Renesann architektura v echch Dostupn z Metodickho portlu

  • Slides: 25
Download presentation
Renesanční architektura v Čechách Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785,

Renesanční architektura v Čechách Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

 • Renesance vznikla v Itálii na přelomu 13. a 14. století. Inspirovala se

• Renesance vznikla v Itálii na přelomu 13. a 14. století. Inspirovala se v antice (starověký Řím a Řecko). Vyznačuje se lehkostí, souměrností a střídmostí. • Objevují se nové typy staveb: – paláce – zámky • Ve výzdobě se objevuje: – freska (malba na omítku) – sgrafito (vyškrabávání ornamentů do dvou omítek) – arkáda (sloupořadí) Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

 • V následující prezentaci uvidíte několik renesančních staveb, které se rozkládají na našem

• V následující prezentaci uvidíte několik renesančních staveb, které se rozkládají na našem území. • Dokážete na nich nalézt renesanční prvky? • Dokážete vysvětlit, proč se u nás neuchytily arkády a ve většině případů byly zazděny? • Navštívili jste některé památky zde uvedené nebo jiné? • Znáte renesanční památky v místě svého bydliště nebo v bezprostředním okolí? Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

sgrafito → ← arkády Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp.

sgrafito → ← arkády Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Nádvoří bechyňského zámku je zdobeno překrásnými freskami, které vznikly na konci 16. století. Foto:

Nádvoří bechyňského zámku je zdobeno překrásnými freskami, které vznikly na konci 16. století. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Zámek v Benešově nad Ploučnicí je ukázkou tzv. saské renesance. Vznikl v polovině století

Zámek v Benešově nad Ploučnicí je ukázkou tzv. saské renesance. Vznikl v polovině století pro Jana ze Salhausenu. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 16.

Arkády na nádvoří zámku v Blansku, který byl renesančně přestaven na počátku 17. století.

Arkády na nádvoří zámku v Blansku, který byl renesančně přestaven na počátku 17. století. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Sgrafitová výzdoba zámku v Březnici. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www.

Sgrafitová výzdoba zámku v Březnici. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Zámeček Červená Lhota byl původně tvrzí, kterou si nechali přestavět Kábové z Rybňan po

Zámeček Červená Lhota byl původně tvrzí, kterou si nechali přestavět Kábové z Rybňan po roce 1530 na zámek. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Tzv. „starý zámek“ Krajířů z Krajku v Dačicích byl postaven v letech 1572 –

Tzv. „starý zámek“ Krajířů z Krajku v Dačicích byl postaven v letech 1572 – 1579. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Zámek Horšovský Týn vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou biskupského hradu. Přestavbu vedl

Zámek Horšovský Týn vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou biskupského hradu. Přestavbu vedl Agostino Galli. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Zámek Jindřichův Hradec je nádhernou ukázkou renesanční architektury na našem území. Foto: Jiří Honomichl

Zámek Jindřichův Hradec je nádhernou ukázkou renesanční architektury na našem území. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Nádvoří jindřichohradeckého zámku s malými arkádami a renesanční fasádou starého gotického paláce. Na stavbě

Nádvoří jindřichohradeckého zámku s malými arkádami a renesanční fasádou starého gotického paláce. Na stavbě zámku se podílel Baltazar Maio da Ronio a Antonín Ericer. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Velké arkády zámku v Jindřichově Hradci. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu

Velké arkády zámku v Jindřichově Hradci. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Renesanční tvrz v Klokočíně má zachovaná psaníčková sgrafita, která vznikla pravděpodobně na přelomu 16.

Renesanční tvrz v Klokočíně má zachovaná psaníčková sgrafita, která vznikla pravděpodobně na přelomu 16. a 17. století. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Zámek Kratochvíle je dílem rožmberského stavitele Baltazara Maio da Ronio z 80. let 16.

Zámek Kratochvíle je dílem rožmberského stavitele Baltazara Maio da Ronio z 80. let 16. století. Na snímku je patrová vstupní věž. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Sgrafitová výzdoba zámku v Nelahozevsi, který vznikl v polovině 16. století pro Floriána Gryspeka

Sgrafitová výzdoba zámku v Nelahozevsi, který vznikl v polovině 16. století pro Floriána Gryspeka z Gryspachu. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Nelahozeves – arkády zámku byly později zazděny. Na našem území se arkády neosvědčily díky

Nelahozeves – arkády zámku byly později zazděny. Na našem území se arkády neosvědčily díky chladnějšímu podnebí. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Původně gotické domy v Prachaticích mají renesanční omítku. Většinou pocházejí ze 2. poloviny 16.

Původně gotické domy v Prachaticích mají renesanční omítku. Většinou pocházejí ze 2. poloviny 16. století a počátku 17. století. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Foto: Jiří Honomichl © Renesanční domy ve Slavonicích patří k nejvzácnějším u nás. Vznikly

Foto: Jiří Honomichl © Renesanční domy ve Slavonicích patří k nejvzácnějším u nás. Vznikly většinou v polovině 16. století. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Náměstí v Telči obsahuje domy, z nichž mnohé mají renesanční průčelí. Foto: Jiří Honomichl

Náměstí v Telči obsahuje domy, z nichž mnohé mají renesanční průčelí. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Zámek v Třeboni byl po požáru roku 1562 renesančně přestavěn Antonínem Ericerem. Konečné úpravy

Zámek v Třeboni byl po požáru roku 1562 renesančně přestavěn Antonínem Ericerem. Konečné úpravy provedl Domenico Cometa. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Svinenská brána v Třeboni byla součástí opevnění Třeboně ze druhé poloviny 16. století. Z

Svinenská brána v Třeboni byla součástí opevnění Třeboně ze druhé poloviny 16. století. Z boku jsou vidět sgrafita a na průčelí je zřetelný renesanční štít. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Arkády zámku ve Velkých Losinách. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www.

Arkády zámku ve Velkých Losinách. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Průhled arkádami velkolosinského zámku. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp.

Průhled arkádami velkolosinského zámku. Foto: Jiří Honomichl © Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802– 4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.