Poznajemy nowy gatunek literacki w n o v

  • Slides: 5
Download presentation
Poznajemy nowy gatunek literacki.

Poznajemy nowy gatunek literacki.

(wł. n o v ella – nowość) gatunek epiki charakteryzujący się zwięzłą i jednowątkową

(wł. n o v ella – nowość) gatunek epiki charakteryzujący się zwięzłą i jednowątkową fabułą, najczęściej o tematyce codziennej, z mocno wyeksponowanym wydarzeniem głównym

§ Jest to utwór jednowątkowy, czyli opowiada tylko jedną historię! § Ma ścisłą fabułę

§ Jest to utwór jednowątkowy, czyli opowiada tylko jedną historię! § Ma ścisłą fabułę (jest krótka i łatwo ją opowiedzieć)! § Jej bohaterem jest najczęściej wyrazisty bohater (coś go wyróżnia –jest chory, jest samotnikiem, jest szczególnie uzdolniony)! § Opowiada o wydarzeniach z życia codziennego! § Zwraca uwagę na problemy społeczne (biedę, choroby, ciężkie życie na wsi, walka ludzi o lepsze życie, niesprawiedliwość, nierówności społeczne)!

§ 1. Ekspozycja Sytuacja przedstawiona w punkcie wyjścia fabuły noweli mająca na celu zapoznanie

§ 1. Ekspozycja Sytuacja przedstawiona w punkcie wyjścia fabuły noweli mająca na celu zapoznanie czytelnika z tłem wydarzeń, głównymi postaciami, problemami czy konfliktami utworu. W noweli najczęściej mamy do czynienia z jednym konfliktem, jednym wyraziście zarysowanym bohaterem oraz jednym rekwizytem. § 2. Rozwój fabuły -motyw przewodni noweli rozwija się najczęściej w zamkniętą kompozycyjnie akcję. § 3. Punkt kulminacyjny – najważniejszy punkt utworu, kończy on rozwijanie się akcji. § 4. Rozwiązanie akcji Końcowy etap rozwoju fabuły noweli przynoszący ostateczne rozstrzygnięcie. § 5. Epilog – (nie jest konieczny) zamieszczona na końcu utworu część fabularna przedstawiająca wydarzenia.