K jums sako odis klasika tai kakas atgyvenusio

  • Slides: 18
Download presentation
Ką jums sako žodis „klasika“ – tai kažkas atgyvenusio ir neaktualaus ar laiko patikrinta

Ką jums sako žodis „klasika“ – tai kažkas atgyvenusio ir neaktualaus ar laiko patikrinta ir vertinga? Kokiomis savybėmis turi pasižymėti žmogus, kad užsitarnautų klasiko vardą? Kaip manote, ar klasika turi savo galiojimo terminą? Kiekvienos kartos pareiga – eiti klasikų nurodyta kryptimi ar ieškoti savo kelio? Kodėl taip manote?

Klasika – tai knygos, kurios nesiliauja kalbėti to, ką turi pasakyti. Italo Calvino LIETUVIŲ

Klasika – tai knygos, kurios nesiliauja kalbėti to, ką turi pasakyti. Italo Calvino LIETUVIŲ GROŽINĖS LITERATŪROS PRADŽIA. DONELAIČIO KONTEKSTAI

Remdamiesi jums žinoma informacija apie Mažąją Lietuvą, atsakykite į klausimus. 1. Pasitelkę istorijos žinias,

Remdamiesi jums žinoma informacija apie Mažąją Lietuvą, atsakykite į klausimus. 1. Pasitelkę istorijos žinias, paaiškinkite, kuo skiriasi sąvokos „Mažoji“ ir „Didžioji“ Lietuva? 2. Kuo Mažoji Lietuva svarbi lietuvių kultūrai ir istorijai? 3. Kokius Lietuvos kultūrai svarbius žmones, kilusius iš Mažosios Lietuvos, žinote?

Kokie kontekstas svarbūs suprasti „Metų“ tematiką ir problematiką? q Istorinis (Mažosios Lietuvos situacija) q

Kokie kontekstas svarbūs suprasti „Metų“ tematiką ir problematiką? q Istorinis (Mažosios Lietuvos situacija) q Kultūrinis (Apšvieta) q Kultūrinis (požiūris į lietuvių kalbą) q Religinis (pietizmas) q Biografinis

Požiūris į lietuviškumą Kokie įvykiai lėmė sudėtingą demografinę situaciją? Santykis su oficialia valdžia BI

Požiūris į lietuviškumą Kokie įvykiai lėmė sudėtingą demografinę situaciją? Santykis su oficialia valdžia BI OG RA F S NI IN 1 RI Ū T Nuo kokių Apšvietos idėjų atsiribota? Kuo grindžiamas bendruomeniškumas? L KU IS KONTEKSTAI KU LTŪ S RIN NI I IS 2 R O T IS Kaip buvo vadinama Mažoji Lietuva? Kokia lietuvių padėtis? Donelaičiui būdingos Apšvietos idėjos RELIGINIS Išsilavinimas, asmeninės savybės Santykis su pietizmu Lietuvių kalbos ir literatūros studijos Mažojoje Lietuvoje Pagrindinės pietizmo idėjos Kodėl viežlybi tik lietuviai? Kodėl pasirinkta šnekamoji liaudies kalba? Kuo savitas lietuviškumo modelis?

I. Istorinis kontekstas q Kokie įvykiai lėmė sudėtingą demografinę situaciją? q Kaip buvo vadinama

I. Istorinis kontekstas q Kokie įvykiai lėmė sudėtingą demografinę situaciją? q Kaip buvo vadinama Mažoji Lietuva? q Kokia lietuvninkų padėtis? Ar buvo istorinis kontekstas palankus lietuviams?

Kaip su Mažosios Lietuvos situacija susijusi ši „karnavalinė kaukė“?

Kaip su Mažosios Lietuvos situacija susijusi ši „karnavalinė kaukė“?

Kaip valdžia vertino lietuvius? Perskaitykite šią Prūsijos karaliaus Vilhelmo I laiško ištrauką ir pakomentuokite

Kaip valdžia vertino lietuvius? Perskaitykite šią Prūsijos karaliaus Vilhelmo I laiško ištrauką ir pakomentuokite jo požiūrį į vietos lietuvius: Jeigu jūs čia būtumėt, aš duočiau jums rinktis tarp gražiausios lietuvės merginos ir geriausios mano žirgyno kumelės. . . Čia kaimo merginos tik tuo skiriasi nuo kumelės, kad vaikšto ant dviejų, o ši ant keturių kojų.

II. Kultūrinis kontekstas q Donelaičiui būdingos Apšvietos idėjos. q Nuo kokių Apšvietos idėjų atsiribota?

II. Kultūrinis kontekstas q Donelaičiui būdingos Apšvietos idėjos. q Nuo kokių Apšvietos idėjų atsiribota? q Kuo grindžiamas bendruomniškumas?

III. Kultūrinis kontekstas q Lietuvių kalbos ir kultūros studijos Mažojoje Lietuvoje. q Kuo savitas

III. Kultūrinis kontekstas q Lietuvių kalbos ir kultūros studijos Mažojoje Lietuvoje. q Kuo savitas lietuviškumo modelis? q Kodėl pasirinkta šnekamoji liaudies kalba?

Rengti pragmatiški lietuvių „civilizavimo”, įjungimo į pažangos pasaulį, kartu ir į pažangesnę vokiečių tautą

Rengti pragmatiški lietuvių „civilizavimo”, įjungimo į pažangos pasaulį, kartu ir į pažangesnę vokiečių tautą projektai. 1) Raginta atsisakyti lietuviškų religinių knygų leidybos ir naudotis vokiškomis knygomis. 2) Mokyklose įvesta vokiečių kalba.

Religinis kontekstas q Santykis su pietizmu. q Kodėl viežlybi tik lietuviai? q Pagrindinės pietizmo

Religinis kontekstas q Santykis su pietizmu. q Kodėl viežlybi tik lietuviai? q Pagrindinės pietizmo idėjos. , , Pieta“ – dailės kūrinys, Vaizduojantis Mariją su nukankintu Jėzumi Kristumi.

Papasakokite apie Donelaičio asmenybę, remdamiesi šiomis užuominomis: Stalupėnai Karaliaučius Gumbinė Lazdynėliai Tolminkiemis

Papasakokite apie Donelaičio asmenybę, remdamiesi šiomis užuominomis: Stalupėnai Karaliaučius Gumbinė Lazdynėliai Tolminkiemis

Biografinis kontekstas q Požiūris į lietuviškumą (lietuvių kalbos seminaras u-tete, atskiros mišios lietuviams); q

Biografinis kontekstas q Požiūris į lietuviškumą (lietuvių kalbos seminaras u-tete, atskiros mišios lietuviams); q Išsilavinimas, asmeninės savybės (universitetinis išsilavinimas, poliglotas, apsiskaitęs, gabus meistras, muzikas, sodininkas, statybininkas. . . ) q. Santykiai su oficialia valdžia (Vyžlaukio valsčiaus pavadinimas – maištas prie karalių, bylinėjimasis dėl žemės su Ruigiu) Erikas Varnas anglimi nupieštas K. Donelaičio portretas, 1964

III R. Kazlas savo spektaklį apie Donelaičio gyvenimą pavadino „Ne pagal šio pasaulio madą“.

III R. Kazlas savo spektaklį apie Donelaičio gyvenimą pavadino „Ne pagal šio pasaulio madą“. Kokias Donelaičio savybes slepia toks pavadinimas? Ar Donelaičio gyvenimo faktai gali įkvėpti šiuolaikinį žmogų gyventi „ne pagal šiandienos pasaulio madą“? Atsakykite rišliu 3 -5 sakinių tekstu. II Donelaičiui svetima švietėjiška revoliucinė energija, bet pats priešinosi valdžios savivaliavimu atimti žemes iš valstiečių. Pakomentuokite tokią Donelaičio poziciją: ar jį galima vadinti maištininku. Atsakykite rišliu 3 -5 sakinių tekstu. I Kodėl Donelaitis svarbus mūsų kultūrai ir literatūrai? Kas nulėmė, kad jis sukūrė moralinį tautiškumo modelį? Atsakykite rišliu 3 -5 sakinių tekstu.

Kristijono Donelaičio poema „Metai“ q Pagrindinio kūrinio nepaliko tokio, kokį esame pratę skaityti. q

Kristijono Donelaičio poema „Metai“ q Pagrindinio kūrinio nepaliko tokio, kokį esame pratę skaityti. q Autentiškų žinių apie kūrinio parašymą nėra. q Nežinia, nei kada pradėtas rašyti, nei kada baigtas (kai kurių šaltinių teigimu, buvo rašomas 10 m. )

Ypatingas poemos likimas K. Donelaitis pats „Metų” neišleido, manoma, kad: 1) rankraščių niekam nerodė,

Ypatingas poemos likimas K. Donelaitis pats „Metų” neišleido, manoma, kad: 1) rankraščių niekam nerodė, juos slėpė, 2) kad poemos ištraukas skaitė iš sakyklos kaip pamokslus. Profesorius L. Rėza - poemą išleido lietuvių ir vokiečių kalba. „Metus” (1818 m. ) išleido Karaliaučiaus universiteto profesorius L. Rėza.

L. Rėza - pirmasis K. Donelaičio kūrinių leidėjas. q Pagal jį „Metų“ giesmė apie

L. Rėza - pirmasis K. Donelaičio kūrinių leidėjas. q Pagal jį „Metų“ giesmė apie žiemą buvo sukurta penktajame arba šeštajame poeto amžiaus dešimtmetyje. q Remiasi „Žiemos rūpesčiuose“ minimais Karaliaučiaus gaisrais, kurie buvę 1764 ir 1769 m. q Taip L. Rėza pirmasis pavartojo pavadinimą „Metai“. q Donelaitis buvo davęs pavadinimus tik atskiroms dalims.