Gotick architektura v echch Dostupn z Metodickho portlu

  • Slides: 22
Download presentation
Gotická architektura v Čechách Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785,

Gotická architektura v Čechách Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

 • Gotika vznikla ve Francii ve 12. století. Navazuje na předchozí románský sloh.

• Gotika vznikla ve Francii ve 12. století. Navazuje na předchozí románský sloh. • Hlavními znaky gotické architektury jsou: – lomený oblouk (umožnil stavět vysoké stavby) – vnitřní a vnější opěrný systém – žebrová klenba • Na stavbách je možno vidět i další známé prvky, mezi něž patří např. chrliče (představovaly zlo a zároveň odváděly dešťovou vodu od základů stavby) nebo fiály (zdobené věžičky). • Novou stavbou byla katedrála s mnoha kaplemi. Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

 • Čeho si budeme všímat v následující prezentaci? • Pochopitelně hlavních znaků gotické

• Čeho si budeme všímat v následující prezentaci? • Pochopitelně hlavních znaků gotické architektury. žebrová klenba → ← lomený oblouk Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

 • Dokážete na fotografiích nalézt a rozpoznat prvky gotické architektury? • Navštívili jste

• Dokážete na fotografiích nalézt a rozpoznat prvky gotické architektury? • Navštívili jste některé památky zde uvedené nebo jiné? • Znáte gotické památky v místě svého bydliště nebo v bezprostředním okolí? Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Bezděz byl založen králem Přemyslem Otakarem II. a rozšířen Václavem II. Foto: Jiří Honomichl

Bezděz byl založen králem Přemyslem Otakarem II. a rozšířen Václavem II. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Karlštejn vznikl za Karla IV. a měl sloužit k uložení říšských korunovačních klenotů. Foto:

Karlštejn vznikl za Karla IV. a měl sloužit k uložení říšských korunovačních klenotů. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Kašperk je jedním z mnoha hradů založených Karlem IV. Jeho hlavní funkcí byla ochrana

Kašperk je jedním z mnoha hradů založených Karlem IV. Jeho hlavní funkcí byla ochrana obchodní stezky. Na příkaz krále hrad zbudoval královský správce Vít Hedvábný. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Křivoklát byl postaven Václavem I. a Přemyslem Otakarem II. Měl sloužit jako reprezentační a

Křivoklát byl postaven Václavem I. a Přemyslem Otakarem II. Měl sloužit jako reprezentační a lovecké sídlo. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Písek – z bývalého královského hradu, založeného Přemyslem Otakarem II. dnes zbylo jen jedno

Písek – z bývalého královského hradu, založeného Přemyslem Otakarem II. dnes zbylo jen jedno křídlo. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Radyně patří mezi další hrady založené Karlem IV. Stavbu řídil purkrabí Zdislav Chlup. Foto:

Radyně patří mezi další hrady založené Karlem IV. Stavbu řídil purkrabí Zdislav Chlup. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Zvíkov byl postaven Přemyslem Otakarem II. Jeho nádvoří s gotickými arkádami jej řadí mezi

Zvíkov byl postaven Přemyslem Otakarem II. Jeho nádvoří s gotickými arkádami jej řadí mezi velmi hodnotné stavby naší gotické architektury. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Hrad Žebrák založil Oldřich Zajíc z Valdeka (Házmburka). Později patřil českým králům. Foto: Jiří

Hrad Žebrák založil Oldřich Zajíc z Valdeka (Házmburka). Později patřil českým králům. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Dívčí Kámen si postavili bratři Rožmberkové na základě povolení krále Karla IV. Foto: Jiří

Dívčí Kámen si postavili bratři Rožmberkové na základě povolení krále Karla IV. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Dobronice byly dalším z rožmberských hradů. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu

Dobronice byly dalším z rožmberských hradů. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Helfenburk si také postavili bratři Rožmberkové. Stavbu povolil král Karel IV. Foto: Jiří Honomichl

Helfenburk si také postavili bratři Rožmberkové. Stavbu povolil král Karel IV. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Choustník byl založen Benešem z Choustníka v polovině 13. století. Později se hrad dostal

Choustník byl založen Benešem z Choustníka v polovině 13. století. Později se hrad dostal do držení Rožmberků. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Velhartice založil počátkem 14. století Bušek z Velhartic. Nachází se tu unikátní gotický most

Velhartice založil počátkem 14. století Bušek z Velhartic. Nachází se tu unikátní gotický most (na snímku). Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Ambit kláštera ve Vyšším Brodě. Klášter založil Vok z Rožmberka v polovině 13. století.

Ambit kláštera ve Vyšším Brodě. Klášter založil Vok z Rožmberka v polovině 13. století. Patřil (a stále patří) církevnímu řádu cisterciáků. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Rajský dvůr kláštera ve Zlaté Koruně. Klášter založil pro cisterciáky král Přemysl Otakar II.

Rajský dvůr kláštera ve Zlaté Koruně. Klášter založil pro cisterciáky král Přemysl Otakar II. Měl být oporou královské moci na území ovládaném Vítkovci. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Beroun. Městská brána a zbytek hradeb představují ukázku městského opevnění. Jádro městské brány pochází

Beroun. Městská brána a zbytek hradeb představují ukázku městského opevnění. Jádro městské brány pochází z počátku 14. století. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Měšťanské domy v Úštěku. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp.

Měšťanské domy v Úštěku. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Písek – most přes Otavu je nejstarším mostem u nás. Byl postaven zvíkovskou stavební

Písek – most přes Otavu je nejstarším mostem u nás. Byl postaven zvíkovskou stavební hutí po roce 1265. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.