Fiziko vaspitanje Korektivna gimnastika u prevenciji detekciji i

  • Slides: 16
Download presentation
Fizičko vaspitanje Korektivna gimnastika u prevenciji, detekciji i korekciji posturalnih poremećaja

Fizičko vaspitanje Korektivna gimnastika u prevenciji, detekciji i korekciji posturalnih poremećaja

Kifoza (kyphosis) Pod kifozom se podrazumjeva prekomjerno izražena krivina cijelog kičmenog stuba ili jednog

Kifoza (kyphosis) Pod kifozom se podrazumjeva prekomjerno izražena krivina cijelog kičmenog stuba ili jednog njenog dijela. Kifotična krivina može biti izražena u velikom ili malom luku, a kod grbe je zahvaćeno samo nekoliko pršljenova. Kičma odraslog čovjeka ima fiziološku cervikalnu lordozu, torakalnu kifozu, lumbalnu lordozu i sakralnu kifozu. Odstupanja od fizioloških krivina ima za posljedicu tzv. «loše držanje» . Danas se sa sigurnošću može tvrditi da je deformitetu kičmenog stuba prethodilo loše držanje koje nije na vrijeme otklonjeno. Ovaj deformitet se sve češće javlja kod djece školskog uzrasta, zbog izmjenjenih uslova života: duže sjedenje u školi, kod kuće, ispred kompjutera, nošenje teških torbi, smanjene fizičke aktivnosti itd. Ukoliko je ono izraženo u lakom stupnju teško se može uočiti, pa mu se i ne pridaje značaj. Problemi mogu nastati ako dođe do fiksiranja «lošeg držanja» u konačan deformitet. Funkcionalne smetnje se najprije odražavaju lokalno, na kičmi, a kasnije eventualno i na drugim dijelovima lokomotornog aparata koji se uključuju u korelativne kompenzirajuće funkcije.

Shodno svojoj etiologiji kifoze se mogu podjeliti na dvije osnovne grupe: urođene(kongenitalne) i stečene(akvirirane)

Shodno svojoj etiologiji kifoze se mogu podjeliti na dvije osnovne grupe: urođene(kongenitalne) i stečene(akvirirane) kifoze. n n Urođene kifoze su one sa kojima se dijete rađa, a nastaju kao poslijedica promjena na strukturi tijela pršljenova ili rebara. Stečene kifoze nastaju tokom života, i to uglavnom kao posljedica lošeg držanja tijela koje dovodi do različitih promjena na koštano-zglobnom i mišićnom sistemu. Postoje tri vremenski kritična perioda u razvoju djeteta koji su podložni za brzu evoluciju kifoze: doba uspravljanja djeteta, doba polaska u školu i doba puberteta. Klinička slika kifoze karakteriše se slijedećim znacima: n n n n glava je savijena naprijed, ispred linije vertikale, ramena su pomjerena naprijed, pojačana je pogrbljenost u leđnom dijelu kičmenog stuba, grudi su uvučene, lopatice su najčešće istaknute i odvojene od kičmenog stuba, trbuh je ispupčen i mlitav, koljena su lako savijena i uglavnom pomjerena u cijelini naprijed, stopala su najčešće insuficijentna.

Prevencija i korekcija kifoze Prevencija kifoze ogleda se prije svega u njenom sprečavanju, a

Prevencija i korekcija kifoze Prevencija kifoze ogleda se prije svega u njenom sprečavanju, a ako već do nje dođe, da se što ranije otkrije i pristupi saniranju nastalog poremećaja. Prevenciju treba započeti što ranije. Vrlo važno mjesto u tom tretmanu, pored fizičkih vježbi, pripada pravilnom držanju (kod stajanja, sjedenja, ležanja i sl), zatim nošenju odgovarajuće obuće i odjeće i pravilnoj ishrani. Nužno je da svaki učenik kontroliše svoje držanje, u čemu posebnu pomoć i savjete treba da mu pruže profesor fizičke kulture, učitelj, školski ljekar, roditelji kao i ostali nastavnici u školi. Na nastavi fizičkog vaspitanja treba insistirati na svestranoj primjeni vježbi za leđnu, ramenu i trbušnu muskulaturu, što ima bitnu ulogu u dobrom držanju tijela.

Koncept vježbi za prevenciju i korekciju kifoze n n Kod početnih poremećaja vrši se

Koncept vježbi za prevenciju i korekciju kifoze n n Kod početnih poremećaja vrši se korekcija stava pred ogledalom. Učenik je bokom okrenut prema ogledalu u nastojanju da zauzme pravilan položaj tijela. Nastavnik koriguje položaj, usmjerujući pažnju na glavu, vrat i ramena. Glava i vrat pomjeraju se unazad. Ramena se povlače prema leđima, dok se grudni koš istura naprijed, što dovodi do ispravljanja grudne krivine. Zadržavanjem ovog položaja doprinosi se razvijanju trajnih navika za pravilnim držanjem tijela.

Početni položaj ležeći na trbuhu je pogodan za jačanje mišića opružača kičme. n n

Početni položaj ležeći na trbuhu je pogodan za jačanje mišića opružača kičme. n n Ruke su uz tijelo, vrši se osovinsko(aksijalno) opružanje kičmenog stuba, uz istovremeno podizanje glave od tla i pomjeranje ramena unazad. Početni položaj sa rukama pored tijela. Zaručiti sa okrenutim dlanovima ka tlu, podizanje ramena uz zaklon trupa u grudnom dijelu kičme.

n n Početni položaj sa rukama u potporu, savijene u laktovima pod pravim uglom.

n n Početni položaj sa rukama u potporu, savijene u laktovima pod pravim uglom. Laktovi u visini ramena. Podizati rameni pojas, glavu i ruke, uz izvrtanje dlanova prema van i gore. Iz početnog položaja sa prstima ruku prepletenim na leđima i dlanovima unazad, zaklon grudnog dijela kičme, sa povlačenjem ruku nazad u zaručenje, (istu vježbu raditi i sa visokim zaručenjem).

n n Početni položaj sa rukama u odručenju, dlanovi na tlu. Podizanje ruku, ramenog

n n Početni položaj sa rukama u odručenju, dlanovi na tlu. Podizanje ruku, ramenog pojasa i glave (koja je u produžetku kičme), što više od tla. Početni položaj sa rukama savijenim u laktovima, prsti prepleteni na potiljku. Zaklon grudnog dijela kičmenog stuba i glave, uz maksimalno podizanje laktova od tla.

Početni položaj gimnastički sjed je prilično težak početni položaj, posebno za one osobe koje

Početni položaj gimnastički sjed je prilično težak početni položaj, posebno za one osobe koje imaju kratke mišiće zadnje lože buta. Ovaj početni položaj je vrlo pogodan za jačanje mišića opružača grudnog dijela kičme. n n Početni položaj sa rukama zgrčno odručenim, podlaktice vodoravno uz nadlaktice, dlanovi dolje. Maksimalno povlačiti ruke (laktove) unazad. Zadržati pravilan položaj lumbalnog dijela kičme. Početni položaj sa rukama zgrčno odručenim, laktovi su u visini ramena, podlaktice pod pravim uglom u odnosu na nadlaktice. Povlačenje podlaktica unazad, uz elongaciju kičmenog stuba.

n Početni položaj sa rukama u odručenju u visini ramena i blago raširenim nogama.

n Početni položaj sa rukama u odručenju u visini ramena i blago raširenim nogama. Odručiti rukama što više iza tijela, sa izvrtanjem dlanova naprijed i gore. Početni položaj upor klečeći primjenjuje se u različitim varijantama i uz korišćenje različitih rekvizita. Glava treba da prati kičmeni stub. Za većinu vježbi potrebno je fiksirati potkoljenice uz pomoć sprave ili suvježbača. n Početni stav sa osloncem na podlaktice. Podizati gornji dio tijela do horizontale, uz eloganciju grudnog dijela kičme, ruke u zaručenju, glava u produžetku kičme.

n n Iz početnog položaja sa opruženim rukama i dlanovima na tlu, povlačiti bokove

n n Iz početnog položaja sa opruženim rukama i dlanovima na tlu, povlačiti bokove unazad, uz što veću eloganciju grudnog dijela kičmenog stuba, primičući ramena ka tlu. Iz početnog položaja sa prstima okrenutim ka unutra, spuštati gornji dio tijela dok brada ne dodirne tlo. Laktovi se pomjeraju van, a bokovi nešto naprijed.

n Iz početnog stava u uporu klečećem sa dlanovima oslonjenim na tlo, podizati bokove

n Iz početnog stava u uporu klečećem sa dlanovima oslonjenim na tlo, podizati bokove do potpunog opružanja nogu. Pomjeranjem bokova stati na cijela stopala, a grudni koš primicati ka koljenima. Šake se ne pomjeraju.

Stojeći početni položaj po pravilu, treba primjenjivati pri kraju tretmana kada se fizičke sposobnosti

Stojeći početni položaj po pravilu, treba primjenjivati pri kraju tretmana kada se fizičke sposobnosti učenika podignu na veći nivo. n n Iz početnog položaja sa dlanovima naslonjenim na zid, nešto šire od ramenog pojasa i stopalima malo udaljenim od zida, savijati laktove u polje, održavajući ih u visini ramena, primicati grudi ka zidu, dok brada ne dodirne zid. Čitavo vrijeme svi segmenti tijela su kao kod normalnog uspravnog stava. Stojeći u uglu prostorije, neznatno udaljeni od zida, sa savijenim rukama u laktovima, pod pravim uglom, osloniti se šakama na zidove. Primicati grudi prema uglu uz eloganciju gornjeg-torakalnog dijela kičmenog stuba. Isto se može izvesti između dovratnika, pri čemu su ruke u poluodručenju.

n n Iz početnog položaja sa rukama iza tijela, prepletenih prstiju, dlanovima okrenutim unazad,

n n Iz početnog položaja sa rukama iza tijela, prepletenih prstiju, dlanovima okrenutim unazad, zaručenje uz eloganciju torakalne kičme i privlačenja lopatica ka kičmenom stubu. Kroz odručenje saviti ruke u laktovima pod pravim uglom. Povlačiti nazad podlaktice, ne spuštajući laktove ispod nivoa ramene ose. Istovremeno kičmeni stub elongirati i zategnuti trbušnu muskulaturu.

n n n Sve predhodno opisane vježbe uspješno se mogu primjeniti u preventivne, korektivne

n n n Sve predhodno opisane vježbe uspješno se mogu primjeniti u preventivne, korektivne i terapijske svrhe. Program vježbi korektivne gimnastike može se izvoditi kroz redovnu nastavu fizičkog vaspitanja ili posebno organizovane časove korektivne gimnastike u školi. Koristeći stečena znanja profesor fizičkog vaspitanja može u značajnoj mjeri da doprinese pravilnom formiranju dječijeg organizma i utiče na smanjenje posturalnih poremećaja kod mladih. Njegov poseban doprinos ogleda se, prije svega u kontroli, prevenciji i ranom otkrivanju tjelesnih poremećaja.

Fotografije: Ivana Tomčuk, Miljana Krivokapić, Matija Jokić, Dragana Jokić Autor: Prof. Dragana Jokić Kotor

Fotografije: Ivana Tomčuk, Miljana Krivokapić, Matija Jokić, Dragana Jokić Autor: Prof. Dragana Jokić Kotor Crna Gora jun 2008. godine.