CZYM JEST A CZYM NIE JEST PRAWDZIWA DOJRZAA

  • Slides: 28
Download presentation
CZYM JEST A CZYM NIE JEST PRAWDZIWA, DOJRZAŁA MIŁOŚĆ

CZYM JEST A CZYM NIE JEST PRAWDZIWA, DOJRZAŁA MIŁOŚĆ

CZYM MIŁOŚĆ NIE JEST? 1. Miłość to nie seks: współżycie jest dobre tylko w

CZYM MIŁOŚĆ NIE JEST? 1. Miłość to nie seks: współżycie jest dobre tylko w jednej formie miłości małżeńskiej. 2. Miłość to nie uczucie: uczucia są zmienne, nieobliczalne, nie można ślubować miłości jako uczucia. 3. Miłość to nie tolerancja: tolerancja odnosi się do gustów, smaków, hobby, a nie do sposobu życia. Nie można tolerować zła, głupoty, kłamstwa.

CZYM MIŁOŚĆ NIE JEST? 4. Miłość to nie akceptacja: kochać to mówić: „Stawaj się

CZYM MIŁOŚĆ NIE JEST? 4. Miłość to nie akceptacja: kochać to mówić: „Stawaj się większy od samego siebie, rozwijaj się”. 5. Miłość to nie naiwność: naiwność to sytuacja, w której ty nie kochasz mnie, krzywdzisz mnie, ja cierpię, ty widzisz cierpienie i nie zmieniasz się. 6. Miłość to nie wolny związek: miłość jest zobowiązaniem, wolność to wybór dobra, to decyzja troski o drugą osobę.

DEFINICJA MIŁOŚCI Miłość to decyzja troski o czyjś rozwój, dobro drugiej osoby, wyrażona w

DEFINICJA MIŁOŚCI Miłość to decyzja troski o czyjś rozwój, dobro drugiej osoby, wyrażona w gestach, czynach i słowach dostosowanych do zachowania tej osoby. Czy cię lubię, czy nie, decyduję się troszczyć o twój rozwój! Chcę tak i już! Miłość to największa siła w świecie!

TĘSKNOTA ZA MIŁOŚCIĄ 1. Największa tęsknota serca to kochać i być kochanym 2. W

TĘSKNOTA ZA MIŁOŚCIĄ 1. Największa tęsknota serca to kochać i być kochanym 2. W naszych sercach rozlega się krzyk: „żeby wreszcie kto mnie pokochał takim jestem!”. 3. Bez miłości stajemy się samotni, lękamy się przyszłości, bezwartościowi. 4. Tęsknota za miłością wyrażą się w tęsknocie za zakochaniem, doświadczeniem bliskości, czułości. 5. Zawsze możemy uczyć się kochać.

MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO 1. Miłość bierze początek od SPOSTRZEŻENIA WARTOŚCI w drugim człowieku. 2. Miłość

MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO 1. Miłość bierze początek od SPOSTRZEŻENIA WARTOŚCI w drugim człowieku. 2. Miłość to TROSKA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ za drugą osobę 3. Miłość to SZACUNEK DLA CZŁOWIEKA, szacunek dla tego piękna, które się odkryło i które zachwyciło.

MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO Miłość to ŻYCZLIWOŚĆ, która wyraża się w autentycznym pragnieniu dobra dla drugiej

MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO Miłość to ŻYCZLIWOŚĆ, która wyraża się w autentycznym pragnieniu dobra dla drugiej osoby. 5. Szczytowym sprawdzianem miłości jest GOTOWOŚĆ DO POŚWIĘCENIA I OFIARY! 6. Miłość wymaga gotowości do PRZEBACZENIA. 4.

CECHY MIŁOŚĆI OBECNOŚĆ: nie ma miłości bez obecności! Miłość jest tam gdzie jest się

CECHY MIŁOŚĆI OBECNOŚĆ: nie ma miłości bez obecności! Miłość jest tam gdzie jest się obecnym! 2. PRACOWITOŚĆ: leniwy nie pokocha nikogo, bo nie wyraża w działaniu miłości! Miłość wymaga pracowitości. 3. CZUŁOŚĆ: nie ma miłości bez czułości! Bez okazywania czułości trudno uwierzyć, że ktoś mnie kocha! 1.

RODZAJE MIŁOŚCI „Jeżeli” Miłość „jeżeli” (miłość warunkowa, zależna jest od spełnienia przez osobę kochaną

RODZAJE MIŁOŚCI „Jeżeli” Miłość „jeżeli” (miłość warunkowa, zależna jest od spełnienia przez osobę kochaną pewnego postawionego jej warunku. )

RODZAJE MIŁOŚCI „Ponieważ” Miłość „ponieważ” (miłość ze względu na) – osoba jest kochana ze

RODZAJE MIŁOŚCI „Ponieważ” Miłość „ponieważ” (miłość ze względu na) – osoba jest kochana ze względu na to, jaka jest, kim jest, co ma lub co robi. Pojawia się problem współzawodnictwa: kiedy zjawi się ktoś posiadający większe zalety niż te, za które ja jestem kochana, związek jest zagrożony. Drugi słaby punkt to utrata. Może ona dotyczyć zdrowia, majątku, pozycji.

RODZAJE MIŁOŚCI „Pomimo” Miłość „pomimo” (miłość bezwarunkowa) – to miłość bez stawiania warunków (jak,

RODZAJE MIŁOŚCI „Pomimo” Miłość „pomimo” (miłość bezwarunkowa) – to miłość bez stawiania warunków (jak, „jeżeli”) i bez oczekiwań (jak, „ponieważ”). Mówi ona tak: „Kocham cię, bo chcę cię kochać i ciebie wybrałem. Cenię twoje zalety, ale kocham cię bez względu na zmiany, jakim możesz ulec. Moja postawa miłości jest decyzją niezależną od okoliczności. Kocham cię – kropka. ”

PO CZYM MOŻNA POZNAĆ MIŁOŚĆ? Obserwuj zachowanie osoby, która mówi, że cię kocha! Patrz

PO CZYM MOŻNA POZNAĆ MIŁOŚĆ? Obserwuj zachowanie osoby, która mówi, że cię kocha! Patrz na jego słowa i czyny, na zachowanie w domu, szkole, w relacjach z rodzicami, z kolegami. 2. Nie musisz sprawdzać uczuć, by stwierdzić czy ktoś kocha czy nie. Bo miłość to czyny i słowa! Uczucia towarzyszą czynom, gestom i słowom! 3. Miłość to sposób odnoszenia się w słowach i czynach, a nie sposób okazywania uczuć! 1.

PO CZYM MOŻNA POZNAĆ MIŁOŚĆ? Wszystkich chciej kochać, ale do każdego człowieka dostosowuj inne

PO CZYM MOŻNA POZNAĆ MIŁOŚĆ? Wszystkich chciej kochać, ale do każdego człowieka dostosowuj inne słowa i czyny! 5. Musisz uwzględnić, kto jest obiektem twojej miłości: inaczej wyrażaj miłość wobec uczciwego człowieka, a inaczej wobec tego, kto ciebie krzywdzi! 6. To, czy kochasz kogoś, to zależy od ciebie! Ale jak wyrażasz miłość to zależy od drugiej osoby, od jej zachowania, postępowania! 4.

ANATOMIA SKUTECZNEJ MIŁOŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. Miłość nie jest uczuciem. Miłość

ANATOMIA SKUTECZNEJ MIŁOŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. Miłość nie jest uczuciem. Miłość jest wyborem i zobowiązaniem. Tylko miłość bezwarunkowa jest miłością skuteczną. Miłość jest wieczna. Zobowiązania w miłości to przede wszystkim decyzje i. . decyzje. Miłość umacnia poczucie wartości.

ZAKOCHANIE 1. 2. 3. 4. To stan związania się silną więzią emocjonalną z drugą

ZAKOCHANIE 1. 2. 3. 4. To stan związania się silną więzią emocjonalną z drugą osobą. Przychodzi zazwyczaj w sposób spontaniczny i zaskakuje. Towarzyszą mu silne wzruszenia, zauroczenie emocjonalne, zależność od drugiej osoby. Zakochać się to w pewnym sensie kochać siebie w kontakcie z drugą osobą, kochać swoje uczucia, swoje przeżycia.

ZAKOCHANIE Zakochany nie jest obiektywny w patrzeniu na drugą osobę. 6. Zakochanie jest drugą,

ZAKOCHANIE Zakochany nie jest obiektywny w patrzeniu na drugą osobę. 6. Zakochanie jest drugą, obok więzi z rodzicami, ważną lekcją uczenia się miłości. 7. Zakochanie jest przeżyciem wspaniałym, pozwala młodemu człowiekowi, zaspokoić potrzeby uczuciowe, lepiej zrozumieć drugą osobę. 5.

ZAKOCHANIE 1. Powtórka z dzieciństwa: zauroczenie zamiast w rodzicach w partnerze, 2. Występuje w

ZAKOCHANIE 1. Powtórka z dzieciństwa: zauroczenie zamiast w rodzicach w partnerze, 2. Występuje w nim: zazdrość, zaślepienie, ból utraty, niespokojna radość, występuje też cierpienie, bo boję się że mnie opuści, że ktoś ją zdobędzie, 3. Zakochanie może być drogą do dojrzałej miłości ale nie musi,

ZAKOCHANIE 1. W zakochaniu to ja potrzebuję ciebie dla mnie a w miłości to

ZAKOCHANIE 1. W zakochaniu to ja potrzebuję ciebie dla mnie a w miłości to ty jesteś dla mnie skarbem, o które chcę się troszczyć, chronić, 2. W zakochaniu jest zależność emocjonalna, brakuje wolności, 3. Zakochanie jest po to by odkryć, że zauroczenie emocjonalne nie wystarczy dla budowania reszty życia, 4. Można pozostać na zakochaniu i nie nauczyć się miłości dojrzałej.

CHODZENIE ZE SOBĄ 1. 2. a) b) c) d) e) Chodzenie na randki, bycie

CHODZENIE ZE SOBĄ 1. 2. a) b) c) d) e) Chodzenie na randki, bycie lubianym, kimś wyjątkowym dla tej jednej osoby jest bardzo ważne dla nastolatka. Chodzenie ze sobą: wypływa z rozwoju seksualności, jest wskaźnikiem bycia akceptowanym, jest modą w środowisku, jest poszukiwaniem uczucia, jest zaspokojeniem potrzeby bliskości,

POCIESZENIE DLA „ZŁAMANYCH SERC” 1. 2. 3. 4. 5. Niech rozstanie będzie czyste i

POCIESZENIE DLA „ZŁAMANYCH SERC” 1. 2. 3. 4. 5. Niech rozstanie będzie czyste i jednoznaczne czyli bez niedomówień. Naucz się rozumieć, że życie bez „X” również ma sens. Nie popadaj w zgorzknienie – nie zakopuj się w bólu, smutku, gniewie. Nie gloryfikuj tej byłej „miłości” Pogódź się, że wiele sytuacji będzie ci przypominać to zauroczenie.

JAK ROZWIJAĆ RELACJĘ MIŁOŚCI: CHŁOPAK – DZIEWCZYNA więź poznawcza: rozmawiamy ze sobą, poznajemy siebie,

JAK ROZWIJAĆ RELACJĘ MIŁOŚCI: CHŁOPAK – DZIEWCZYNA więź poznawcza: rozmawiamy ze sobą, poznajemy siebie, poznajemy swoje zainteresowania, mamy wspólne tematy do rozmowy. 2. więź uczuciowa: im więcej wiemy o sobie, tym bardziej zaczynamy się sobą cieszyć, radować, jest nam miło, aż do zakochania. 1.

JAK ROZWIJAĆ RELACJĘ MIŁOŚCI: CHŁOPAK – DZIEWCZYNA więź duchowa: człowiek duchowy rozumie samego siebie:

JAK ROZWIJAĆ RELACJĘ MIŁOŚCI: CHŁOPAK – DZIEWCZYNA więź duchowa: człowiek duchowy rozumie samego siebie: kim jestem? skąd się wziąłem? dokąd zmierzam? 4. weryfikacja więzi w kontakcie z innymi ludźmi: trzeba zobaczyć jak partner się zachowuje w domu, w szkole, jak mówi o rodzicach, jak postępuje wobec swoich krewnych. 3.

JAK ROZWIJAĆ RELACJĘ MIŁOŚCI: CHŁOPAK – DZIEWCZYNA przyjaźń: przyjaciele patrzą w tę samą stronę.

JAK ROZWIJAĆ RELACJĘ MIŁOŚCI: CHŁOPAK – DZIEWCZYNA przyjaźń: przyjaciele patrzą w tę samą stronę. Przyjaciel to ktoś, kto potrafi mnie kochać niezależnie od tego, czego się o mnie dowie. 6. więź małżeńska: największa więź jaka może być między mężczyzną i kobieta. 7. więź seksualna: na końcu relacji bo wymaga tego zdrowie psychiczne, bo człowiek dojrzały dobiera gesty do największej więzi. 5.

HYMN O MIŁOŚCI 1. 2. 3. 4. 5. Miłość cierpliwa jest. Ma czas, ma

HYMN O MIŁOŚCI 1. 2. 3. 4. 5. Miłość cierpliwa jest. Ma czas, ma ogromne i szerokie serce. Potrafi czekać. Miłość jest łaskawa. Innym czyni dobrze, przynosi im szczęście. Dostrzega w drugim dobro i wydobywa je na światło dzienne. Miłość nie zazdrości. Promieniuje spokojem i niezależnością. Pozostawia drugiego wolnym. Nie zmusza nie przywiązuje do siebie na siłę. Miłość nie szuka poklasku. Nie potrzebuje się chełpić, puszyć i nadymać. W miłości jestem sobą. Niczego nie mam do ukrycia. Miłość nie patrzy na własną korzyść. Nie obraca się wokół siebie. Drugiego nie wykorzystuje, ale służy.

HYMN O MIŁOŚCI 6. 7. 8. 9. Miłość nie rozpamiętuje się w gniewie. Charakteryzuje

HYMN O MIŁOŚCI 6. 7. 8. 9. Miłość nie rozpamiętuje się w gniewie. Charakteryzuje się spokojem i siłą, ciepłem i klarownością. Ma odwagę powiedzieć, kiedy jest zraniona, jeżeli gniewa się na drugiego. Wyjaśnia nieporozumienia. Nie jest przewrażliwiona. Miłość nie pamięta złego. Nie liczy zła. Miłość pokonuje zło. Miłość nie cieszy się z niesprawiedliwości, ze zranień, lecz współweseli się z prawdą. Nie pragnie ranić, ale cieszy się gdy drugi nabiera znaczenia. Miłość wszystkiemu wierzy. Cechuje się zasadniczo zaufaniem do człowieka, do życia, do Boga. Wierząc w człowieka, podnosi go i pobudza do rozwoju.

HYMN O MIŁOŚCI 10. 11. 12. 13. Miłość we wszystkim pokłada nadzieję. Widzi głębiej.

HYMN O MIŁOŚCI 10. 11. 12. 13. Miłość we wszystkim pokłada nadzieję. Widzi głębiej. Odkrywa w człowieku dobre ziarno, które pragnie w nim rozkwitnąć. Miłość wszystkiego oczekuje od Boga Miłość wszystko przetrzyma. Jest zawsze przy drugim. Miłość nie ucieka od drugiego, gdy dzieje się źle. Podejmuje walkę z siłami wroga. Miłość jest samodzielną siłą. Ta miłość jest Bożym darem, wylana przez Ducha Świętego. Miłość jest Boska. Bóg jest miłością. Kto trwa w Bogu trwa w miłości. Musimy pozwolić, by miłość Boża popłynęła przez nas do ludzi do świata. Inaczej umrze. Miłość musi płynąć, aby pozostała żywa.

CECHY MIŁOŚCI BOŻEJ 1. osobowa – możemy prowadzić z Bogiem dialog, zwracać się do

CECHY MIŁOŚCI BOŻEJ 1. osobowa – możemy prowadzić z Bogiem dialog, zwracać się do Niego „TY”, 2. nieskończona – nigdy się nie zmienia, nie kurczy, nie osłabia, trwa zawsze, na wieki, 3. niezasłużona – bez żadnej zasługi, nic nie musimy Bogu pokazać, uczynić, by nas kochał. Niezależnie od wszystkiego jesteśmy kochani przez Boga! 4. bezwarunkowa – Bóg nie mówi: „Jeśli się zmienisz będzie cię kochał”. Nawet gdy zgrzeszysz, Bóg cię dalej kocha. 5. spragniona naszej miłości – Bóg zabiega o naszą miłość jak ukochany zabiega o ukochaną.

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!