AUTYZM OPRAC MONIKA MIARKA Co to jest autyzm

  • Slides: 20
Download presentation
AUTYZM OPRAC. MONIKA MIARKA

AUTYZM OPRAC. MONIKA MIARKA

Co to jest autyzm i kto na niego choruje? ◦ Autyzm może występować u

Co to jest autyzm i kto na niego choruje? ◦ Autyzm może występować u dzieci i u dorosłych, ◦ NIEULECZALNA CHOROBA ◦ Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, który daje objawy najczęściej do trzeciego roku życia dziecka. Chorobę można opisać jako wycofanie z życia społecznego, stąd słowo „autyzm”, które pochodzi od greckiego „autos”, co oznacza „sam”. • Zaburzenia ze spektrum autyzmu to AUTYZM WCZESNODZIECIĘCY autyzm wysokofunkcjonujący AUTYZM ATYPOWY ZESPÓŁ ASPERGERA upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się całościowe zaburzenie rozwoju

◦ autyzm wczesnodziecięcy – zespół złożonych zaburzeń rozwoju i działania ośrodkowego układu nerwowego, z

◦ autyzm wczesnodziecięcy – zespół złożonych zaburzeń rozwoju i działania ośrodkowego układu nerwowego, z tym zaburzeniem utożsamia się autyzm i używa tych pojęć zamiennie; ◦ autyzm atypowy – odmiana autyzmu rozpoczynająca się nietypowo, bo powyżej 3. roku życia dziecka; ◦ zespół Aspergera – brak umiejętności społecznych, elastyczności myślenia, problemy w akceptowaniu zmian i nowości bez oznak upośledzenia umysłowego; ◦ upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się – objawia się wcześnie nabytymi i zdolnościami oratorskimi (bogate słownictwo, płynność wypowiedzi itd. ) przy jednoczesnym braku umiejętności posługiwania się językiem niewerbalnym, inne objawy to: słaba pamięć wzrokowa, słabo rozwinięte wyobraźnia i umiejętności przestrzenne, problemy z równowagą i pisaniem, trudności w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji oraz nadwrażliwość zmysłów; ◦ całościowe zaburzenie rozwoju – zaburzenia komunikacji i w kontaktach społecznych; ◦ autyzm wysokofunkcjonujący – gdy iloraz inteligencji osoby dotkniętej autyzmem przekracza 90, osoba taka może samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

autyzm schizofreniczny – charakteryzuje się on unikaniem kontaktów z innymi ludźmi, zamknięciem w sobie,

autyzm schizofreniczny – charakteryzuje się on unikaniem kontaktów z innymi ludźmi, zamknięciem w sobie, życiem w świecie wewnętrznym naznaczonym pustką autyzm dziecięcy – jego nazwa odnosi się do wieku, w którym obserwowane są pierwsze jego objawy, a nie do tego, że dotyka wyłącznie dzieci. Określenie to zostało wprowadzone dla odróżnienia tego zaburzenia od innych charakteryzujących się podobnymi objawami, np. od schizofrenii. W autyzmie dziecięcym obserwuje się nadwrażliwość na bodźce – dotyk, zapach, dźwięk, światło, obrazy. Uszkodzenia mózgu najprawdopodobniej powodują, że maluch nie umie prawidłowo odbierać i interpretować docierających do niego sygnałów, co skutkuje wewnętrznym chaosem. Dziecko radzi sobie z tym poprzez uciekanie w swój świat – przestaje odbierać sygnały zewnętrzne i reagować na nie – w ten właśnie sposób maluch stwarza schronienie dla swojej osoby

Przyczyny autyzmu nie są do końca poznane. Najprawdopodobniej na autyzm wpływają czynniki biologiczne i

Przyczyny autyzmu nie są do końca poznane. Najprawdopodobniej na autyzm wpływają czynniki biologiczne i psychologiczne. Czynniki biologiczne to uszkodzenia mózgu, które powstają na skutek obecności teratogenów w okresie ciąży i porodu. Autyzm jest powikłaniem związanym z niedotlenieniem w okresie płodowym i noworodkowym. Niedotlenie skutkuje mikrouszkodzeniami mózgu, a to wpływa na upośledzenie mowy i wszystkich sfer osobowości. Wśród przyczyn autyzmu dominował niegdyś pogląd, że to wina matki, która odrzuciła swoje dziecko – obecnie neguje się ten czynnik.

ØAutyzm można rozpoznać u dziecka jeszcze zanim ukończy 3 rok życia. Najprawdopodobniej podłoże autyzmu

ØAutyzm można rozpoznać u dziecka jeszcze zanim ukończy 3 rok życia. Najprawdopodobniej podłoże autyzmu stanowią defekty neurologiczne o szczegółowo nieznanej etiologii. Najczęściej wymieniane potencjalne przyczyny autyzmu, to: Øuwarunkowania genetyczne, Øwiek ojca przekraczający 40 lat, Ønietolerancja kazeiny oraz glutenu, Øurazy okołoporodowe, Øtoksoplazmoza, Ødziecięce porażenie mózgowe, Øalergie i osłabiona zdolność do detoksykacji.

Rozpoznanie autyzmu jest długotrwałym procesem, ponieważ prawidłowa diagnoza opiera się na skrupulatnej obserwacji dziecka

Rozpoznanie autyzmu jest długotrwałym procesem, ponieważ prawidłowa diagnoza opiera się na skrupulatnej obserwacji dziecka i jego reakcji oraz zazwyczaj na wielokrotnych wizytach w przychodniach specjalistycznych. Diagnostyka autyzmu polega na obserwowaniu malucha w różnych sytuacjach, np. w trakcie spontanicznej aktywności, w samotności, z rodzicami, z terapeutą i podczas zabaw.

A. Pierwsze objawy autyzmu u niemowlaka • brak reakcji na twarze rodziców i opiekunów,

A. Pierwsze objawy autyzmu u niemowlaka • brak reakcji na twarze rodziców i opiekunów, • bardzo rzadkie nawiązywanie kontaktu wzrokowego, • pusty wzrok – dziecko nie podążą wzrokiem za osobami ani przedmiotami, błądzi wzrokiem, • brak oczekiwania zaspokojenia potrzeb dziecka przez rodziców lub opiekunów, • nieumiejętność wskazywania palcem osób i obiektów, • nerwowość i płacz w obecności osób dobrze znanych. Wczesne objawy autyzmu to również brak reakcji na dźwięki i brak gaworzenia. Dziecko z autyzmem nie lubi kontaktu fizycznego, nie umie też rozpoznawać emocji i mowy ciała innych osób, przeważnie zwraca uwagi na to, co się mówi do niego lub w jego towarzystwie.

 • niechętnie uczestniczy w grupowych aktywnościach, • nie nawiązuje przyjaźni, • nie umie

• niechętnie uczestniczy w grupowych aktywnościach, • nie nawiązuje przyjaźni, • nie umie podtrzymywać rozmowy – około połowa dzieci z autyzmem w ogóle nie mówi i ma to związek z niskim ilorazem inteligencji, • ma ubogą mimikę i gestykulację, • nie potrafi rozpoznawać mowy ciała ani mimiki twarzy innych osób, • nie rozpoznaje ironii, sarkazmu, nie rozumie metafor. Autyzm dziecięcy objawia się również zaburzonym działaniem zmysłów, w szczególności odczuwania bodźców (zwykle słuchowych i bólowych). Agresja u dzieci z autyzmem jest przeważnie wyrazem frustracji w związku ze zmianami zaplanowanych działań czy podejmowaniem czynności wbrew choremu. Dziecko chore na autyzm nie panuje nad agresją ani nad emocjami Objawem autyzmu jest też niski iloraz inteligencji. Tylko u około 10% chorych iloraz inteligencji przekracza 80, u połowy jest niższy niż 30

◦ Diagnoza autyzmu skupia się na trzech grupach objawów – są to: a) zaburzenia

◦ Diagnoza autyzmu skupia się na trzech grupach objawów – są to: a) zaburzenia umiejętności społecznych, b) zaburzenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej, c) upośledzenie procesów związanych z wyobraźnią i niewielki repertuar zainteresowań oraz reakcji.

◦ 1. Defekt społeczny: to brak zdolności do nawiązywania wzajemnych relacji z drugą osobą.

◦ 1. Defekt społeczny: to brak zdolności do nawiązywania wzajemnych relacji z drugą osobą. Jest on powszechnym symptomem autyzmu. Przejawia się w trzech typach zachowań „zamknięty w sobie, bierny i dziwny”. Do nieprawidłowości w sferze interakcji społecznych zalicza się: brak kontaktu wzrokowego, zaburzoną mimikę twarzy, niedostateczny rozwój związków rówieśniczych, brak odwzajemnienia społeczno emocjonalnego oraz spontanicznej potrzeby dzielenia się z innymi ludźmi własnymi zainteresowaniami ale też radością i smutkiem. ◦ 2. Defekt w komunikacji werbalnej i niewerbalnej: oznacza nieprawidłowy rozwój w zakresie rozumienia i ekspresji językowej, która służy do komunikowania się z innymi ludźmi. Nieprawidłowości w porozumiewaniu się mogą przybrać opóźnienie lub brak mowy werbalnej. Jednocześnie występuje kompensacja za pomocą gestów lub mimiki. Możemy mieć tez do czynienia z brakiem inicjatywy oraz małą wytrwałością w podtrzymywaniu konwersacji a wręcz stereotypowym, powtarzającym się wykorzystywaniem słów lub całych zwrotów oraz brakiem lub upośledzeniem zabawy spontanicznej. Zaburzenie to występuje w różnych stopniach nasilenia, przede wszystkim pojawia się w formie: braku wszelkiej chęci komunikowania się z innymi, echolalii i ciągłego powtarzania, komunikacji ograniczającej się do wyrażania potrzeb, nieadekwatnych do sytuacji wypowiedzi, nieprzestrzegania reguł językowych.

3. Defekt aktywności imaginacyjnej bądź tez powtarzające się, ograniczone wzorce zachowań: Ostatnia kategorię objawów

3. Defekt aktywności imaginacyjnej bądź tez powtarzające się, ograniczone wzorce zachowań: Ostatnia kategorię objawów stanowią wzorce zachowania, zainteresowań i aktywności o bardzo ograniczonym, powtarzającym się i stereotypowy charakterze. Do tego typu zachowań zaliczyć możemy nadmierne przywiązanie się do rutynowych czynności, stereotypowe często powtarzalne manieryzmy ruchowe, które dotyczą ruchów rąk bądź tez całego ciała a także skupianie uwagi na właściwościach przedmiotów, które są niefunkcjonalne.

1. Pomóż osobie z autyzmem zrozumieć co mówisz. Mów poglądowo i pokazuj co masz

1. Pomóż osobie z autyzmem zrozumieć co mówisz. Mów poglądowo i pokazuj co masz na myśli. – Najpierw upewnij się, że osoba, do której mówisz jest zwrócona w twoim kierunku, – Używaj języka odpowiedniego do sytuacji i wieku jednostki – Korzystaj z języka gestów i demonstracji, aby pomóc w wykonaniu wymaganych czynności 2. Osoby z autyzmem mogą w różny sposób próbować przekazać Ci informację. Np. : – Mogą szarpnąć Cię w kierunku, skąd coś chcą – Mogą stanąć obok czegoś co chciałyby otrzymać – Mogą utkwić wzrok w przedmiocie swoich pragnień – Kiedy chcą czegoś lub mają ochotę coś robić mogą powtórzyć twoje pytanie: np. : Pytanie – “Czy chcesz ciastko? ”, Odpowiedź – “Czy chcesz ciastko? ” Pamiętaj, że prawdopodobnie w taki sposób osoby z autyzmem usiłują porozumieć się, najlepiej jak potrafią. 3. Przekazuj osobie z autyzmem informacje o tym, co ma zrobić. Ciągle wiele czasu jest tracone na mówienie o tym, czego nie należy robić i to jest dla osoby autystycznej bardzo zniechęcające. Jasne wskazanie, co mogłaby zrobić, może być dla niej bardziej pomocne.

4. Mów jej kiedy zrobi coś dobrze. Kiedy dziecko z autyzmem grzecznie bawi się,

4. Mów jej kiedy zrobi coś dobrze. Kiedy dziecko z autyzmem grzecznie bawi się, pomaga nakryć do stołu, spokojnie czeka lub porządkuje swoje rzeczy, to niech dowie się, kiedy skończy, że zachowywała się dobrze. Możesz np. powiedzieć z uśmiechem: “Podobało mi się, że grzecznie poczekałaś. 6. Uprzedzaj osobę z autyzmem, kiedy ma nastąpić jakaś zmiana. Na przykład, jeśli bawicie się wspólnie i zabawa dobiega końca, powiedz: “jeszcze jeden raz” lub “za dwie minuty skończymy”. Takie stwierdzenie może pomóc skierować aktywność osoby z autyzmem na coś innego. 5. Dowiedz się co jest dla osoby z autyzmem nagrodą. Każdy człowiek ma swoje własne upodobania. Jeden lubi muzykę, inny TV czy kolorowe szkiełka. Ktoś jeszcze wirujące przedmioty, łaskotanie, lody, zabawę w piasku lub błyszczące drobiazgi. Która z tych rzeczy lub czynności może być nagrodą dla twojego autystycznego podopiecznego? Powinieneś właściwie dobierać nagrody, gdy chcesz mu okazać, że zrobił coś dobrze. 7. Pamiętaj, że reakcje osoby z autyzmem mogą być nieodpowiednie do niebezpiecznej sytuacji. Ucz, jak zwracać uwagę na niebezpieczeństwa, jak przewidywać je i jak go unikać.

8. Spróbuj zrozumieć zachowanie osoby z autyzmem. Może trudności w porozumiewaniu się za pomocą

8. Spróbuj zrozumieć zachowanie osoby z autyzmem. Może trudności w porozumiewaniu się za pomocą mowy, obrazków czy znaków migowych, stąd też może używać swojego zachowania, aby przekazać informację: – może rzucać grą lub zabawką, jeżeli ta jest zbyt łatwa lub trudna dla niej – może odepchnąć coś czego nie chce, gdy nie umie powiedzieć w tej chwili – “nie” – może okazać agresję jeżeli potrzebuje przerwy – może być opryskliwa, jeśli jest zmęczona lub głodna, a ty nalegasz, by coś zrobiła – może być przestraszona lub zdenerwowana jeśli znajduje się w zatłoczonym, hałaśliwym miejscu (takim jak np. ruchliwa ulica) 9. Nie zapominaj o ludzkich wartościach osoby z autyzmem. Osoby z autyzmem odczuwają tak jak inni: doznają szczęścia i niepokoju, mogą się złościć, być podniecone lub martwić się, ale jest im o wiele trudniej niż nam wyrazić swoje odczucia.

Leczenie autyzmu opiera się przede wszystkim na specjalnej edukacji oraz zastosowaniu terapii behawioralnej. W

Leczenie autyzmu opiera się przede wszystkim na specjalnej edukacji oraz zastosowaniu terapii behawioralnej. W leczeniu farmakologicznym stosuje się: ◦ neuroleptyki, ◦ stymulanty, ◦ leki antydepresyjne. Ostatnie badania wskazują jednak, że antydepresanty są nieskuteczne, przynajmniej w terapii krótkoterminowej. Terapia dzieci autystycznych to pomoc psychologiczna i edukacyjna. Rozwój choroby powoduje, że niektóre obszary mózgu nie są aktywowane, co skutkuje zaburzeniami w wielu aspektach rozwoju dziecka. Specjaliści zajmujący się dziećmi autystycznymi starają się pobudzić odpowiednie obszary w mózgu i polecają podobną pracę opiekunom. Leczenie lekami psychotropowymi stosuje się wyłącznie, gdy zachowanie dziecka autystycznego jest niemożliwe do opanowania. ◦ Autyzm – to słowo budzi lęk. Przywodzi nam na myśl obraz ludzi, którzy żyją odizolowani, w swoim świecie. Do niedawna uważano, że jest to uszkodzenie mózgu i w związku z tym nie ma nadziei na wyzdrowienie. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że z autyzmu można się wyleczyć. Dzięki wczesnej diagnozie i interwencji oraz odpowiednio dobranym działaniom terapeutycznym udaje się zniwelować wiele objawów zachowań autystycznych i ułatwić przystosowanie do życia w społeczeństwie.

Źródła: KONIEC!!! https: //portal. abczdrowie. pl/autyzm https: //zdrowie. tvn. pl/a/definicja-autyzmu-objawy-przyczyny-oraz-diagnoza-i-leczenie-autyzmu http: //www. domrainmana. pl/jak-pomoc-osobom-autystycznym-na-co-dzien-2/

Źródła: KONIEC!!! https: //portal. abczdrowie. pl/autyzm https: //zdrowie. tvn. pl/a/definicja-autyzmu-objawy-przyczyny-oraz-diagnoza-i-leczenie-autyzmu http: //www. domrainmana. pl/jak-pomoc-osobom-autystycznym-na-co-dzien-2/ http: //www. autyzm-kielce. pl/objawy_autyzmu. html