KELTSK KULTURA V ECHCH PEDROMNSK ECHY KELTSK OPPIDA

  • Slides: 7
Download presentation
KELTSKÁ KULTURA V ČECHÁCH

KELTSKÁ KULTURA V ČECHÁCH

PŘEDROMÁNSKÉ ČECHY • KELTSKÁ OPPIDA (OPEVNĚNÁ HRADIŠTĚ) ZÁVIST – DAVLE U PRAHY (NEJVĚTŠÍ V

PŘEDROMÁNSKÉ ČECHY • KELTSKÁ OPPIDA (OPEVNĚNÁ HRADIŠTĚ) ZÁVIST – DAVLE U PRAHY (NEJVĚTŠÍ V ČECHÁCH) STRÁDONICE U NIŽBORA (OD 2. ST. PŘ. N. L. ) • SÁMOVA ŘÍŠE ( 7. ST. – SJEDNOCENÍ SLOVANSKÝCH KMENŮ) • PŘIJETÍ KŘESŤANSTVÍ ( 9. ST. - ČESKÝ KNÍŽE BOŘIVOJ PŘIJÍMÁ KŘESŤANSTVÍ)

Keltové jsou vůbec první pojmenovaní obyvatelé české kotliny, kteří sem přišli z oblastí západní

Keltové jsou vůbec první pojmenovaní obyvatelé české kotliny, kteří sem přišli z oblastí západní Evropy a žili zde zhruba pět století. Toto období nazýváme dobou laténskou. Keltové začali stavět první sídlištní centra (oppida) byli zručnými řemeslníky, vyráběli keramiku, bronzové předměty, byli dobrými obchodníky a razili zde také první zlaté mince tzv. duhovky. Své jméno mince dostaly údajně podle toho, že je většinou lidé nacházeli vyplavené po dešti, kdy se ve slunci leskly. Protože se často objevovaly spolu s duhou, pověra hovořila o tom, že tam, kde se duha dotkne země bude nalezen zlatý poklad („kde stojí roh od nebeské duhy, tu spadá z nebe zlatá mísa s penězi“). Keltové právě na tomto vrchu vystavěli rozsáhlé oppidum, které se podle mnoha badatelů stalo pravděpodobně hlavním obchodním a výrobním centrem v tehdejší střední Evropě.

KELTSKÁ OPPIDA STRÁDONICE U NIŽBORA https: //www. youtube. com/watch? v=-Aiz. BSjpq. AU 5 min

KELTSKÁ OPPIDA STRÁDONICE U NIŽBORA https: //www. youtube. com/watch? v=-Aiz. BSjpq. AU 5 min Stradonice https: //www. youtube. com/watch? v=Zje. Gk 1 LIH 8 A 17 min Život Keltů

Keltské duhovky Duhovka je lidový název pro zlaté keltské mince – statéry. Vyráběly se

Keltské duhovky Duhovka je lidový název pro zlaté keltské mince – statéry. Vyráběly se patrně v období od 3. do 1. století př. n. l. a nacházejí se v celé oblasti někdejší laténské kultury, od střední Francie přes Porýní, Bavorsko, Rakousko až do Uher (dnešní Maďarsko). Duhovky jim kdysi začali říkat lidé, kteří je nacházeli na polích většinou po prudkém dešti, který tyto mince omyl a ty se potom třpytily ve slunci.

Oppidum Stradonice bylo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid na území Čech. Nacházelo se na

Oppidum Stradonice bylo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid na území Čech. Nacházelo se na náhorní plošině vrchu Hradiště mezi obcemi Nižbor a Stradonice. Akropole se nacházela na nejvyšší, jihozápadní části hradiště. Keltové se zde usídlili v polovině 2. století př. n. l. . V té době se jednalo pouze o malou, zpočátku neopevněnou osadu, spojenou s obchodní cestou podél Berounky. Opevnění. Práce na opevnění oppida Stradonice začaly kolem roku 120 př. n. l. Z opevnění se dochovaly pouze malé úseky valů s branami. Hradba opevnění měla čelní zeď z nasucho kladených kamenů, které byly zpevněny kůly zapuštěnými do země. Na tuto zeď navazoval hlinitokamenitý val s dřevěnou konstrukcí. Celá hradba dosahovala šířky 2, 5 m. Do oppida se vstupovalo patrně čtyřmi bránami. Oppidum zaniká někdy mezi léty 40 a 25 př. n. l. , patrně z důvodu příchodu germánských kmenů na naše území. Na přelomu letopočtu jej dobyli a vypálili Markomani.

Z keltského osídlení našeho území ve 2. stol př. n. l. pochází opuková hlava

Z keltského osídlení našeho území ve 2. stol př. n. l. pochází opuková hlava boha héroa ze Mšeckých Žehrovic. Kolem roku 600 př. n. l. kdy u nás sídlí Keltové a nastupuje doba železná se začalo pohřbívat na pohřebištích. Pohřebiště v jeskyni na Býčí skále u Adamova (asi hrob nějakého velmože a jeho 40 žen) V čele této jeskyni stála postava býčka z bronzu s trojúhelníkem z čistého železa na čele.