚDA MORAVSKÁ Vzniká na základě vlastní práce s různými zdroji informací Poloha, rozloha Přírodní

VLASTIVĚDA MORAVSKÁ Vzniká na základě vlastní práce s různými zdroji informací Poloha, rozloha Přírodní poměry Geologická stavba; 2. 2 Reliéf; 2. 3 Klimatické poměry; 2. 4 Půdy; 2. 5 Rostlinstvo a živočišstvo; 2. 6 Ochrana přírody Společenské poměry Historický vývoj; 3. 2 Obyvatelstvo a sídla; 3. 3 Hospodářství; 3. 4 Školství a kultura; 3. 5 Sport; 3. 6 Rekreace a cestovní ruch; 3. 7 Životní prostředí; 3. 8 SWOT analýza obce – silné a slabé stránky

PRO POCHOPENÍ ÚLOHY ZEMĚPISU JE NAUČIT SE: „ZEMĚPISNĚ (GEOGRAFICKY) MYSLET“

PRO POCHOPENÍ ÚLOHY ZEMĚPISU JE NAUČIT SE: „ZEMĚPISNĚ (GEOGRAFICKY) MYSLET“

Základem pro geografické myšlení je umění kladení správných geografických otázek, které jsou, např. :

Základem pro geografické myšlení je umění kladení správných geografických otázek, které jsou, např. : ?

Co vidíte na fotografii? Zkuste ji popsat. Co je to za místo? Jak to

Co vidíte na fotografii? Zkuste ji popsat. Co je to za místo? Jak to víš? Jaké znaky vidíš? Co je pro toto místo typické? Co zde mohou lidé dělat? Jak je toto místo spjaté s jinými místy? Čím se liší, nebo je naopak podobné místu, kde žiješ, a proč? Jak se mění a proč? Jaké by to bylo žít na tomto místě? Co se ti na tomto místě líbí? 1. Udělej seznam toho, co nám daná fotografie sděluje. 2. Udělej seznam toho, co nám fotografie nesděluje. 3. O kterých věcech ze seznamu by ses chtěl dozvědět víc? 4. Dokážeme se na tyto věci zeptat?

Základní geografické otázky se ptají po souvislostech.

Základní geografické otázky se ptají po souvislostech.

Kde to je? Jaké to je? Proč je to tam? Jak to vzniklo? Jaký

Kde to je? Jaké to je? Proč je to tam? Jak to vzniklo? Jaký to má vliv? Jak by to mělo být uzpůsobeno vzájemnému užitku člověka a přírody?

Proč učit tímto způsobem? Význam tvoření vlastních otázek u žáka: • žáci se ptají

Proč učit tímto způsobem? Význam tvoření vlastních otázek u žáka: • žáci se ptají na věci, které je zajímají • otázky jsou kladeny způsobem, kterému rozumí • pokud se žáci ptají z vlastní iniciativy, jsou více motivováni na ně najít odpověď • žáci tvoří takové otázky, nad kterými se dospělí často nezamýšlí • otázky žáků nám poskytují propojení pro získávání dalších znalostí a porozumění • vypovídají o jejich současné úrovni znalostí • kladení otázek podporuje žáky v tom, aby se sami vzdělávali

Kde na tyto otázky budeme hledat odpovědi?

Kde na tyto otázky budeme hledat odpovědi?

Regionální princip Společným jmenovatelem výuky na prvním stupni ZŠ je používání několika pedagogických principů

Regionální princip Společným jmenovatelem výuky na prvním stupni ZŠ je používání několika pedagogických principů např. od blízkého k vzdálenému; od konkrétního k abstraktnímu atd. Všechny tyto principy spojuje tzv. regionální princip, což v praxi znamená používání místní krajiny pro vysvětlení abstraktních prvků a k objasnění jevů vzdálenějších.

Regionální kabinet Co to je? ? ?

Regionální kabinet Co to je? ? ?

- všechny materiály, které si do Vašeho regionálního portfolia sbíráte, směřují k hlubšímu porozumění

- všechny materiály, které si do Vašeho regionálního portfolia sbíráte, směřují k hlubšímu porozumění Vašemu okolí - podklady jsou využitelné i pro činnosti s žáky

Katastrální mapa

Katastrální mapa

Územní plán

Územní plán

Popiš co vidíš na starém a na novém snímku okolí tvého bydliště a napiš,

Popiš co vidíš na starém a na novém snímku okolí tvého bydliště a napiš, jaký je mezi nimi rozdíl.

Práce s ortofotomapou Podívej se z výšky na svoji obec a ukaž: - pole;

Práce s ortofotomapou Podívej se z výšky na svoji obec a ukaž: - pole; louku, rybník, hlavní silnici, popiš jednotlivé části obce atd. Zkontroluj, jestli sis počínal správně. Ukaž to samé na mapě a podívej se jak jsou tyto objekty a plochy vyznačeny. Nakresli si je na kartičky a popiš je.

Práce s mapami a leteckými snímky Na leteckém snímku je naše škola - Popište

Práce s mapami a leteckými snímky Na leteckém snímku je naše škola - Popište její polohu; - Ukažte, kde je budova Poříčí 7 a kde budova Poříčí 9; - Ukažte řeku Svratku, křižovatku s ulicí Vídeňskou, ulici Ypsilantiho a ulici Křížovou; - Nakreslete na papír plánek školy s nejbližším okolím; - Výsledek zkontrolujte podle plánku na další straně. Úkol pro děti: Nakreslete plánek okolí svého bydliště.

Letecká mapa Pd. F MU, Poříčí 7, 9

Letecká mapa Pd. F MU, Poříčí 7, 9

Plán města Brna - okolí Pd. F Poříčí 7, 9

Plán města Brna - okolí Pd. F Poříčí 7, 9

Zeptejte se na okolí budovy fakulty tak, abyste využil(a) základní geografické otázky.

Zeptejte se na okolí budovy fakulty tak, abyste využil(a) základní geografické otázky.

DVĚ MOŽNOSTI POSTUPU K VYUŽITÍ MÍSTA 1. OD GEOGRAFICKÉ CHARAKTERISTIKY – UVĚOMUJEME SI, CO

DVĚ MOŽNOSTI POSTUPU K VYUŽITÍ MÍSTA 1. OD GEOGRAFICKÉ CHARAKTERISTIKY – UVĚOMUJEME SI, CO V OKOLNÍ KRAJINĚ FUNGUJE A JAK TO VYPADÁ - viz dále. 2. OD CÍLŮ VÝUKY – HLEDÁME VHODNÁ MÍSTA, NA KTERÝCH MŮŽEME NĚCO UKÁZAT, PŘIBLÍŽIT – PAK CÍLENĚ DOHLEDÁME JEJICH CHARAKTERISTIKU – např. charakter vodního toku, půdní odkryv, odkryv hornin, změna ve využití ploch – nová výstavba, kritický pohled na různé části obce a okolí…- viz např. krajinotvorné prvky)

Kolejka (2014) uvádí, že genius loci je duch místa. Zahrnuje pozitivní i negativní vnímání

Kolejka (2014) uvádí, že genius loci je duch místa. Zahrnuje pozitivní i negativní vnímání krajiny. Bývá důvodem, proč se na určité místo opakovaně vracíme či se mu vyhýbáme. Geniem loci mohou být např. hrady, zámky, bojiště, hřbitovy, boží muka, památníky, vodní plochy či průmyslová architektura.

Podle Hexnere (2007) je pohledová osa významnou linií uvnitř zástavby, která mohla vzniknout historických

Podle Hexnere (2007) je pohledová osa významnou linií uvnitř zástavby, která mohla vzniknout historických vývojem či byla založena záměrně. Může propojovat části města, ale nemusí směřovat k významným cílům v krajině.

Podle Obersteina a Cacha (2001) je dominanta pohledově významný prvek v urbanistické kompozici. Může

Podle Obersteina a Cacha (2001) je dominanta pohledově významný prvek v urbanistické kompozici. Může se jednat o budovu či přírodní útvar, který má výrazný vliv na strukturu města či krajiny. Okolí napomáhá dominantě k tomu, aby vynikla.

Hexner (2007) uvádí, že osa – cesta může spojovat významné cíle v městské struktuře

Hexner (2007) uvádí, že osa – cesta může spojovat významné cíle v městské struktuře nebo v krajině.

Pohledová zábrana - bariéra či překážka, která brání výhledu.

Pohledová zábrana - bariéra či překážka, která brání výhledu.

Zanedbané místo - zanedbané místo zpustlý a neudržovaný prostor, kterému není věnována dostatečná péče

Zanedbané místo - zanedbané místo zpustlý a neudržovaný prostor, kterému není věnována dostatečná péče a pozornost např. černé skládky.

Načrtněte (vyfoťte) typy krajiny, které se nachází v okolí školy (první projít a zakreslit

Načrtněte (vyfoťte) typy krajiny, které se nachází v okolí školy (první projít a zakreslit společně, ostatní rozdělit lokality) – porovnat, typické znaky, odlišnosti, funkce – podívat se, jak tyto typy jsou zaznamenány v mapě – Co by se stalo, kdyby bouře zničila most spojující…? Co vše by to ovlivnilo?

Vycházka – Místo, kde žiji Úspěch této aktivity závisí na přípravě: • trasy a

Vycházka – Místo, kde žiji Úspěch této aktivity závisí na přípravě: • trasy a výběru míst, kde se zastaví • načasování (den, týden, rok) • zdrojů/vybavení • žáků (jejich a učitelovo očekávání od práce v terénu) • pomoci dospělých osob • komunikace s rodiči

 • Najděte polohu daného místa na mapě, vyznačte cestu, jak jste se tam

• Najděte polohu daného místa na mapě, vyznačte cestu, jak jste se tam dostali. • Každý žák vyplní arch s hodnocením daného místa. • Jaká místa jsme navštívili? • Proč jsme tam šli? • Všem se nám tato místa líbila? Co se nám na nich líbilo/nelíbilo? • Líbilo se ještě někomu to stejné místo? Ze stejného důvodu? • Proč se nám všem nelíbila stejná místa? • Čím nás určité místo přitahuje? • Která z navštívených míst by byla vhodným místem pro hraní si / užít si klid / venčení psa / četbu knihy / tancování / schovávanou / jízdu na skateboardu. . .

Vyberte fotky míst: • vhodných rodiny s dětmi, • které by se daly zlepšit

Vyberte fotky míst: • vhodných rodiny s dětmi, • které by se daly zlepšit + náměty, • která by prezentovala jejich lokalitu jako cíl pro turisty, • která by poslali školy v cizí zemi, aby jejich lokalitu reprezentovali.

Příběh Popis místa může být užitečným počátečním bodem jak porozumět geografii, obzvlášť když jsou

Příběh Popis místa může být užitečným počátečním bodem jak porozumět geografii, obzvlášť když jsou činy lidí v tomto příběhu těsně spjaty nebo závisí na daném místě nebo prostředí. Někdy tyto události zahrnují geografické fenomény jako je dopad povodní na malou komunitu. V těchto situacích je možné objevovat: • fyzické a lidské prvky určitého místa – rozvoj povědomí o místě • dopad určité události na krajinu (přirozené nebo uměle vyvolané) • dopad události na život lidí žijících v těsné blízkosti • dopad události na život lidí žijících ve větší vzdálenosti Je nutné, aby žáci nejdříve získali povědomí o určitém místě a až poté zvažovali o dopadu přírodních (záplavy) a lidských (nový most) činností na toto místo.

MÍSTO, KDE ŽIJEME Očekávané výstupy - 1. období – žák: - vyznačí v jednoduchém

MÍSTO, KDE ŽIJEME Očekávané výstupy - 1. období – žák: - vyznačí v jednoduchém plánu místo svého bydliště a školy, cestu na určené místo a rozliší možná nebezpečí v nejbližším okolí Z - plán místa bydliště, mentální mapa, náčrt, plánek třídy, školního dvora - začlení svou obec (město) do příslušného kraje a obslužného centra ČR, pozoruje a popíše změny v nejbližším okolí, obci (městě) Z - nástěnná mapa, turistická mapa – spolu s legendou mapy - rozliší přírodní a umělé prvky v okolní krajině a vyjádří různými způsoby její estetické hodnoty a rozmanitost Z - pohled z okna, letecký snímek, panoramatický, topografický náčrt – www. mapy. cz, www. crr. cz

Očekávané výstupy - 2. období – žák - určí a vysvětlí polohu svého bydliště

Očekávané výstupy - 2. období – žák - určí a vysvětlí polohu svého bydliště nebo pobytu vzhledem ke krajině a státu Z – práce s různými druhy map, plánů a leteckých snímků - určí světové strany v přírodě i podle mapy, orientuje se podle nich a řídí se podle zásad bezpečného pohybu a pobytu v přírodě Z – práce na procvičování světových stran, buzola a mapa, třída - vycházka - rozlišuje mezi náčrty, plány a základními typy map; vyhledává jednoduché údaje o přírodních podmínkách a sídlištích lidí na mapách naší republiky, Evropy a polokoulí Z – práce s tematickými mapami – legenda apod. - vyhledá typické regionální zvláštnosti přírody, osídlení, hospodářství a kultury, jednoduchým způsobem posoudí jejich význam z hlediska přírodního, historického, politického, správního a vlastnického Z – vycházka po městě, fotografování budov, práce s kronikou - zprostředkuje ostatním zkušenosti, zážitky a zajímavosti z vlastních cest a porovná způsob života a přírodu v naší vlasti i v jiných zemích Z – zeměpisná črta, zážitek z prázdnin !? !? - rozlišuje hlavní orgány státní moci a některé jejich zástupce, symboly našeho státu a jejich význam

(1) Vymyslete co nejvíce geografických otázek vztahujících se k danému obrázku. (2) Vztáhněte obrázek

(1) Vymyslete co nejvíce geografických otázek vztahujících se k danému obrázku. (2) Vztáhněte obrázek k mapě a rozšiřte otázky i o práci s tematickými mapami.