Pan Tadeusz jako epos Rodzaj i gatunek literacki

  • Slides: 16
Download presentation
Pan Tadeusz jako epos

Pan Tadeusz jako epos

Rodzaj i gatunek literacki Pan Tadeusz, mimo tego że jest napisany wierszem, zaliczamy do

Rodzaj i gatunek literacki Pan Tadeusz, mimo tego że jest napisany wierszem, zaliczamy do epiki. Reprezentuje on jeden z najstarszych gatunków literackich - epos, inaczej zwany epopeją. Gatunek ten powstał już w starożytności. Do najważniejszych dzieł należących do niego zaliczymy Iliadę i Odyseję autorstwa Homera.

Cechy eposu utwór pisany wierszem; obszerny, wielowątkowy; rozpoczyna się inwokacją; dotyczy przełomowego wydarzenia dla

Cechy eposu utwór pisany wierszem; obszerny, wielowątkowy; rozpoczyna się inwokacją; dotyczy przełomowego wydarzenia dla danej społeczności; pojawia się odzwierciedlenie obyczajów epoki; zawiera elementy historyczne, a wydarzenia są przedstawione realistycznie; pojawia się bohater jednostkowy, którego losy wiążą się z losem narodu; ma bohatera zbiorowego; napisany poniosłym stylem; narrator jest wszechwiedzący.

Cechy eposu w Panu Tadeuszu Utwór pisany wierszem Pan Tadeusz napisany jest trzynastozgłoskowcem (każdy

Cechy eposu w Panu Tadeuszu Utwór pisany wierszem Pan Tadeusz napisany jest trzynastozgłoskowcem (każdy wers ma równą liczbę sylab - jest ich 13)

Obszerny, wielowątkowy utwór Dzieło Mickiewicza podzielone jest na dwanaście ksiąg. Możemy w nim wyodrębnić

Obszerny, wielowątkowy utwór Dzieło Mickiewicza podzielone jest na dwanaście ksiąg. Możemy w nim wyodrębnić kilka wątków: spór o zamek, historię Jacka Soplicy, wątek miłosny, zajazd na Soplicowo; przygotowywania księdza Robaka do powstania na Litwie.

Zawiera inwokację Zwykle w eposach inwokacja była skierowana do bóstwa lub muzy z prośbą

Zawiera inwokację Zwykle w eposach inwokacja była skierowana do bóstwa lub muzy z prośbą o natchnienie. W Panu Tadeuszu adresatami jest Litwa (Mickiewicz porównuje ją do zdrowia, tęskni za nią) i Matka Boska (którą prosi o duchowe przeniesienie do ojczyzny).

Dotyczy przełomowego wydarzenia dla danej społeczności Ważnym wydarzeniem historycznym które opisuje Mickiewicz, jest wyprawa

Dotyczy przełomowego wydarzenia dla danej społeczności Ważnym wydarzeniem historycznym które opisuje Mickiewicz, jest wyprawa Napoleona na Rosję. Polacy pokładali w tym wielkie nadzieje na odzyskanie wolności.

Pojawia się odzwierciedlenie obyczajów epoki W Panu Tadeuszu opisane jest wiele tradycji i obyczajów

Pojawia się odzwierciedlenie obyczajów epoki W Panu Tadeuszu opisane jest wiele tradycji i obyczajów szlacheckich, które przechodzą powoli do historii.

Zawiera elementy historyczne, a wydarzenia są przedstawione realistycznie Autor odzwierciedla realia epoki, którą opisuje:

Zawiera elementy historyczne, a wydarzenia są przedstawione realistycznie Autor odzwierciedla realia epoki, którą opisuje: strój bohaterów, styl życia, sposób mówienia.

Pojawia się bohater jednostkowy, którego losy wiążą się z losem narodu Główny bohater -

Pojawia się bohater jednostkowy, którego losy wiążą się z losem narodu Główny bohater - Jacek Soplica - pod postacią księdza Robaka próbuje zorganizować powstanie przeciwko Moskalom na Litwie, aby pomóc Napoleonowi i doprowadzić do wyzwolenia Polski.

Ma bohatera zbiorowego Mickiewicz opisuje życie i zwyczaje zbiorowości szlachty.

Ma bohatera zbiorowego Mickiewicz opisuje życie i zwyczaje zbiorowości szlachty.

Napisany podniosłym stylem Styl, którego używa Mickiewicz, jest patetyczny, pełen wielu środków stylistycznych.

Napisany podniosłym stylem Styl, którego używa Mickiewicz, jest patetyczny, pełen wielu środków stylistycznych.

Narrator jest wszechwiedzący Narrator zna wszystkie wydarzenia, myśli i motywy działania bohaterów oraz ich

Narrator jest wszechwiedzący Narrator zna wszystkie wydarzenia, myśli i motywy działania bohaterów oraz ich przeszłość.

Wielogatunkowość sielanka arkadyjski obraz wsi ukazywanie ludzi podczas wykonywania codziennych czynności uczynienie z natury

Wielogatunkowość sielanka arkadyjski obraz wsi ukazywanie ludzi podczas wykonywania codziennych czynności uczynienie z natury tła wydarzeń obraz natury utrzymany w konwencji poetyckiej atrybuty bohaterów epopei nawiązujące do konwencji sentymentalnej (warkocz, wianek, koszyk)

Wielogatunkowość baśń charakterystyczne zakończenie odniesienie do niepisanych norm moralnych obecność wzorców zachowań

Wielogatunkowość baśń charakterystyczne zakończenie odniesienie do niepisanych norm moralnych obecność wzorców zachowań

Wielogatunkowość satyra krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości ośmieszenie orientacji politycznych, które nie proponują żadnych

Wielogatunkowość satyra krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości ośmieszenie orientacji politycznych, które nie proponują żadnych rozwiązań zastosowanie komizmu w opisie postaci, zjawiska itp.