NZEV KOLY Zkladn kola Stranice okres Praha vchod

  • Slides: 19
Download presentation
NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: Ph. Dr. Milan Simon

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: Ph. Dr. Milan Simon NÁZEV: VY_32_INOVACE_3. 2. 3. 3. S 01 TEMA: Kresba hlavy – 1. část ČÍSLO PROJEKTU: CZ. 1. 07/1. 4. 00/21. 2976

Cíl prezentace: Prezentace má seznámit žáky se základními technikami kresby hlavy, jejími proporcemi a

Cíl prezentace: Prezentace má seznámit žáky se základními technikami kresby hlavy, jejími proporcemi a vhodnými materiály kresby (tužka, rudka, uhel, křída apod. ). Součástí prezentace je komentář a následné kresebné cvičení.

Kresba hlavy – 1. část Kresba (malba) hlavy – portrét patří mezi nejtěžší disciplíny

Kresba hlavy – 1. část Kresba (malba) hlavy – portrét patří mezi nejtěžší disciplíny výtvarného umění. Výsledná shodná podoba portrétovaného závisí na schopnosti dívat se, porovnávat výsledné dílo s předlohou, na technické zručnosti, nadání a schopnosti přenést do kresby (malby) něco z charakteru portrétovaného. Tedy mnoho jednotlivostí, na kterých závisí výsledek. Nadání nelze nahradit technickou zručností a snahou, ale základy kresby (malby) si může osvojit každý, koho kresba okouzlila a umožnila mu přenést realitu na plátno nebo papír, třeba jen pro potěšení z cesty, kterou je nutné urazit od začátečníka k pokročilému.

Kresba tužkou

Kresba tužkou

Kresba hlavy Při kresbě hlavy si pamatujte, že její základní tvar je dán tvarem

Kresba hlavy Při kresbě hlavy si pamatujte, že její základní tvar je dán tvarem lebky. Horní polovinu lebky tvoří lebeční kost s mozkem, dolní polovinu obličejová část s bradou. Hlava dospělého člověka má zhruba vejčitý tvar. • Nejvíce se naučíte kreslením hlavy podle živého modelu. Pokuste se nakreslit někoho známého, a aby to nebylo pro začátek příliš těžké, nakreslete ji ze strany, z profilu, asi ze vzdálenosti dvou metrů. Sedněte si tak, aby vaše hlava byla asi ve stejné výšce jako hlava portrétovaného. • Odhadujte, jakou část zabírá čelo, kolikrát se vejde nos do celého obličeje, jaká je vzdálenost ucha od kořene nosu apod. Zjistíte, že tvář portrétovaného se dá rozdělit na tři část, které jsou přibližně stejně velké: • Výška čela • Délka nosu • Vzdálenost od kořene nosu ke konci brady

Proporce hlavy – obličejová část

Proporce hlavy – obličejová část

Žádná tvář není zcela souměrná, levá i pravá polovina vykazují drobné odchylky. Právě jimi

Žádná tvář není zcela souměrná, levá i pravá polovina vykazují drobné odchylky. Právě jimi je každá tvář něčím zajímavá. Obecně vzato ale můžeme při kresbě portrétu rozdělit tvář vertikálními a horizontálními osami, které budou členit tvář na jednotlivé úseky, do kterých budeme vkresloval detaily (ústa, nos, oči, uši).

Když máte zhruba naznačený tvar hlavy, vkreslete si pro kontrolu několik svislých a vodorovných

Když máte zhruba naznačený tvar hlavy, vkreslete si pro kontrolu několik svislých a vodorovných čar. Začněte svislými. Jedna proběhne koutkem úst, jiná kořenem nosu, koutkem oka apod. A hned můžete porovnávat úhel čela k této pomocné svislici, úhel nosu atd. Tytéž čáry si myslete na živém modelu. Tužka v napjaté paži vám nahradí tyto myšlené čáry. A nyní se podívejte, v čem jste chybovali. Dále vkreslete vodorovné čáry procházející koutkem úst, koutkem oka, kořenem nosu, dolním okrajem ušního lalůčku. Proveďte vizování vodorovně drženou tužkou a neustále porovnávejte kresbu s modelem.

Stanovení polohy obočí, nosu, ucha a úst použijeme horizontálních linek jako zepředu.

Stanovení polohy obočí, nosu, ucha a úst použijeme horizontálních linek jako zepředu.

Pohled „en face“ • Druhý obvyklý pohled na obličej je en face (vyslov anfas),

Pohled „en face“ • Druhý obvyklý pohled na obličej je en face (vyslov anfas), tj. pohled zpředu na model. Zhruba naznačenou kresbu zase doplňte pomocnými svislými a vodorovnými čarami a pomocí vizování podle modelu si ověřte správnost kresby. • Protože je brada pohyblivou částí obličeje, chybuje se často v její velikosti. Nezapomeňte si překontrolovat šířku krku a nasazení hlavy.

Spodní ret je umístěn na lince rozdělující základní modul na dvě stejné části.

Spodní ret je umístěn na lince rozdělující základní modul na dvě stejné části.

Volba kreslířského materiálu Kreslířský materiál volíme podle tématu a výtvarného záměru. • Tužka je

Volba kreslířského materiálu Kreslířský materiál volíme podle tématu a výtvarného záměru. • Tužka je vhodná pro vyjádření jemných detailů a subtilnější kresbu. Tužku použijeme například při kresbě ženského, případně dětského portrétu. Kresba tužkou vyžaduje cit v ruce a smysl pro detail. • Portrét muže a starších lidí vynikne v kresbě uhlem nebo rudkou. Uhel i rudka vyžaduje smysl pro robustní podání, vyniknou zde zejména hlavní kontury tváře. • Barevné křídy jsou vhodné pro všechny typy kresby, umožňují vykreslit drobné polotóny, přechody stínů a světel. • Kresba perem je náročná na přesné vedení linií, jistotu a zručnost. • Důležitá je také volba podkladového materiálu (bílý, tónovaný, strukturovaný apod. )

Kresba tužkou

Kresba tužkou

Kresba rudkou na tónovaném podkladě

Kresba rudkou na tónovaném podkladě

Kresba rudkou na tónovaném podkladě

Kresba rudkou na tónovaném podkladě

Kresba červenou křídou

Kresba červenou křídou

- Tvar ženské hlavy - Tvář je menší, oči jsou větší, nos a ústa

- Tvar ženské hlavy - Tvář je menší, oči jsou větší, nos a ústa menší

Kresebné cvičení: Nakreslete základní tvar hlavy svého spolužáka (boční pohled a pohled čelní –

Kresebné cvičení: Nakreslete základní tvar hlavy svého spolužáka (boční pohled a pohled čelní – „en face“ umístěte vedle sebe, viz snímek č. 9 ). Vizujte pečlivě výšku hlavy, její šířku, umístění očí, nosu a rtů. Pokuste se správně umístit uši. Před vlastní kresbou určete směr dopadajícího světla. Naznačte na hotové studii partie ve stínu.

Použité materiály: • • Kresba hlavy. Http: //files. malovanikresleni. cz/200050359 -8 f 601905 a

Použité materiály: • • Kresba hlavy. Http: //files. malovanikresleni. cz/200050359 -8 f 601905 a 0/26_hlava_zeny. jpg [online]. 2010 [cit. 2012 -06 -30]. Dostupné z: http: //files. malovanikresleni. cz/200050359 -8 f 601905 a 0/26_hlava_zeny. jpg Kresba hlavy. Http: //www. sharm. estranky. cz/img/picture/12/03. jpg [online]. 2009 [cit. 2012 -06 -30]. Dostupné z: http: //www. sharm. estranky. cz/img/picture/12/03. jpg Kresba hlavy. Http: //www. sharm. estranky. cz/img/picture/4/2. jpg [online]. 2009 [cit. 2012 -06 -30]. Dostupné z: http: //www. sharm. estranky. cz/img/picture/4/2. jpg Kresba portrétu. Http: //www. portret-werner. cz/tuzka/portrait_emil. jpg [online]. 2011 [cit. 2012 -06 -30]. Dostupné z: http: //www. portret-werner. cz/tuzka/portrait_emil. jpg Kresba hlavy. Http: //www. scribd. com/doc/84189184/10/Kresba-hlavy [online]. 2011 [cit. 2012 -07 -01]. Dostupné z: http: //www. scribd. com/doc/84189184/10/Kresba-hlavy PARRAMÓN, José. Jak nakreslit portrét a hlavu. Praha : Vašut, 2001. 110 s. Kresby na snímcích 14 a 15 autor