PRAVIDLA PRO PSAN CITAC Kateina Janakov UKPed F

  • Slides: 17
Download presentation
PRAVIDLA PRO PSANÍ CITACÍ Kateřina Jančaříková UK-Ped. F Praha

PRAVIDLA PRO PSANÍ CITACÍ Kateřina Jančaříková UK-Ped. F Praha

PROČ CITOVAT Citace uvádíme hlavně z následujících důvodů: • Je to slušné. • Uvedení

PROČ CITOVAT Citace uvádíme hlavně z následujících důvodů: • Je to slušné. • Uvedení citace umožňuje čtenáři, který chce nastudovat danou problematiku podrobněji, aby si našel původní zdroj. • Citující se vyhne případným žalobám, protože podle autorského zákona může autor necitované kopírování svého textu zažalovat. • Citování autorovi pomůže, protože vědečtí a vysokoškolští pracovníci jsou hodnoceni také podle toho, kolikrát byly jejich práce citovány někým jiným.

Začátečnické chyby 1. Necitování použité práce 2. Pokud od někoho opíšeme větu, odstavec např.

Začátečnické chyby 1. Necitování použité práce 2. Pokud od někoho opíšeme větu, odstavec např. do seminární, bakalářské, diplomové práce a skutečného autora zatajíme, je krádež. A také pádný důvod k odmítnutí práce. 3. Citování práce, kterou jste nepoužili. 4. Je-li vaše práce hloupá, nepomůže vám ani když budete citovat Jana Ámose Komenského.

Chyby pokročilých Ø Nadměrné citování vlastních prací (autocitace). Můžete samozřejmě citovat práce, které s

Chyby pokročilých Ø Nadměrné citování vlastních prací (autocitace). Můžete samozřejmě citovat práce, které s vaším tématem přímo souvisí. Citování ostatních vlastních článků a děl je nevhodné. Ø Uvádění nepřesných citací. Podle všech citací by mělo být možné najít skutečný zdroj informací. Ø Nedodržení citační normy. Citace jsou sjednoceny tzv. citační normou. Ten, kdo ji nedodržuje poukazuje na svou „neodbornost“, i když je podle jeho citací teoreticky možné zdroje náležitě vyhledat.

Citace v denním tisku Pokud ve článku citujeme pouze jeden zdroj, je nejlepší ho

Citace v denním tisku Pokud ve článku citujeme pouze jeden zdroj, je nejlepší ho uvést citaci přímo do textu článku. Do elektronické publikace na internetu je nejlepší umístit přímo odskok (link) na citovaný zdroj.

Citace v odborných textech Pravidla pro psaní citací v odborných článcích a knihách jsou

Citace v odborných textech Pravidla pro psaní citací v odborných článcích a knihách jsou pevně daná českou národní normou ISO 690 (01 0197) a mezinárodní normou ISO 690. Vědečtí pracovníci se je musí naučit, obdobně jako se lidé musí naučit pravidla pravopisu nebo pravidla dobrého stolování. Problémem je, že některé časopisy mají své vlastní citační normy a na zákonnou normu nehledí.

ISO je zkrácený název pro International Organization for Standardization = Mezinárodní organizace pro standardizaci.

ISO je zkrácený název pro International Organization for Standardization = Mezinárodní organizace pro standardizaci. ISO sdružuje asi 140 národních standardizačních institutů, která vydává mezinárodní normy.

STRUKTURA CITACE KNIHY Píše se velkými písmeny Zdroj (v čem dílo najdeme). Zde je

STRUKTURA CITACE KNIHY Píše se velkými písmeny Zdroj (v čem dílo najdeme). Zde je to přímo kniha. Píše se kurzivou. AUTOR. Název (titul) : Podtitul. Překladatel nebo editor. Vydání. Místo vydání : Vydavatel, Rok vydání. Rozsah. Poznámky. Standardní číslo ISBN. „Červené“ údaje jsou povinné. Dvojtečka v citaci není interpunkční znaménko, ale symbol. Zde se píše s mezerami s obou stran.

CITACE KNIHY JEAN, G. Písmo paměť lidstva. Přeložila H. Tomková. 1. vydání. Martin :

CITACE KNIHY JEAN, G. Písmo paměť lidstva. Přeložila H. Tomková. 1. vydání. Martin : Slovart, 1994. 224 s. Z francouzského originálu L´ecriture, mémoire des hommes. Paris : Gallimard Jeunesse, 1987. ISBN 80 -7145 -115 -0. AUTOR. Název (titul) : Podtitul. Překladatel nebo editor. Vydání. Místo vydání : Vydavatel, Rok vydání. Rozsah. Poznámky. Standardní číslo ISBN.

CITACE ČLÁNKU Píše se velkými písmeny Zdroj (v čem dílo najdeme). Zde je to

CITACE ČLÁNKU Píše se velkými písmeny Zdroj (v čem dílo najdeme). Zde je to časopis. Píše se kurzivou. AUTOR. Název (titul) : Podtitul. Překladatel nebo ilustrátor. Časopis. Místo vydání : Vydavatel. Měsíc a rok vydání, ročník, číslo, stránky. Poznámky. Standardní číslo ISSN. „Červené“ údaje jsou povinné.

PŘÍKLAD CITACE ČLÁNKU TICHÝ, T. Přecitlivělost na zvuk. Gong. Praha : ASNEP. Červen 2000,

PŘÍKLAD CITACE ČLÁNKU TICHÝ, T. Přecitlivělost na zvuk. Gong. Praha : ASNEP. Červen 2000, roč. XXIV, č. 6. s. 157. ISSN 0323 -0732 AUTOR. Název (titul) : Podtitul. Překladatel nebo ilustrátor. Časopis. Místo vydání : Vydavatel. Měsíc a rok vydání, ročník, číslo, stránky. Poznámky. Standardní číslo ISSN.

CITACE ELEKTRONICKÉHO ZDROJE Zde se proti vší logice píše kurzivou název [Disketa 3, 5"]

CITACE ELEKTRONICKÉHO ZDROJE Zde se proti vší logice píše kurzivou název [Disketa 3, 5"] [CD-ROM] [online] Píše se velkými písmeny AUTOR. Název (titul) : Podtitul. Překladatel nebo editor. [Typ média]. Místo vydání : Vydavatel, Rok vydání. Datum poslední revize. [Datum citace]. Rozsah. Poznámky. Dostupné na <adresa ftp nebo http>. „Červené“ údaje jsou povinné. Pouze u „online“ citací

PŘÍKLAD CITACE ELEKTRONICKÉHO ZDROJE BOLDIŠ, P. Bibliografické citace dokumentů podle ISO 690. [online]. Poslední

PŘÍKLAD CITACE ELEKTRONICKÉHO ZDROJE BOLDIŠ, P. Bibliografické citace dokumentů podle ISO 690. [online]. Poslední úpravy 4. 1. 2000. [cit. 2000 -04 -11]. 23 s. Dostupné na <http: //www. cuni. cz/~boldisp/citace. html>. AUTOR. Název (titul) : Podtitul. Překladatel nebo editor. [Typ média]. Místo vydání : Vydavatel, Rok vydání. Datum poslední revize. [Datum citace]. Rozsah. Poznámky. Dostupné na <adresa ftp nebo http>.

Poznámky k autorovi textu Pokud autora neznáme (zákony, normy, firemní literatura), nepíšeme je. Křestní

Poznámky k autorovi textu Pokud autora neznáme (zákony, normy, firemní literatura), nepíšeme je. Křestní jméno můžeme vypsat celé, nebo je zkrátit na iniciálu. V každém případě je za ním tečka bez mezery. Tedy CAMERONOVÁ, A. nebo CAMERONOVÁ, ANNE. Má-li autor více iniciál, píšeme je dohromady bez mezery: ODUM, EP. Je-li autorů více, oddělujeme je čárkou : SEED, J. , NAESS, A. Je-li autorů více než tři, napíšeme jméno prvního následovaného zkratkou et al. nebo v české citaci aj.

Poznámky k vydání, místu vydání a k vydavateli Citujeme použité vydání, protože ostatní vydání

Poznámky k vydání, místu vydání a k vydavateli Citujeme použité vydání, protože ostatní vydání se mohou lišit. Např. : 2. vyd. nebo 3 rd ed. Je-li měst, kde byla kniha vydána více, třeba New York, Toronto, London, píšeme jenom první. U vydavatele nepíšeme – vynecháme zkratky právního typu společnosti (třeba spol. s r. o. ). Rozsah – počet stran knihy nebo stránky časopisu, na kterých je citovaný článek vytištěn: s. 256. V angličtině p. 256 nebo p. 23 – 24

ISBN a ISSN ISBN – zkratka z International standard book number (Mezinárodní standardní klasifikace

ISBN a ISSN ISBN – zkratka z International standard book number (Mezinárodní standardní klasifikace knih). Alfanumerický kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. ISBN je specifikováno mezinárodním standardem ISO 2108, v ČR převzatým jako ČSN ISO 2108. ISSN – zkratka z International standard serial number (Mezinárodní standardní klasifikace periodik). Alfanumerický kód určený pro jednoznačnou identifikaci periodických publikací (novin, časopisů, včetně online). Na rozdíl od ISBN však ISSN nemá žádnou vnitřní strukturu a nelze z něj zjistit žádné informace o publikaci (z ISBN lze např. určit vydavatele).

Použitá literatura a zdroje HRUBÝ, J. Úvod do počítačové typografie pro neslyšící. 1. vyd.

Použitá literatura a zdroje HRUBÝ, J. Úvod do počítačové typografie pro neslyšící. 1. vyd. Praha : Federace rodičů a přátel sluchově postižených, 2002. http: //cs. wikipedia. org/wiki/ISBN http: //cs. wikipedia. org/wiki/ISSN