ASERTYWNO PRZYGOTOWAA MAGDALENA NEJMAN Asertywno Asertywno w psychologii

  • Slides: 13
Download presentation
ASERTYWNOŚĆ PRZYGOTOWAŁA: MAGDALENA NEJMAN

ASERTYWNOŚĆ PRZYGOTOWAŁA: MAGDALENA NEJMAN

Asertywność „Asertywność w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem

Asertywność „Asertywność w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi”. Asertywność to dbanie o własne potrzeby, szanując jednocześnie potrzeby innych.

Asertywność Zachowania asertywne to zachowania interpersonalne, wyrażające uczucia, postawy, potrzeby, opinie i prawa drugiego

Asertywność Zachowania asertywne to zachowania interpersonalne, wyrażające uczucia, postawy, potrzeby, opinie i prawa drugiego człowieka w sposób stanowczy, bezpośredni i respektujący uczucia, postawy, opinie i pracę drugiego człowieka. Zachowania asertywne są przeciwieństwem zachowań biernych/uległych, manipulacyjnych czy nadmiernie agresywnych.

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie agresywne – polega na narzucaniu innym osobom swoich racji i poglądów. Osoby o tym typie zachowania, spodziewając się ataku czy krytyki ze strony otoczenia, przyjmują postawę obronną, charakteryzującą lekceważeniem innych i przedstawianiem siebie w jak najbardziej korzystnym świetle. Ma to na celu przede podniesienie własnego poczucia wartości jak również ukrycia własnego braku pewności siebie. Osoby o tym sposobie zachowania praktycznie interesują się cudzymi myślami, uczuciami czy poglądami. Nie potrafią słuchać, ani zadawać pytań. Ignorują także reakcje swojego otoczenia, odczuwając ciągłą złość. Charakterystyczne jest tu także obwinianie innych za własne niepowodzenia i potknięcia.

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie bierne (uległe) – w tym typie zachowania, stawiamy interesy innej osoby kosztem własnych. Osoby postępujące w ten sposób, zwykle przedstawiają siebie w niekorzystnym świetle, szczególnie gdy porównują się z innymi. Zazwyczaj nie wierzą w siebie i w swoje możliwości, mają poczucie zaniżonej własnej wartości, nie szukają nowych rozwiązań i często po pierwszych niepowodzeniach – poddają się. Ich motorem napędowym jest strach przez krytyką ze strony najbliższego otoczenia oraz możliwość poniesienia kary.

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie manipulujące – polega na wywieraniu takiego wpływu na osobę lub grupę, by nieświadomie i z pozornie z własnej woli realizowali cele osoby manipulującej. Tego typu zachowanie manipulacyjne jest zachowaniem wyjątkowo nieszczerym i nieuczciwym wobec otoczenia. Osoby o tego typu zachowaniu bardzo często podejrzewają własne środowisko o złe zamiary, nie dowierzając im i lekceważąc. Podobnie jak w zachowaniu agresywnym osoby takie poddają w wątpliwość poczucie godności innych ludzi oraz wykazują dużą ostrożność w relacjach z innymi.

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie

Asertywność Wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów zachowania i postępowania w relacjach z innymi: Zachowanie asertywne – polega głównie na reprezentowaniu własnych interesów, ale w przemyślany i odpowiedzialny sposób -z uwzględnieniem interesów drugiej strony. Zachowanie asertywne nie narusza praw innych. Osoby zachowujące się w sposób asertywny, zazwyczaj mają zbalansowaną samoocenę, akceptują innych oraz siebie takimi jakimi są. Charakteryzują się uczciwością, dużą motywacja do pracy i podejmowania wciąż nowych wyzwań. Stawiają sobie realistyczne cele, dzięki czemu udaje im się je osiągać. Potrafią opanować swoje emocje i wiedzą co w danej sytuacji będzie im się najbardziej opłacać – uwzględniając korzyści zarówno emocjonalne jak i racjonalne.

Asertywność – czym jest? Posiadanie i wyrażanie własnego zdania Bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw

Asertywność – czym jest? Posiadanie i wyrażanie własnego zdania Bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw innych osób Brak zachowań agresywnych Obrona własnych praw w sytuacjach społecznych Prawo do powiedzenia „nie”, „nie zgadzam się” Prawo do bycia sobą

W czym pomaga asertywność? otwarcie i jasno wyrażasz swoje potrzeby szybciej dochodzisz do kompromisu

W czym pomaga asertywność? otwarcie i jasno wyrażasz swoje potrzeby szybciej dochodzisz do kompromisu z innymi ludźmi nabierasz pewności siebie masz świadomość swoich mocnych i słabych stron akceptujesz siebie i innych zmniejszasz poziom stresu szanujesz siebie zyskujesz szacunek innych ludzi poprawiasz swoją zdolność podejmowania decyzji

Asertywność jest zachowaniem, poprzez które osiągniesz swój uzasadniony cel – bez wywołania kłótni, czy

Asertywność jest zachowaniem, poprzez które osiągniesz swój uzasadniony cel – bez wywołania kłótni, czy nienawiści. Jest to sposób, który nie ogranicza wolności drugiej osoby. Osoba asertywna to człowiek pewny siebie, zadowolony ze swoich kontaktów z ludźmi w życiu prywatnym i zawodowym, przy czym jego zachowanie jest asertywne, czyli nie jest ani uległe, ani agresywne czy manipulacyjne. Asertywność pozwala na niespełnianie oczekiwań innych ludzi, które naruszają naszą godność, prawa osobiste lub interesy.

Każdy człowiek ma prawo: Asertywność Karta 10 praw człowieka (J. Ferguson) prosić o to,

Każdy człowiek ma prawo: Asertywność Karta 10 praw człowieka (J. Ferguson) prosić o to, czego chce - co nie oznacza, że musi to dostać; wyrażać swoje zdanie, uczucia i emocje - asertywnie, czyli adekwatnie do sytuacji; nie być dyskryminowanym; samodzielnie podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje; decydować, czy chce się angażować w cudze problemy - nie musi stale poświęcać się dla innych; popełniać błędy i uczyć się na nich bez poczucia winy; dostawać to, za co płaci - gdy coś kupuje czy korzysta z usług; zmieniać swoje decyzje - rozwijamy się i nie musimy zawsze mieć tego samego zdania; do prywatności; odnieść sukces - nie należy pomniejszać swoich osiągnięć, tylko cieszyć się nimi.

Asertywność 5 praw człowieka asertywnego według Herberta Fensterheima Poniższe prawa, autorstwa jednego z teoretyków

Asertywność 5 praw człowieka asertywnego według Herberta Fensterheima Poniższe prawa, autorstwa jednego z teoretyków asertywności są uważane za klasykę, kanon praw uniwersalnych dla wszystkich ludzi. Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć – tak długo, dopóki nie ranisz innych. Masz prawo do wyrażania siebie – nawet, jeśli rani to kogoś innego – dopóki twoje intencje nie są agresywne. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb – dopóki uznajesz, że oni mają prawo odmówić. Są sytuacje, w których kwestia praw poszczególnych osób nie jest jasna. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sytuacji z drugą osobą. Masz prawo do korzystania ze swoich praw.

Asertywność Dziękuję za uwagę. Opracowano na podstawie literatury przedmiotu.

Asertywność Dziękuję za uwagę. Opracowano na podstawie literatury przedmiotu.